Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zapora w Kozienicach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Lester

Lester

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 24 listopad 2015 - 16:58

Enea buduje zaporę na Wisle w Kozienicach.Proszę o wpisy osoby znające temat.



#2 OFFLINE   kotwica88

kotwica88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 470 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 24 listopad 2015 - 17:09

Kolega Lucas co nieco może powiedzieć na pewno ;)

Ja wiem tyle, że podobno zamknięty jest kilometrowy odcinek rzeki...



#3 OFFLINE   tymon

tymon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 24 listopad 2015 - 17:10

Żeby się zbytnio nie rozpisywać a co za tym idzie również nie denerwować http://www.jawisla.pl/


Użytkownik tymon edytował ten post 24 listopad 2015 - 17:11


#4 OFFLINE   Lester

Lester

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 24 listopad 2015 - 20:17

http://www.tygodniko...dpietrzajacego/



#5 OFFLINE   Mr.Happy

Mr.Happy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 764 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 24 listopad 2015 - 21:14

Robią tymczasową zaporę z profili stalowych wystających chyba 1m nad jakiś określony poziom Wisły. Ma na celu delikatne podwyższenie poziomu Wisły w miejscu gdzie elektrownia pobiera wodę. Z powodu zbyt niskiego stanu, do tej pory działa z zmniejszona wydajnością. Ma być przepławka z tego co wiem.



#6 OFFLINE   tymon

tymon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 24 listopad 2015 - 22:34

To co się dzieje, to jest totalna kpina. 

 

Tu się rozchodzi tylko i wyłącznie o to, żeby nie przerabiać samego usytuowania pomp, którymi ta woda jest czerpana do obiegu.

Skoro są doły na moim odcinku i 10m, to nie widzę potrzeby, aby przegradzać Wisłę. Wystarczy obniżyć poziom pomp i pogłębiać systematycznie samo miejsce zaciągu wody.

I po problemie.

A tak nawalą żelastwa i hej.

 

Mam nadzieję, że zima, która jest przed nami zrobi z tym robotę. 



#7 OFFLINE   Drwal

Drwal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 67 postów
  • LokalizacjaJÓZEFÓW

Napisano 25 listopad 2015 - 06:26

Tak chyba się nie da mój kolega pracował na pogłębiarce i zostawili smog opuszczony na pare godzin i już tan został na zawsze sypie panie sypie.


  • Mr.Happy lubi to

#8 OFFLINE   siatkaz

siatkaz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 766 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Matyjasek

Napisano 25 listopad 2015 - 07:12

Tymon jak by to było takie proste to by tak zrobili. Nie jedna głowa nad tym myślała ale czy dobrze wymyślili to nie jestem przekonany. 

Z tą zimą to jeśli faktycznie będzie to możesz mieć rację. 



#9 OFFLINE   Mr.Happy

Mr.Happy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 764 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 25 listopad 2015 - 08:08

Kra raczej nic nie zrobi larsenom...

#10 OFFLINE   tymon

tymon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 25 listopad 2015 - 08:09

Na pewno wybrali rozwiązanie najmniej kosztowne, którego wykonanie jest najszybsze i najprostsze. 

Na temat mądrych inżynieryjnych głów można pisać książki. 

W roku 2012 na jednej z miejscówek (mojej boleniowej bankówce), gdzie w 2010 roku było zagrożenie przerwania wału, jak również były pod nim podsiąki postawiono pogłębiarkę. 

Jej praca polegała na tym, że czerpała piach 40-50m od brzegu i przez jakieś 4 tygodnie(jak nie dłużej) tym luźnym piachem dokonywali usypywania plaży wzdłuż wału, w miejscu, gdzie wartówka przechodzi z jednej strony na drugą - czyli moją. I tak sypali, sypali i po tym czasie moim oczom ukazała się plaża długa jak 300m i szeroka od wału na jakieś 50m. 

Powiedziałem sobie w myślach - daje czas do wiosny. 

I nie myliłem się nic. 

Miejscówka jest dalej taka jaka była wtedy. Może nie tak rybna, ale z większą ilością podebranego stałego lądu. Czyli jeszcze bliżej wału. 

Nie myśli się przez te lata, żeby zabezpieczyć się na wypadek kolejnych dużych stanów wody. Bo po co. Liczy się tu i teraz. 

 

Tak więc jestem bardzo ostrożny na temat tej pseudo "zapory".

Koledzy znad Sanu mają chyba ten sam przykład grodzenia rzeki przy elektrociepłowni. Żegluga stanęła na amen. 



#11 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5838 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 25 listopad 2015 - 08:41

Zabudują nam Wisłę prędzej czy później, widać że zakusy są wielkie żeby ciągle coś kombinować i nikt nie bierze pod uwagę mało ingerujących rozwiązań tylko agresywne. Jeb, zabudować, wyprostować i po problemie, a jak nie wyjdzie to później się będziemy martwić.


  • Guzu lubi to

#12 OFFLINE   s4mo

s4mo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 239 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Maciej

Napisano 25 listopad 2015 - 08:43

Nawet jak zbudują przeplawke to co to da? Ryby i tak z niej nie korzystają bo zazwyczaj są zle zrobione...

#13 OFFLINE   tymon

tymon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 27 listopad 2015 - 22:50

Polecam obejrzeć. 

 

http://www.tvp.info/...7/27112015-1732



#14 OFFLINE   Mr.Happy

Mr.Happy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 764 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 27 listopad 2015 - 23:43

Wiatraki nie bo pole magnetyczne będzie działać na krowy i dostaną depresji, wiatraki w Bałtyku nie bo jak Janusz z browarem w ręku wyjrzy za parawanu na plaży to będzie miał słaby widok, atomówka nie bo co jak będzie awaria. Zresztą Merkel chce zamykać więc jak Niemcy tak robią to my nie możemy otworzyć. Jak dopłaty (albo całkowite finansowanie nie pamiętam) były do paneli solarnych dla gospodarstw to chętnych dużo nie było. I tak ciągle i w każdej dziedzinie...  Potem wielkie oburzenie jak takie sytuacje się dzieją, ale "trudne sprawy" wszyscy chcą obejrzeć. Kto powiedział, że podczas tymczasowego spiętrzenia nie będą wprowadzać docelowych modyfikacji. Wtedy jest czas na takie inwestycje. Przebudowa pompowni raczej nie trwa kilkunastu dni co wbicie kilkudziesięciu larsenów. Wyjęcie takiego larsena to nie jest jakaś skomplikowana procedura.  Dobrze, że ludzie są czujni w takich sytuacjach, bo jak ktoś jest bezkarny to mu zaczyna zazwyczaj odwalać, ale nie możemy też popadać w skrajności.

 

Wadą prądu jest to, że trzeba go jakoś wytworzyć i tego cholera nie przeskoczymy. 

 


Użytkownik Mr.Happy edytował ten post 27 listopad 2015 - 23:55

  • Guzu lubi to

#15 OFFLINE   tymon

tymon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 28 listopad 2015 - 09:37

Wiatraki nie bo pole magnetyczne będzie działać na krowy i dostaną depresji, wiatraki w Bałtyku nie bo jak Janusz z browarem w ręku wyjrzy za parawanu na plaży to będzie miał słaby widok, atomówka nie bo co jak będzie awaria. Zresztą Merkel chce zamykać więc jak Niemcy tak robią to my nie możemy otworzyć. Jak dopłaty (albo całkowite finansowanie nie pamiętam) były do paneli solarnych dla gospodarstw to chętnych dużo nie było. I tak ciągle i w każdej dziedzinie...  Potem wielkie oburzenie jak takie sytuacje się dzieją, ale "trudne sprawy" wszyscy chcą obejrzeć. Kto powiedział, że podczas tymczasowego spiętrzenia nie będą wprowadzać docelowych modyfikacji. Wtedy jest czas na takie inwestycje. Przebudowa pompowni raczej nie trwa kilkunastu dni co wbicie kilkudziesięciu larsenów. Wyjęcie takiego larsena to nie jest jakaś skomplikowana procedura.  Dobrze, że ludzie są czujni w takich sytuacjach, bo jak ktoś jest bezkarny to mu zaczyna zazwyczaj odwalać, ale nie możemy też popadać w skrajności.

 

Wadą prądu jest to, że trzeba go jakoś wytworzyć i tego cholera nie przeskoczymy. 

 

Właśnie w tym jest problem, że budowa tego spiętrzenia nie da możliwości jakiejkolwiek zabawy przy czerpakach, bo to chyba logiczne, skoro spiętrzenie odbywać się będzie poniżej tzw. zimnego kanału, czyli miejsca poboru wody. Jeżeli woda skoczy o metr do góry to po problemie ( wg. nich). 

Prace już trwają przeszło miesiąc. Larseny bite są na ponoć na 12,5m w dno. 

 

Zanim wszczęto jakiekolwiek budowy nowego bloku energetycznego w planach była całkowita przebudowa poboru jak i ujścia ciepłej wody. Obawy z tego co pamiętam dotyczyły spustu zbyt ciepłej wody bezpośrednio do Wisły - wylot od zrzutu z bloków 500MW ( istniejących) jest jakieś 400m od Wisły. Informacje jakie do nas docierały, miały przebudowę samego wylotu o jakieś 1km w dół. Oczywiście nic się z tego nie sprawdziło. 

 

Tłumaczenie rzeczniczki wojewody co najmniej śmieszne. 

To jest tak - nie weźmiecie imigrantów ( przegrody), nie będzie dotacji (prądu) od Merkel. 

 

Kolejna sprawa to zima. 

Tłumaczenie, że nie ma prawa stworzyć zagrożenia to też lekkomyślność. Woda może mieć taki stan jak teraz, a nawet niższy. Płynące kry jeżeli staną tutaj, to kolejne napływające będą tworzyły tzw. zakładkę i się piętrzyć do góry. Oczywiście woda przed zatorem idzie do góry bardzo szybko. 

 

Przy inwestycji sięgającej 6-7mld pln wydatek na przebudowę pompowni i zachowanie przy tym naturalnego stanu krajobrazu nie jest chyba problemem. 


Użytkownik tymon edytował ten post 28 listopad 2015 - 09:38


#16 OFFLINE   silurus

silurus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 828 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Robert

Napisano 28 listopad 2015 - 09:54

no a potem jak się wydarzy jakaś katastrofa to nazwą to powodzią tysiąclecia lub jakimś innym spuszczającym na bambus stwierdzeniem i po temacie.

Bo nie chciało im się wydać trochę więcej i zrobić tak by było ok.



#17 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1002 postów
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 28 listopad 2015 - 15:26

Ogólnie to jestem zdziwiony, że ekoludki nie przywiązali się do żadnego larsena. Przecież to rezerwat, dolina środkowej Wisły, objęty programem natura 2000. Byłem tam w tamtą niedzielę jak pływałem. Prace cały czas idą. Co z tego wyjdzie to zobaczymy. Co do żeglugi to i tak jej nie było. W tym roku przy najniższych stanach wody więcej się pchało łódź niż płynęło.
  • Mr.Happy lubi to

#18 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1002 postów
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 28 listopad 2015 - 15:29

Czy kra będzie zagrażać to też nie wiem bo niby za dużo nie wystaje to z wody, przy wyższym stanie będzie szło górą i tyle. Ciekawe na ile to zwolni wodę przed zaporą. Dla środowiska z pewnością to nic dobrego.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych