Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Ryby na echosondzie a brania


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
61 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 07 wrzesień 2015 - 13:40

Ciekawi mnie jakie są Wasze doświadczenia odnośnie powiązania widzianych ryb na echosondzie a braniami. Chodzi mi głównie o trolling, ale opinia "rzutowców" też jest mile widziana. 


  • Friko i PLECIONA lubią to

#2 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 07 wrzesień 2015 - 13:43

Wiele zalezy od lowiska. 
Zasadnicza kwestia to glebokosc akwenu.

Na plytszej wodzie duzo rzadziej mozna obserwowac ryby .
Niezaleznie czy to sumy, szczupaki czy brzany .



#3 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 07 wrzesień 2015 - 13:55

Ok, wiadomo że im głębiej tym więcej widać. Ja tak mam że większości złowionych ryb nie widzę na echu, owszem zdarza się że widzę łuk i mam branie, ale zdarza się to bardzo rzadko. Jest to w sumie dość zastanawiające że dzieje się to tak rzadko, dla tego ciekawi mnie czy inni mają podobne doświadczenia. Ja akurat piszę o łowieniu na Wiśle.


Użytkownik wujek edytował ten post 07 wrzesień 2015 - 13:58


#4 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 07 wrzesień 2015 - 13:57

Ok, wiadomo że im głębiej tym więcej widać. Ja tak mam że większości złowionych ryb nie widzę na echu, owszem zdarza się że widzę łuk i mam branie, ale zdarza się to bardzo rzadko. Piszę o łowieniu na Wiśle gdzie głębokość waha się między 3-7m. 

 

Przy sumach tylko na glebokiej wodzie mialem okazje zlowic rybe, ktora wczesniej widzialem na telewizorku.

Gleboka woda to w warunkach moich lowisk sumowych minimum 9 metrow wody.



#5 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 07 wrzesień 2015 - 13:57

..łowiąc niegdyś, dość często na wodzie stojącej ( głęboki akwen, z ręki), sugerowałem się zapisem..na rzece nie używam praktycznie w ogóle



#6 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 07 wrzesień 2015 - 13:59

Daniel, ale gdzie upatrujesz przyczyny? Ryby odsuwają się od płynącej jednostki, czy może, jak niektórzy uważają, częstotliwości, na jakich pracują te urządzenia, mogą być wyczuwane przez ryby?



#7 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 07 wrzesień 2015 - 14:02

Daniel, ale gdzie upatrujesz przyczyny? Ryby odsuwają się od płynącej jednostki, czy może, jak niektórzy uważają, częstotliwości, na jakich pracują te urządzenia, mogą być wyczuwane przez ryby?

 

Trudne pytanie.

Nie wiem czy istnieje jeden decydujacy czynnik. 

Z pewnoscia, im glebiej tym wiecej widac. Bo stozek fal echosondy obejmuje wiekszy obszar.

 

Watpie by to byla kwestia strachu przed "pikaniem" echosondy. Bo zdaza mi sie w plytkich lowiskach lowic sumy z krotkiego dyszla. Przyneta 20 metrow za lodzia.


  • wujek, Kamil Z. i Sebalos lubią to

#8 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 07 wrzesień 2015 - 14:02

Na tegorocznym wyjeździe do SE szeroki stożek pokazał wiele szczupaków, które potem zameldowały się na kiju. Głębokość wody nie przekraczała 4-4,5m. Tylko żeby ten związek zobaczyć, trzeba mieć gały wlepione w "telewizor" ;)



#9 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 07 wrzesień 2015 - 14:04

Na tegorocznym wyjeździe do SE szeroki stożek pokazał wiele szczupaków, które potem zameldowały się na kiju. Głębokość wody nie przekraczała 4-4,5m. Tylko żeby ten związek zobaczyć, trzeba mieć gały wlepione w "telewizor" ;)

 

Siegnales po inny niz standardowy czujnik do echa ? czy co nazywasz szerokim stozkiem? 



#10 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 07 wrzesień 2015 - 14:15

Ja piszę o głębokościach między 3-6m. 



#11 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 07 wrzesień 2015 - 14:19

Trudne pytanie.

Nie wiem czy istnieje jeden decydujacy czynnik. 

Z pewnoscia, im glebiej tym wiecej widac. Bo stozek fal echosondy obejmuje wiekszy obszar.

 

Watpie by to byla kwestia strachu przed "pikaniem" echosondy. Bo zdaza mi sie w plytkich lowiskach lowic sumy z krotkiego dyszla. Przyneta 20 metrow za lodzia.

Uważa się że sygnał z echa wabi ryby, choć pewnie też zależy to od dnia, raz wabi, innym razem płoszy, ale może się tak porobiło że częściej już płoszy. 


  • manonegra13 lubi to

#12 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3553 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 07 wrzesień 2015 - 14:31

Siegnales po inny niz standardowy czujnik do echa ? czy co nazywasz szerokim stozkiem? 

 

Zapewne 83 khz w standardowym przetworniku.



#13 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15615 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 wrzesień 2015 - 14:41

Albo 77 w Garminie.



#14 OFFLINE   Sebalos

Sebalos

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Seba

Napisano 07 wrzesień 2015 - 14:54

Nie jestem przekonany czy "pik" echa płoszy ryby, puszczałem kamerę w stożku i oprócz zaciekawienia nią drobnicy nie widziałem jakiegoś popłochu,choć obecności drapieżników też nie stwierdziłem.Dzięki temu doświadczeniu wiem  jakie gatunki  w jaki sposób pokazuje telewzjia DSI.



#15 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18618 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 wrzesień 2015 - 14:59

@wujek

bardzo ciekawy temat założyłeś, chyba nie do wyczerpania :)

 

Ja często widzę związek między rybami na echu a braniami. Nie zawsze ale b.czesto jest tak że trafia się w trollu ryba przed chwila widziana na echu - tak mi się przynajmniej wydaje. Miałem tak przy trollingu sandaczowym i przy trollingu szczupakowym, nie raz.

 

Podstawowa informacja jaką staram sie odczytać z obrazu eche jest taka na jakiej głębokości jest ryba oraz co ważne - na jakiej głebokości w stosunku do dna. Czy jest wbita w dno, czy troche sie podniosla czy moze jest w polowie wody - to wszystko pokazuje jak ryba chetna jest do współpracy i po co trzeba sięgnąć żeby sprowokowac ją do brania...

 

Co oczywiscie nie zmienia faktu, ze parę razy pływałem  - tak mi się przynajmniej wydaje - wśród ewidentnie żerujących drapieżników i .... NIC  :huh:   ryby uczą pokory, a przy dobrej echosondzie czasem nawet jeszcze bardziej  :lol:


  • CLAUDIO lubi to

#16 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 07 wrzesień 2015 - 15:02

Siegnales po inny niz standardowy czujnik do echa ? czy co nazywasz szerokim stozkiem? 

Tak jest 83 kHz (standard 200/83)


Użytkownik krzysiek edytował ten post 07 wrzesień 2015 - 15:03

  • Guzu lubi to

#17 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 07 wrzesień 2015 - 15:05

Tak jest 83 kHz

 

Ostatnio mialem okazje pierwszy raz plywac z echosonda wyposazona w przetwornik 200-400-800 kHz.

 

W warunkach mojego trollingu te dwie wyzsze czestotliwosci wogole nie sprawdzaly sie. Duzo lepsze wskazania mialem w normalnej 200. 

Natomiast gospodarz chwalil sobie 800 do odczytow "struktur" na dnie podczas polowan na black bassy.

 

83 czy 77 nie mialem okazji jak dotad zasmakowac ...



#18 OFFLINE   esox1972

esox1972

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 349 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 07 wrzesień 2015 - 16:11

Łapiąc na jeziorze , często stawałem na swoich bankowych miejscach mimo ,że ryb nie było widać na echu , uganiam się tam za okoniami i szczupakami.

Jeśli ryby nie brały to na echu nie było widać nic , o pewnej godzinie (nadmienię ,że nie wstaję rano a szczupłe łapię nie wcześniej jak od 9.30) na echu obserwuję jak nagle podnosi się dno ,ekran cały w łukach i od tego momentu wiem ,że za moment będę miał brania.


  • wujek lubi to

#19 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1601 postów
  • LokalizacjaPl

Napisano 07 wrzesień 2015 - 18:22

Ja łowiąc w SE na jeziorze (głębokosci od 5 do 15m) miałem mniej więcej tyle samo brań ryb które widziałem i nie.W PL troll-rzeka sumy ryby widuję b.rzadko,a na kiju się melduje jedna na 3-4 widziane,90% które siadają są niewidoczne,ale sumy przeważnie leżakują...


  • wujek lubi to

#20 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 795 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 07 wrzesień 2015 - 20:13

Witam

Raz jedyny na kilkanaście lat wędkowania zdarzyło się nam ze znajomym wpłynąć w zatoczkę zobaczyć dwie ryby na echu po czym odpłynęliśmy kawałek - kolega rzucił w ich kierunku i wyciągnął dwa sandacze.


Użytkownik krakus edytował ten post 07 wrzesień 2015 - 20:14