Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaki multik okragly na start do nauki ?.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   leslaw

leslaw

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 295 postów

Napisano 25 wrzesień 2010 - 15:34

Prosze o podpowiedzi w wyborze najodpowiedniejszego okraglego multiplikatora do nauki abym sie za wczesnie nie zrazil i nie rzucil tym sprzetem dalej niz wabikiem.
Chodzi o te brody.

Ciezar przynet od 1/4 do 1 oz.(7-30 g.).
Przynety: boczny trok, cykady, jigi, woblery.
Raczej tylko plecionka.
Kasa do 150 dol.
Dzieki, Leslaw

#2 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2952 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 25 wrzesień 2010 - 17:21

A czemu koniecznie okrągły do, jakby nie patrzeć, średniolekkiego łowienia?

#3 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1941 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 01 październik 2010 - 17:53

Własnie dlaczego okrąglak? Masz jakieś preferencje?

#4 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 01 październik 2010 - 17:58

ABU C3, shimano cardiff ... na poczatek jak zloto :D

#5 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 postów

Napisano 01 październik 2010 - 19:21

Słuchaj @Pitt. Ja sam zaczynałem od ABU.

#6 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18627 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 październik 2010 - 19:33

Eee tam, z tego co piszesz potrzebny Ci jest młynek nie do cięzszych ale do średnich zastosowań.

Tu masz dobrą promocję:

http://www.tacklewarehouse.com/Team_Daiwa_Viento_Casting_Ree ls/descpage-TDVI.html

wysyłają do Polski, ale musisz się pośpieszyc bo juz tylko kilka sztuk zostało. Twichin Bar możesz olać, sam multik powinien Ci posłużyć

#7 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 01 październik 2010 - 20:07

Nie przystoi osobie z moim skromnym doświadczeniem negować propozycji doświadczonych kolegów. Jeśli jednak nie musi być to koniecznie okrąglak, to wydaje mi się, że Cabela's Prodigy (czyli inaczej pomalowana Daiwa Advantage HST) do wyrwania w sezonie wyprzedażowym za $65 dolców jest technologią z kosmosu w stosunku do leciwej technologii C4. Hamulec MagForce Z w porównaniu do bloczków z Abu C4 umożliwia dużo krótszą naukę rzutów (właściwie jej brak). Dam prosty przykład - na łodzi łowię z kumplem i on mnie pyta czy mógłby sobie spróbować rzucić castingiem z multiplikatorem. Jako, że ja używałem w/w Cabela'sa na Avidzie, on wziął do ręki mój drugi zestaw - kij Daiwy z multikiem Abu C4 5601. Wytłumaczyłem mu podstawy, ale jak machnął sliderem 12 to wyprodukował taką brodę, że pół godziny ją później rozplątywałem. Stwierdził, że to zabawa nie dla niego. Następnego dnia poczekałem aż minie trauma i zacząłem go namawiać na kolejną próbę. Tym razem dostał do ręki mój drugi zestaw (z Cabela'sem). Trzy raz rzucił i trzy razy bez najmniejszych problemów machnął dobrze ponad 30 m (a był to 2-gi i kolejne rzuty castingiem w jego życiu) bez żadnych bród. Oczywiście przed rzutami nieco podkręciłem hamulec magnetyczny, ale nie zmienia to faktu, że był już w stanie swobodnie łowić, bez wielu godzin spędzonych na nauce rzucania. Druga sprawa: ja przy zamianie zestawu z Daiwą na Abu zawsze w pierwszych 3 rzutach zaliczałem brody, bo Daiwa przyzwyczajała mnie do tego, że w trakcie lotu nie trzeba koniecznie hamować szpuli kciukiem (oczywiście przed wpadnięciem przynęty do wody :D ). Jeśli kogoś fascynuje technika rzucania rozumiem wybór C4, ale jeśli multik ma być narzędziem służącym do łowienia ryb, to twierdze, że są znacznie lepsze rozwiązania niż Abu C3/C4. Powiem tak: wolę jeździć nowym autem klasy średniej niż Mercedesem beczką, choć rozumiem fascynatów tych drugich
PS. Właściwie, to jest w tej chwili jeszcze tańszy :D :
http://www.cabelas.com/product/Cabelas-Prodigy8482-Casting-R eels/731642.uts?Ntk=AllProducts&searchPath=%2Fcatalog%2F search.cmd%3Fform_state%3DsearchForm%26N%3D0%26Ntk%3DAllProd ucts%26Ntt%3Dprodigy%26x%3D0%26y%3D0&Ntt=prodigy

#8 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2304 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 01 październik 2010 - 20:14

podpisuję się obiema rękami pod postem :D
sam poosiadałem kiedyś rounda abu - był to mój pierwszy młynek.
zdecydowanie nie polecam tych młynków na początek.
nie ma jak jakiś magnetyk czy porządnie regulowany hamulec odśrodkowy
pozdrówka


#9 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 postów

Napisano 01 październik 2010 - 20:28

He, he ....
Każdy ma swoją traumę! :lol:

#10 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 01 październik 2010 - 20:47

No tak to własnie jest. Swiat idzie do przodu w ślad za producentami, którzy zresztą wychodza naprzeciw. Tylko się cieszyć :D . Nie ma się co stresować, multiki już jakiś czas temu stały się bardziej niskowagoworzucające (sparowane z odpowidnim kijem, rzecz jasna), nie trzeba już tyle samozaparcia.

#11 OFFLINE   adamek

adamek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • LokalizacjaTo tu, To tam
  • Imię:Adam

Napisano 06 październik 2010 - 14:44

Ja rozgladam sie powoli za moim pierwszym zestawem castingowym. Nigdy nie mialem stycznosci z multikiem i chce kupic cos za niewielka kase i prostego w obsłudze. Rozumiem ze multik z hamulcem magnetycznym jet prostszy dla poczatkujacego. Może padacie jeszcze jakieś modele proste w obsłudze ktore mnie nie zniechęca zbyt szybko takie dla kompletnego amatora za niewielkie pieniądze. Coś niedużego okragłego do przynęt max 100gr i pletki 30 lb do 300 no może nawet 400 zł. W tym sklepie maja coś takiego? http://www.fishing-m...p/pl/index.html Dzieki

#12 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 06 październik 2010 - 14:53

chyba nie ma nic prostszego w obsludze niz kolowrotek, bez roznicy na to jaki ma hamulec, po prostu trzeba kupic odpowiedni model, przykrecic do odpowiedniego kija i isc nad wode ...
no OK, moze cep jest prostszy ;)

#13 OFFLINE   adamek

adamek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • LokalizacjaTo tu, To tam
  • Imię:Adam

Napisano 06 październik 2010 - 15:13

Tak jak piszesz trzeba kupić odpowiedni model. A ja sie na tym nie znam. Dlatego pytam.

#14 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 06 październik 2010 - 15:29

z cala pewnoscia przeczytales juz wszystkie artykuly ze strony glownej, na temat baitcastingu, tak zakladam i wiesz na jakie przynety bedziesz lowil i jakie ryby ... ponownie zakladam ... skoro tak jest, to podziel sie z nami tymi tajemnicami a my doradzimy cos ... ewentualnie odeslemy na portal specjalizujacy sie w demagogi na sucho, np. http://wrozbita-maciej.pl

#15 OFFLINE   adamek

adamek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • LokalizacjaTo tu, To tam
  • Imię:Adam

Napisano 06 październik 2010 - 15:40

Chyba wszystkiego nie przeczytałem. Przyznaje sie. Będe łowił kijem do 80 gr na przynety takie jak slajder 10 i 12 s i f jack f fatso 10 i moze 14 s i f, wander 7 i 9 i z czasem powiększy sie arsenał przynęt. Nastawiam się głownie na szczupaka. Myślałem o Abu c3 ale tu ktoś napisał ze sa prostsze rozwiązania dlatego prosze o pomoc. Nie znam sie na tych hamulcach i innym rzeczach w kolowrotku o ruchomej szpuli i nie wiem co bedzie lepsze.

#16 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 06 październik 2010 - 20:47

ABU C3 i C4 # 5000, shimano cardiff 200 z okraglych, daiwa coastal inshore lub ABU revo S z plaskatych beda OK

#17 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2952 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 06 październik 2010 - 21:21

Nieduży okrągły jest Caiman, Tica Caiman. Wersji jest kilka, nie ogarniam różnic między nimi.

#18 OFFLINE   Czez

Czez

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 281 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 październik 2010 - 12:50

Kiedy kilka lat temu stawiałem swoje pierwsze kroki w castingu (proszę nie myśleć, że zacząłem stawiać już drugie :mellow: ), przeczytałem chyba wszystkie dostępne artykuły/posty w temacie jak zacząć?. Wówczas niemalże jak jeden mąż (lub żona) twierdzono, że ideałem na początek będzie okrąglak ABU C3. Nabyłem więc ABU C3 4601. Dziś z perspektywy czasu i kilku przetestowanych okraglaków i niskoprofilowców na 100% nie rozpocząłbym nauki castingu od okraglaka, a już w szczególności ww. ABU C3.
To tyle jesli chodzi o moje skromne doświadczenia w tym temacie :D

#19 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 08 październik 2010 - 17:00

Widzę, że pojawiają się kolejne głosy obalające mit wspaniałości i uniwersalności ABU C3/C4, zwłaszcza pod kątem początkujących :D
PS. Dobrze, że Krzysiek (Peresada) potwierdził moje wypociny, bo chyba bym popadł w kompleksy, że ja jakiś lewy jestem

#20 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 08 październik 2010 - 17:10

@radeqs nic w tym dziwnego. Artykuły dotyczące podstaw castingu i pierwszego sprzętu mają już kilka lat. W tamtym okresie dostępność sprzętu i cena wskazywały na okrąglaki o których wspominamy. Przez te kilka lat rzeczywistość się zmieniła i też multiki stały się powszechniejsze. Dostępność choćby w sklepach internetowych pozwala na przebieranie (nie takie jak w korbach, ale...).
Teraz także nie polecałbym okrąglaka do nauki rzucania. Jakiś niskoprofilowiec jest najzwyczajniej w świecie wygodniejszy :D

PS A ja lewy jestem bo kręcę lewą ręką




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych