Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pytanie o spinningowanie z plaży


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   filip0985

filip0985

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 184 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Łukasz

Napisano 09 czerwiec 2010 - 09:27

30cm przywieszka? :huh: A nie masz wtedy więcej ryb zahaczonych poza dziobem?

#22 OFFLINE   Janedpol

Janedpol

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów
  • LokalizacjaCzarne

Napisano 09 czerwiec 2010 - 09:55

Dla mnie tzw. przywieszki do przynęt belonowych to metoda ocierająca się o kłusownictwo Embarassed
Widziałem niejednokrotnie takowe zestawy i ich efekty - 80-90 % ryb podhaczonych poza łbem :( ...
Zasada działania jest tu banalnie prosta - belona b. często chwyta przynętę ( zwłaszcza niezbyt dobrze dobraną - to wbrew pozorom dość kaprysna ryba , chyba dzięki doskonałemu wzrokowi...stąd pogląd wielu łowiących , że wystarczy jakakolwiek mocno błyszcząca blacha + przywieszka właśnie , bo inaczej trudno coś zapiąć :wacko: ) końcówką swojego dzioba , zbyt twardą , aby ją skutecznie zaciąć . Wówczas kotwiczka na przywieszce wbija się w jej ciało najczęściej poniżej głowy ( w zależności od długości zastosowanej przedłużki ..) .
Widok jest przykry i ma , moim zdaniem niewiele wspólnego z wędkarstwem . Ja stosuję jedynie 2 kółeczka łącznikowe przy kotwiczce- patent stosowany w łowieniu troci a mający zredukować jedynie efekt działania dźwigni przy stosunkowo długich przynętach ( większa ruchliwość połączenia przynęty z kotwiczką ). Jeśli uda mi się dobrze dobrać przynętę ( niekiedy jest to blacha w kształcie np. śledzia , innym razem tobiasza , często lepszy jest wobler , wcale niekoniecznie mocno błyszczący , czasem bezkonkurencyjna bywa mucha ...) to brania są zdecydowane i większość ryb zapięta w tzw. nożyczkach .

Moim zdaniem stosowania tzw. przywieszek ( a w zasadzie przedłużek do kotwic ) powinno się zabronić lub maksymalnie ograniczyć ich długość np. do 2-3 cm . Inaczej tzw. wędkarstwo belonowe zamienia się niestety w zwyczajne belonowe ...mięsiarstwo :(

#23 OFFLINE   na ryby

na ryby

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 124 postów
  • LokalizacjaKaszuby

Napisano 09 czerwiec 2010 - 10:01

zauważyłem że nawet na krótkiej przywieszce zdarzają się ryby zahaczone w środkowej części np. tylko za kotwicę na przywieszce, Zdarzy się i tak że belona tak się owinie i na wywija że jedną kotwę ma w dziobie a drugą w ogonie, tego roku raz tak miałem i holowałem takie belonowe kółeczko na 15 cm przywieszce. Moim zdaniem nie ma reguły długości przywieszki do miejsca zahaczania ryby. Na belonach widziałem już chyba wszystkie możliwe kombinację zahaczenia.

#24 OFFLINE   Janedpol

Janedpol

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów
  • LokalizacjaCzarne

Napisano 09 czerwiec 2010 - 10:12

No Kolego , właśnie potwierdziłeś moje spostrzeżenia niestety Embarassed
Na dodatek , jak widzę , stosujesz 2 kotwice czyli jedną tuż za blachą a drugą na przywieszce :wacko: ...
To akurat , pomijając wspomniany przeze mnie wyżej aspekt humanitarny w stosunku do ryb , jest też po prostu... wbrew przepisom ! Na morzu wolno stosować przynęty sztuczne uzbrojone łacznie w max. 4 groty ( tzn. np. kotwiczka + haczyk ) - wyjątkiem są jedynie tzw. zestawy śledziowe ...


#25 OFFLINE   filip0985

filip0985

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 184 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Łukasz

Napisano 09 czerwiec 2010 - 15:50

Tu jest patent dzięki któremu można łowić belony bez haków :huh: Sam nie zdążyłem wypróbować :(
http://www.fors.com.pl/forum-ogolne/14336-belona-2009/2010/P age-10.html

#26 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 09 czerwiec 2010 - 16:01

@Janedpol

osobiście łowie na przywieszkę z jedną kotwicą rozmiaru 8 z zagiętymi zadziorami belon nie zabieram nie jadłem i nie mam zamiaru ale to co się dzieje w okresie maja na wybrzeżu to jakaś zbiorowa rzeźnia trafiają się ryby podhaczone miejscowi to wykorzystują na maxa


ps. prawda to że belona jest wędzona i sprzedawana jako niby węgorz, mozesz to potwierdzić :D?

#27 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 09 czerwiec 2010 - 16:10

Ale węgorz ma przecież innego koloru ości!? Kto się daje naciąć na wędzoną belonę, że to niby węgorz?

#28 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 09 czerwiec 2010 - 16:11

po prostu słyszałem coś takiego równie dobrze może być to plotka :D

#29 OFFLINE   Janedpol

Janedpol

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów
  • LokalizacjaCzarne

Napisano 10 czerwiec 2010 - 07:41

Tu jest patent dzięki któremu można łowić belony bez haków :huh: Sam nie zdążyłem wypróbować :(
http://www.fors.com.pl/forum-ogolne/14336-belona-2009/2010/P age-10.html


To niezły patent , ale ja tego nie używam z prostego powodu - gdyż często można jeszcze mieć przy okazji ...branie trotki ( tak , tzn. podczas łowienia belon wyjąłem np. 2 szt. w ub. roku...) i wtedy - żegnaj Pamelo

O wędzeniu belon i sprzedawaniu ich jako ...węgorzy też tylko słyszałem - może jakiś ichtiologiczny imbecyl daje się na to nabrać ;) chociaż nie wydaje mi się to prawdopodobne

#30 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 10 czerwiec 2010 - 07:53

@Janedpol

Popper kupił ostatnio od ciebie woblery, są na nich założone takie druciki zawinięte w ósemkę patent ma za zadanie zmniejszyć liczbę spadów ?

#31 OFFLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 10 czerwiec 2010 - 08:01

Witam,
stosowanie dodatkowej kotwiczki na troku - czy to z zagiętymi zadziorami czy bez zagiętych - to zwykłe barbarzyństwo :angry: !

Wystarczy zastosować kotwiczkę w zdecydowanie mniejszym rozmiarze i to w zupełności wystarczy ( robię tak od wielu lat i nie narzekam na ilości wyholowanych belon ).


Dziwi mnie hipokryzja niektórych etycznych wędkarzy twierdzących, że i tak wypuszczają belonę - to tak jakby złapać sarnę we wnyki tylko poto żeby ją sfotografować i wypuścić.


Szanujecie bolenie, szczupaki, sandacze, pstrągi to uszanujcie też belonę - zwarzywszy, że łowimy ją w okresie tarła czego w przypadku innych ryb nie robimy.


#32 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 10 czerwiec 2010 - 08:04

rozwiń swoją wypowiedź

#33 OFFLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 10 czerwiec 2010 - 08:09

A co tu rozwijać?

Wystarczy zastosować mniejszą kotwicę na końcu błystki i bez zbędnego kalecznia ryb można je skutecznie łowić.
Kotwica nr 8 lub nawet 10 w zupełności wystarczy.

#34 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 10 czerwiec 2010 - 08:13

czy 5 7 cm trok z jedną kotwicą na całej przynęcie jest barbarzyństwem ??

wydaje mi się że nie




#35 OFFLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 10 czerwiec 2010 - 08:23

Przypomnij sobie ile ryb jest zapietych za plecy, oko, skrzela?
Z tego co wiem belona nie atakuje kotwiczki na troku tylko błystkę!
Jeżeli zaatakuje błystkę to trok w tej chwili znajdzie się własnie koło oka, skrzeli lub pleców. jestem przekonany, że 90 % ryb będzie zapiętych za wyżej wymienione miejsca. No ale wybór należy do Ciebie - wędkarzy.



Tak jak napisałem wcześniej stosuje malutkie kotwiczki i nie mam problemu z holem prawidłowo zapiętych belon, można też dołożyć jedno kółeczko więcej żeby ograniczyć dźwignię. Warto spróbować.

#36 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 10 czerwiec 2010 - 08:42

łowiąc na muchówkę na haku nr 10 zaciołem dwie ryby za plecy i co teraz mam zakładać muche na haku 16 ?? czy wogóle wyjść z wody
niektórzy używają kombajnów składających się z 3 kotwic w rozmiarze 4 i większych i mają w d.... czy ryba jest za oko plecy czy skrzela do tego szlachetne przeciągnięcie po piachu piep..... rybie kijem i do wora i tak przez cały maj

Nie bądźmy bardziej papieżcy niż sam papież

#37 OFFLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 10 czerwiec 2010 - 09:00

łowiąc na muchówkę na haku nr 10 zaciołem dwie ryby za plecy i co teraz mam zakładać muche na haku 16 ?? czy wogóle wyjść z wody
niektórzy używają kombajnów składających się z 3 kotwic w rozmiarze 4 i większych i mają w d.... czy ryba jest za oko plecy czy skrzela do tego szlachetne przeciągnięcie po piachu piep..... rybie kijem i do wora i tak przez cały maj

Nie bądźmy bardziej papieżcy niż sam papież



Możesz dać dobry przykład :D , no ale... zresztą rób jak chcesz Twój wybór.

Starałem się tylko pokazać sposób, którym można skutecznie holować belony bez zbędnego kalaczenia tych pięknych ryb, a powyższe metody nazwać po imieniu :angry: :(





#38 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 10 czerwiec 2010 - 09:10

w przyszłym roku pojadę na jakąś konkretną wieś gdzie nikt nie łowi belon i nie będę oglądał rzeźni ani nie będę z nią utożsamiany w tym roku wziąłem ze sobą dwóch kolegów już są cali dzicy na temat morza, w listopadzie pewnie z parę dni postoimy w słonej wodzie

#39 OFFLINE   Janedpol

Janedpol

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów
  • LokalizacjaCzarne

Napisano 10 czerwiec 2010 - 10:21

@Janedpol

Popper kupił ostatnio od ciebie woblery, są na nich założone takie druciki zawinięte w ósemkę patent ma za zadanie zmniejszyć liczbę spadów ?


Tak , stosuję to obecnie zamiast drugiego kółeczka łącznikowego ale chodzi tak samo o zwiększenie ruchliwości połączenia przynęty z kotwiczką . Jak pokazała praktyka nie tylko moja , zmniejsza to nieco liczbę spadów zwłaszcza w przypadku stosunkowo długich przynęt ...

A'propos wielkości kotwic na belonę - zgadzam się z Tarłosiem , wystarczą naprawdę małe rzędu #6 /8 , co nie ma większego wpływu na skuteczność zacięcia lecz wydatnie ogranicza podpięcia /podhaczenia .Co do stosowania tzw. przywieszek pisałem wyżej i zdania w tej kwestii nie zmienię ...

#40 OFFLINE   Czez

Czez

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 281 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 czerwiec 2010 - 10:41

No Kolego , właśnie potwierdziłeś moje spostrzeżenia niestety Embarassed
Na dodatek , jak widzę , stosujesz 2 kotwice czyli jedną tuż za blachą a drugą na przywieszce :wacko: ...
To akurat , pomijając wspomniany przeze mnie wyżej aspekt humanitarny w stosunku do ryb , jest też po prostu... wbrew przepisom ! Na morzu wolno stosować przynęty sztuczne uzbrojone łacznie w max. 4 groty ( tzn. np. kotwiczka + haczyk ) - wyjątkiem są jedynie tzw. zestawy śledziowe ...

No niekoniecznie tak jest, jesli chodzi o spinning, a tym samym łowienie belon. Wyciąg z rozporządzenia MinRol
2. 1. Z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, połowy są prowadzone wędką o długości wędziska nie mniejszej niż 30 cm, z przymocowaną do niego linką zakończoną:
3) sztuczną przynętą z przymocowanymi do niej, w sposób elastyczny, nie więcej niż 2 haczykami o nie więcej niż 3 ostrzach każdy, rozstawionych w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 35 mm lub nie przekraczały szerokości przynęty,


Co zaś do samych przywieszek, masz całkowitą rację.
3. Połowy wędką są prowadzone:
7) bez stosowania metod kaleczących zewnętrzne powłoki ciała ryb;






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych