Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Puchówka z membraną ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
108 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   perchmajster

perchmajster

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 84 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk
  • Imię:Marek

Napisano 15 grudzień 2015 - 20:34

Osobiście dla mnie / jestem ciepłolubny / najlepsza jest jednak stara poczciwa bawełna jako bielizna

Osobiście odradzam bawełnę, prawdopodobnie miałeś na myśli wełnę, która nawet mokra po wykręceniu nadal będzie utrzymywać właściwości termiczne. Niestety BAWEŁNA nie odprowadza wody. Nie polecam. 



@bazyloss rzuć okiem, ta kurtka wierzchnia ma dosyc obszerny krój, dlatego nazwałem ją z nieco innej epoki :) bo teraz wszystko slim fit i taliowane, sporo pod nią zmieścisz. Szron to poliamid nie do zajebania, wierz mi. 
http://www.pajakspor...eda.html?cat=39


Użytkownik kpt.przygoda edytował ten post 15 grudzień 2015 - 20:38


#42 OFFLINE   perchmajster

perchmajster

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 84 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk
  • Imię:Marek

Napisano 15 grudzień 2015 - 20:55

.


Użytkownik kpt.przygoda edytował ten post 15 grudzień 2015 - 20:55


#43 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1164 postów

Napisano 15 grudzień 2015 - 21:14

Panowie, a czemu płacicie tyle pieniędzy za membrany? Przeca to się używa bardzo rzadko. Nie lepiej zainwestować w warstwę środkową, w której chodzi się najczęściej? Może na Dolnym Śląsku jest częściej susza a nie deszcz, ale naprawdę sam przyznaję, że żałuję zakupu membrany za 500 zł którą używam sporadycznie. :-)

#44 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 15 grudzień 2015 - 21:23

dzisiaj 4h w mokrym padającym śniegu (to gorsze niż ulewa) = przydaje się :)


Użytkownik bazyloss edytował ten post 15 grudzień 2015 - 21:24

  • perchmajster lubi to

#45 OFFLINE   Zwierzu

Zwierzu

    Nie wiem, nie znam się zarobiony jestem !

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1138 postów

Napisano 15 grudzień 2015 - 21:46

Cóż mogę powiedzieć :mellow:.
najpierw bielizna termo (Elbrus chyba), na to bluza dla biegaczy, na to puszek z decathlonu a na to kurtka z membranną (NF).
W obecnych temp, o ile nie pada to kurtkę zdejmuję, bo jest mi za ciepło, co dla mnie ważne puszek nie krępuje ruchów.
Dodam że chodzi o stacjonarne spiningowanie, 1-1,5h w jednym miejscu, później w samochód i następna miejscówka itd.

Użytkownik Zwierzu edytował ten post 15 grudzień 2015 - 21:50

  • mdziam_78 lubi to

#46 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6260 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 15 grudzień 2015 - 22:38

Kamil, fundnij sobie koszulę puchową od Małachowskiego i po sprawie. Jak mocno pada, zakładasz membranę, jak "kapi z dachu", to wytrzyma, a ciepełko gwarantowane.



#47 OFFLINE   perchmajster

perchmajster

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 84 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk
  • Imię:Marek

Napisano 15 grudzień 2015 - 22:42

Kamil, fundnij sobie koszulę puchową od Małachowskiego i po sprawie. Jak mocno pada, zakładasz membranę, jak "kapi z dachu", to wytrzyma, a ciepełko gwarantowane.

Juz rekomendowałem koledze to rozwiązanie na stronie pierwszej :) ale dawałem mu dużo ciekawszą opcję bo 25% na koszulę puchową pajaksportu więc zawsze 200 stowki w dol od ceny na polce. Biorac to pod uwage Małach nie jest atrakcyjny w tym przypadku. 


  • bartsiedlce lubi to

#48 OFFLINE   Wiktor

Wiktor

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 15 grudzień 2015 - 22:50

To ja mam jeszcze pytanie trochę wynikające z dyskusji. Czy naprawdę jest zauważalna różnica pomiędzy primaloft a naturalnym puchem? 



#49 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 15 grudzień 2015 - 23:00

właśnie byłem na stronie Decathlonu, wagi tych ich wynalazków trochę kosmiczne :), jak już, to chyba będzie trzeba więcej zainwestować

 

to nawet ciekawe, ale czemu albo czarne albo kosmiczne kolory, ja tradycjonalista jestem ;)

 

http://www.pajakspor...ka-puchowa.html

 

na razie patrzę na to :

 

http://webshop.montb...duct_id=1101466

 

albo po bandzie :

 

http://webshop.montb...duct_id=1101428



#50 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 15 grudzień 2015 - 23:09

Juz rekomendowałem koledze to rozwiązanie na stronie pierwszej :) ale dawałem mu dużo ciekawszą opcję bo 25% na koszulę puchową pajaksportu więc zawsze 200 stowki w dol od ceny na polce. Biorac to pod uwage Małach nie jest atrakcyjny w tym przypadku. 

 

masz może doświadczenie z doborem rozmiaru ?, bo po tej tabelce , to nic nie wiem :)

 

klatka 102, pas 90, wzrost 176

 

tak, aby było w miarę przyległe i pomieściło grubszą bieliznę i ewentualnie jakiś dopasowany do ciała fleece stretch 100, ale to już max



#51 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15602 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 grudzień 2015 - 23:12

membrana już jest i pod to ma być, ma być wkładka, czyli bez kaptura

 

9c2156b39c70a59f.jpg

 

ewentulnie mam jeszcze Gore-Tex Paclite BOLAN od Alpinusa

A dlaczego bez kaptura? Cienki ciepły kaptur jak znalazł. Czapka odpada. A ja czapek nie znoszę. Żadnych. Drapanie murowane. Opaska narciarska na uszy + polar lub softshell z kapturem i do boju. Na to coś przeciwdeszczowego z membraną w razie czego.



#52 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6260 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 15 grudzień 2015 - 23:15

Kamil, nic mi te krzaczki i krzesełka nie mówią. Ile takie cuś kosztuje?



#53 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 15 grudzień 2015 - 23:17

nie cierpię jak mi coś na karku leży (przecież nie zawsze kaptur będzie na głowie), przy konstrukcji storm guard nie ma tam miejsca na drugi kaptur, ja tam lubię czapki :), jeśli tylko nie muszę, to kaptura nie naciągam, odpinam nawet jeden nap i nosze kaptur bardziej na plecach



#54 OFFLINE   DanekM

DanekM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 745 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa/Wrocław
  • Imię:Daniel

Napisano 15 grudzień 2015 - 23:19

Kamil, co prawda nie miałem tego w rękach, ale można rozważyć takie coś?

 

http://www.ego-fishi...own_jacket.html

 

Puch gęsi. Mało info co do wagi i CUI ale to kwestia zadania pytania...



#55 OFFLINE   perchmajster

perchmajster

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 84 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk
  • Imię:Marek

Napisano 15 grudzień 2015 - 23:19

@Wiktor, sztuczne izolatory sprawdzą się tam gdzie puch zawodzi, czyli środowisko wilgotne (aje nie mowa tutaj o wilgoci wynikającej z otoczenia czyli np. wilgoć powietrza, bo tutaj jak już wcześniej pisałem puch nie przyjmie więcej niż 11% wilgoci z otoczenia) - morze, jezioro, generalnie zagrożenie total zlewą i zamoczeniem ociepliny (no nie znam innej typowej sytuacji dla syntetku w której sprawdzi się lepiej od puchu poza tymi w/w, bo nawet polscy specjalsi używają systemu śpiworów - składającego się z 2ch worków - warstwa wierzchnia syntetyk, warstwa wewnetrzna puch). 

Naturalnie, że jest różnica w jakości grzania jak i żywotności wypełnienia (pamiętajmy o plusach i minusach, mokry syntetyk będzie grzał, puch nie) Puch ma dużo, dużo lepszą pamięć kształtu niż syntetyki i przede wszystkim dużo większy współczynnik kompresji nie wspominając już o wadze (która w spinningu jest także istotna - i dla mnie ultralight to właśnie puch) i niestety żywotność prima będzie dużo niższa niż dobrego puchu już nie wspominając o kiepskiej kompresji (naturalnie odpowiednio przechowywanego, nie skompresowanego w trakcie przechowywania po sezonie bo wtedy loft puchu na bank spadnie mocno w dół). 

Np. to co jest ważne przy puchu to fakt, że jego kondycję poprawia dodatkowo bliskość ludzkiego ciała. Ciepło i wilgoć jaką wydzielasz aktywuje pamięć kształtu cząstek puchu, które otwierając się zatrzymują ogrzane w nich powietrze. Otulająca warstwa puchu rośnie i nagrzewa się zwiększając izolacyjność produktu, żaden syntetyk nie jest w stanie naśladować podobnych zachowań naturalnej ociepliny, dlatego jestem jednak fanem puchu i wole mieć ze sobą dobrą membranę w razie zlewy.  

Swoją drogą zapraszam wszystkich zainteresowanych puchem będących w WWA na szkolenie z zakresu puchu w Warszawie w nowo otwartym sklepie outdoor na Chmielnej 15, 19 grudnia między 13 a 15:00. Poprowadzi je tęgi mózg w kwestii wiedzy dotyczącej naturalnych i syntentycznych izolatorów - i jest to Wojtek Klapcia z bielskiego PajakSportu. 

PS. przy puchu koniecznie zwracać uwagę na sprężystość (im bardziej sprężysty wym większą wypełnia przestrzeń przy takiej samej wadze próbki) oraz skład procentowy (95:5 jest okej, im wyżej tym drożej 100% to już nie wiem kogo stać, bo taki puch kosztuje chyba z 1000eu za 1kg :D)


  • Wiktor lubi to

#56 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 15 grudzień 2015 - 23:19

Kamil, nic mi te krzaczki i krzesełka nie mówią. Ile takie cuś kosztuje?

 

13200jpy + podatek, to na czysto w PL około 650zł minus (po dzisiejszych katastrofalnym kursie jena)



#57 OFFLINE   perchmajster

perchmajster

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 84 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk
  • Imię:Marek

Napisano 15 grudzień 2015 - 23:23

masz może doświadczenie z doborem rozmiaru ?, bo po tej tabelce , to nic nie wiem :)

 

klatka 102, pas 90, wzrost 176

 

tak, aby było w miarę przyległe i pomieściło grubszą bieliznę i ewentualnie jakiś dopasowany do ciała fleece stretch 100, ale to już max

Tak mam. Jutro ci napiszę jaki powinien być dla ciebie najlepszy rozmiar. Rozumiem, że interesuje Ciebie koszulka puchowa (pytanie phantom czy levity, bo mają różne kroje, ta z kapucą ma krój 3d bardziej komfortowy bo dedykowany pod uprząż i moim zdaniem do aktywności typowo sportowych jest dużo lepsza, levity natomiast ma krój klasyczny marynarkowy więc jest bardzo przy ciele). 

Druga sprawa jesli chodzi o Pajaka - dożywotni serwis, nie wiem czy ktoś z Chin czy Japonii czy innch szlaczków zagwarantuje ci tą usługę :) a z tego co widzę to nie tanio ta "krzaczkowa" kurteczka. 

Druga sprawa, widze ze masz juz membrane, i piszez ze wklad bez kaptura - to co pisalem - wspolczynnik kompresji puchu jest tak potezny ze ten kaptur mozesz sobie lekko zawinąć i nie bedzie wystawał jednak jak przypierdzieli złem od wikingów :D to dobry puchowy izolator na uszy pod membranowym kapturem to samo dobro :D

kompresja puchu:
worki_4.jpg


Użytkownik kpt.przygoda edytował ten post 15 grudzień 2015 - 23:28


#58 OFFLINE   Wiktor

Wiktor

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 15 grudzień 2015 - 23:31

Dzięki za odpowiedz :)

Przepraszam ze się wcinam w nie swój watek ale jeszcze pytanie. Dlaczego naturalny puch nie jest łączony podobnie jak syntetyki z membranami? Mam kurtke primaloft + Gore Tex, mam primaloft + Windstopper czy tez primaloft polaczony z Hyvent. Nie przypominam sobie żebym znalazł takie połączenia z puchem. 



#59 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 15 grudzień 2015 - 23:31

Zdecydowanie Levity, oki daj proszę info, jak ten polar będzie za ciężki, to odeślę i pomyślę

 

mam jeszcze jedno pytanie, co do właściwości termicznych puchu nie mam żadnych wątpliwości, ale puch najlepszą termikę zachowuje przy max dekompresji (oczywiście optymalny dobór gramatury do tego w co został wpakowany), ale jeśli stoję 1h,2h ... z wędką w ręku, prawy łokieć i ramię cały czas praktycznie przyciska odzież do ciała, lewy też często, ale tu jest jakiś większy zapas na dekompresję, to czy w tych miejscach nie tworzą się bycze mostki termiczne ? Jak to jest w praktyce wędkarskiej ? Może przesadzam ?



#60 OFFLINE   perchmajster

perchmajster

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 84 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk
  • Imię:Marek

Napisano 15 grudzień 2015 - 23:40

Nie nie ma mowy o mostkach termicznych. 
używam puchu właściwie codziennie, latem wiosną i jesienią zamiast polara (bo jest lekki i łatwo się kompresuje w przeciwieństwie do polara :P)
Mówiąc o kompresji musiałbyś z nim zrobić to co załączyłem powyżej na obrazku.  Nigdy nie narzekałem na dyskomfort przy długich postojach (nie mówię tutaj o warunkach wędkarskich, bo akurat typowo górskich skiturowych, kiedy trzeba przeczekać, zrobić postój, wiatr urywa beret a smarki jak skalpel tną górną wargę to dużo bardziej surowe warunaki i jestem przekonany, ze w takich nawet nie myslalbys o pozostawaniu nad woda hahaha, także spokojna głowa).