Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Drop Shot - wszystko o tej metodzie łowienia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
442 odpowiedzi w tym temacie

#401 OFFLINE   olabo

olabo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 166 postów
  • LokalizacjaŚródziemie(Midlands)

Napisano 23 kwiecień 2020 - 21:45

Nic sie nie zsuwa.
Zatyczka tez pewnie da rade.
Ale klips da sie zamontować do każdego ciezarka,zatyczka tylko do przelotowych .Srednica otworu tez robi różnice .


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#402 OFFLINE   Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 918 postów
  • LokalizacjaKwidzyn
  • Imię:Marek

Napisano 25 kwiecień 2020 - 12:45

Jaki blank wybrać do budowy DS? Konkretnie to Szwecja 3-10m, z łódki, czyli jakieś tam 2m długości. Pozdro



#403 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 923 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 25 kwiecień 2020 - 14:12

olabo,tez podobnie robilem tylko tej koncowki strasznie zielsko sie czepia ,dlatego wole fluo i klej epoxy



#404 OFFLINE   pszzz

pszzz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 97 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Michał

Napisano 25 kwiecień 2020 - 14:28

Blank jak blank, do przynęty 3" inny, do 12" inny. Przy dużych przyjętych jest trudniej go dobrać, bo zestaw sama guma 10" waży z 50g, do tego na wodę 3-10m z 30g ołowiu. Podczas animacji oporu to nie daje dużego, pewnie podobny do podbijania 15g główki i 5", ale rzucić trzeba mieć czym...

#405 OFFLINE   Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 918 postów
  • LokalizacjaKwidzyn
  • Imię:Marek

Napisano 01 maj 2020 - 00:17

Blank jak blank, do przynęty 3" inny, do 12" inny. Przy dużych przyjętych jest trudniej go dobrać, bo zestaw sama guma 10" waży z 50g, do tego na wodę 3-10m z 30g ołowiu. Podczas animacji oporu to nie daje dużego, pewnie podobny do podbijania 15g główki i 5", ale rzucić trzeba mieć czym...

Jakie 12". Gumy 4"



#406 OFFLINE   adamo_t

adamo_t

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Adam

Napisano 06 maj 2020 - 07:49

To na okonie ma być ten blank z ewentualnymi przylowami sandaczy? Jak gumy do 4" i ciezarki do 20g to moze być mhx p843

#407 OFFLINE   intoxication

intoxication

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 484 postów
  • LokalizacjaBP
  • Imię:I
  • Nazwisko:xxx

Napisano 20 grudzień 2020 - 19:56

Jaka odległość między ciężarkiem a haczykiem stosujecie w obecnym okresie?

#408 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10147 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 20 grudzień 2020 - 20:03

Myślisz, że obowiązuje jakaś uniwersalna reguła? 



#409 OFFLINE   intoxication

intoxication

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 484 postów
  • LokalizacjaBP
  • Imię:I
  • Nazwisko:xxx

Napisano 20 grudzień 2020 - 21:40

Coś w stylu - mało aktywne ryby zmniejszamy / zwiększamy odległośc i na odwrót musi obowiązywać. Przynajmniej teoretycznie. Nie mam zadnego doświadczenia z dropem a coś na zimowe leniwe okonie muszę wymyślić. Klasyczny opad się nie sprawdzi. Pozdro

#410 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10147 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 20 grudzień 2020 - 21:42

Sam sobie odpowiedziałeś, Wyżej? niżej? trzeba kombinować


  • Okonhel lubi to

#411 ONLINE   Michal_

Michal_

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 249 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Moniatycze

Napisano 20 grudzień 2020 - 22:19

Jaka odległość między ciężarkiem a haczykiem stosujecie w obecnym okresie?

Zależy też od odległości na jaką łowisz, i czy zależy Ci aby podnieść przynętę.


  • Okonhel lubi to

#412 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 22 grudzień 2020 - 08:29

Myślisz, że obowiązuje jakaś uniwersalna reguła? 

W wędkarstwie chyba nie ma żelaznych reguł, prócz jednej: żeby złowić rybę (w tym przypadku na dropa) trzeba iść/jechać na ryby i próbować. 

 

A co do samego dropa i odległości ciężarka od haka - zależeć będzie to od łowiska i głębokości na jakiej aktualnie są ryby. Odniosę się do łowienia okoni. W moim łowisku okoniowym, ryby są już na głębokiej wodzie i "przyklejone" do dna (12-15m). W związku z tym odległość haka od ciężarka powinna być niewielka, by przynętę prezentować im w polu widzenia. Dni są pochmurne, głębokość duża to i widzialność słaba mimo że woda bardziej przejrzysta niż latem. 

Kol. Intoxication - nie napisałeś nic o Twoim łowisku, więc kolegom trudno Ci podpowiedzieć. Najpierw musisz znaleźć ryby, miejsce gdzie o tej porze się grupują. Później prezentować przynętę na głębokości na jakiej się znajdują. Następnie zmieniając kolory, rozmiar, rodzaje przynęt i pracę nimi znaleźć taką, która skusi je do brania. Woda już zimna, brania delikatne, więc bez plecionki bym się nie wybierał. 


Użytkownik Okonhel edytował ten post 22 grudzień 2020 - 08:30

  • polyari i intoxication lubią to

#413 OFFLINE   nodan

nodan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • LokalizacjaWIsła-Grudziądz
  • Imię:Daniel

Napisano 05 styczeń 2021 - 21:15

Chcę w tą zimę spróbować poćwiczyć łowienie kleni na dropshota. Potrzebuję kijek na wolną niedużą rzeczkę oraz wolno-płynące zastoiska rzeczne. co byście polecili? Długość myśle 2,4-2,6m?


  • MarCinFin lubi to

#414 OFFLINE   adamo_t

adamo_t

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Adam

Napisano 05 styczeń 2021 - 21:46

Kijek cw mysle do 7 - 10g akcja fast lub moder w zaleznosci od upodoban wedkarza. To zestaw do przynet 5-7 cm mysle ze wiekszuch nie bedziesz stosowal w okresie zimowym a czemu taki dlugi ten kij mi osobiście lepiej na dropka gra sie keutkimi kijkami.

#415 OFFLINE   nodan

nodan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • LokalizacjaWIsła-Grudziądz
  • Imię:Daniel

Napisano 05 styczeń 2021 - 21:48

Kijek cw mysle do 7 - 10g akcja fast lub moder w zaleznosci od upodoban wedkarza. To zestaw do przynet 5-7 cm mysle ze wiekszuch nie bedziesz stosowal w okresie zimowym a czemu taki dlugi ten kij mi osobiście lepiej na dropka gra sie keutkimi kijkami.

Bo brzeg  zarośnięty :)



#416 OFFLINE   adamo_t

adamo_t

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Adam

Napisano 05 styczeń 2021 - 22:48

No chyba że tak.

#417 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów

Napisano 14 styczeń 2021 - 20:57

Jako że apetyt rośnie w miarę jedzenia postanowiłem spróbować sił w tytułowych metodach.
W chwili obecnej gumki do 5cm a od maja może coś większego.
Cel na początek to okonki, okonie ,garbusy 😁
O zestawach, sposobach wiązania itp oczytałem się trochę przez ostatnie kilka dni.
Problem mam z wędziskiem bo wszędzie czytam oponie że najlepiej posiadać wklejankę... A ja takowej nie posiadam.
Moje kijki ( również budżetowe ) to Jaxon grey stream 228cm 1-7g. ,. Mikado sensual NG 260cm 3-18g i Dragon Express Spin 270cm 10-30g. Wszystkie z pustą szczytówką
Czy któryś z tych kijków nadaje się do tych metod połowu?
Miałem w planach spróbować na tym UL jaxona, ciężarek 3-5g, do tego mały twister relaxa 4cm... Czy może to kiepskie rozwiązanie?
Jeśli nie bardzo to jaki kijek z tanich wklejanek byście polecili?
No i czy szczytówka szklana czy węglowa?
Plecionkę planuję 0.06 i na przypon FC około 0.28...
Czytałem że używa się też żyłki ale więcej głosów jest za pletką jako czulszą.
Z góry dzięki za pomoc.
Pozdrawiam



#418 OFFLINE   nyny

nyny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Przemek

Napisano 14 styczeń 2021 - 21:00

Eee... tyle na forum, niemało postów naklepane a szukać nie potrafi?

 

Prosh....

http://jerkbait.pl/t...odzie-łowienia/

 

dzięki, połączone


Użytkownik Jano edytował ten post 14 styczeń 2021 - 21:19


#419 OFFLINE   Bartek1989

Bartek1989

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 479 postów

Napisano 31 styczeń 2022 - 18:17

W tym roku chcę spróbować dropa na sandacza i mam parę pytań. Łapać będę na wodzie stojacej 2-5m, gumy wielkości 4-5"
-czy łapiąc w karczach na offsety tradycyjnie uzbrojone jak pod czeburaszkę jest szansa wcięcia sandacza. Zaczepiając za pyszczek pewnie będzie dużo zaczepów.
- jakiej gramatury ciężarki kupić myślałem 15g na bezwietrzne dni i 20-25g jak zacznie wiać.
Nie będzie za lekko?
Sprzętowo to inazuma 198 do 32g, plecionka i regenerator SG 0,50. Łapię z Łodzi

#420 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2315 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 31 styczeń 2022 - 19:35

Jako że apetyt rośnie w miarę jedzenia postanowiłem spróbować sił w tytułowych metodach.
W chwili obecnej gumki do 5cm a od maja może coś większego.
Cel na początek to okonki, okonie ,garbusy
O zestawach, sposobach wiązania itp oczytałem się trochę przez ostatnie kilka dni.
Problem mam z wędziskiem bo wszędzie czytam oponie że najlepiej posiadać wklejankę... A ja takowej nie posiadam.
Moje kijki ( również budżetowe ) to Jaxon grey stream 228cm 1-7g. ,. Mikado sensual NG 260cm 3-18g i Dragon Express Spin 270cm 10-30g. Wszystkie z pustą szczytówką
Czy któryś z tych kijków nadaje się do tych metod połowu?
Miałem w planach spróbować na tym UL jaxona, ciężarek 3-5g, do tego mały twister relaxa 4cm... Czy może to kiepskie rozwiązanie?
Jeśli nie bardzo to jaki kijek z tanich wklejanek byście polecili?
No i czy szczytówka szklana czy węglowa?
Plecionkę planuję 0.06 i na przypon FC około 0.28...
Czytałem że używa się też żyłki ale więcej głosów jest za pletką jako czulszą.
Z góry dzięki za pomoc.
Pozdrawiam

Hej. 
Wiesz co, ja może Ci napiszę jak ja łowię na dropshota, a poświęciłem tej metodzie bite 4 sezony wędkarskie. Takie raczej długie, bliżej 100-150 dni nad wodą niźli 52 niedziele.
I wyszło mi po tych 4 latach, że łowię na drop shota często tymi samymi wędkami co podczas klasycznego jigowania, że to nie do końca jest tak że wędką nie przeznaczoną do tej metody nic nie złowisz.  Zdarzało mi się w ramach testów dropsić kijami szczupakowymi 270 cm z c.w. 7-28 gramów i też coś tam połowiłem. Może nie było zbyt wygodnie, ale dało się :)
Co prawda głównie łowiłem sandacze, ale przy nich akurat okoń czy szczupak to dosyc częsty przyłów przynajmniej tam, gdzie ja wędkuję najczęściej.
Moje ulubione wędki do dropshota zarówno na okonie i na sandacze, to dokładnie te same ulubione wędki, którymi łowię podczas jigowania. No i działają skutecznie.
Prawdą jest, że lubię szybsze kije do jigowania, więc i do dropshota są one szybsze co daje możliwość animacji przynęty nieco większą niż lejącym się "batem".
Wklejka w mojej opinii jest przydatna  w pewnym momentach  i sa to momenty, gdy ryby biora bardzo, bardzo delikatnie co ma zazwyczaj miejsce zimą. Wystarczy spojrzeć jakie sygnalizatory są stosowane podczas wędkowania z lodu na zestaw z mormyszką. Delikatne kiwoki pokażą delikatne brania, a sztywna mocna  wędka nie zawsze. Tą naukę warto przenieśc na codzienną zabawę z rybami i dropsem, ale nie popadał bym w skrajności. Zimą również zdarzały się szalone dni, kiedy okonie atakowały przynętę z takim impetem, że nie było żadnych wątpliwości że było branie. Drugi punkt, kiedy pokusił bym sie o raczej delikatny zestaw to wędkowanie w łowiskach, gdzie jest duża presja wędkarska - tam z zasady jest ciężko, bo ryby widziały i poczuły juz wiele.
Z wędek wymienioych przez Ciebie pewnie każda da radę, ale podoba mi się Twój pomysł spróbowania na początek tej najdelikatniejszej - zrobiłbym dokładnie to samo, zmieniając nieco twistera na coś co bardziej przypomina larwę lub rybkę. Może to wynikac z mojego uprzedzenia do twisterów, bo zwyczajnie ich nie lubię ale jakoś wyobraźnia nie podpowiada mi pracy twistera podczas "kiwania" wedką.
Dobrym sposobem zawsze jest wrzucenie zestawu do wody, blisko brzegu  tak aby widziec przynętę - ciężarek niech leży na dnie. Wtedy będziesz mógł ocenić, jak twoje ruchy nadgarstkiem czy całą ręką wpływają na pracę przynęty. To pozwoli Twojej wyobraźni wiedzieć co się dzieje z przynętą, gdy już wędkujesz i próbujesz złowić rybę.
Wraz ze wzrostem głębokości łowiska twoje "nerwowe" ruchy wędziskiem przestaną się przekładać na pracę przynęty. Na 6 metrach i więcej  to się działo z przynętą na wodzie o głębokości 0.5 metra gdy na nią patrzyłeś, będzie kompletnie czym innym. Tu bym sugerował dłuższe i łagodniejsze ruchy szczytówką. 

Odpowiadając jeszcze na Twoje pytanie o budżetową polecaną wklejankę, to osobiście mam tylko jeden typ - wędka niezawodna, która dawała mi wiele przyjemności z wędkowania i która przez 3 sezony zimowe była jednym zmoich głównych narzędzi do zabawy to Mikado Lexus Saphire 220 cm do  7g. Nie mam nic wspólnego z Mikado, ale ta wędka to naprawde udany model w mojej opinii - lekka, czuła. Wykonanana jak wykonana, ale nie oczekujmy cudów od patyka za 130 zł. Naprawdę polecam. Łowiłem nią również pstrągi na łowisku Area Trout i dawała radę. Coś jest na rzeczy, bo Mikado produkuje ten model juz chyba kilkanaście lat. Innych budżetowych nie używałem ,więc nie będe się wypowiadał. 
Życzę wielu sukcesów nad wodą i grubaśnych okoni  :D 

Pozdrawiam
Daniel
 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych