Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Lustrzanka czy "hybryda"?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Czez

Czez

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 281 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 sierpień 2010 - 12:04

Witam,
Z góry przepraszam za niefachowa terminologię z dziedziny foto, ale jestem laikiem w tym temacie.

Używam kompakcików Canon Powershot A560 oraz Nikon Coolpix. Obie maszynki wystarczają do cyknicia fotki złowionej rybki, bądź jakiegoś landszaftu, tudzież zdjęcia na tle jakiegos zabytku, na wycieczce lub wakacjach oraz oczywiście różnego typu zdjęć rodzinnych. Wystarczają jeśli nie ma nocy, zmierzchu lub ciemnego pomieszczenia, nie trzeba szybko cykać jednego zdjęcia za drugim.
W tej chwili doznałem nawrotu choroby pt. psy. Próby robienia zdjęć psom przy użyciu powyższych kompaktów, w 8 na 10 przypadkach, kończą się masakrycznie.
Moje oczekiwania w stosunku do aparatu (poza możliwościami cykania zdjęć plenerowo-rodzinnych, tudzież rybkom) są następujące :
- możliwość robienia zdjęć psom w ruchu
- możliwość robienia zdjęć w halach ze sztucznym oświetleniem lub przy słabym oświwetleniu z odległości ok. 10 - 15m
- możliwość robienia zdjęć psom z większych odległości ok. 30 m, tak aby piess był na zdjęciu widoczny (tu chyba chodzi o odpowiedni zoom)
- możliwość szybkiego/seryjnego robienia zdjęć (nie wiem jak to nazwać, ale w moich kompaktach po zrobieniu jednego zdjęcia, trzeba długo czekać na mozliwość zrobienia kolejnego zdjęcia)
- stabilizator ruchu, czy jak to się tam nazywa, w każdym razie chodzi o możliwość wykonywania tzw. zdjęć nieporuszonych.

Teraz pozostaje kwestia wyboru typu aparatu tj. lustrzanka, czy hybryda zwana również kompaktem zaawansowanym.
Na aparat mogę przeznaczyć ok. 1500 zł. W tej cenie jeśli chodzi o lustrzanki znalazłem cieszący się dobrymi opiniami Canon EOS 1000d wyposażony w obiektyw 18-55 mmIS (cokolwiek to oznacza :D ). Z jednej strony lustrzanka ma jedna bardzo pożądaną cechę, a mianowicie mozliwośc szybkiego/seryjnego robienia zdjęć. Z drugiej strony odstręcza mnie, jako laika konieczność manualnej obsługi oraz fakt, że na aparacie nie wyświetla mi się fotografowany obiekt (przyzwyczajenie z kompaktów). Wreszcie czytając o obiektywach na forach foto, doczytałem się, że ten obiektyw w Canonie (nazywany kit za cholerę nie wiem o co chodzi), to absolutne minimum i w zasadzie nalezy zacząć kupować kolejne odpowiednie obiektywy. Na to finansowo nie mogę sobie pozwolić.
Poza tym cenie +/- 1500 zł. wybór lustrzanek jest niewielki i poza ww. Canonem znalazłem Sony A200, Nikona D60 i Pentaxa K200D i to raczej do tego 1500 zł trzeba dodać duuuży plus...

Pozostają zatem te tzw. hybrydy, czyli zaawansowane kompakty, które są opisywane jako coś pomiędzy kompaktem, a lustrzanką. Nie mam jednak bladego pojęcia, czy spełnią one moję powyższe oczekiwania, szczególnie w zakresie szybkiego robienia zdjęć. Za przemawia jak dla mnie automatyka, ekran z wyświetlaniem fotografowanego obiektu no i cena, w granicach +/- 1200 zł, bez konieczności dalszych inwestycji. W tym segmencie zwróciłem uwagę na Canon PowerShot SX 20IS, lecz w opisach nie znalazłem info o szybkości robienia zdjęć.

Proszę zatem o rady i porady, który typ i jaki model proponujecie przy tak określonych przeze mnie wymaganiach?

Dodam, że ewentualne bajery typu filmowanie, dźwięk itp. nie są mi niezbędne.

Pozdr
Czarek

#2 OFFLINE   Czez

Czez

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 281 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 sierpień 2010 - 14:14

Szperając w necie, natknąłem się jeszcze na taki aparacik:

OLYMPUS

#3 OFFLINE   nyny

nyny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Przemek

Napisano 30 sierpień 2010 - 14:30

Poczytaj troche o Sony HX1 i Fuji HS10.

pozdro

#4 OFFLINE   barwena1977

barwena1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 30 sierpień 2010 - 14:45

Miałem podobne dylematy i wybrałem kompakt.....i następnie szybko zamieniłem go na lustrzankę.Myślę że dobrym wyjściem będzie kupno uzywanej lustrzanki :Dhttp://pentax.org.pl...tem.php?id=5645
,na początek zupełnie wystarczy. :D

#5 OFFLINE   Czez

Czez

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 281 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 sierpień 2010 - 14:54

Poczytaj troche o Sony HX1 i Fuji HS10.

pozdro

Na razie zdołałem tylko zerknąć, ale opis Sony jest przynajmniej teoretycznie, idealnie zbiezny z moimi oczekiwaniami.

#6 OFFLINE   Czez

Czez

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 281 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 sierpień 2010 - 14:55

Miałem podobne dylematy i wybrałem kompakt.....i następnie szybko zamieniłem go na lustrzankę.Myślę że dobrym wyjściem będzie kupno uzywanej lustrzanki :Dhttp://pentax.org.pl...tem.php?id=5645
,na początek zupełnie wystarczy. :D

Ale ten Pentax to jest chyba samo body bez jakiegokolwiek obiektywu? Poza tym nie mając bladego pojęcia o aparatach, jestem zainteresowany wyłącznie kupnem nówki. Ale dzięki za odpowiedź.

#7 OFFLINE   barwena1977

barwena1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 30 sierpień 2010 - 16:20

[quote]
Miałem podobne dylematy i wybrałem kompakt.....i następnie szybko zamieniłem go na lustrzankę.Myślę że dobrym wyjściem będzie kupno uzywanej lustrzanki :Dhttp://pentax.org.pl...tem.php?id=5645
,na początek zupełnie wystarczy. :D
[/quote]
Ale ten Pentax to jest chyba samo body bez jakiegokolwiek obiektywu? Poza tym nie mając bladego pojęcia o aparatach, jestem zainteresowany wyłącznie kupnem nówki. Ale dzięki za odpowiedź.
[/quote]
Proszę bardzo :D
http://www.ceneo.pl/...oductID=1267049
http://www.ceneo.pl/...oductID=1355621
http://www.ceneo.pl/...oductID=2059449

W tym przedziale cenowym propozycje godne rozpatrzenia. :D


#8 OFFLINE   Czez

Czez

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 281 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 sierpień 2010 - 17:32

Kurcze Barwena, kusisz, kusisz :mellow:
Ten Olympus e-420 z dwoma obiektywami by mi bardzo pasował, po zapoznaniu się z opisem.
Na innym forum, koledzy podobnie jak Ty optują za lustrzankami. Mnie przed kupnem lustrzanki powstrzymuje tylko strach neofity w sprawach foto :(

#9 OFFLINE   barwena1977

barwena1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 30 sierpień 2010 - 17:38

Spokojnie dasz radę, tylko uważaj bo fotografia wciąga ;) .Mocnooo wciąga.... :D

#10 OFFLINE   nyny

nyny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Przemek

Napisano 30 sierpień 2010 - 17:43

E-420 nie ma stabilizacji - to tak zebys wiedzial:)
stabilizacje mialy od E510 w gore:)
Olka polecam bo sam mam ten system, ale jak juz pisalem popatrz sobie na te kompakty;)
KX od pentaxa tez zly nie jest:)

Jesli chodzi o ten trzeci zestaw E30+ZD12-60 to zapomnij zebys go ponizej 4 tysiecy dostal;) Raczej okolice 5-6 tys. przy dobrym farcie
pozdro

#11 OFFLINE   barwena1977

barwena1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 30 sierpień 2010 - 17:51

K-Xa mam i osobiście twierdzę że jest świetny,ale to inny pułap cenowy, a do 1500 te kompakty to średnia alternatywa. :D
:lol: :lol: Dałem się złapać na tą cenę.

#12 OFFLINE   nyny

nyny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Przemek

Napisano 30 sierpień 2010 - 17:55

Tyle ze KX w tym zakresie ogniskowych jaki oferuja te kompakty ponizej 2 tys raczej nie znajdzie nowego.

#13 OFFLINE   Czez

Czez

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 281 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 sierpień 2010 - 18:02

E-420 nie ma stabilizacji - to tak zebys wiedzial:)
stabilizacje mialy od E510 w gore:)

Tak, wiem doczytałem się. Zaraz zabieram się, za czytanie o Fuji, zaś Sony zgodnie z opisem spełnia moje oczekiwania (przynajmniej teoretycznie).

#14 OFFLINE   bigrafi

bigrafi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1553 postów

Napisano 30 sierpień 2010 - 18:34

Wg mnie na początek weź jakąś hybrydę.
Z dobrym szkłem panasonica fz lub fuji - b.dobre matryce.
Co do lustrzanki - super zakup ale aby kupić dobrą szklarnię to trzeba majątku :D

Sam to teraz przerabiam - przesiadłem się z Panasonica FZ30 na Pentaxa i cały czas coś brakuje pomimo, że mam 3 obiektywy dodatkowe.

#15 OFFLINE   barwena1977

barwena1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 30 sierpień 2010 - 20:50



Sam to teraz przerabiam - przesiadłem się z Panasonica FZ30 na Pentaxa i cały czas coś brakuje pomimo, że mam 3 obiektywy dodatkowe.[/quote]

Ja mam 5 i czuję to samo ;) :lol: :lol:


#16 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 sierpień 2010 - 09:27

- możliwość robienia zdjęć psom w ruchu
- możliwość robienia zdjęć w halach ze sztucznym oświetleniem lub przy słabym oświwetleniu z odległości ok. 10 - 15m
- możliwość robienia zdjęć psom z większych odległości ok. 30 m, tak aby piess był na zdjęciu widoczny (tu chyba chodzi o odpowiedni zoom)
- możliwość szybkiego/seryjnego robienia zdjęć (nie wiem jak to nazwać, ale w moich kompaktach po zrobieniu jednego zdjęcia, trzeba długo czekać na mozliwość zrobienia kolejnego zdjęcia)
- stabilizator ruchu, czy jak to się tam nazywa, w każdym razie chodzi o możliwość wykonywania tzw. zdjęć nieporuszonych.

ad 1.Potrzebny obiektyw z dobrym swiatlem oraz nieszumiace ISO przy wartosci jak najwiekszej.

ad 2. j.w.

ad 3. teleobiektyw oraz j.w.

ad 4. aparat o mozliwosci robienia duzej ilosci zdjec/ sekunde

ad 5. stabilizacja w aparacie albo w obiektywie oraz j.w. (dobre swiatlo obiektywu oraz dobre ISO = mozliwy krotki czas naswietlania = nieporuszone zdjecie)

Wszystko zalezy jak bardzo i w jakim stopniu zalezy Ci na jakosci. Jezeli tak to to co napisales steruje w strone bardzo wypasionego body lustrzanki i nietanich obiektywow.

Wedlug mnie innej drogi nie ma. Niektorzy probuja metody - lustrzanka i podpiety obiektyw obejmujacy najczesciej uzywane ogniskowe np. 17-300 - tez sie nie da bo jakosc bedzie nie najlepsza.

Nie wiem, mnie wystarczaja 2szt obiektywow typu zoom obejmujacych 17-300 oraz 1szt staloogniskowy, wyjmowany juz znacznie rzadziej.

Jezeli zadowoli Cie jakosc nizsza to wybor jest prostszy - wzialbym jakiegos kompakta Canona z latwa mozliwoscia regulacji ISO. Akurat kasy styknie a pewnie jeszzce wystarczy na cos innego.

Gumo



#17 OFFLINE   Zanderix

Zanderix

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1283 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Arkadiusz
  • Nazwisko:Maćkiewicz

Napisano 31 sierpień 2010 - 09:49

Jeśli masz budżet w wys.1500 PLN

Odpowiedź jest banalnie prosta według mnie :
kup kompakt - np. Canon z serii G. Zestawu lustrzanego który da satysfakcjonujące wyniki po prostu nawet używanego nie kupisz za 1500 PLN.

Natomiast dobry kompakt ma tu same plusy:

- mniejsza waga : robiąc foty na wystawie trwającej kilka godzin, mniejsze zakwasy :D

- większa głębia ostrości : nawet jak po ustawieniu autofocusa psiak lekko drgnie to i tak powinien być w zakresie, a wiadomo przecież, iż bardziej kręcące są niźli np. koty :D

- odchylany ekran : jak znalazł przy kreatywnych strzałach z żabiej perspektywy.

Pewnie by jakieś plusy jeszcze się znalazły .....

P.S.
Wiedzę o świadomym robieniu zdjęć trzeba mieć zarówno przy lustrach jak i przy kompaktach - więc nie biorę tego argumentu pod uwagę.

PZDR
Zanderix

#18 OFFLINE   Czez

Czez

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 281 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 sierpień 2010 - 11:09

Dzięki wszystkim za rady. Z lustrzanką się wstrzymam. Pewnie za jakiś czas dojrzeję do niej i wtedy ponowię pytania :D

Jak na razie z zaproponowanych modeli najodpowiedniejszy dla mnie pozostaje zaproponowany przez Nyny Fuji HS10. Ale jeszcze się rozglądam no i dużo czytam.

#19 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 10 wrzesień 2010 - 20:49

Mam hybrydę fuji finepix 9600. Niestety ale zaczyna ograniczać mnie coraz bardziej. Potrzebuję do podobnych zastosowań, wstępnie myślę nad nikonem D80 z jakim,ś kitowym obiektywem i tele do tego. Zobaczę co wyjdzie.
Jakby co to w normalnych pieniądzach będę swojego finepixa sprzedawał

#20 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 11 wrzesień 2010 - 09:50

Jeśli możesz kupić ustrzankę kup ją.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych