Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Echosonda Garmin STRIKER™


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1636 odpowiedzi w tym temacie

#861 OFFLINE   szczupak1

szczupak1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 813 postów
  • LokalizacjaDaleko od domu.

Napisano 30 czerwiec 2018 - 22:30

Zapytaj tutaj http://garniak.pl/



#862 OFFLINE   alphard28

alphard28

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 135 postów
  • LokalizacjaNysa
  • Imię:Patryk

Napisano 04 lipiec 2018 - 18:37

możecie mi powiedzieć coś o częstotliwościach w garmin striker 5 ? 
np na sonarze mam 455 i 800 , czym to sie różni i dlaczego obraz nie jest zbyt wyraźny, jakie zastosować ustawienia ? 



#863 OFFLINE   szczupak1

szczupak1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 813 postów
  • LokalizacjaDaleko od domu.

Napisano 04 lipiec 2018 - 20:06

Dzisiaj przyszedł Garmin striker plus 4 i powiem wam do wertikala super rzecz może mały ale wystarczy.

Ma fajne rozwiązanie bo uchwyt przetwornika można dokręcić do łodzi albo założyć na silnik elektryczny z czym pierwszy raz się spotkałem.


  • tost, Robert Crocker i Bartek1989 lubią to

#864 OFFLINE   JURO

JURO

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów
  • LokalizacjaOstróda

Napisano 08 lipiec 2018 - 11:07

Witam. Mam kilka pytań odnośnie echosondy striker plus 7sv.

1) W ustawieniach ClearVu i SideVu mam do dyspozycji dwie częstotliwosci : Chirp 455kHz i Chirp 800kHz. 

2)W ustawieniach sonaru tradycyjnego jest Chirp i 200kHz. Dochodzą jeszcze ustawienia szerokości wiązki od 16 do 24 stopni. Każda inne kHz.

Kiedy co stosować, kiedy zmieniać z jednej na inna ?? O co chodzi z szerokością wiązki??

 

I pytanie dodatkowe- czy w tym modelu można zrobic zrzut ekranu?



#865 OFFLINE   womaly23

womaly23

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1469 postów

Napisano 08 lipiec 2018 - 12:04

Podrzucił by ktoś ustawienia do 7 steiker SV :)

#866 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 08 lipiec 2018 - 14:36

Witam. Mam kilka pytań odnośnie echosondy striker plus 7sv.

1) W ustawieniach ClearVu i SideVu mam do dyspozycji dwie częstotliwosci : Chirp 455kHz i Chirp 800kHz. 

2)W ustawieniach sonaru tradycyjnego jest Chirp i 200kHz. Dochodzą jeszcze ustawienia szerokości wiązki od 16 do 24 stopni. Każda inne kHz.

Kiedy co stosować, kiedy zmieniać z jednej na inna ?? O co chodzi z szerokością wiązki??

 

I pytanie dodatkowe- czy w tym modelu można zrobic zrzut ekranu?

@1: Dla wyraźniejszych odczytów ClearVu możesz użyć 800khz, które wyraźniej od 455khz zobrazują obiekt na dnie

SideVu to obrazowanie boczne, masz zapewne jedną częstotliwość-455khz, używasz do obejrzenia dna po bokach łodzi(typowanie miejscówek, poszukiwanie ławic drobnicy) Zasada jest prosta- im większy zasięg obrazowania na boki ustawisz, tym mniejsze widoczki będziesz miał. Tutaj kluczowe są trzy rzeczy- szybkość łodzi- lepiej wolno niż szybciej, szybkość przesuwania ekranu- znowu lepiej wolniej niż szybciej oraz ustawienia ekranu: jasność, ostrość, paleta kolorów. Musisz się pofatygować sam i pobawić, by sprawdzić co najbardziej oku się widzi.

@2:Chirp pomaga echosondzie zobrazować obiekty bardzo blisko nad dnem("wklejone w dno sandacze"), w toni praktycznie każde echo działa na podobnej zasadzie i sobie poradzi.

Stożki: wyobraź sobie stożek, gdzie na wierzchołku będzie przetwornik. Regulowany kąt rozwarcia wiązki przetwornika daje ci wybór- czy chcesz widzieć szerzej na boki toń wodną, czy chcesz szczegółowo zobaczyć dno. W drugim wypadku wskazane jest jak najbardziej 200khz i wąski kąt przetwornika. Wtedy echo rejestruje wąski wycinek dna ,ale dobrze pokazuje jego kształt- co gorzej wypada na szerokich wiązkach przetwornika. Dodatkowym bonusem z 200khz jest wyobrażenie echa na temat twardości dna.

Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić ze zwykłym sonarem, to podzielić ekran, w jednej części 200khz a w drugiej niższa częstotliwość z CHIRP. Dopiero wtedy jesteś w stanie zauważyć różnicę w obrazowaniu z CHIRP i bez.

Pamiętaj o jednej ważnej sprawie- wysokie częstotliwości 455 i 800 rzadko zobrazują ci ryby. Wynika to z charakteru wiązek tych częstotliwości, które są wąski- szczególnie ClearVu.

Czyli generalizując: jeżeli chcesz rozpoznać miejscówkę - użyj SideVu na całej szerokości ekranu echa, zapisz dane na karcie pamięci- twoje echo ma funkcję tworzenia mapy. Pozaznaczaj waypointy itp.

Interesujące  lokacje opłyń raz jeszcze z ClearVu, by dokładnie zobaczyć to, nad czym płyniesz. Jeżeli chcesz all'in ,  w tym momencie odpalasz echo tradycyjne i widzisz łuki/piktogramy "ryb"  i działasz. Pamiętaj o jednej rzeczy. Echo pokazuje historię i łuki są już za tobą realnie.



#867 OFFLINE   JURO

JURO

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów
  • LokalizacjaOstróda

Napisano 08 lipiec 2018 - 14:52

Maciej_K. DZIĘKI !!! Odpowiedź profesjonalna i w pełni wyczerpująca. Już szukam w głowie innych pytań i wątpliwości .

#868 OFFLINE   JURO

JURO

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów
  • LokalizacjaOstróda

Napisano 08 lipiec 2018 - 15:58



@1: ... szybkość przesuwania ekranu- znowu lepiej wolniej niż szybciej ... Pamiętaj o jednej rzeczy. Echo pokazuje historię i łuki są już za tobą realnie.


No właśnie. Myślałem że ustawiając szybkość przesuwania ekranu na auto to im szybciej będę płynął tym szybciej ekran się przesuwa i zawsze to co widzę na górze ekranu to jest to nad czym jestem. Wczoraj pływając po jeziorze na side vu ok 6 km/h zobaczyłem zatopiona łódkę. Po chwili zaznaczyłem punkt. Czyli ważne jest ocenić ile w odległości ta chwila zajęła.
Rozumiem że to co w połowie ekranu to jest już za mną. A czy to co na górze ekranu dopiero się pojawia to też może być już daleko za mną ?

#869 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 08 lipiec 2018 - 18:17

To co pojawia się na górze, to jest najświeższy odczyt. Im bardziej w dół ekranu, tym dawniej było.

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka
  • Piotr Boruch lubi to

#870 OFFLINE   JURO

JURO

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów
  • LokalizacjaOstróda

Napisano 08 lipiec 2018 - 20:03

To co pojawia się na górze, to jest najświeższy odczyt. Im bardziej w dół ekranu, tym dawniej było.

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka

Ale czy to co jest w danej chwili na górze to automatycznie jest pod przetwornikiem ?? Jak płynę szybko to czy przetwornik szybciej obraz wyświetla? Jak stoję w miejscu to przetwornik pracuje i obraz sie cały czas przewija. I teraz jak zaczynam płynąć wolno a potem szybciej to czy zawsze to co na górze to pod lodzią czy tu także może być tak , że jest to z tyłu iles metrów? 



#871 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 08 lipiec 2018 - 20:15

Nie, nie widziałem echa, coby uzależniało prędkość odświeżania ekranu od prędkości płynięcia. W bocznym sonarze  mniejsza prędkość płynięcia i przesuwania ekranu przekłada się na lepszy obraz.

W sprawie odległości od tego co widzisz- nie ma innego sposobu jak praktyka, lokalizacja widocznego na clear/side obiektu, zapunktowanie go np bojką  i pływanie z różnymi ustawieniami echa by się przekonać jak jest naprawdę. 

 

Edyta każe dodać, że podczas pływania z sonarem 2d możesz użyć funkcji  a-scope i będziesz na tym pasku bocznym widział w tybie rzeczywistym to, co jest w toni pod tobą. Na tej samej zasadzie działają echosondy podlodowe- flashery.


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 08 lipiec 2018 - 20:19

  • puszek7 i Ziomal lubią to

#872 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 08 lipiec 2018 - 20:44

Maciek, funkcja auto w większości urządzeń dostosowuje prędkość pingowania/przewijania do prędkości łodzi odczytanej z GPS. Jak ustawisz sobie auto w Garminie, to na postoju prawie nic się nie dzieje, a ekran ożyje jak zaczniesz się przemieszczać.

 

@JURO

 

To co jest na górze to jest to co było właśnie pod przetwornikiem. Musisz uwzględnić małego laga, który wynika z procesowania sygnału przez urządzenie. Z mojego doświadczenia jest to około 1s.



#873 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 08 lipiec 2018 - 20:48

Paweł, widziałem łuki na cały ekran na stojącej łodzi w Lowrance hds, u siebie w Helixie, także to zaskoczenie, że w Garminie jest inaczej.



#874 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 08 lipiec 2018 - 21:25

U mnie po przełączeniu w tryb auto ekran po zakotwiczeniu na łowisku praktycznie zamierał, startował szybciej dopiero po wyjęciu kotwicy i ruszeniu. W trybie ręcznym tak jak opisujesz - łuki na cały ekran. Wydaje mi się jednak, że Lowrance też miał taką funkcję.


Użytkownik psulek edytował ten post 08 lipiec 2018 - 21:25


#875 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 09 lipiec 2018 - 07:18

Jak popływam na dniach z helixem - dam znać.



#876 ONLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3530 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 09 lipiec 2018 - 10:46

W bocznym sonarze mniejsza prędkość płynięcia i przesuwania ekranu przekłada się na lepszy obraz.


Maciej, to stwierdzenie nie znajduje potwierdzenia np. w zaleceniach Lowrance'a, który podaje optymalną prędkość dla obrazowania bocznego na poziomie 6-14km/h (przy braku funkcji 'scroll speed' w obrazowaniu bocznym).

#877 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 09 lipiec 2018 - 10:58

Mario, nie wiem na jakim silniku pływa autor pytań, z założenia przyjąłem spalinę. HB zaleca 2-6mph, a ludziska wolą pływać wolniej. Ja nie mam specjalnego wyboru, na elektryku nie poszaleję.



#878 ONLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3530 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 09 lipiec 2018 - 11:04

Wiem, że HB zaleca mniej - możesz ustawić sobie także prędkość przesuwu ekranu (scroll speed), która pomaga w uzyskaniu jak najlepszego obrazowania bocznego.

#879 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 09 lipiec 2018 - 11:14

Mario, czy jesteś pewien, że scroll speed 1 da ci to samo przy prędkości 1mph i 6 mph? Dlaczego zatem ludzie pływają wolniej z SI choć sprzęt pływający pozwala na więcej?



#880 ONLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3530 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 09 lipiec 2018 - 11:16

Trzeba sprawdzić, z jakiejś przyczyny producenci zalecają wyższe prędkości...
Może użytkownicy tego nie wiedzą?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych