Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Shimano Aldebaran Mg7 - dyskusja


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Napisano 02 lipiec 2010 - 17:34

Cześć,
Plany były ale różnie z nimi wychodzi. Multiplikator już nie nowy, ale postanowiłem z Wami porozmawiać na jego temat. Co ciekawe niewiele opisów można o nim znaleźć na Internecie. Kto łowił? Jakie odczucia, doświadczenia? Jakimi zestawami łowicie? Do czego stosujecie?

Krótki wstÄ™pniak ode mnie ale dosÅ‚ownie w hasÅ‚owo by siÄ™ nie rozpisywać, bÄ™dÄ™ dodawaÅ‚ systematycznie. Z góry przepraszam za ciemne punkty na zdjÄ™ciach - to po prostu bruuuudna matryca przed czyszczeniem, ale chodzi o multiplikator i zdjÄ™cia poglÄ…dowe :D

Pudełko - typowe shimano :D
.

Załączone pliki

  • ZaÅ‚Ä…czony plik  _DSC4649.jpg   84,61 KB   922 Ilość pobraÅ„
  • ZaÅ‚Ä…czony plik  _DSC4878.jpg   83,08 KB   951 Ilość pobraÅ„
  • ZaÅ‚Ä…czony plik  _DSC4844.jpg   88,91 KB   924 Ilość pobraÅ„
  • ZaÅ‚Ä…czony plik  _DSC4866.jpg   84,68 KB   922 Ilość pobraÅ„
  • ZaÅ‚Ä…czony plik  _DSC4841.jpg   78,05 KB   926 Ilość pobraÅ„
  • ZaÅ‚Ä…czony plik  _DSC4840.jpg   88,2 KB   925 Ilość pobraÅ„
  • ZaÅ‚Ä…czony plik  _DSC4837.jpg   67 KB   921 Ilość pobraÅ„
  • ZaÅ‚Ä…czony plik  _DSC4830.jpg   90,6 KB   928 Ilość pobraÅ„
  • ZaÅ‚Ä…czony plik  _DSC4829.jpg   67,46 KB   927 Ilość pobraÅ„
  • ZaÅ‚Ä…czony plik  _DSC4826.jpg   99,53 KB   922 Ilość pobraÅ„
  • ZaÅ‚Ä…czony plik  _DSC4825.jpg   99,28 KB   926 Ilość pobraÅ„
  • ZaÅ‚Ä…czony plik  _DSC4835.jpg   99,95 KB   940 Ilość pobraÅ„
  • ZaÅ‚Ä…czony plik  _DSC4885.jpg   128,69 KB   945 Ilość pobraÅ„
  • ZaÅ‚Ä…czony plik  _DSC4883.jpg   113,25 KB   955 Ilość pobraÅ„
  • ZaÅ‚Ä…czony plik  _DSC4886.jpg   68,39 KB   951 Ilość pobraÅ„
  • ZaÅ‚Ä…czony plik  _DSC4881.jpg   87,39 KB   954 Ilość pobraÅ„


#2 OFFLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 750 postów
  • LokalizacjaPoznaÅ„

Napisano 02 lipiec 2010 - 18:46

Z tego co mi wiadomo jeden z @kolegów robił testy porownawcze: CC51s, CC51 ze szpulką Availa, Cardiff 51DC, bodaj jeszcze metanium MG z Avalilem jeszcze i wreszcie tytułowy Aldebaran również z lekką szpulką wiadomej firmy. Test ów wygrał właśnie ten ostatni, a kolega pozbył sie pozostałych zabawek. Szczegółów nie znam, ale jednym z głównych krytriów była uzyskiwana odległość.
U.

#3 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Napisano 02 lipiec 2010 - 18:50

Ciekawe spostrzeżenia. U mnie testów odległościowych nie było, ponieważ nie miałem takiej potrzeby. Dla mnie cel był jeden - swobodne operowanie niewielkimi przynętami, około 3g na rzeczkach pstrągowych.

Pozdrawiam
Remek


#4 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Napisano 03 lipiec 2010 - 13:47

Dalsza część to modyfikacja multiplikatora. Zróbmy zatem tuning multiplikatora pod małe przynęty i UL casting. Główne jego zastosowanie to pstrągi oraz potencjalnie okonie, klenie albo jazie. Oczywistym jest zastosowanie szpulki Aviail dla Aldebrana oraz hamulca magnetycznego. Zakupiony model to - ALD0929. Takie podejście gwarantuje możliwość zbudowania dość elastycznego zestawu - jeden multiplikator, dwie szpulki i w efekcie szerkie pole zastosowań.

.

Jedyny tylko problem, który istnieje po zainstalowaniu Availa to brak zabezpieczenia panelu bocznego - pamiętajmy o tym nad wodą!

Załączone pliki

  • ZaÅ‚Ä…czony plik  _DSC4879.jpg   78,56 KB   798 Ilość pobraÅ„
  • ZaÅ‚Ä…czony plik  _DSC4857.jpg   73,39 KB   803 Ilość pobraÅ„
  • ZaÅ‚Ä…czony plik  _DSC4874.jpg   66,6 KB   807 Ilość pobraÅ„
  • ZaÅ‚Ä…czony plik  _DSC4856.jpg   87,44 KB   808 Ilość pobraÅ„
  • ZaÅ‚Ä…czony plik  _DSC4855.jpg   104,43 KB   808 Ilość pobraÅ„
  • ZaÅ‚Ä…czony plik  _DSC4851.jpg   95,86 KB   798 Ilość pobraÅ„
  • ZaÅ‚Ä…czony plik  _DSC4848.jpg   76,87 KB   806 Ilość pobraÅ„
  • ZaÅ‚Ä…czony plik  _DSC4849.jpg   76,27 KB   796 Ilość pobraÅ„
  • ZaÅ‚Ä…czony plik  _DSC4845.jpg   135,28 KB   804 Ilość pobraÅ„


#5 OFFLINE   marteenez

marteenez

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 96 postów
  • LokalizacjaPoznaÅ„

Napisano 03 lipiec 2010 - 14:14

Istnieje takze mozliwosc zastosowania tej wersji hamulca magnetycznego Avail:

http://www.avail.jp/product/mb_shsc_05a/image/400_mb_shsc_05a.jpg

http://www.avail.jp/product/mb_shsc_05a/image/400_shsc_05a_ald0929.jpg

Niestety montaz tego hamulca takze wiaze sie z odkreceniem panela od strony przekladni oraz wysunieciem zegera z trzpienia mocujacego prawy panel.

#6 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Napisano 03 lipiec 2010 - 14:40

Dzięki! A możesz napisać coś jeszcze na temat Twojej korbki od multiplikatora?

Pozdrawiam
Remek

#7 OFFLINE   marteenez

marteenez

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 96 postów
  • LokalizacjaPoznaÅ„

Napisano 03 lipiec 2010 - 14:45

Niestety Remku, ale czysto teoretyzuje. To nie moj multik. Zdjecia pochodza ze strony Avail'a i zaryzykuje stwierdzenie, ze korbka tez jest Avail'a. Hamulec, ktorego zdjecia wkleilem to model SHSC-05A i stosuje go do pary ze szpulka Availa w Metanium 07 Mg. Jego plusem jest to, ze sile hamowania reguluje sie za posrednictwem glowicy, ktora jest na gwincie, oddalajac lub przyblizajac ja do scianki wewnetrznej szpulki, a nie poprzez zdejmowanie lub dokladanie magnesow.

#8 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2304 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 03 lipiec 2010 - 17:05

korbka to avail - ja sam jestem ogromnym ich fanem :D używałem obu rodzajów hamulców i moim zdaniem nie ma różnicy. obydwa działają identycznie. z tego co się orientuje to combo aldebarana i płytkiego availa to w tej chwili najlepiej rzucający zestaw do lekkiego castingu, bijący czy cardifa czy conquesta s czy też inne młynki np. daiwy.
pozdrówka
ps.
rozumiem że trzeciej części o cardiffie już nie będzie? :D
pozdrówka

#9 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Napisano 03 lipiec 2010 - 17:21

rozumiem że trzeciej części o cardiffie już nie będzie? :D
pozdrówka


Będzie tylko zbieram zdjęcia z zimy, wiosny lata by nie było komentarzy, że w ogródku testowany :lol:

Co do wydajności aldebarana - zależy do czego, ale jest to moim zdaniem najbardziej uniwersalny zestaw, który obecnie jest na rynku - tego jestem pewien.

Pozdrawiam
Remek

#10 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 05 lipiec 2010 - 11:39

remek,
„U mnie testów odlegÅ‚oÅ›ciowych nie byÅ‚o, ponieważ nie miaÅ‚em takiej potrzeby. Dla mnie cel byÅ‚ jeden - swobodne operowanie niewielkimi przynÄ™tami, okoÅ‚o 3g na rzeczkach pstrÄ…gowych”.


Szkoda bo testy potwierdziły by, że Availem uzyskasz największe odległości rzutowe, a ta samą przynętą rzucisz krócej hamulcem odśrodkowym.
Magnetyk Avail uruchamia obracająca się szpulka, a wzrastające jej obroty zwiększają siłę hamowania. Redukując i oddalając magnesy od szpulki można daleko rzucić. Dalej jak wyłączając boczki centryfugi. Wynika to z charakterystyki działania hamulców, którą naśladuje odpowiednio prosta dla Availa i hiperbola dla centryfugi.

Jednak na rzeczkach pstrągowych lepszy będzie tradycyjny hamulec odśrodkowy z cięższą szpulką chyba, że uda się go pożenić z lżejszą, która przyszła w komplecie z Availem.
Hamulce odśrodkowe, w przeciwieństwie do Avail, zaczynają działać z opóźnieniem po tym jak szpulka rozpędzi się do prędkości średniej. Gdy nie chodzi o odległości pozwalają one rzucać dyskretnie.

Pokonanie inercji szpuli ułatwia przede wszystkim jej mniejsza, łącznie z nawinięta linką, masa. Mniejsza masa ułatwia także jej zatrzymanie.
Dodatkowo pomaga w tym karkołomnym zadaniu precyzyjny i klikajacy docisk szpuli.
No i oczywiście kciuk. :mellow:


#11 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 05 lipiec 2010 - 12:39

Nałożenie prostej Availa i hiperboli centryfugi, przy dużych prędkościach daje mniejsze hamowanie magnetykiem co przekłada się na większe odległości rzutowe.

#12 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Napisano 05 lipiec 2010 - 16:53

King,
Po prostu nie potrzebowałem rzucać tym multikiem daleko. Dla mnie zastosowanie było jedno - rzeka pstrągowa. Mój styl to dokładne obławianie co ciekawszych miejscówek i rzuty, jakie mnie satysfakcjonują to góra 15m - takie warunki.

Co do inercji, masy, średnic ... kiedyś (do to chyba ponad 2 lata) poczyniłem taki artykulik, w którym większość rzeczy wyjaśniłem i miałem nadzieję rozwiać wątpliwości jak to działa :D http://www.jerkbait.pl/?p=226 a tutaj jeszcze o hamulcach rzutowych http://www.jerkbait.pl/?p=46

Fajnie, że zasadę działania rozumiemy podobnie.

Pozdrawiam
Remek

#13 OFFLINE   artmaniac

artmaniac

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 92 postów
  • LokalizacjaGdynia

Napisano 05 lipiec 2010 - 23:01

king:
Nałożenie prostej Availa i hiperboli centryfugi, przy dużych prędkościach daje mniejsze hamowanie magnetykiem co przekłada się na większe odległości rzutowe.

Zapewne jest to prawda jeżeli porównywać multiki z identycznymi szpulami. Jednak moje porównania kręciołów z wyposażeniem fabrycznym i różnymi typami hamulca dało nieco inne rezultaty. Konkretnie chodzi Shimano core z SVS ( który ma tę samą wagę szpuli, co aldebaran) i daiwę pixy airy red z magnetykiem (14 gr. - nieco cięższa szpula niż core). Użytkując już drugi sezon z wielką satysfakcją core, zastanawiałem się nad zakupem aldebarana. Ostatecznie, sugerując się opiniami z forum a także artykułami przytaczanymi przez remka, postanowiłem postawić na pixy z magnetykiem, jako specjalistyczny sprzęt do U.L. Od trzech tygodni mam okazje porównywać obie maszynki w praktyce i moje subiektywne wnioski są następujące:
- przy bezwietrznej pogodzie rzuty core’m sÄ… nieznacznie, ale zauważalnie dÅ‚uższe
- przy rzutach pod wiatr daiwa sprawia mniej kłopotu tzn. ogranicza ryzyko bród
-na szybkim kiju (CD) lepiej sprawuje się daiwa, na miękkim ( muchowy blank) nie ma znaczącej różnicy
Ostatecznie nie powiedziałbym, że pixy mnie rozczarowała, ale gdybym miał wybierać jeszcze raz multik do lightowego łowienia, większą wagę zwracałbym na ciężar szpuli niż na typ hamulca.


#14 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 06 lipiec 2010 - 10:41

Witam,
hamulce oraz szpulki, a właściwie ich masy i geometria. Wszystko przeczytałem. :D

Porównanie artmaniaka pokazuje jednak, ze to nie wszystko. Mały jest wpływ w sumie typowej, w danej kategorii, geometrii szpuli. Ważniejsza jest redukcja jej masy łącznie z linką.
Rozstrzygające jest podparcie i łożyskowanie.

Ciekawe byłoby też porównanie uniwersalnego rzutowo PX 68 z hamulcem Magforce (pixy) i Adebarana MG z hamulcem odśrodkowym SVS (skorpion). Do rzutów pitch multiplikatorem, gdzie potrzeba mniejszej prędkości oraz dyskrecji ruchów, są to najlepsze hamulce rzutowe.
Ciekawe czy magnetyk Avail do Adebarana, który w przeciwieństwie do nich nie ma opóźnienia działania i reaguje natychmiast z chwilą startu szpulki jest odczuwalnie gorszy?
Może różnicę niweluje precyzyjny i klikajacy docisk szpulki ?

Może do szpulki Availa pasuje SVS seryjnego Aldebarana?

A tak nawiasem tradycyjny podział rzutów: rzuty w toń, rzuty w nurt, rzuty pod trzcin i rzuty z pod fiut.

Pozdrawiam.


#15 OFFLINE   marteenez

marteenez

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 96 postów
  • LokalizacjaPoznaÅ„

Napisano 06 lipiec 2010 - 10:51

Może do szpulki Availa pasuje SVS seryjnego Aldebarana?


Z reguly do kazdej szpulki Avail'a mozna zastosowac rozetke SVS z seryjnej szpulki.

http://www.avail.jp/product/ms_ald09/image/400_ald0929_howto_03.jpg




#16 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 06 lipiec 2010 - 13:54

I to jest to, dzieki. :mellow:

Zwrócę uwagę na różnicę między hamulcami magnetycznymi: Magforce w PX 68 (pixy) i magnetyk Avail SHSC-05A w Aldebaran (skopion).

Drugi hamulec można już regulować od zewnątrz ale działanie rozpoczyna niestety natychmiast z chwilą startu szpulki. Hamuje ją od chwili zwolnienia kciuka. Rotor nie zmienia położenia względem induktora podczas obracania się szpulki. Raz ustawiony od zewnątrz induktor (magnesiki) ma stałą odległość względem rotora (obracająca się szpulka). Ich wzajemne płożenie względem siebie jest niezmienne.
Hamowanie w pierwszej fazie rzutu kiedy małe prędkości nie grożą splątaniem jest niekorzystne. :(
Nakładająca się dodatkowo bezwładność multika podkreśla opóźnienie startu przynęty od czasu zwolnienia kciuka. :(

Pierwszy hamulec jest wyrafinowany, ponieważ sprężyste blaszki oraz sprężynki opóźniają jego działanie. Rotor wchodzi w induktor po pewnym czasie z chwilą pokonania sprężystości mocujących go blaszek oraz sprężynek i dopiero od tej chwili działanie hamulca jest znaczące. Nawiasem mówiąc to siła napięcia blaszek dzieli magnetyki Daiwy na: Magforce, Magforce V i Magforce Z co znowu przekłada się na ich zastosowanie. Miedzy innymi pitch.
Wracając do tematu opóźnienie działania hamulców rzutowych dla małych prędkości naśladuje tradycyjne hamulce odśrodkowe i poprawia komfort rzutu. :D
Jest w zgodzie z intuicjÄ… natychmiastowej reakcji po zwolnieniu szpuli kciukiem. :D

Nie zmienia to faktu, że pole magnetyczne działa zawsze a małe i jak się uda średnie prędkości opisują rzut z od fiut. :mellow:


#17 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14828 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • ImiÄ™:Daniel

Napisano 06 lipiec 2010 - 14:18

Nie zmienia to faktu, że pole magnetyczne działa zawsze a małe i jak się uda średnie prędkości opisują rzut z od fiut.

:unsure: :lol:

#18 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Napisano 06 lipiec 2010 - 17:59

Widzę, że dyskusja się rozwija :D, wiedza coraz szersza wśród polskich castingowców. Moim zdaniem wiele obecnych konstrukcji zapewnia bardzo komfortowe łowienie w większości konfiguracji. Kwestia jest odpowiedniego spercyzowania potrzeb. Im mniej uniwersalne tym dobór sprzętu łatwiejszy. Natomiast z moich obserwacji wynika, że uniwersalizm wymaga zdecydowanie większego kombinowania i stosowania większych ustępst. W przypadku Aldebarana mg7 chodziło właśnie o kwestie uniwersalności multiplikatora, którego można doczepiać pod różne wędki zyskując prawie, że optymalne zestawy.

Co do parametrów szpulki to nie jest wszystko takie oczywiste i operowanie na podstawowych parametrach (masa brutto, Å›rednica, typ hamulca) to pewnego rodzaju próba uzyskania kompromisu dla wÄ™dkarza, tak by dać mu narzÄ™dzie do poÅ‚owu ryb (czÄ™sto konkretnych). Nie ukrywam, że podczas testów multiplikatorów UL najwiÄ™kszym problemem byÅ‚o znalezienie odpowiednich przynÄ™t (w pudeÅ‚ku takich nie mam - po prostu nie używam takich drobinek) oraz dobór odpowiednej wÄ™dki. I tutaj ponownie kÅ‚ania siÄ™ podstawowa zasada w bait castingu - myÅ›lÄ…c o tej metodzie powinniÅ›my myÅ›leć caÅ‚oÅ›ciowo o zestawie.

Pozdrawiam
Remek

#19 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 07 lipiec 2010 - 09:23

Witam,
do masy brutto, średnicy i hamulców dochodzi podparcie i łożyskowanie osi szpuli. Nic więcej istotnego nie ma. Wydaje się że opory, koniecznie stałego podczas wyrzutu typowej przynęty, wodzika można pominąć. Moje doświadczenie i porównanie Steez z Bay Casting Specjal pokazuje, że jego pozycja względem identycznej szpuli to tylko kilka procent poprawy zasięgu rzutu. Demontaż polepszyłby zasięg 2/3 uncji przynęty może o procent kilkanaście.
Przypadek Aldebarana MG z uwagi na 160g masy pozwala kompletować go z każdą wędką. Im lżejsza tym lepiej. Z uwagi jednak na, jak napisałem wcześniej tradycyjny podział rzutów w toń i z pod fiut Aldebaran MG nie jest uniwersalny. Daleko -system Avail, pitch -szpula Avail i SVS. Artmaniac zauważył też, że podobny Core MG z SVS słabo rzuca pod wiatr. Tu właściwie poskręcana Daiwa jest lepsza. Nie plącze linki i nie tworzy balonów.
Niestety po dokupieniu Availa nie można już mówić o uniwersalności Aldebarana. :(

Pozdrawiam.


#20 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Napisano 07 lipiec 2010 - 14:22

Niestety po dokupieniu Availa nie można już mówić o uniwersalności Aldebarana. :(

Pozdrawiam.


Bo?





Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych