Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Fabryczne uzbrojenie jerków Salmo Fatso 10S - uwagi i spostrzeżenia.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 październik 2015 - 23:23

Sprawa w tytule .

Fabrycznie są uzbrojone w kotwice Black Nickel VMC w rozmiarze 1.

Według mnie te kotwice są ciut za słabe do jerków tej wielkości i zbyt łatwo się rozginają.

Mogły by być też trochę większe.

Przezbroiłem je używając kotwic Gamakatsu 13B w wielkościach 1 i 1/0. Część w zestaw 1+1, następne 1/0 + 1/0 a pozostałe mieszając 1/0 + 1. Ciekawe jak zastosowanie cięższych kotwic wpłynie na pracę. I czy lepiej większą kotwicę zastosować w ogonie czy na brzuchu? Myślę że na brzuchu bo wobek jest sporo grubszy od Slidera i kotwica numer 1 mało wystaje poza korpus. W Sliderze jest OK.

 

Kółka stosowane przez Salmo są za to idealne. Niewielkie, zrobione z grubego drutu i bardzo sprężyste. Mógłby ktoś zdradzić gdzie je kupić?


Użytkownik godski edytował ten post 19 październik 2015 - 23:51


#2 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2313 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 20 październik 2015 - 05:47

A tak z ciekawości zapytam, gdzie złowiłeś rybę która rozgięła Ci Black Nickel VMC.  :unsure:

Jak nie chcesz podać zbiornika, wystarczy mi kraj i gatunek  :).

Chciałbym poznać statystycznie możliwość zniszczenia kotwicy przez rybę, zaczepy pomijamy.

Oczywiście mówimy w wątku o mocy kotwicy, a nie ostrości, bo taki jest Twój cel wymiany.



#3 OFFLINE   kolo807

kolo807

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 225 postów

Napisano 20 październik 2015 - 06:31

W tym roku przezbroilem wszystkie slidery po stracie kilku rybek (rozgieta kotwica) przezbrojone zostaly w gamakatsu rowniez fatso , znaczacej zmiany pracy nie stwierdzilem.
Godski G13 tez sie rozginaja :) ale nie tak jak black nikie.

Użytkownik kolo807 edytował ten post 20 październik 2015 - 06:32


#4 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 20 październik 2015 - 07:22

Ja rownież mam przezbrojone wszystkie slidery 10 na Ownery ST-36BC X 1/0. Fabryczne kotwice sa rozginane na łowisku specjalnym przez przylowy sumow.

Użytkownik Żbiku edytował ten post 20 październik 2015 - 07:22


#5 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 20 październik 2015 - 07:24

Hmm... A co to jest za kotwica black nickel VMC??? Potrzeba konkretnej nazwy modelu. Black nickel to przecież tylko rodzaj pokrycia(kolor) kotwicy, co nie ma przełożenia na moc... 



#6 OFFLINE   kolo807

kolo807

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 225 postów

Napisano 20 październik 2015 - 08:30

Ojejku chodzi o kotwice zakladane przez producenta.zakladam ze sa to VMC.

#7 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6258 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 20 październik 2015 - 08:50

Andrzej, jak potrzebujesz dobrych kółeczek to polecam nierdzewne z Kostala. Łatwo się instalują, dość gruby drut i nie odkształcają się nawet po kilkakrotnych zmianach- wiem bo przerabiam je na każdych testach ;)



#8 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 październik 2015 - 09:09

A tak z ciekawości zapytam, gdzie złowiłeś rybę która rozgięła Ci Black Nickel VMC.  :unsure:

Jak nie chcesz podać zbiornika, wystarczy mi kraj i gatunek  :).

Chciałbym poznać statystycznie możliwość zniszczenia kotwicy przez rybę, zaczepy pomijamy.

Oczywiście mówimy w wątku o mocy kotwicy, a nie ostrości, bo taki jest Twój cel wymiany.

Szczupak 80 cm. Polska.

 

 

W tym roku przezbroilem wszystkie slidery po stracie kilku rybek (rozgieta kotwica) przezbrojone zostaly w gamakatsu rowniez fatso , znaczacej zmiany pracy nie stwierdzilem.
Godski G13 tez sie rozginaja :) ale nie tak jak black nikie.

Wiem z doświadczeń innych. Ale są mocniejsze od czarnych VMC i przy okazji ostrzejsze.

 

 

Hmm... A co to jest za kotwica black nickel VMC??? Potrzeba konkretnej nazwy modelu. Black nickel to przecież tylko rodzaj pokrycia(kolor) kotwicy, co nie ma przełożenia na moc... 

Modelu nie znam. Katalog Salmo podaje że Fatso i Slider 10 są tak uzbrojone.

 

 

Andrzej, jak potrzebujesz dobrych kółeczek to polecam nierdzewne z Kostala. Łatwo się instalują, dość gruby drut i nie odkształcają się nawet po kilkakrotnych zmianach- wiem bo przerabiam je na każdych testach ;)

Dzięki za propozycję ale wg. mnie są zrobione ze zbyt cienkiego drutu.  



#9 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 20 październik 2015 - 09:27

Jeśli szukasz mocnych kółek zainstaluj Kamatsu Hyper Strong.

Mocniejszych chyba nie ma... polecam :)

 

Edit:
Coś z Black Nickel VMC w rozmiarze 1 musiało być nie tak skoro rozgiął Ci ją szczupiec 80cm...  chyba, że go przeciągnąłeś przez przelotki.


Użytkownik Bander edytował ten post 20 październik 2015 - 09:36

  • rekin175 lubi to

#10 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 20 październik 2015 - 09:48

Wszystkie oryginalnie zbrojone kotwice i Fatso i Slider są do bani. Kotwiczki 7cm czy 9cm rozegnie ci już szczupły 60cm , a miałem i przypadek że kotwiczka od executora 9 cm ułamała się. Od tamtej pory wszystkie przezbrajam, co do kółek nie miałem zastrzeżeń. Przynajmniej do dziś.



#11 OFFLINE   graf74

graf74

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 173 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:G.

Napisano 20 październik 2015 - 09:53

Ja w swoich fatso 10 i slider 10 też wymieniłem kotwice na kamatsu chyba nazywają się "round bent" i  "grand prix" jeśli dobrze pamiętam - wielkość 2.

Te oryginalne na zaczepach mi się prostowały. Kamatsu są zrobione z grubego drutu.

I nie są drogie.

Kóleczka kostala te nierdzewne też mi się sprawdziły i mogę polecić.



#12 OFFLINE   psd27

psd27

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 971 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 20 październik 2015 - 10:35

Kotwice wymieniam we wszystkich przynętach, głównie ze względu na ostrość.

Moim zdaniem przy jerkach 10cm+ nawet wzmacniane ownery (ST41) nie psują pracy.

 

Zauważyłem też, że te "mocne" kotwice pękają, a te "słabe" się rozginają :P

 

Co do faktu, że kotwica "seryjna" rozgięła się na szczupaku 80cm - jest to skutek sztywności zestawu castingowego, bo taki szczupak sam w sobie potworem nie jest ;) 

Sam castinguje właściwie tylko w maju i co roku pojawia się ten efekt "zaskoczenia", ile mocy jest w castingu i jak niezauważalnie szczupaka ~50-60cm można przewinąć przez przelotki :D


  • Bander lubi to

#13 OFFLINE   woblerek48

woblerek48

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1178 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Napisano 20 październik 2015 - 10:37

WITAM Mam w swoim arsenale kilka slaiderów 10s wypust 5-8 lat temu kotwice nie do wygięcia.Można nimi żubra wyciągnąć z lasu.Może wtedy mieli lepsze kotwic o tych obecnie.

#14 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 20 październik 2015 - 11:57

Jeśli szukasz mocnych kółek zainstaluj Kamatsu Hyper Strong.

Mocniejszych chyba nie ma... polecam :)

 

Popieram, również je wstawiłem we wszystkich jerkach.



#15 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 20 październik 2015 - 12:03

Można nimi żubra wyciągnąć z lasu.

U make my day :D



#16 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2313 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 20 październik 2015 - 13:53

Szczupak 80 cm. Polska.

 

Masz strasznego pecha, albo ryba "ala Pudzian" była napakowana.

 

Mój 92 cm na Slidera 7F  i na dodatek z wielką kępą zielska bo było tylko metr wody, a kotwice jak nowe, ino lakier uszkodzony mocno, ale dalej łowi.



#17 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 październik 2015 - 14:30

Masz strasznego pecha, albo ryba "ala Pudzian" była napakowana.

 

Mój 92 cm na Slidera 7F  i na dodatek z wielką kępą zielska bo było tylko metr wody, a kotwice jak nowe, ino lakier uszkodzony mocno, ale dalej łowi.

To nie jest odosobniony przypadek.

Poczytaj co napisali koledzy @żbiku, maverick, kolo i graf 74.

To Ty raczej miałeś fart. Też kiedyś 108 wyciągnąłem na dozbrojkę z kotwicą 4 lub 6. Fartem.



#18 OFFLINE   psd27

psd27

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 971 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 20 październik 2015 - 14:41

To Ty raczej miałeś fart. Też kiedyś 108 wyciągnąłem na dozbrojkę z kotwicą 4 lub 6. Fartem.

To chyba nie jest kwestia farta - "moc" zestawu, sposobu holowania, a przede wszystkim łowisko, w którym walczymy z rybą - to wszystko wpływa na ostateczny sukces lub jego brak.



#19 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2313 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 20 październik 2015 - 17:40

To chyba nie jest kwestia farta - "moc" zestawu, sposobu holowania, a przede wszystkim łowisko, w którym walczymy z rybą - to wszystko wpływa na ostateczny sukces lub jego brak.

Dlatego dobiera się kij, linkę i ustawienia hamulca do ryby jaką łowimy. A przyłów, bywa i odpływa jak weźmie szczupakowa mamuśka przy okoniowaniu.

 

To nie jest odosobniony przypadek.

Poczytaj co napisali koledzy @żbiku, maverick, kolo i graf 74.

To Ty raczej miałeś fart. Też kiedyś 108 wyciągnąłem na dozbrojkę z kotwicą 4 lub 6. Fartem.

Tylko nie mów że celowo dozbroiłeś kotwicą 4 i łowiłeś metrówki? Bo chyba nie dozbrajałeś do okoniowania ? ;)

A w wędkarstwie też ważny jest ten fart lub go brak.  :)

Przy nie farcie jak ryba rośnie z opowieści na opowieść, zwłaszcza przy %  :lol:

 

Jak kiedyś mi rozegnie ryba hak, to tu wrócę i poproszę o radę.

Tymczasem EOT. :)



#20 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 20 październik 2015 - 18:32

Jak dla mnie sprawa nie jest jednoznaczna i można mieć rację z conajmniej 2 perspektyw, które zinterpretuję:

 

(Zacznijmy od oczywistości, że zestaw jest tak mocny jak mocny jest jego najsłabszy element)

 

 

1. Jeśli ktoś używa tak mocnych linek jak Andrzej i holuje siłowo ryby, aby je szybko uwolnić dodatkowo jak ryba słusznej wagi dzielnie walczy zapięta za jeden grot należałoby mieć naprawdę mocne kotwice jeśli hole mają się kończyć happy end'em.

 

ad1. Wspomniane gamaki 13B w wymienionych rozmiarach 1,1/0 są lepsze pod względem wytrzymałości od tytułowych, chociaż to nie najmocniejsze kotwice, ale b.dobrze penetrują i mocniejszych mi na szczupaka już nie trzeba. W rozmiarach 4 i mniejsze na wodzie z możliwym tłustym przyłowem szukałbym coś o grubszym drucie, ale to dywagacja, bo na okonia raczej się nie nastawiam a na sandacza nie dozbrajam kotwicami.

 

 

2. Jeśli ktoś szczupaki zestawem góra 20-funtowym o dobrej amortyzacji to ciężko będzie miał poradzić sobie z oryginalną kotwicą z salmiaków, chociaż w lepsze kotwy zawsze warto zainwestować, chociażby dla pewniejszych zacięć wspomniane gamaki ze względu na super penetrację.