Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Shimano Biomaster stuka w środku, przyczyny ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 17 grudzień 2015 - 18:05

Na łożyskach też wydaje się być minimalnie za duży luz, ale na razie tak pozostanie. Specjalny klej do łożysk, gwintów itp.



#22 OFFLINE   klim

klim

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 348 postów
  • Lokalizacjamultikonto: darek1,

Napisano 17 grudzień 2015 - 18:07

Dobrze ,że nie pakuły... :lol:

no i niech hula!! :)



#23 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 17 grudzień 2015 - 19:09

:) Nie no, bez zabawy w półśrodki.

Mam nadzieję że będzie hulał. Z tego co udało mi się wyszukać to tylko ja jestem ,,mniej" zadowolony z takiego biomka. Reszta osób sobie chwali :)


Użytkownik Majo edytował ten post 17 grudzień 2015 - 19:10


#24 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 605 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 29 grudzień 2015 - 14:33

Cześć wszystkim.

 

Otóż jako, że wymieniam kołowrotki w moich zestawach co z resztą widać na forum...nie wiem jaki diabeł podpuścił mnie kupić na eBay'u używany młynek z Japonii..z ich ojczyzny i tak o to 100 GBP poszło jak psu w... :/

 

Niecałą godzinę temu otrzymałem przesyłkę z ów moim "prawie szczęściem" Jest to Biomaster C 3000 S jak podaje sprzedawca 2008 rocznik...rozmiar "3000 S"...waga 265g na aukcji wszystko wyglądało "och i ach" no i to magiczne "Made in Japan" :D

 

Okazuje się, że przy kręceniu ów maszynką jest lekki stuk, stuk jest najgłośniejszy, najmocniejszy kiedy rozpędzę korbkę nawet lekko i młynek kończy się kręcić rozpędem. Kiedy kręcę łapą jest całkiem normalnie.

Zjawisko z reguły ma miejsce w najwyższym położeniu szpuli lub najniższym, a czasami w okolicach połowy położenia szpulki.

Kiedy przyciskam szpulkę palcem też jest to głupie zjawisko :/

 

Jest w ogóle jakaś nadzieja chociaż podleczyć to ? :/

 

Wysłałbym to coś np. do Pana Józefa Leśniaka ale wysyłać z UK do PL to byłoby trochę kłopotliwe dla obu stron :/



#25 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 29 grudzień 2015 - 15:25

Nie wiem kto zmienił nazwę tematu, i po co ale nie założyłem go ze względu na stukanie. Takowego w moim egzemplarzu nie było. Praca była tylko zmienna ze względu na zmieniającą się geometrię(położenie) koła głównego. A co do Twojego problemu- spróbuj nałożyć smaru na grubo- na wormshafcie(na samym początku i na końcu). To może trochę pomóc, ale nie w każdym kołowrotku to działa.



#26 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 605 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 29 grudzień 2015 - 15:32

Na razie czekam na smar - zamówiłem sobie taki komplet smaru i oliwki w sprayach Shimano.

Bo teraz mam jedynie oliwkę Abu Garcia i smar Quantum Hot Sauce...ale to twardy szmelc :/



#27 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 29 grudzień 2015 - 15:39

Ja bym rozebrał, umył, nasmarował hot sauce(to nie jest zły smar) i sprawdził. Nigdy nie stosowałem smaru w aerozolu więc nie wiem czy dobrze go nałożysz tak jak mówię:)



#28 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 605 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 29 grudzień 2015 - 15:53

Może spróbuję...trochę się boję bo to nie stare Seido 3000 SFA które rozbierałem, smarowałem jak chciałem...jakieś specjalne wskazówki odnośnie demontażu / smarowania / składania Biomistrza z tej epoki ? :D



#29 OFFLINE   klim

klim

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 348 postów
  • Lokalizacjamultikonto: darek1,

Napisano 30 grudzień 2015 - 20:16

Nie lękaj się! 

schemat i powoli-dasz radę.

Luz na wodziku wormashaft potrafi  oferować stuki czasem gęstszy smar nieco niweluje...

poszukaj sposobu na nieodkręcanie ślizgacza oscylacji od osi. ;)


  • Piotr O. lubi to

#30 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 605 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 30 grudzień 2015 - 20:21

Klim, a ten ślizgacz to czarny element przesuwający się do worm shaft'cie i prowadnicach ?

 

Rozkęciłem Biomisia...praktycznie sahara w środku, główne koło przekładnie suche zupełnie, w środku kilka malutkich smarków i wsio :/

 

Tym Hot Sauce'm można nasmarować wszystkie mechanizmy ?

 

Zauważyłem, że pinion, i wormshaft mają luzy w obudowie  - góra, dół...czy to normalne ?

Może jutro w wolnej chwili wrzucę zdjęcia...



#31 OFFLINE   maicke82

maicke82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1022 postów
  • Lokalizacjapałownia na Szuminie

Napisano 30 grudzień 2015 - 21:38

Pinion w każdym kołowrotku po odkręceniu rotora ma luz,to normalne. Wormshaft na tulejkach, tak jak jest w Twoim biomku, musi mieć minimalny luzik bo na ścisło ciężko by się obracał.Jeśli worm jest łożyskowany z obydwu stron luzu być nie powinno,ale to w stelli,vańku.


Użytkownik maicke82 edytował ten post 30 grudzień 2015 - 21:39


#32 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 30 grudzień 2015 - 21:39

według mnie rozkręć wszystko,dobrze wymyj i nasmaruj.pinon jest dokręcany nakrętką rotora i luz pionowy znika.na wormie możesz dać małą podkładeczkę pod plastyk na tył jeśli takową dostaniesz lub wymień na łożycho 3x6x2.5.



#33 OFFLINE   Woytec

Woytec

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 721 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 30 grudzień 2015 - 22:22

Klim, a ten ślizgacz to czarny element przesuwający się do worm shaft'cie i prowadnicach ?

 

Rozkęciłem Biomisia...praktycznie sahara w środku, główne koło przekładnie suche zupełnie, w środku kilka malutkich smarków i wsio :/

 

Tym Hot Sauce'm można nasmarować wszystkie mechanizmy ?

 

Zauważyłem, że pinion, i wormshaft mają luzy w obudowie  - góra, dół...czy to normalne ?

Może jutro w wolnej chwili wrzucę zdjęcia...

 

Jak pierwszy raz rozkręcasz kołowrotek to rób to powoli i schematycznie, rozłóż sobie kilka kartek papieru, na których rozkładaj części i opisuj żeby nie mieć wątpliwości albo rób zdjęcia mechanizmów. Wcześniej naturalnie zadbaj o odpowiednie klucze, śrubokręty oraz chemię. 

 

Tutaj masz film serwisu Shimano Biomaster. 


  • Hunter_pike lubi to

#34 OFFLINE   klim

klim

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 348 postów
  • Lokalizacjamultikonto: darek1,

Napisano 30 grudzień 2015 - 22:54

Tak-to 'oscillating slider'. :)

Słusznie zauważył p.J.Leśniak,że zbędne odkręcenie może wywołać niepotrzebne konsekwencje(choć osiowość elementów gwintowanych ulega zmianom znikomym)

-luzowanie można zlikwidować stosując 'Loctite'.



#35 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15615 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 grudzień 2015 - 23:57

Klim, a ten ślizgacz to czarny element przesuwający się do worm shaft'cie i prowadnicach ?

 

Rozkęciłem Biomisia...praktycznie sahara w środku, główne koło przekładnie suche zupełnie, w środku kilka malutkich smarków i wsio :/

 

Tym Hot Sauce'm można nasmarować wszystkie mechanizmy ?

 

Zauważyłem, że pinion, i wormshaft mają luzy w obudowie  - góra, dół...czy to normalne ?

Może jutro w wolnej chwili wrzucę zdjęcia...

Nie smaruj smarem wormshafta i głównej osi. Młynek ciężko po tym chodzi. Chyba że Ci to nie przeszkadza .

Ja do worma i ośki używam rozrzedzonego smaru. Do ośki oliwka też może być. Co kilka wypadów kropelka oliwki nie zaszkodzi. 



#36 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 605 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 31 grudzień 2015 - 14:52

Powitać :)

 

...Biomaster złożony, nasmarowany, zjawisko stukania zniwelowane do ok. 20 % tego co było :)

Powodem najprawdopodobniej jest to, że wormshaft i prowadnice slidrera mają luz. Brak smaru też pewnie się trochę przyczynił.

 

Coż popełniłem wobec pacjetna ?

 

Rozebrałem kręciołek, wyczyściłem rozpuszczalnikiem i nasmarowałem.

 

Wormshaft - Hot Sauce rozcieńczony oliwką na środku, sam smar na początku i końcu  dałem trochę samego  smaru.

 

Tryb na końcu worm'a - sam smar ale bardzo cieniutko, aby tylko biały plastik zrobił się różowy.

 

Tulejki worm'a lekko posmarowałem wewnątrz rozcieńczonym smarem.

 

Prowadnice worm'a tylko zatłuściłem rozcieńczonym smarem.

 

Pinion - postawiłem 3 kropelki oliwki i roztarłem.

 

Główna przekładnia - sam smar, w ilości umiarkowanej.

 

Młynek jeszcze leciutko stuka, ale kiedyś jak zdobędę się na dodanie łożyska pod worm'em to spróbuję jeszcze poprawić...pracuje maślanie i pewnie.

Nie za lekko aż strach, że się rozpadnie ale tak jak  przystało na 5-cio łożyskowego Shimaniaka z jego epoki :)

 

Bardzo Wam wszystkim dziękuję i życzę szczęśliwego nowego roku oraz żeby Wasze młynki kręciły jak należy...i nie na pusto ;)



#37 OFFLINE   klim

klim

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 348 postów
  • Lokalizacjamultikonto: darek1,

Napisano 31 grudzień 2015 - 15:04

Luz na osi wormshaft niweluje ew. dodatkowa podkładka(lub łożysko/a+tuleja +podkładka),

a na luz półksiężyca w ślizgaczu oscylacji podkładka(ew.łożysko+tuleja+podkładka)

zaobserwowałem zjawisko w technium'ach.

No i nie było się co lękać... :)



#38 OFFLINE   BGM

BGM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 311 postów

Napisano 31 grudzień 2015 - 16:24

ja worma smaruje dg6  zeby iosem  a reszta oliwka alchemy wszystko delikatnie pedzelkiem i musi chodzic jak ze sklepu mowa o szimancach chyba ze kreciol ma ze 10 lat a jak rozbieram przewaznie na jasnym   prawie bialym stole ukladam czesci od gory pozniej skrecam odwrotnie  mowie o mlynkach ktorych nie znam i jesli nie mam schematu daiwy to juz zupelnie co innego



#39 OFFLINE   klim

klim

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 348 postów
  • Lokalizacjamultikonto: darek1,

Napisano 31 grudzień 2015 - 16:49

:) A jak ma 20 lat?

np TP 3000XT...czy 18 TP4000F,Biomaster2500 :D


Użytkownik klim edytował ten post 31 grudzień 2015 - 16:50


#40 OFFLINE   BGM

BGM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 311 postów

Napisano 31 grudzień 2015 - 19:02

to juz pora na zmiane albo smalec spozywczy :D