Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sumy - na co i czym?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
611 odpowiedzi w tym temacie

#561 ONLINE   Night_Walker

Night_Walker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 29 czerwiec 2023 - 12:48

Wydają się być fajne, to może być "to". Chodził mi po głowie zakup czegoś w tym stylu na Ali, nie zrealizowałem jednak pomysłu.
 
Póki co latam ze starymi, dobrymi Beastmasterami AX i BX. Te kije nie są dla wszystkich. Trochę ręka boli, szczególnie na początku sezonu


Ja celowo za wąsem chodzę z SLFem najmocniejszym, jest spoko o tyle że 1,5m wąsa stopuje w miejscu. Ma też szybki przyrost mocy, zdarzyło mi się że musiałem wypuszczać woba ponad 100m. Kolega lowil którymś starszym beastmsdterem do 100g i miał kilka pustych strzałów, mnie natomiast się wcinały. Inna sprawa, że to były małe ryby i miały problem zmieścić woblera...


  • minkof lubi to

#562 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 984 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 16 lipiec 2023 - 20:59

Jak spowolnić dryf na Wiśle przy połowie vertical czy lekka kotwica wypuszczona za pontonem nie będzie płoszyć sumów ?

#563 OFFLINE   kamilslimak

kamilslimak

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 39 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 24 lipiec 2023 - 06:13

Cześć. Używa ktoś w tym celu kija na blanku batsona sw967f? Rozglądam się za czymś do uniwersalnego łowienia, na gumy i woblery.

#564 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 984 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 03 październik 2023 - 21:22

Nie mogę nigdzie znaleźć informacji na temat trollingu sumowego .
Miejscowka opaski 180-250cm .
Łowienie jak rozumiem polega na tym że płynę pod prąd woblerem z prędkością około 2.5 km/h ? Spotkałem się na jakieś wschodnio jezucznej stronie aby płynąc w poprzek nurtu od jednego do drugiego brzegu .
Boje się że będę płoszył sumy silnikiem przepływając im nad głową a za 30 m później gdy będzie przepływał wobler nie będzie po sumie śladu .

#565 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 909 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 03 październik 2023 - 21:35

U mnie spalina nie płoszy, a mam starego dwusowa... ale łowię zwykle na 3,5-4m...

#566 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1171 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 11 listopad 2023 - 09:04

Panowie, mam pytanie. Nie łowiłem nigdy sumów z premedytacją, a czasami zdarzają się przyłowy podczas lekkiego spinningowania. 2-3 lata temu podczas wieczornego spinningowania za sandaczem złowiłem metrowego sumka, a wiem, że są tam większe. Kilka dni temu miałem zaczep przy zwalonym drzewie, który chciałem odstrzelić i po kilku próbach "ożył". Na wędce do 30g zobaczyłem nagle jak linka zaczyna się naprężać i kieruje się w stronę wody (łowiskiem jest małe jezioro) i zaczyna grać hamulec kołowrotka. Po kilku sekundach było po sprawie, bo będąc przekonanym, że to zaczep nie zacinałem tego, żeby łatwiej było odzyskać przynętę.

Pomyślałem, żeby spróbować sprowokować mieszkańca tego rewiru do brania na mocniejszy zestaw. Mam slammera 260 i teraz pytanie, czy z wędką np. SG2 Power Game 221cm 50-100g Moderate Fast i plecionką 30-40lb stworzyłby dobry duet ?

Zależy mi na tym, żeby wykorzystać slammera którego już mam i nie generować dodatkowych kosztów do odpowiedniego kija, żeby zmierzyć się z wąsem ;). Jeśli są lepsze kije w podobnym budżecie od wspomnianego sg2 do 100g proszę o info. Slammer ma grubszą stopkę od standardowego kołowrotka, także trzeba też wziąć to pod uwagę, żeby uchwyt go przyjął bez uszkodzenia go w trakcie użytkowania.


Użytkownik wilczybilet edytował ten post 11 listopad 2023 - 09:24


#567 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 984 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 11 listopad 2023 - 09:25

Jak masz taki sprzęt to proboj nim łowić jak ci się spodoba to coś zmienisz 40lb nie nawiniesz na slammera 260 30lb powinno wystarczyć .z kijów w podobnym budżecie znajdziesz blacki od mar cata .
Na sg2 260 do 130g łowi twórca woblerów champion z zadziora jest film jak holuje ładna rybę nim

#568 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1171 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 11 listopad 2023 - 11:08

Z wymienionego wyżej mam na razie slammera 260, a kij muszę dokupić. Myślałem żeby c.w był tak do 100-120g. Nie chcę też przegiąć, tylko optymalnie dopasować go do kolowrotka, który już posiadam. Ten sg2 do 100g, który wymieniłem jest przykładowy. Nie potrzebuję fajerwerków, tylko, żeby zgrać go ze slammerem 260. Może są tu użytkownicy wspomnianego slammera i kija sg2 lub czegoś podobnego i podpowiedzą, czy w dobrym kierunku chcę pójść ? Jak wcześniej wspomniałem istotny jest uchwyt, czy przyjmie bez problemu stopkę slamera, która jest grubsza od standardowej. 



#569 OFFLINE   Kolorowy

Kolorowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 146 postów
  • LokalizacjaPołudnie
  • Imię:Damian

Napisano 11 listopad 2023 - 12:40

A może zerknij na Daiwa Exceler Spin - 2,70m 50-120g. Na YouTube można znaleźć filmy chłopaka który z powodzeniem targa nim fajne sumy na Odrze.
https://youtu.be/sOD...4jV93HOMncNEmjl

Sam wybrałem o oczko delikatniejszą wersję tego kija, sparowałem go z Slammerem 360 i PP 0,32mm. Spokojnie mogę rzucać tym zestawem kilka godzin. Niestety na sumie jeszcze nie było mi dane przetestować tego sprzętu.

#570 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1171 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 11 listopad 2023 - 12:53

Dzięki za podpowiedzi. Wcześniej tego nie napisałem, ale chciałbym kij w przedziale długości 2,2-2,4m z prostym uchwytem najlepiej dps, który przyjmie bez cudowania slammera 260



#571 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 984 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 11 listopad 2023 - 13:51

Łowienie z łódki czy z brzegu .
Ja w zeszłym roku łowiłem sg2 do 220g wersja cast szczupaki i sumy z brzegu moim zdaniem miał mało mocy i odkleił mi się spigot plus pękał lakier na przelotkach dostalem zwrot pieniędzy .w tym roku kupiłem mad cat white x-taaz plus Shimano soccoro lecz sumy znikły zlowilem 3 sztuki 100-120cm więc kij nie przetestowany dobrze .
Jak chcesz kija tylko pod suma kupuj madcata jakiegoś one mają duże uchwyty .
Penwie na olx jakąś używkę nawet znajdziesz
Kolega łowił sumy Grey stremem do 65 g i też coś tam wyciągał ja miałem w tym sezonie w maju 130cm na team dragona do 42g z brzegu .
Jak chcesz coś uniwersalnego pod szczupxa też bierz sg2 jak chcesz stricte pod suma bierz madcata black .
Jak łowisz z łódki nie potrzebujesz tak mocnej wędki jak byś łowił z brzegu .

Użytkownik jacob1993 edytował ten post 11 listopad 2023 - 14:18

  • Ciastek i wilczybilet lubią to

#572 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1171 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 11 listopad 2023 - 14:21

Łowienie z brzegu i chciałbym właśnie połączyć z cięższymi przynętami szczupakowymi. Metrowego sumka złowiłem lekką sandaczówką do 14g, ale wiem, że miałem farta, bo chodziłna otwartej wodzie bez zaczepów, a teraz też chcę spróbować przy zwalonych drzewach



#573 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 909 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 11 listopad 2023 - 14:59

zależy jak ciężkie przynety chcesz użyć... ja bym szedł w kierunku nieco mocniejszej szczupakówki - tak ok. max 60g - i dopiero po pierwszych CELOWYCH sukcesach kompletował bym mocniejszy sprzęt... bo porzucasz dwa dni bez brania i tyle będzie z sumów:(

a na plecionce 30-40lb nawet sredni sum w bliskie drzewo wejdzie jeśli tylko tego zechce... i lepiej mieć mało grubej plecionki niż dużo cienkiej...


  • wilczybilet lubi to

#574 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1171 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 11 listopad 2023 - 19:34

Jeśli chodzi o przynęty to chciałem spróbować porzucać gumą, woblerem, jerkiem i jakąś przynętą powierzchniową robiącą zamieszanie. Największą wagę mają 2 cięższe jerki, którymi chciałem porzucać. Większy z nich jest smukły, długi na około 20 cm i waga ~ 100g. Fajnie pracuje nawet nie szarpiąc przy jednostajnym ściąganiu, coś ala wobler, lusterkuje i wykłada się na boki


Użytkownik wilczybilet edytował ten post 11 listopad 2023 - 19:35


#575 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 909 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 11 listopad 2023 - 21:00

ciężko będzie prawidłowo ogarnąć jerki tak długim kijem... do tego do jerka znacznie lepszy jest multiplikator...

no i pamietaj, że im dłuższa wędka tym bardziej męczy rękę - przy dużych przynetach ma to już spore znaczenie... 

sumówka powinna mieć też raczej długą rękojeść, a jerka tym nie poprowadzisz. rekojeść musi być krótka, inaczej będzie zawadzać przy szarpaniu... 

w praktyce potrzebujesz dwóch całkowicie różnych wędek:)


  • kostom63 lubi to

#576 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 11 listopad 2023 - 21:09

Z przynęt, dobre są SPRO fat iris 80 i fat boy 115. Jak coś to nie znam się na sumach 😉

#577 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1171 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 11 listopad 2023 - 22:06

ciężko będzie prawidłowo ogarnąć jerki tak długim kijem... do tego do jerka znacznie lepszy jest multiplikator...

no i pamietaj, że im dłuższa wędka tym bardziej męczy rękę - przy dużych przynetach ma to już spore znaczenie... 

sumówka powinna mieć też raczej długą rękojeść, a jerka tym nie poprowadzisz. rekojeść musi być krótka, inaczej będzie zawadzać przy szarpaniu... 

w praktyce potrzebujesz dwóch całkowicie różnych wędek:)

Nie chcę długiej wędki, jeśli kupię to w granicach 2,20m i zdaję sobie sprawę, że dolnik ma być długi, czyli część robocza kija od kołowrotka do szczytu to jakieś 1,7-1,8m. Długiej lagi nie chcę z powodu, o którym napisałeś. Co do wspomnianych przeze mnie 2 większych jerków, myślę o nich, bo fajnie pracują podczas zwyczajnego ściągania jednostajnego lub z pauzami, także szarpał nimi nie będę. Do jerkow szczupakowych, lżejszych, takich do 50-60g mam HMG i ogarniam je spinem.

P.S Mógłby ktoś z użytkowników sg2 do 100g w spinie zmierzyć ile cm jest od środka uchwytu kołowrotka do końca dolnika? Byłbym wdzięczny


Użytkownik wilczybilet edytował ten post 11 listopad 2023 - 22:11


#578 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 12 listopad 2023 - 09:27

zależy jak ciężkie przynety chcesz użyć... ja bym szedł w kierunku nieco mocniejszej szczupakówki - tak ok. max 60g - i dopiero po pierwszych CELOWYCH sukcesach kompletował bym mocniejszy sprzęt... bo porzucasz dwa dni bez brania i tyle będzie z sumów:(

a na plecionce 30-40lb nawet sredni sum w bliskie drzewo wejdzie jeśli tylko tego zechce... i lepiej mieć mało grubej plecionki niż dużo cienkiej...

To chyba najważniejszy czynnik przy kompletowaniu sprzętu na sumy. Trzeba go po prostu dopasować bardziej pod swoje możliwości, niż wyłącznie pod oczekiwania łowienia dużych sumów, które miałby ten sprzęt zatrzymać bez problemu.

Biorąc poprawkę na komfort, pewnego razu postanowiłem że będę łowił wąsy z ręki-łódka. Kij 2,1m up 60g, kołowrotek metalowy 4000 i plecionka 0,24 mm. Pierwszego dnia złowiłem dwa średniaki (120 i 150 cm) w ciągu 1/2 dniówki. Nieźle, ale przyjemność mącił mi popołudniowy ból ramienia. Powtarzałem to kilkakrotnie i odpuściłem, mimo że prawie każdego dnia coś łowiłem. Problemem okazały się duże gumy mocno pracujące, montowane na główkach 30-50 gram. O woblerach i mowy nie było w tamtych warunkach, zbyt silny prąd i opór nie do zniesienia dla ręki.

Jeśli ktoś tryska zdrowiem i młodością, niech spróbuje takim sprzętem jaki ma,  tych z ciężkiego kalibru, a potem decyduje na ile wytrzyma by po skończonym dniu wracał do tego bez oporów. Nic nam z chwili przyjemności brania i złowienia, jeśli biorąc do ręki wędkę myślimy-znowu ten klamot!


  • Tabor i wilczybilet lubią to

#579 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1117 postów

Napisano 12 listopad 2023 - 09:57

Nie chcę długiej wędki, jeśli kupię to w granicach 2,20m i zdaję sobie sprawę, że dolnik ma być długi, czyli część robocza kija od kołowrotka do szczytu to jakieś 1,7-1,8m. Długiej lagi nie chcę z powodu, o którym napisałeś. Co do wspomnianych przeze mnie 2 większych jerków, myślę o nich, bo fajnie pracują podczas zwyczajnego ściągania jednostajnego lub z pauzami, także szarpał nimi nie będę. Do jerkow szczupakowych, lżejszych, takich do 50-60g mam HMG i ogarniam je spinem.

P.S Mógłby ktoś z użytkowników sg2 do 100g w spinie zmierzyć ile cm jest od środka uchwytu kołowrotka do końca dolnika? Byłbym wdzięczny

Co prawda jest to 2,40cm do 150gr ale myślę że dolnik będzie podobny,w modelu 2,20cm będzie może 3cm krótszy 

Załączone pliki


  • wilczybilet lubi to

#580 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1171 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 12 listopad 2023 - 10:48

Panowie, dzięki wszystkim za rady i podpowiedzi. Zdaję sobie sprawę, że machanie takim zestawem, to nie łowienie płotek na bata ;), a kolega #Z.Milewski przypomniał mi o kontuzji barku, z którym zmagam się od kilku już tygodni. Sezon zbliża się do mety i ten pomysł, który urodził mi się w głowie być może zrealizuję i nastawię się na takie łowienie w przyszłym sezonie.