Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Lever Brake


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   plompek

plompek

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:***

Napisano 09 grudzień 2015 - 21:35

Na wstępie chciałem zaznaczyć że w "polskim internecie" nie umiem znaleźć informacji a jeśli temat był tutaj poruszany tylko jakoś nie umiem znalźć co to jest ten Lever Brake w niektóych odmianach kołowrotków to bardzo przepraszam ;)

Na YT jest wyjaśnione na jakiej zasadzie to działa i tyle widze ale w czym to ma być pomocne to bardzo bym chciał sie dowiedzieć od Was jeśli jest taka możliwość a jeśli temat był to z góry bardzo przepraszam ale poprostu moge dzisiaj nie zasnąć jak sie naucze jak co to może pomóc wędkarzowi :D


  • Guzu i xyzzvpc lubią to

#2 OFFLINE   coloumb

coloumb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 670 postów

Napisano 09 grudzień 2015 - 22:10

We fotelu fajna zabawa w zimowe dlugie wieczory, a jak nad woda kto lubi miec wylaczona blokade, a o ile pamietam, ceniony przez niektorych Jacek K. przykladowo tak lowi/l, to sobie raczke zablokuje przy np. podbieraniu ryby 😉

#3 OFFLINE   DonPablo

DonPablo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 702 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Paweł

Napisano 14 grudzień 2015 - 14:13

To ja pozwolę sobie jednak ten temat wyjaśnić.

Jest to udogodnienie, które pozwala wędkarzom łowiącym z klifów w morzu (tzw. metoda ISO), natychmiastowo odblokowywać i z powrotem blokować bieg wsteczny.

Być może, sprawdziłoby się też na rzecznych skarpach w naszych warunkach(?). Specyfiką tej metody, jest konieczność szybkiego, czasem siłowego holu ryby, by nie władowała się między skały, albo żeby fala nie zmyła wędkarza, bo za długo nie obserwuje nadchodzących fal, skupiony na holu:))

I teraz do sedna- jest to przydatne w sytuacji, kiedy w jednej ręce trzymamy podbierak przygotowany do podebrania "teoretycznie gotowej ryby", która jednak ostatkiem sił pokazuje na co ją stać. Dokręcony hamulec przedni nie może zostać poluzowany (bo druga ręka trzyma nieporęczny podbierak) i jedyną szansą na "odpuszczenie" rybie żyłki, jest momentalne odblokowanie obrotów wstecznych (krótki ruch palcem- może być też seria start-stop). W momencie, kiedy widzimy, że odjazd się skończył, błyskawiczne blokujemy obroty i zaczyna działać hamulec w szpuli.

Czasem konieczne jest odłożenie na nowo podbieraka, żeby jeszcze ją podmęczyć, czasem nie, bo odjazd był króciutki.

W połowie +/- tego filmu widać o co kaman:


Użytkownik DonPablo edytował ten post 14 grudzień 2015 - 14:16

  • Guzu i mariusz79 lubią to

#4 OFFLINE   plompek

plompek

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:***

Napisano 14 grudzień 2015 - 22:24

Noo i o takie wyjaśnienie mi chodzilo :D dzieki wielkie DonPablo

Niestety jeszcze takich umiejetnosci pewnie nie mam żeby mi sie to teraz przydalo i pewnie bym sie pogubil w operowaniu ty i bałbym sie że ryba może mi sie spiąć w czasie takiego popuszczania tym wihajstrem :D
  • DonPablo lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych