Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Fabryczne uzbrojenie jerków Salmo Fatso 10S - uwagi i spostrzeżenia.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2536 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 20 październik 2015 - 19:47

A tak z ciekawości zapytam, gdzie złowiłeś rybę która rozgięła Ci Black Nickel VMC.  :unsure:

Jak nie chcesz podać zbiornika, wystarczy mi kraj i gatunek  :).

Nie jestem @godski ale też doleje oliwy do ognia w kwestii badziewności (jest takie słowo?) fabrycznego zbrojenia jerków Salmo:

 

1. Slider 10 S - Wigry - szczupak 65 cm. Załatwił kotwę tak, że po wyhaczeniu jedno ramie było prawie całkowicie proste.

 

2. Skiner 15 - Wigry - szczupak (długości nie znam ale to chyba nawet lepiej). Po mocnym bujnięciu spadł a ja wyjąłem woblera z dwoma rozgiętymi grotami środkowej kotwicy.

 

W obu przypadkach - sprzęt 20 lb o akcji fast, hol raczej z tych spokojniejszych.


  • godski lubi to

#22 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 20 październik 2015 - 20:04

Nie jestem @godski ale też doleje oliwy do ognia w kwestii badziewności (jest takie słowo?) fabrycznego zbrojenia jerków Salmo:

 

1. Slider 10 S - Wigry - szczupak 65 cm. Załatwił kotwę tak, że po wyhaczeniu jedno ramie było prawie całkowicie proste.

 

2. Skiner 15 - Wigry - szczupak (długości nie znam ale to chyba nawet lepiej). Po mocnym bujnięciu spadł a ja wyjąłem woblera z dwoma rozgiętymi grotami środkowej kotwicy.

 

W obu przypadkach - sprzęt 20 lb o akcji fast, hol raczej z tych spokojniejszych.

Jeśli dobry pistolet załatwił Ci kotwę ze slidera dyszki to chyba będę musiał zrewidować swoje zasoby...

 

Ciekawe czy to kwestia serii czy globalna.


Użytkownik Tomek88 edytował ten post 20 październik 2015 - 20:06


#23 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2536 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 20 październik 2015 - 20:14

Ja się nad tym zbyt długo nie rozwodziłem. Po powrocie do domu wszystkie VMC z woblerów Salmo poszły fffpizdu a ich miejsce zajęły Gamaki / Ownery. Zbyt rzadko łowi się u nas duże ryby żeby móc pozwolić sobie na taką wtopę.


Użytkownik Pumba edytował ten post 20 październik 2015 - 20:24

  • godski i Niedzielny lubią to

#24 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 20 październik 2015 - 21:08

Porozginane kotwice w Sliderze zdarzały mi się bardzo rzadko. A już w stopniu znacznym, tylko z mojej winy, np. podczas próby wyhaczenia ryby w wodzie i trzymania kombinerkami za grot- jedno szarpnięcie ryby powodowało nie tylko jej spięcie, ale i powyginanie kotwicy.

 

W tym roku tylko jeden szczupak, taki majowy dziewięćdziesiątak, rozgiął nieco kotwicę, ale tylko przez to, że zapięty był za kotwicę  ogonową, a podczas holu przypon "złapał" za grot kotwicy brzusznej i nieco ją rozgiął, co oczywiście nie miało żadnego wpływu na powodzenie holu.

 

Używam odpowiednio mocnego sprzętu (pod Slidka kijek Rozemeijer 30-60g, Daiwa Procaster Rojo 100 HL i P-line 30lb). Zacinam bardzo mocno. Holuję szybko i zdecydowanie. Rybka 90+ wyjeżdża w czasie jednej minuty, max. półtorej (z podebraniem ręką włącznie). Akurat w zbrojeniu nie dopatrywałbym się mankamentów w/w przynęt.


Użytkownik Kamil Z. edytował ten post 20 październik 2015 - 21:09


#25 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2303 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 20 październik 2015 - 21:12

z własnego doświadczania napisze iż te kotwice VMC nie są takie złe.

sam do tej pory obligatoryjnie przezbrajałem wszystkie moje jerki salmo, bo szczególnie na zaczepach vmc się prostowały.

do czasu pewnej wyprawy, podczas której wziąłem od kolegi seryjnie zbrojonego w VMC jacka i wyjąłem na niego trzy ryby powyżej 110cm

nic się nie rozprostowało. 

wniosek z tego taki. można oczywiście  te kotwice powymieniać bo na pewno gamaki i ownery to dużo lepsze haki, ale nie robiłbym z tego zagadnienia :-)

chciałbym natomiast azeby salmo znowy zaczeło stosować w jackach czy największych fatso kotwice eagle claw 374F.

myśl że w tych przynętach dłuższe trzonki zapewnią lepsze zacięcie ryby.

( chociaż mnie ten problem już nie dotyczy bo swego czasu kupiłem kilka rozmiarów tych kotwic na wyprzedaży w cabelasie i sam sobie zmieniam)

pozdrówka



#26 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 październik 2015 - 22:42

Nie jestem @godski ale też doleje oliwy do ognia w kwestii badziewności (jest takie słowo?) fabrycznego zbrojenia jerków Salmo:

 

1. Slider 10 S - Wigry - szczupak 65 cm. Załatwił kotwę tak, że po wyhaczeniu jedno ramie było prawie całkowicie proste.

 

2. Skiner 15 - Wigry - szczupak (długości nie znam ale to chyba nawet lepiej). Po mocnym bujnięciu spadł a ja wyjąłem woblera z dwoma rozgiętymi grotami środkowej kotwicy.

 

W obu przypadkach - sprzęt 20 lb o akcji fast, hol raczej z tych spokojniejszych.

Właśnie miałem Twój przypadek ze Skinerem 15 cm zamieścić. A tam kotwy dużo mocniejsze .



#27 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 październik 2015 - 22:51

Dlatego dobiera się kij, linkę i ustawienia hamulca do ryby jaką łowimy. A przyłów, bywa i odpływa jak weźmie szczupakowa mamuśka przy okoniowaniu.

 

Tylko nie mów że celowo dozbroiłeś kotwicą 4 i łowiłeś metrówki? Bo chyba nie dozbrajałeś do okoniowania ? ;)

A w wędkarstwie też ważny jest ten fart lub go brak.  :)

Przy nie farcie jak ryba rośnie z opowieści na opowieść, zwłaszcza przy %  :lol:

 

Jak kiedyś mi rozegnie ryba hak, to tu wrócę i poproszę o radę.

Tymczasem EOT. :)

To pewnie było z 15 lat temu jak jeszcze zabierałem rybki. Gumka 10 albo 12 cm. O metrówkach nie myślałem.

 

Jak stosujesz fabryczne uzbrojonie to tylko kwestia czasu.

 

 

 

Jak dla mnie sprawa nie jest jednoznaczna i można mieć rację z conajmniej 2 perspektyw, które zinterpretuję:

 

(Zacznijmy od oczywistości, że zestaw jest tak mocny jak mocny jest jego najsłabszy element)

 

 

1. Jeśli ktoś używa tak mocnych linek jak Andrzej i holuje siłowo ryby, aby je szybko uwolnić dodatkowo jak ryba słusznej wagi dzielnie walczy zapięta za jeden grot należałoby mieć naprawdę mocne kotwice jeśli hole mają się kończyć happy end'em.

 

 

Oj tam mocnych. Łowię tylko szczupaki więc linka przy spinie i trolu zazwyczaj 20 Lb a przy wędce z pazurem i przynętach 40 g+ 30 lb to wcale nie przesada. A co do siłowego holowania to Twoja ostatnia 90 cm wyjechała pewnie w 30 sekund. Ale wędka i linka pewnie po 50 Lb miały. :)    



#28 OFFLINE   PLECIONA

PLECIONA

    Zaawansowany

  • Forumowicz+ bez giełdy
  • PipPipPip
  • 835 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Napisano 20 październik 2015 - 23:07

Tu rzecz nie o linkę, tylko o kij się rozchodzi. 

Jest też jeszcze jedna zmienna- kondycja ryb.

W tym roku często prostowałem kotwy w busterkach. W banditach też, aż chciałem fotki zrobić, a tam ST36 2/0 :P

Problem w tym, że ryby były piekieeelnie silne i hol poniżej minuty był ciężki do osiągnięcia. Niestety czerwiec nie trwa wiecznie i później wszystko wróciło do normy. Sprzętowo do 40lb.

Pozd.


Użytkownik PLECIONA edytował ten post 20 październik 2015 - 23:07

  • Little Wing i Bander lubią to

#29 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 20 październik 2015 - 23:45

Oj tam mocnych. Łowię tylko szczupaki więc linka przy spinie i trolu zazwyczaj 20 Lb a przy wędce z pazurem i przynętach 40 g+ 30 lb to wcale nie przesada. A co do siłowego holowania to Twoja ostatnia 90 cm wyjechała pewnie w 30 sekund. Ale wędka i linka pewnie po 50 Lb miały. :)    

 

Linka miała 40lb jeśli dobrze pamiętam, żeby było śmieszniej przynętą była gumka na główce jigowej z pojedyńczym hakiem bez dozbrojki ;)



#30 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 październik 2015 - 00:36

Tu rzecz nie o linkę, tylko o kij się rozchodzi. 

Jest też jeszcze jedna zmienna- kondycja ryb.

W tym roku często prostowałem kotwy w busterkach. W banditach też, aż chciałem fotki zrobić, a tam ST36 2/0 :P

Problem w tym, że ryby były piekieeelnie silne i hol poniżej minuty był ciężki do osiągnięcia. Niestety czerwiec nie trwa wiecznie i później wszystko wróciło do normy. Sprzętowo do 40lb.

Pozd.

Te w oryginalnych Busterach bywają różne . Mam oryginalne Bustery kupione w kilku krajach i kotwice są inne.



#31 OFFLINE   adam 13

adam 13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 492 postów
  • LokalizacjaBremen, Niemcy
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Slowik

Napisano 21 październik 2015 - 06:42

Mysle, ze znaczenie tez ma, jak ryba gleboko polkela przynete.Mialem w tym roku dwa szczupaki, 91cm i 96cm.Oba dostaly po skrzelach. Prawie nie walczyly, Jeden wyskok i tyle. Zaczely szalec dopiero w podbieraku. Chyba bol jaki odczuwa ryba ,ez ma znaczenie



#32 OFFLINE   Przemfish

Przemfish

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 101 postów
  • Lokalizacjawielkopolska
  • Imię:Przemysław
  • Nazwisko:Frąckowiak

Napisano 26 październik 2015 - 22:15

Kotwice w sliderach i fatso wymieniam każdorazowo, ponieważ doszedłem do wniosku, że seryjnie montowane nie są wystarczająco ostre. Zmiana na Gamakatsu albo Ownera poskutkowała znacznym zwiększeniem liczby skutecznych zacięć. Muszę jednak przyznać, że moc montowanych seryjnie kotwic nie budziła nigdy moich zastrzeżeń. Rozgięcia, a tym bardziej złamania kotwicy przypisałbym incydentalnie trafiającym się felernym egzemplarzom. Inna sprawa, że używam raczej "miękkich" kijaszków i staram się nie forsować holu.