Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

jaki model woblera?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   slawito

slawito

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 595 postów
  • LokalizacjaGdynia
  • Imię:Sławek

Napisano 12 lipiec 2010 - 20:00

witam,
drodzy forumowicze poradźcie mi jakie modele woblerów wybrac na szczupaka i sandacza. wybueram się do Szwecji pod koniec sierpnia i chciałbym połowic na woblerki. kompletnie się na nich nie znam (przeglądałem trochę internet ale mam mętlik w głowie -te dziwne oznaczenia). będę łowił sandacze na głebokości max 6-7m a szczupaki i okonie to pewnie wszędzie. nie wiem czym się kierowac w doborze odpowiednich woblerów. może macie jakieś sprawdzone killery? z góry dzieki za odpowiedź. pozdro

#2 OFFLINE   Gruzin

Gruzin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 778 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 13 lipiec 2010 - 07:32

To ja zacznę odpowiadać od zadania tobie kilku pytań:
- spin czy cast?
- jaki ciężar wyrzutowy wędki?
- wobki klasyczne, ze sterem czy jerki?

Musisz nieco doprecyzować, inaczej brzmi to jak pytanie o najlepszą przynętę świata

Jak na jeziorowe sandacze to chyba jednak lepiej miękkie przynęty niż wobki...

#3 OFFLINE   slawito

slawito

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 595 postów
  • LokalizacjaGdynia
  • Imię:Sławek

Napisano 13 lipiec 2010 - 10:17

może faktycznie mało sprecyzowane pytanie
więc, co do wędek to posiadam kilka:
jenzi mitsuki 5-20 g 2,70m ; konger tango1-10g 2,70; jakiś jaxon 2,40m 10-30 g, jakiś dragon wklejanka 3-18g 2,70 m.

zdecydowanie sppin, a co do określenia wobków to o to właśnie pytam bo kompletnie na tym się nie znam.
a może na Szwecje szkoda kasy na woby i sprawdzą się tam inne przynęty lepiej?

#4 OFFLINE   Revizor

Revizor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 272 postów
  • LokalizacjaJabłonna/k. W-wy
  • Imię:Marcin

Napisano 13 lipiec 2010 - 10:28

Witaj!

Określ gdzie będziesz łowił w Szwecji. Szkiery czy jezioro. Nie chcę się czepiać, bo równie dobrze można zadać pytanie jakimi przynętami dobrze łowi się w Polsce <_< :D . Ilu wędkarzy tle odpowiedzi. Trzeba ze sobą zabrać trochę gratów. W maju na szkierach sprawdzał mi się obrotówki Aglia Long nr 4 i 5 oraz slidery 10 (woblery/jerki bez sterowe). W czerwcu brały tylko na gumy. Przeważnie kopyta L-4 fluozieleń z czerwonym grzbietem.
Sam musisz rozpoznać wodę. Czy chcą małe czy duże przynęty. Parząc na cw Twoich wędek, to o dużych woblerach możesz zapomnieć.

#5 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4435 postów

Napisano 13 lipiec 2010 - 14:17

Witam,

Jak pisal kolega wyzej bedziesz mial troche problemow z wedkami jakie posiadasz. Przydalo by sie cos mocniejszego, bedacego w stanie obsluzyc wieksze gumy i jerki pokroju slidera czy wyrobow @Slawka. Wazne tez jest gdzie konkretnie bedziesz lowil. Pamietam jak sie koledzy ze mnie nabijali ze wioze nie wiadomo ile wedek ale pozniej realia zweryfikowaly wszystko- ja lowilem sobie spokojnie zestawem jerkowym, ciagnac szczupaki, oni meczyli sie swoimi wedkami. Nawet cos taniego bedzie zdecydowanie lepsze niz wedka 30 gram.

Jesli chodzi o mnie to zawsze zabieram: Slidery Salmo, te wieksze, jerki @Slawek ( bigbait), cos glebiej chodzacego pod katem trola ( Rapala, Salmo). Mozesz sie tez pokusic o najwieksze Executory. Tyle moich krotkich wypocin :D Na jezioro gdzie lowie wystarcza, no moze jeszcze seledynowa guma z czerwonym grzbietem ( nie wiem dlaczego ale jest strasznie skuteczna)

Pozdrawiam i zycze powodzenia,

Bujo



#6 OFFLINE   Finnczyk

Finnczyk

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 13 lipiec 2010 - 14:52

Weź slidery salmo jak ktoś wyżej napisał, najlepiej schodzące na 2-3 metry oraz błystki w kolorze miedzianym 20 gr. Ja tak łowię w Finlandii i te przynęty aktualnie najlepiej mi się sprawdzają. Oczywiście weź woblery, ale waga i kolor zależy od tego gdzie bedziesz łowił (woda stojąca, płynąca itp) i jaka jest woda (przezroczysta czy mętna. W Skandynawi od kilku tygodni są upały po 25-28 stopni, co spowodowało niesamowity rozrost roślinności wodnej co znacznie utrudnia łowienie. Ja to omijam, właśnie głównie przez stosowanie błystek, które prowadze około 0,5 m pod powierzchnią wody, a więc nad roślinnością. Jednak każde łowisko posiada indywidulane cechy i trudno radzić coś na odległość, nie znając dobrze łowiska.

#7 OFFLINE   slawito

slawito

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 595 postów
  • LokalizacjaGdynia
  • Imię:Sławek

Napisano 13 lipiec 2010 - 18:49

dzięki panowie nieco rozjaśniliście mi temat. po pierwsze jadę na jezioro.faktycznie te wędki na duże przynęty jakie proponujecie bedą zbyt słabe. przypomniałem sobie że mam jeszcze starego byrona grey shadow hmsp6t 50-110 g 2,90 m. to chyba jakiś trociowy kij może się nada. pozdro

#8 OFFLINE   LASSOjbait

LASSOjbait

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 708 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 13 lipiec 2010 - 18:59

Moja rada jest taka:

Kup sobie krótki (2m) kij o mocy 60-100g. Najtańszy na allegro. Jak Ci się spodoba to sobie kupisz porządny. Marka, ozdoby są nieważne. Do tego plecionka minimum 0,18 lub 30Lb - z różnymi oznaczeniami się spotkasz więc proś o takie parametry.
Zakładam, że kołowrotek masz. 100m plecionki Ci wystarczy.
Do tego przypony - ja robię sam z super mocnego fluorocarbonu minimum 0,7mm i zaciskam tulejkami - do kupienia na allegro. Kosztują mnie śmieszne pieniądze i są niezawodne. Kup BARDZO MOCNE krętliki i agrafki.

Woblery to wg mnie jerki. Duże jerki. 10cm minimum. Na płytką wodę pływające 2szt i 2szt głębiej schodzące czyli tonące. W praktyce możesz nimi łowić do głębokości 4,4-5m. Kolory obojętne, jeśli będziesz miał szczęście to trafisz, jeśli nie, to powinieneś mieć całe pudło woblerów, żeby znaleźć najlepszego.

Rada dodatkowa:
Jedziesz do mekki ogromnych szczupaków. Nastaw się na nie. Nie rzucaj obrotówkami, małymi gumkami itd. Małego szczupaka złowisz i tak, a jak będziesz miał mocny sprzęt to wyjmiesz i dużego czego Ci życzę!

Aha - zacinaj ile sił w rękach. Ja zacinam 2 razy.

#9 OFFLINE   -K2-

-K2-

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 86 postów

Napisano 13 lipiec 2010 - 22:44

Moja rada jest taka:

Aha - zacinaj ile sił w rękach. Ja zacinam 2 razy.


Na temat ile sil w rekach zobacz fotki, mowia z reszta wiecej niz tysiac slow:
http://www.die-raubf...oto.php?id=3995
http://www.die-raubf...oto.php?id=3996

Gdyby zaciecie bylo z wyczuciem i ryba ewentualnie (co nastapic nie musi) spielaby sie, to nie rozwaliloby jej pysku a wedkazowi z pewnoscia du.y (z rozpaczy)

C&R / USZANUJ ZYCIE

#10 OFFLINE   LASSOjbait

LASSOjbait

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 708 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 13 lipiec 2010 - 23:06

:mellow: Może źle się wyraziłem.

Zatnij ile sił i dodatkowo jeszcze 2 razy dla pewności.

do -K2- ludzie podobno giną w wannie. Mam się nie kąpać??

#11 OFFLINE   -K2-

-K2-

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 86 postów

Napisano 14 lipiec 2010 - 00:06


Jak zmniejszy ryzyko utraty Twojego zycia to radzilbym brac prysznic.

CU
K2

#12 OFFLINE   slawito

slawito

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 595 postów
  • LokalizacjaGdynia
  • Imię:Sławek

Napisano 14 lipiec 2010 - 07:06

dzięks LASSOjbait za zainteresowanie tematem,
postaram się zaopatrzyć w taką wędkę. co ewentualnie byś polecił?

#13 OFFLINE   slawito

slawito

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 595 postów
  • LokalizacjaGdynia
  • Imię:Sławek

Napisano 14 lipiec 2010 - 09:35

a czy do takiego kijka jerkowego konieczny bedzie jakiś multik? bo pewnie sugerujecie o zaopatrzenie się w taki kij?

#14 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 14 lipiec 2010 - 11:15

Nie koniecznie, widziałem jakiś czas temu na Allegro kilka kijków do jerków pod stałoszpulowca, marek nie pamiętam ale nie były to drogie wędki. Ewentualnie możesz kupić wędkę do sandaczowych kogutów - krótka i sztywna - tez powinno być dobrze.

#15 OFFLINE   LASSOjbait

LASSOjbait

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 708 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 14 lipiec 2010 - 16:18

Multik proponuję kupić jak uznasz, że Ci jerkowanie leży.
Póki co - nie inwestuj. Ale jedź po smoka! :D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych