Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Silniki Yamaha - opinie i porady


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2277 odpowiedzi w tym temacie

#1801 OFFLINE   Alexondre

Alexondre

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów
  • LokalizacjaNiemcy
  • Imię:Aleksander

Napisano 05 sierpień 2020 - 19:58

Jeżeli to do mnie mam dziś tylko taki film (w którejś minucie widać że w ślizgu płyta jest 1,5cm pod wodą), do ideału brakuje ok 1cm ale wtedy śruby nie łapały by już za blachę aluminiową zabezpieczającą pawęż.
.
https://www.youtube....h?v=yvByVjrs-iI

Ok, chyba juz wiem co i jak a powiedz jeszcze ta deseczka przymocowana jakoś do pawezi czy tylko pod naporem silnika sie trzyma

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

#1802 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1418 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 06 sierpień 2020 - 14:30

Tylko silnik ją dociska. Niedługo kupie przyczepę wtedy silnik będzie na stałe śmigał na pawęży więc na pewno pójdzie coś na stałe. Ale do testów jak najbardziej ok. Zrób sobie ze 3 grubości i próbuj. Tylko silnika nie utop. :)


  • algeroth82 lubi to

#1803 OFFLINE   Alexondre

Alexondre

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów
  • LokalizacjaNiemcy
  • Imię:Aleksander

Napisano 06 sierpień 2020 - 20:14

Dołożyłem jakies 4 cm litej deski z mahoniu i wstepnie wyglada to tak7b1764d2e4bcd6fd5fddee107acb562c.jpg

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

#1804 OFFLINE   womaly23

womaly23

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1504 postów

Napisano 06 sierpień 2020 - 23:13

Chyba wciąż za mało. Najlepiej doloz listwę do płyty tak żeby wchodziła pod dno lodki i wtedy zmierz...

#1805 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 06 sierpień 2020 - 23:32

Wygląda całkiem nieźle, książkowo płyta antykawitacyjna powinna być max 5cm pod powierzchnią dna, u mnie wychodzi więcej, ale ja mam lekki ponton.

Ciekawy jestem czy po podniesieniu uda Ci się polecieć w ślizgu. Moim zdaniem następny krok to wymiana śruby na mniejszy skok.

Wcześniej błędnie podałem skok swojej śruby, faktycznie jest 10 1/2cala, a tak wyliczyłem skok przyjmując projektowaną prędkość na 30km/h przy obrotach silnika 5000 obr./min czyli śruby około 2400:skok śruby to10 i 1/2 cala to 26,67cm x 2400 (obroty śruby na minutę) x 0,8 (1 - 20% uślizg śruby) x 60 (minut) = 3072384 cm/h = 30,7 km/h.

Gdybyś zastosował śrubę 9cali i rozkręcił śrubę do 2400obr/min to powinieneś osiągnąć: 9x2,54=22,86cm x 2400 x współczynnik 0,8 x60minut = 2633472 cm/h czyli około 26 km/h.

Kiedy płyniesz 14km/h ze śrubą 11cali, to silnik jest w takiej sytuacji, jakbyś jadąc samochodem pod górę na nadbiegu próbował wyprzedzać dając gaz do dechy. Silnik nie osiąga obrotów z zakresu pracy.


  • Alexondre lubi to

#1806 OFFLINE   pursuit

pursuit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 202 postów

Napisano 07 sierpień 2020 - 15:06

Wygląda całkiem nieźle, książkowo płyta antykawitacyjna powinna być max 5cm pod powierzchnią dna, u mnie wychodzi więcej, ale ja mam lekki ponton.
Ciekawy jestem czy po podniesieniu uda Ci się polecieć w ślizgu. Moim zdaniem następny krok to wymiana śruby na mniejszy skok.
Wcześniej błędnie podałem skok swojej śruby, faktycznie jest 10 1/2cala, a tak wyliczyłem skok przyjmując projektowaną prędkość na 30km/h przy obrotach silnika 5000 obr./min czyli śruby około 2400:skok śruby to10 i 1/2 cala to 26,67cm x 2400 (obroty śruby na minutę) x 0,8 (1 - 20% uślizg śruby) x 60 (minut) = 3072384 cm/h = 30,7 km/h.

Gdybyś zastosował śrubę 9cali i rozkręcił śrubę do 2400obr/min to powinieneś osiągnąć: 9x2,54=22,86cm x 2400 x współczynnik 0,8 x60minut = 2633472 cm/h czyli około 26 km/h.

Kiedy płyniesz 14km/h ze śrubą 11cali, to silnik jest w takiej sytuacji, jakbyś jadąc samochodem pod górę na nadbiegu próbował wyprzedzać dając gaz do dechy. Silnik nie osiąga obrotów z zakresu pracy.


Wygląda całkiem nieźle, książkowo płyta antykawitacyjna powinna być max 5cm pod powierzchnią dna, u mnie wychodzi więcej, ale ja mam lekki ponton.
Ciekawy jestem czy po podniesieniu uda Ci się polecieć w ślizgu. Moim zdaniem następny krok to wymiana śruby na mniejszy skok.
Wcześniej błędnie podałem skok swojej śruby, faktycznie jest 10 1/2cala, a tak wyliczyłem skok przyjmując projektowaną prędkość na 30km/h przy obrotach silnika 5000 obr./min czyli śruby około 2400:skok śruby to10 i 1/2 cala to 26,67cm x 2400 (obroty śruby na minutę) x 0,8 (1 - 20% uślizg śruby) x 60 (minut) = 3072384 cm/h = 30,7 km/h.
Gdybyś zastosował śrubę 9cali i rozkręcił śrubę do 2400obr/min to powinieneś osiągnąć: 9x2,54=22,86cm x 2400 x współczynnik 0,8 x60minut = 2633472 cm/h czyli około 26 km/h.
Kiedy płyniesz 14km/h ze śrubą 11cali, to silnik jest w takiej sytuacji, jakbyś jadąc samochodem pod górę na nadbiegu próbował wyprzedzać dając gaz do dechy. Silnik nie osiąga obrotów z zakresu pracy.

Co to za ponton - lekki ?????
Chyba że masz "ceratę" 4.2 lub większą bo z tego co piszesz na 13.5 masz trochę ponad 30 km/h bo kolega na 3.3 samemu i trochę gratów z silnikiem yamaha 9.9 vmax śruba o skoku 11 leci ponad 40
ps jak to mówisz na śmierdzącym dwusówie;-) A i przestań czytać jakieś dziwne chińskie książki tylko weź podjedź na wodę i popływaj na silniku zwiększonym na różnych wysokościach i wtedy zabieraj głos w temacie albo posłuchaj bardziej doświadczonych kolegów z forum A jest kilku chociażby Piotrek tyle w temacie

Użytkownik pursuit edytował ten post 07 sierpień 2020 - 15:12

  • womaly23 lubi to

#1807 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 07 sierpień 2020 - 22:33

Co to za ponton - lekki ?????
Chyba że masz "ceratę" 4.2 lub większą bo z tego co piszesz na 13.5 masz trochę ponad 30 km/h bo kolega na 3.3 samemu i trochę gratów z silnikiem yamaha 9.9 vmax śruba o skoku 11 leci ponad 40
ps jak to mówisz na śmierdzącym dwusówie;-) A i przestań czytać jakieś dziwne chińskie książki tylko weź podjedź na wodę i popływaj na silniku zwiększonym na różnych wysokościach i wtedy zabieraj głos w temacie albo posłuchaj bardziej doświadczonych kolegów z forum

Przypuszczam że obaj jesteśmy dorosłymi ludźmi i dlatego nie będę Ci pisał co masz robić, a czego nie.

Proszę na zasadzie wzajemności o to samo względem mnie.

 

Lubię motory 4t, a kto inny ma prawo lubić 2t. A najlepiej lubić to co się ma.

Książkowy wzór na wyliczenie skoku śruby wziął się między innymi z potrzeby ograniczenia prędkości maksymalnej ograniczonej prawem w Holandii, polecam kilka postów wstecz.

Ta chińska książka to instrukcja silnika, jeśli jest chiński silnik to i książka - jak zapamiętałem zalecaną wysokość płyty antykawitacyjnej to 2-5cm poniżej dna, a u mnie jest więcej bo nie miałem czasu na regulację, w ślizg wchodzi, po regulacji na pewno będzie lepiej, nie zaprzeczam, a nawet namawiam do wyregulowania wysokości.

Pływam turystycznie z rodziną a nie dla wyścigów, dlatego mam skok 10 1/2 a nie 12 cali.

Pozdrawiam


Użytkownik Stołczynianin edytował ten post 07 sierpień 2020 - 22:34


#1808 OFFLINE   erni

erni

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 49 postów

Napisano 09 sierpień 2020 - 08:30

Witam jaki olej silnikowy do yamahy f25a 98r ma byc 10w30 tylko mineralny cz syntetyczny.



#1809 OFFLINE   Alexondre

Alexondre

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów
  • LokalizacjaNiemcy
  • Imię:Aleksander

Napisano 09 sierpień 2020 - 14:22

Właśnie wróciłem z nad wody i niestety cała operacja nie przyniosła żadnego skutku. Prędkość nie ma dla mnie wiekszego znaczenia ważne ze nowy silnik i pali na raz więc mniej stresu jak płynie barka xD Dziękuje za pomoc

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

#1810 OFFLINE   womaly23

womaly23

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1504 postów

Napisano 09 sierpień 2020 - 21:24

Podnoś go w górę i musi być efekt

#1811 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 09 sierpień 2020 - 23:16

Prędkość nie ma dla mnie wiekszego znaczenia ważne ze nowy silnik i pali na raz więc mniej stresu jak płynie barka xD Dziękuje za pomoc

Jak płynął statek to tak się śpieszyłem z odpaleniem motoru, że popłynąłem z kółkami transportowymi w wodzie, dziwiłem się że wolno płynie i chlapie, ale w ślizg wchodził.

W tej chwili twój silnik nie osiąga obrotów z zakresu pracy, konieczna jest śruba o mniejszym skoku. Z powodu niskich obrotów silnik nie ma właściwej mocy i uślizg na śrubie jest większy niż powinien być. Głowy nie dam, ale od Storma powinna pasować i nie kosztuje dużo. Nie wiemy ile waży łódka, ale na oko powinien być właściwy skok 9 a nawet 8 cali. Śruba 11cali jest do lekkich łódek, jak ją zmienisz to nie tylko zyskasz na prędkości, ale i silnikowi będzie lżej.


Użytkownik Stołczynianin edytował ten post 09 sierpień 2020 - 23:21


#1812 OFFLINE   womaly23

womaly23

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1504 postów

Napisano 10 sierpień 2020 - 05:13

Mysle ze skok 9 byłby optymalny. Tu masz nr telefonu do gościa 888603041, zamawiając od niego zaznacz że jeśli coś by było nie tak to zwrócisz śrubę lub ja wymienisz - on jest bezproblemowy...

Użytkownik womaly23 edytował ten post 10 sierpień 2020 - 05:13


#1813 OFFLINE   Alexondre

Alexondre

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów
  • LokalizacjaNiemcy
  • Imię:Aleksander

Napisano 10 sierpień 2020 - 08:37

Mysle ze skok 9 byłby optymalny. Tu masz nr telefonu do gościa 888603041, zamawiając od niego zaznacz że jeśli coś by było nie tak to zwrócisz śrubę lub ja wymienisz - on jest bezproblemowy...

 

Dziękuje za cynk! Jednak mieszkam w DE i chciałbym to na już ;-) Znalazłem coś takiego:

 

https://www.ebay.de/...UoAAOSwjS9a7Hp9

 

Ale pewnie nie jest to oryginalna śruba Yamahy.



#1814 OFFLINE   womaly23

womaly23

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1504 postów

Napisano 10 sierpień 2020 - 09:08

Bierz kupuj :) śruba napewno też pomoże ale wysokość zawieszenia silnika musi być spasowana. Do samych testów możesz ustawić silnik żeby płyta antykawitacyjna była na równo z dnem łodzi

#1815 OFFLINE   Alexondre

Alexondre

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów
  • LokalizacjaNiemcy
  • Imię:Aleksander

Napisano 10 sierpień 2020 - 09:25

Bierz kupuj :) śruba napewno też pomoże ale wysokość zawieszenia silnika musi być spasowana. Do samych testów możesz ustawić silnik żeby płyta antykawitacyjna była na równo z dnem łodzi

 

Zamówię to i zobacze jaki bedzie efekt musze sie wstrzelic tak zeby było max 20km/h. Mam nadzieję że wymiana śruby nie wymaga certyfikatu ukończenia mechaniki kfantowej ^_^



#1816 OFFLINE   Alexondre

Alexondre

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów
  • LokalizacjaNiemcy
  • Imię:Aleksander

Napisano 10 sierpień 2020 - 13:41

Czy jak silnik był dwa razy na wodzie niezbędny jest nowy smar na wał przed założeniem nowej śruby ?



#1817 OFFLINE   womaly23

womaly23

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1504 postów

Napisano 10 sierpień 2020 - 14:00

Nie

#1818 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 10 sierpień 2020 - 19:14

Ja zmierzyłem grubość zawleczki zabezpieczającej i w markecie budowlanym kupiłem ich kilka. To trzeba zmienić na nowe.

Przy dokręcaniu nakrętki użyłem umiarkowanej siły aby jednocześnie docisnąć propelera i zgrać otwory do przeciągnięcia zawleczki.

Nie wiem czy stara 15tka i nowa mają taki sam wałek/frezy, ale do swojej (serii A) zastosowałem śrubę którą polecano zarówno do Yamahy 15 jak i Hondy 15.

Jeśli osiągasz 14km/h to oznacza że niewiele brakuje do wepchnięcia łódki w ślizg, ale też nikt nie zagwarantuje że 9 cali będzie idealne. Pewny jestem że popłynie szybciej i ulży silnikowi.Gdybyś miał możliwość pożyczenia śruby na test to byłoby najfajniej, bo to trochę zgadywanka.



#1819 OFFLINE   pursuit

pursuit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 202 postów

Napisano 10 sierpień 2020 - 20:11

Właśnie wróciłem z nad wody i niestety cała operacja nie przyniosła żadnego skutku. Prędkość nie ma dla mnie wiekszego znaczenia ważne ze nowy silnik i pali na raz więc mniej stresu jak płynie barka xD Dziękuje za pomoc

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Aleksander ile waży twoja łódka bo ja mam łajbe 3.7 220 goła bez silnika na suzuki 9.9 śruba o skoku 10 z młodym i trochę gratów na spina leci 33km/h załadowani na stację 26 A na śrubie 12 nie było mowy żeby łajba weszła w ślizg także zmiana śrubypowinna pomóc tak samo jak ustawienie silnika ( u mnie z 4 cm na 0.5 poniżej dna dało efekt +11km/h)
Pzdr Łukasz
  • womaly23 lubi to

#1820 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 12 sierpień 2020 - 10:19

Zamówię to i zobacze jaki bedzie efekt musze sie wstrzelic tak zeby było max 20km/h. Mam nadzieję że wymiana śruby nie wymaga certyfikatu ukończenia mechaniki kwantowej ^_^

Zawleczki zabezpieczające nakrętkę śruby napędowej kupiłem w sklepie motoryzacyjnym, ale w budowlanym też były.

By post nie był taki krótki, opiszę wyliczenie prędkości na swoim silniku  na śrubie 8 cali i obrotach nominalnych.

Moc maksymalną podaje się dla obrotów nominalnych, a jest ona proporcjonalna do wymnożenia obrotów i momentu obrotowego. Moment obrotowy to ramię razy siła, czyli jak mamy podany na przykład moment dokręcania śruby 5kgm - to oznacza że na ramieniu 1metr ma działać siła 5kg, a jeśli ramię będzie krótsze np. 50cm to siła będzie wynosiła 10kg.

Mój silnik ma 13,5 HP przy 5000obr/min, przekładnia 13 zębów na wałku pionowym a 27 na poziomym co daje znamionowe obroty śruby 5000 x 13 zębów/27 zębów=2407,40741, czyli w skrócie  2400 obrotów na minutę.

Przeliczenie na prędkość już podawałem wyżej a dla skoku 8 cali i założonych obrotach nominalnych będzie 2400 x 8x2,54cm x 0,8 x 60 = 2340864 cm/h czyli w przybliżeniu 23,4 km/h.

Wprawdzie na razie problemem są za małe obroty silnika, ale jak będą za duże to najłatwiej je zmniejszyć ograniczając ruch  na przepustnicy.


  • Alexondre lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych