Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak prawidłowo dbać o akumulator i silnik elektryczny?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
141 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Spigott

Spigott

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów

Napisano 28 grudzień 2015 - 18:23

8 lat zamęczania MINNkoty 55 + AKu Minkota 100Ah

 

1. Z silnika odkręć tylko śrubę, czesto znajdziesz tam kawałek żyłki/plecionki.

2. Jeżeli uderzyłeś śrubą w przeszkody możesz papierkiem sciernym "zaostrzyć" to miejsce - bedzie wchodziła w wodę jak w masło ;-)

3. reszta bezobsługowa

 

AKU

 

1. Tylko ładowarki z zabezpieczeniami

2. Po łowieniu, całą noc ładownianie

3. Często sprawdzaj poziom elekektrolitu, jeżeli widać płyty dolewaj wody DM - woda czesto odparowuje przy szybkim ładowaniu dużymi prądami.

 

AKU+silmnika 8 lat i sprzedany klient ma 2 lata i nadal chwali !!!



#22 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5480 postów
  • Imię:adam

Napisano 28 grudzień 2015 - 18:42

Niektóre silniki mają zabezpieczenie przed totalnym rozładowaniem aku. Z tad tez na wodzie często są akcje ze silnik na full mocy iść nie chce a na 1/3 czy 1/4 jeszcze popyrka . Dla tego tez ciężko jest wyzerowac aku . Jeśli byśmy plywali non stop na 20% micy , to na aku 100ah w miarę świeżym . Trzeba by pływać z 15h no stop. Za dużo z nas chyba takich maratonów nie uzadza

#23 OFFLINE   karbusd

karbusd

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 179 postów
  • LokalizacjaLidzbark
  • Imię:Dawid
  • Nazwisko:Ka.

Napisano 28 grudzień 2015 - 19:47

Niektóre silniki mają zabezpieczenie przed totalnym rozładowaniem aku. Z tad tez na wodzie często są akcje ze silnik na full mocy iść nie chce a na 1/3 czy 1/4 jeszcze popyrka . Dla tego tez ciężko jest wyzerowac aku . Jeśli byśmy plywali non stop na 20% micy , to na aku 100ah w miarę świeżym . Trzeba by pływać z 15h no stop. Za dużo z nas chyba takich maratonów nie uzadza



Wierz mi,że są takie osoby... U mnie na akwenie są osoby które trolingują od świtu do zmierzchu.
Zabezpieczenie można też założyć dodatkowo -ja z takiego korzystam i mam pewność, że akumulatora nie zajadę.

#24 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5480 postów
  • Imię:adam

Napisano 28 grudzień 2015 - 19:59

Wierze , iż sa :) Chodzilo mi bardziej o to ,ze aby rozladowac aku do samego sedna , to koncowa faza  eksploatacji  musi byc juz dosc malym pradem rozladowywana . Gdyz duzego pradu  aku nie poda .



#25 OFFLINE   Wiciu 1982

Wiciu 1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 19 kwiecień 2017 - 23:39

Koledzy

Jako, że posiadam 2 kwasiaki 100ah i planuję pływac silniczkiem na 24v Planuję zakup porządnego prostownika na lata 

http://nokaut.click/...360.1492639644 

Wiem kasa niemiłosierna ale tym co mam to akumulatory ładują się wieki i w dodatku muszę je ciągle kontrolować.

Myślałem żeby kupić CTEK MSX 25 ale gość w sklepie powiedział, ze te ładowarki nie doładowują kwasów na maxa

Nie wiem na ile to gadżet a na ile nie chcę sprzęt z odsiarczaniem tak by aku żył jak najdłużej.

co wy na to ? jakieś sugestie?  



#26 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 20 kwiecień 2017 - 05:41

 

Myślałem żeby kupić CTEK MSX 25 ale gość w sklepie powiedział, ze te ładowarki nie doładowują kwasów na maxa

Nie wiem na ile to gadżet a na ile nie chcę sprzęt z odsiarczaniem tak by aku żył jak najdłużej.

co wy na to ? jakieś sugestie?  

Sugestia nr 1. Omijaj gościa szerokim łukiem.

Druga: Bierz CTEK jak Ci kieszeń pozwala.

Trzecia: Akumulatory małe masz, pomyśl o dwóch mniejszych CTEKach. 



#27 OFFLINE   Wiciu 1982

Wiciu 1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 20 kwiecień 2017 - 06:21

Sugestia nr 1. Omijaj gościa szerokim łukiem.
Druga: Bierz CTEK jak Ci kieszeń pozwala.
Trzecia: Akumulatory małe masz, pomyśl o dwóch mniejszych CTEKach.

co do gościa to link był potrzebny do pokazania przedmiotu ale dzięki za ostrzeżenie co do ctka to mocno pomyślę

#28 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 20 kwiecień 2017 - 07:18

co do gościa to link był potrzebny do pokazania przedmiotu ale dzięki za ostrzeżenie co do ctka to mocno pomyślę

 

Myślałem żeby kupić CTEK MSX 25 ale gość w sklepie powiedział, ze te ładowarki nie doładowują kwasów na maxa

  

Mi chodziło o jego wypowiedź i wiedzę na temat CTEK, a nie sklep z linku.



#29 OFFLINE   Wiciu 1982

Wiciu 1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 20 kwiecień 2017 - 23:44

Pojechałem po bandzie ctek leci do mnie ;)



#30 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 21 kwiecień 2017 - 05:50

Jaki wziąłeś?

Mój w grudniu będzie miał 10 lat - zastanawiam się nad drugim aby w przeszłości przeskoczyć na 24V.



#31 OFFLINE   Wiciu 1982

Wiciu 1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 21 kwiecień 2017 - 08:51

Jaki wziąłeś?
Mój w grudniu będzie miał 10 lat - zastanawiam się nad drugim aby w przeszłości przeskoczyć na 24V.

Wybrałem ctek msx25 Mam 2 równe aku które rozladiwuje jednocześnie tak więc nie widzę przeszkód by ładować je razem. Wybrałem na 12V by mieć możliwość korzystania z ładowarki również w aucie.
Ctek

#32 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 21 kwiecień 2017 - 09:28

To jest 12V ładowarka, Ty masz je spięte szeregowo na 24V,

Chyba że będziesz je przepinał na równoległe  na czas ładowania - ale taki typ ładowania nie jest zalecany. Co nie znaczy że się nie da.

Dlatego sugerowałem Ci zakup dwóch słabszych ładowarek.



#33 OFFLINE   Wiciu 1982

Wiciu 1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 21 kwiecień 2017 - 10:23

To jest 12V ładowarka, Ty masz je spięte szeregowo na 24V,

Chyba że będziesz je przepinał na równoległe  na czas ładowania - ale taki typ ładowania nie jest zalecany. Co nie znaczy że się nie da.

Dlatego sugerowałem Ci zakup dwóch słabszych ładowarek.

Wiem, zrozumiałem :) łatwiej było mi wytłumaczyć żonie jedną drogą jak dwie w tej cenie:) nawet gdybym je ładował osobno to i tak czas ładowania mocno się skróci :) Myślałem o tej 24V jednak dziś pływam z silnikiem elektrycznym jutro wymyśle coś innego a ładowarka zostanie więc fajnie móc ją zastosować w życiu codziennym :)


  • Pietruk lubi to

#34 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5480 postów
  • Imię:adam

Napisano 21 kwiecień 2017 - 13:41

Polecam ładowarkę telwin doctor charage 30. Ma wszystko .możliwość nastawy ładowane aku co 5ah. Tryb 12/24 odsiarczanie reco wszystkie kwasy ładuje.

#35 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 21 kwiecień 2017 - 13:48

Polecam ładowarkę telwin doctor charage 30. Ma wszystko .możliwość nastawy ładowane aku co 5ah. Tryb 12/24 odsiarczanie reco wszystkie kwasy ładuje.

Ale po co nastawiać, jak coś może samodzielnie automatycznie działać. :blink:



#36 OFFLINE   Wiciu 1982

Wiciu 1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 21 kwiecień 2017 - 14:04

Polecam ładowarkę telwin doctor charage 30. Ma wszystko .możliwość nastawy ładowane aku co 5ah. Tryb 12/24 odsiarczanie reco wszystkie kwasy ładuje.

 

Ale po co nastawiać, jak coś może samodzielnie automatycznie działać. :blink:

Myślałem nad tym sprzętem podejrzewam, że dobra jednak postanowiłem iść w coś oklepanego :) Każdy coś tam na rynku sobie dobierze i mam nadzieję, że każdy będzie zadowolony :)



#37 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5480 postów
  • Imię:adam

Napisano 21 kwiecień 2017 - 22:07

Ale po co nastawiać, jak coś może samodzielnie automatycznie działać. :blink:


Ale w automacie nie zadasz prądu ładowania :P . Jak napisał kolega @Wiciu dużo na rynku tego i każdy coś znajdzie optymalnego pod siebie

#38 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 22 kwiecień 2017 - 06:33

Ale w automacie nie zadasz prądu ładowania :P

Ale po co mam to robić, skoro jest PID, który został zaprogramowany przez inżynierów którzy moją wiedzę ku temu aby to działało najlepiej jak się da.

 

Nie rozumiem sensu regulacji prądu ładowania przez użytkowania - no chyba że lubi pokrętełka, wcześniej zmierzy stan rozładowania, przeliczy jaki prąd trzeba podać i tak ustawi jak sobie wyliczył i ma w tym wszystkim dziką satysfakcje że umie to lepiej zrobić niż inżynier który zajmuję się tym całe życie.

 

A można tez potrzebować szybko naładować nie dbając o kondycję akumulatora (ale długo taki pacjent nie pociągnie) -  tutaj możne się przydać taka funkcja zadawania prądu ładowania.

 

Adam, zakładam że jesteś inżynierem po jakimś wydziale elektrycznym i się znasz, wiec wyjaśnij mi jak zadawać ten prąd abym chciał kupić ładowarkę z regulacją prądu ładowania i zrobił to lepiej niż wspomniany wcześniej automatyczny CTEK.

 

Poprzyj to wiedzą techniczną. Innej odpowiedzi możesz nie udzielać, bo już się naczytałem tutaj na forum "fachowców" od ładowania, pytających o nowe najtańsze i najlepsze akumulatory.



#39 OFFLINE   Wiciu 1982

Wiciu 1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 25 kwiecień 2017 - 14:24

Tak jak pisałem zdecydowałem się na ctek msx25 bez Problemu poradził sobie z 2x100ah jak i 45ah z mojego autka. Fakt aku nie były na zero. Kasa spora ale allegro dało mi raty 0% to nie odczułem tego jednorazowo po kieszeni. By uniknąć podróbki wysłałem nr.seryjny z prośbą o potwierdzenie, który potwierdził sprzedaż dystrybutorowi z Polski. Pierwsze wrażenie spoko jak będzie dalej wypowiem się po sezonie :)



#40 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5480 postów
  • Imię:adam

Napisano 25 kwiecień 2017 - 15:06

Ale po co mam to robić, skoro jest PID, który został zaprogramowany przez inżynierów którzy moją wiedzę ku temu aby to działało najlepiej jak się da.

 

Nie rozumiem sensu regulacji prądu ładowania przez użytkowania - no chyba że lubi pokrętełka, wcześniej zmierzy stan rozładowania, przeliczy jaki prąd trzeba podać i tak ustawi jak sobie wyliczył i ma w tym wszystkim dziką satysfakcje że umie to lepiej zrobić niż inżynier który zajmuję się tym całe życie.

 

A można tez potrzebować szybko naładować nie dbając o kondycję akumulatora (ale długo taki pacjent nie pociągnie) -  tutaj możne się przydać taka funkcja zadawania prądu ładowania.

 

Adam, zakładam że jesteś inżynierem po jakimś wydziale elektrycznym i się znasz, wiec wyjaśnij mi jak zadawać ten prąd abym chciał kupić ładowarkę z regulacją prądu ładowania i zrobił to lepiej niż wspomniany wcześniej automatyczny CTEK.

 

Poprzyj to wiedzą techniczną. Innej odpowiedzi możesz nie udzielać, bo już się naczytałem tutaj na forum "fachowców" od ładowania, pytających o nowe najtańsze i najlepsze akumulatory.

Nie jestem inżynierem .a elektrykiem praktykiem. Ogólna zasada ładowania aku =1/10c . Można naładować większym prądem ale wiąże się to z wydzialniem ciepla. Gazowaniem  i reakcjami chemicznymi zachodzącymi podczas procesu ładowania.  Ustawienie prądu wyższego niż c10 na poziomie +30% krzywdy akumulatorowi nie zrobi. Jeśli by się to zaczelo praktykowac ciągle nagminnie to efekty uboczne napewno by się pojawiły.  Jednak nie przy sporadycznych akcjach. Nie napisałem ze ctek jest zły be i do d. Ceniona i znana firma. Jak wiele innych. Powiedziałem o telwin gdyż uzytkuje i ma wszystko co ladowarka mieć powinna. Trzyma parametry.  Jest podgląd na wyświetlaczu o stanie naładowania napięcia prądu. (Zaraz bedzie ze inne też mają.,,) jedno w tym wszystkim jest pewne. Ze chińczykom nie ufam. Mialem , uwalily aku (niedoladowywala.  Zbyt niskie napięcie ładowania.  Zafałszowane parametry na wyswietlaczu) Także nie złość się .każdy ma prawo wypowiedzieć się .


  • godski lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych