Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Echosonda Garmin STRIKER™


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1639 odpowiedzi w tym temacie

#1581 OFFLINE   Hant3riX

Hant3riX

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów

Napisano 03 październik 2023 - 09:18

Czy jest jakiś sposób żeby mniej więcej ogarnąć jakie odzwierciedlenie w rzeczywistości ma odległość na echosondzie ryb od łódki? Wiem są różne stożki, i że obraz pod łódka jest na samym początku ekranu. Jak wy określanie mniej więcej odlegosci?

#1582 OFFLINE   pasazer

pasazer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • LokalizacjaBielsko Biała
  • Imię:Michał

Napisano 03 październik 2023 - 11:47

Czy jest jakiś sposób żeby mniej więcej ogarnąć jakie odzwierciedlenie w rzeczywistości ma odległość na echosondzie ryb od łódki? Wiem są różne stożki, i że obraz pod łódka jest na samym początku ekranu. Jak wy określanie mniej więcej odlegosci?


Przecież masz skalę w metrach, na boki w sonarze bocznym...
  • kostom63 lubi to

#1583 OFFLINE   Hant3riX

Hant3riX

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów

Napisano 03 październik 2023 - 12:37

Przecież masz skalę w metrach, na boki w sonarze bocznym...

Garmin vivid 5. Chodzi mi o zwykły sonar oraz CV.

#1584 OFFLINE   pasazer

pasazer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • LokalizacjaBielsko Biała
  • Imię:Michał

Napisano 03 październik 2023 - 20:54

Garmin vivid 5. Chodzi mi o zwykły sonar oraz CV.

masz skalę głębokości... 



#1585 OFFLINE   Hant3riX

Hant3riX

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów

Napisano 03 październik 2023 - 20:58

masz skalę głębokości...

Chłopie, odległośc nie głębokość. Jeśli obiekt jest na środku ekranu echosondy to jak to mniej więcej obliczyć żeby wiedzieć w jakiej odległości to jest od przetwornika żeby dobrze się ustawić , i mieć to w zasięgu rzutu.

#1586 OFFLINE   Ardoro

Ardoro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaDolnośląskie

Napisano 03 październik 2023 - 21:29

Nie jestem specjalistą ale problem z widokiem ryb w stożku we wszystkich echosondach jest taki że nie masz orientacji z której strony stożka znajduje się ryba ani w którą stronę płynie ani czy w ogóle płynie jeżeli poruszasz się łódką. Jedyny pewnik to kiedy łódka stoi i ryba jest stale widoczna. Wtedy jest w stożku ale i tak nie znasz idealnie jej położenia. Nie jest to istotne bo jeżeli ją zainteresujesz to z kilku metrów podpłynie


  • Hant3riX lubi to

#1587 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 804 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 03 październik 2023 - 22:13

Chłopie, odległośc nie głębokość. Jeśli obiekt jest na środku ekranu echosondy to jak to mniej więcej obliczyć żeby wiedzieć w jakiej odległości to jest od przetwornika żeby dobrze się ustawić , i mieć to w zasięgu rzutu.

Najprościej chyba zaznaczyć łuk, który masz nadzieje, że jest rybą za pomocą kursora i zrobić z tego waypoint'a. Innej metody chyba nie ma. W głowie nie jesteś raczej w stanie przeliczyć prędkości poruszania się łodzi i szybkości pingowania przetwornika. Ja bym przynajmniej nie umiał.


  • Hant3riX lubi to

#1588 OFFLINE   pasazer

pasazer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • LokalizacjaBielsko Biała
  • Imię:Michał

Napisano 04 październik 2023 - 07:10

Chłopie, odległośc nie głębokość. Jeśli obiekt jest na środku ekranu echosondy to jak to mniej więcej obliczyć żeby wiedzieć w jakiej odległości to jest od przetwornika żeby dobrze się ustawić , i mieć to w zasięgu rzutu.

Chlopie użyj głowy. Jeśli na głębokość pokazuje Ci odległość do dna to możesz ją również przełożyć do tyłu. Dokładnego miejsca gdzie stoi rybą strickerem 5 nie namierzysz chyba że na nią napłyniesz. Chcesz z tradycyjnego sonaru odczytać to co pokazuje boczny, tak się nie da.

Użytkownik pasazer edytował ten post 04 październik 2023 - 07:10


#1589 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4665 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 04 październik 2023 - 07:21

Najprościej chyba zaznaczyć łuk, który masz nadzieje, że jest rybą za pomocą kursora i zrobić z tego waypoint'a. Innej metody chyba nie ma. W głowie nie jesteś raczej w stanie przeliczyć prędkości poruszania się łodzi i szybkości pingowania przetwornika. Ja bym przynajmniej nie umiał.

Rozrzut pozycji waypointa może być do 5-8m m w każdą stronę- jeśli ekran dalej od przetwornika i mało nadajników GPS nad głową. Natomiast jedyna metoda to ascope i przez chwilę widzisz to, co jest dokładnie pod samym przetwornikiem. 


  • sucks_one, Ardoro i Hant3riX lubią to

#1590 OFFLINE   Hant3riX

Hant3riX

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów

Napisano 04 październik 2023 - 07:33

Chlopie użyj głowy. Jeśli na głębokość pokazuje Ci odległość do dna to możesz ją również przełożyć do tyłu. Dokładnego miejsca gdzie stoi rybą strickerem 5 nie namierzysz chyba że na nią napłyniesz. Chcesz z tradycyjnego sonaru odczytać to co pokazuje boczny, tak się nie da.

Jak ja przyłożysz do tyłu skoro jest jeszcze prędkość płynięcia do uwzględnienia oraz szerokość stożka w danym punkcie. Na szczęście ludzie którzy mają o tym pojęcie już mi to wytłumaczyli, za co wszystkim wielkie dzięki. Pozostaje mi napływać na oko

#1591 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 804 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 04 październik 2023 - 07:40

Rozrzut pozycji waypointa może być do 5-8m m w każdą stronę- jeśli ekran dalej od przetwornika i mało nadajników GPS nad głową. Natomiast jedyna metoda to ascope i przez chwilę widzisz to, co jest dokładnie pod samym przetwornikiem. 

Wydaje mi się, że lepszy błąd 5 czy 8 m niż porównywanie głębokości do odległości ;-) Jeśli dodatkowo ponowne napłynięcie byłoby z tego samego kierunku co pierwsze napłynięcie, to błąd położenia przetwornika i odbiornika GPS powinien się skompensować. Aby napłynąć z powrotem rybie na głowę i skorzystać z ascope, to mniej więcej trzeba wiedzieć gdzie napłynąć. A żeby napłynąć mniej więcej tym samym kursem pomocne bywa załączenie rysowania śladu na "mapie".


Użytkownik radeqs edytował ten post 04 październik 2023 - 07:52


#1592 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 804 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 04 październik 2023 - 07:44

Chlopie użyj głowy. Jeśli na głębokość pokazuje Ci odległość do dna to możesz ją również przełożyć do tyłu.

Obawiam się, że to tak nie działa. O ile głębokość jest wyskalowana w metrach, tak "odległóść do tyłu" na ekranie echa zależy od częstotliwości pingowania i prędkości poruszania się łodzi.


Użytkownik radeqs edytował ten post 04 październik 2023 - 07:45


#1593 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4665 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 04 październik 2023 - 07:59

Obawiam się, że to tak nie działa. O ile głębokość jest wyskalowana w metrach, tak "odległóść do tyłu" na ekranie echa zależy od częstotliwości pingowania i prędkości poruszania się łodzi.

......i prędkości przesuwu ekranu ustawianej 



#1594 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4665 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 04 październik 2023 - 08:00

Wydaje mi się, że lepszy błąd 5 czy 8 m niż porównywanie głębokości do odległości ;-) Jeśli dodatkowo ponowne napłynięcie byłoby z tego samego kierunku co pierwsze napłynięcie, to błąd położenia przetwornika i odbiornika GPS powinien się skompensować. Aby napłynąć z powrotem rybie na głowę i skorzystać z ascope, to mniej więcej trzeba wiedzieć gdzie napłynąć. A żeby napłynąć mniej więcej tym samym kursem pomocne bywa załączenie rysowania śladu na "mapie".

Nie, rozrzut pozycji nie jest liniowy, tylko wokół miejsca. Trasa na widoku mapy- oczywiście dobry pomysł. 



#1595 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 804 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 04 październik 2023 - 08:01

......i prędkości przesuwu ekranu ustawianej 

To chyba ma bezpośredni związek z częstotliwością pingowania (nie mam na myśli kHz, tylko jak często przetwornik strzela "pingiem").



#1596 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 804 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 04 październik 2023 - 08:04

Nie, rozrzut pozycji nie jest liniowy, tylko wokół miejsca. Trasa na widoku mapy- oczywiście dobry pomysł. 

Odniosłem się tylko do przesunięcia odbiornika GPS względem przetwornika. Oczywiście błąd precyzji GPS będzie losowy.\

Tak tylko jeszcze dodam, że metodą z waypointem na ekranie, gdy widziałem podczas płynięcia zbitą ławicę drobnicy udało mi się namierzyć kilka ryb. Jak zbiornik jest duży, to orientacyjne punkty na brzegach są znacznie mniej precyzyjne niż te 8m błędu GPS'a.


Użytkownik radeqs edytował ten post 04 październik 2023 - 08:08


#1597 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4665 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 04 październik 2023 - 09:02

To chyba ma bezpośredni związek z częstotliwością pingowania (nie mam na myśli kHz, tylko jak często przetwornik strzela "pingiem").

Striker, czy ogólnie sonary Garmina  nie mają regulacji pingowania na stan mojej wiedzy, ale mogę się mylić - jest ona w Lowrance i HB


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 04 październik 2023 - 09:03


#1598 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 804 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 04 październik 2023 - 11:03

Myślałem, że co pionowy piksel narysowany na ekranie przetwornik wysyła pinga, ale może rzeczywiście nie jest to tak rozwiązane. Przynajmniej nie wynika to wprost z dokumentacji. W każdym razie, myśleliśmy mniej więcej o tym samym :-)



#1599 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4665 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 04 październik 2023 - 11:10

Myślałem, że co pionowy piksel narysowany na ekranie przetwornik wysyła pinga, ale może rzeczywiście nie jest to tak rozwiązane. Przynajmniej nie wynika to wprost z dokumentacji. W każdym razie, myśleliśmy mniej więcej o tym samym :-)

Tak. Scroll speed i pingrate to dwie rożne sprawy i obie wpływają na obraz. 



#1600 OFFLINE   suhhar

suhhar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisano 04 październik 2023 - 16:48

kolego kiedyś miałem echo rayamrine dragonfly i na nim udało mi sie rozkminić gdzie jestem względem tego co pokazywało. Ponieważ pływałem na małym pontonie z silnikiem elektrycznym na 3 biegu zawsze miałem 3.5-4km/h więc napływając na górkę i mając ją po srodku ekranu jej szczyt miałem za plecami 15-20m.  Oczywiście fajnie było jak płynąłem i wpływałem na górkę a przy niej widziałem łuk to było wiadomo że stoi tam ryba. Wtedy widząc na środku echosondy szczyt górki był on 15-20 za moimi plecami i wtedy obrzucałem całą górkę. Problem jest wtedy kiedy płyniesz po płaskim widzisz nagle łuk na echo, stajesz i rzucasz ale efekt marny bo akurat przepłynąłeś nad ryba albo ryba pod tobą...Teraz mam strikera 7sv i jak kolega wyżej pisze na bocznym skanie jak widzisz rybą możesz sobie ustawić nawigowanie do niej. Oczywiście nawigacja w strikerze działa beznadziejnie i jest mało dokładna, dodatkowo za nim zawróce i zacznę płynąć do ryby to jej już nie ma chyba że widziałem na tradycyjnym że stała za górką albo na niej to szanse na branie rosną...






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych