Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Ostatni dzień okresu ochronnego .....A dzień ustawowo wolny...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
92 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   marcin186

marcin186

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Marcin

Napisano 28 styczeń 2016 - 13:05

Czyli dokładnie to co napisałem.
Rozporządzenie+RAPR+lokalne uchwały. Więc nie wiem po co mnie to wyjaśniasz?
To kol.Wiktor sugeruje się samym rozporządzeniem,co też wytknął mu kol.hoin. Patrz kto i co cytuje.

Użytkownik marcin186 edytował ten post 28 styczeń 2016 - 13:22


#42 OFFLINE   R0BERT

R0BERT

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 203 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 28 styczeń 2016 - 14:04

@Wojtek14 , właśnie się dowiedziałem z mojego "Źródła" , że na Białej Przemszy można także spinningować 31.01.2016.

Nic takiego nie jest napisane na stronie PZW Katowice. Tylko o skróceniu okresu ochronnego, nie zakazu spinningowania.



#43 OFFLINE   Pavko

Pavko

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • LokalizacjaZabrze

Napisano 28 styczeń 2016 - 14:15

Bo znowu z prostej sprawy zrobił się kłopot. Okręg niejasno przedstawił swoje stanowisko, zamiast znieść zakaz spinningowania powołał się na Rozporządzenie i wyszła "kupa"


Użytkownik Pavko edytował ten post 28 styczeń 2016 - 14:16


#44 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 28 styczeń 2016 - 14:32

Oczywiście ze można. Ustawa jest nadrzędna i RAPR jest jej podległy. 

Nadrzędność rozporządzenia (nie ustawy, bo to w rozporządzeniu są wymiary i terminy) podaje minimalne warunki wędkowania, RAPR i gospodarz Wody mogą dowolnie kształtować wszystko co nie narusz roporządzenia i wędkarz jest zobowiązany to stosować. O ile w RAPR zapis o ostatnim i pierwszym dniu jest obecny o tyle w warunkach wędkowania lokalnych, można go usunąć i nie zezwolić na jego korzystanie w ramach dozwolonego obostrzenia

 

co do Białej Przemszy gospodarz wody napisał, że Od mostu drogowego w m. Klucze o ujścia pot. Kozi Bród ze wszystkimi dopływami na tym odcinku. jest zakaz spiningowa do 31.01 (źródło)

http://www.pzw.org.p..._katowicach.pdf

 

spiningować w dniu 31.01 nie można na tym odcinku, można łowić  zapewne tylko muchówką

 

 

choć wg tego informatora na odcinku Białej Przemszy Od ujścia pot. Tarnówka w Golczowicach do mostu drogowego w m. Klucze można spiningować w dniu 31.01 ale tylko sztuczną muchą, bo nie ma zakazu spiningowania jest wskazany tylko rodzaj przynęty :D


Użytkownik wuran edytował ten post 28 styczeń 2016 - 14:34


#45 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 28 styczeń 2016 - 16:09

Dla wyjaśnienia - łopatologicznie ;)

 

Skróceniu ulega OKRES OCHRONNY. Jeśli w przepisach dotyczących danej wody jest mowa o "SPINNINGU" lub o "WĘDKOWANIU", np. "zakaz spinningowania do 31,01", to te terminy NIE ULEGAJĄ SKRÓCENIU. 

 

I tyle :)



#46 OFFLINE   Wojtek14

Wojtek14

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 postów

Napisano 28 styczeń 2016 - 16:25

Wiec, jednak nie można spiningować 31.1 na BP, jeśli ktoś znalazł rozporządzenie o uchyleniu zakazu spinningowania prosiłbym o info.



#47 OFFLINE   Wiktor

Wiktor

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 28 styczeń 2016 - 17:01

Dla wyjaśnienia - łopatologicznie ;)

 

Skróceniu ulega OKRES OCHRONNY. Jeśli w przepisach dotyczących danej wody jest mowa o "SPINNINGU" lub o "WĘDKOWANIU", np. "zakaz spinningowania do 31,01", to te terminy NIE ULEGAJĄ SKRÓCENIU. 

 

I tyle :)

Czyli jak wpada sylwester w niedziele a taka sytuacja jest cykliczna co kilka lat to cala Polska kłusuje na wodach trociowych?? 

Bylem nie raz na otwarciu w sylwestra, nie bylem sam, były kontrole i wszystko grało. Nie gra zawsze internetowym specom. Acha i na każdej wodzie w której występują ryby łososiowate oprócz okresu ochronnego pstrąga zazwyczaj (na pomorzu wszędzie) towarzyszy zakaz spinningowa. A wszyscy łowią :D , straż rybacka i społeczna krąży po okolicy i sprawdza karty, w Słupsku w mieście nawet jest Policja i Straż Miejska, są festyny,pokazują to w Teleexpressie ;) a jak by zapytali na jerkbaicie to by się dowiedzieli w jakim są ogromnym błędzie. Jedzcie już na ryby Panowie.....

Pozdrawiam

W.



#48 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 28 styczeń 2016 - 18:00

Nie jeżdżę na kelty, więc mam prawo nie znać zapisów dotyczących wędkowania w konkretnych pomorskich rzekach. Jednak potrafię czytać ze zrozumieniem i jeśli istnieje zapis "Na rzece "X" zakaz spinningowania od 01.09 do 31.01", to jasnym jest, że w tak zwanym międzyczasie wolno mi łowić innymi, dopuszczonymi przez prawo metodami. Ale spinningiem dopiero od 01.02 do 31. 08. Natomiast jeśli jest napisane "Zakaz wędkowania od...do", to w tym czasie nad tą wodą nie wędkuję. Z okresami ochronnymi fakt wędkowania, jak i metoda, na którą się wędkuje, nie ma nic wspólnego. 

Jeśli gospodarz, opiekujący się daną wodą, wyłącza w zezwoleniu czasowo jakiś odcinek, lub całość wody z wędkowania lub jakiejś metody wędkowania, a następnie tego obostrzenia nie respektuje, to marny to gospodarz. Ci, którzy ewentualny zakaz łamią, etycznie bardzo plastycznymi są ludźmi, a na takich na jerkbait.pl zapotrzebowania nie ma. Zamiast namawiać do jawnego łamania prawa, raczej skieruj swą energię na inne tory. Tutaj staramy się promować postawy charakteryzujące się wysoką etyką i nachalne falandyzowanie prawa nie będzie pochwalane.



#49 OFFLINE   sumo

sumo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 93 postów
  • LokalizacjaMieroszów

Napisano 28 styczeń 2016 - 18:41

Zakaz połowu danego gatunku ze względu na okres ochronny nie równa się zakazowi stosowania metody spinningowej.

 

Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie &7 pkt. 2 i analogicznemu zapisowi w  RAPR okres ochronny ulega skróceniu o dzień ustawowo wolny od pracy. 

Oznacza to, że dany gatunek możemy łowić ale nie jest to jednoznaczne z metodą połowu. Użytkownik rybacki ma prawo wprowadzać własny regulamin łowiska ale nie możne on być łagodniejszy niż zapisy w rozrządzeniu. Czyli użytkownik rybacki może wprowadzać swoje ograniczenia  np. zakaz spinningowania do 31.01. Oznacza to jednoznacznie, że pstrąga wolno łowić np. na muchę ale nie metoda spinningową.

 

Podobna sytuacja występuje 31.05 w wypadku sandacza, na niektórych wodach wolno łowić sandacze w niedzielę 31.05 z brzegu ale nie z łodzi.

 

W tej sytuacji użytkownik rybacki decyduje czy na danym obwodzie rybackim można wędkować metodą spinningową czy wolno łowić tylko innymi metodami gatunek, który ma skrócony o jeden dzień okres ochronny.


Użytkownik sumo edytował ten post 28 styczeń 2016 - 18:54


#50 OFFLINE   Yoruus

Yoruus

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Jacek

Napisano 28 styczeń 2016 - 19:30

W kwestii zakazów łowienia w tę niedzielę może najlepiej dowiedzieć się u źródła. Ja tak zrobiłem i wg Pana z okręgu katowickiego nie ma przecwiskazań do łowienia m.in. na BP począwszy od 31.01, okręg bowiem uznaje iż zakaz spinningowania ulega wtedy skróceniu o ten jeden dzień.


  • Wiktor lubi to

#51 OFFLINE   Wiktor

Wiktor

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 28 styczeń 2016 - 19:32

W kwestii zakazów łowienia w tę niedzielę może najlepiej dowiedzieć się u źródła. Ja tak zrobiłem i wg Pana z okręgu katowickiego nie ma przecwiskazań do łowienia m.in. na BP począwszy od 31.01, okręg bowiem uznaje iż zakaz spinningowania ulega wtedy skróceniu o ten jeden dzień.

Genialne w swojej prostocie :)



#52 OFFLINE   R0BERT

R0BERT

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 203 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 28 styczeń 2016 - 19:45

Szkoda, że ten pan z katowickiego, nie potrafi czytać komunikatów pzw. Ewentualnie, jeśli jest z okręgu, to nie potrafi jasno pisać .

 

Żeby zakończyć temat, cytuję żywcem.

 

"

Uwaga wędkarze

 

W związku  z tym, że ostatni dzień ochrony pstrąga potokowego (31 stycznia 2016 r) przypada na dzień ustawowo wolny od pracy (niedziela) okres ten ulega skróceniu o ten dzień.

 

Podstawa prawna: §7 pkt.2 Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu  innych organizmów żyjących w wodzie (Dz.U 138 poz.1559) ze zmianami."

 

 

Jest o skróceniu okresu ochronnego, ale to każdy może sobie przeczytać w rapr. Nie ma słowa o skróceniu zakazu łowienia na spinning.


  • Wojtek14 lubi to

#53 OFFLINE   Wojtek14

Wojtek14

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 postów

Napisano 28 styczeń 2016 - 19:58

Ja tam jednak stawał bym po stronie przepisów które mówią jasno ze zakaz spiningowania obowiązuje do 31.01, także do zobaczenia nad wodą od 1-ego :-)
  • woblery z Bielska lubi to

#54 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1957 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 28 styczeń 2016 - 20:37

Zawsze można zabrać kasę na mandat i łowić 31-ego.

#55 Guest_Piokowal_*

Guest_Piokowal_*
  • Guests

Napisano 28 styczeń 2016 - 23:00

cyt,,Panowie, moim zdaniem i nie tylko jest to jednak kuriozum. Zakaz spiningowania na wodach górskich południowej Polski obowiązuje od 1.09 do 31.01 i jest ściśle powiązany z okresem ochronnym pstrąga potokowego 1.09-31.01. W związku z powyższym ,tak na zdrowy rozsądek rzecz biorąc , zakaz spiningowania powinien być skrócony o ten dzień ustawowo wolny od pracy. Zaistniała sytuacja rodzi więc niepotrzebne spekulacje i pogłębia antagonizmy między wędkarzami spiningującymi i łowiącymi na muchę. Myślę,że dalej tematu rozwijać nie trzeba,każdy wie o co chodzi,pozdrawiam.,,

 

Ktoś to dobrze napisał ;)


  • Wiktor lubi to

#56 OFFLINE   bullhead24

bullhead24

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów
  • Lokalizacjaświętokrzyskie

Napisano 29 styczeń 2016 - 00:04

Mi akurat chodziło o okręg Tarnobrzeg. Tam rzeczywiście jest zakaz spiningowania od 1.09 do 31.01 na rzekach górskich. Więc idąc waszym tokiem myślenia nie wolno spiningować 31.01 i koniec.



#57 OFFLINE   Wiktor

Wiktor

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 29 styczeń 2016 - 00:59

Panowie ja Was Wszystkich bardzo proszę....katujcie te ryby od poniedziałku. A najlepiej od następnego weekendu ;) a jeszcze lepiej nigdy :) Dajcie im spokój....niech rosną,niech się mnożą niech im kropek przybywa. Bądźcie w zgodzie z Waszymi przekonaniami. Nie klujcie,nie holujcie,nie mroźcie tych biednych stworzeń. Apeluje do Waszych sumień. Bądźcie ludźmi nie zwierzętami....

Wszak zwierz jak złowi to zje. Bydle głupie nie wie co dobre...winne wypuścić i zapolować raz jeszcze...dopiero wtedy jest zabawa.

 

Przepraszam Wszystkich za powyższe....ale Wasze dyskusje taka nasuwają mi puentę. Polecam przeczytać dyskusje na trzeźwo od początku...gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy :( 


  • darogryf lubi to

#58 OFFLINE   Hunter_pike

Hunter_pike

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1852 postów
  • LokalizacjaSieradz
  • Imię:Przemo

Napisano 29 styczeń 2016 - 07:51

Bezwzględnie TAK. Low piękne ryby, rób im piękne zdjęcia i bezwzględnie wypuszczaj. Połamania i powodzenia :)

 

Bezwzględnie NIE, jeśli jest poprzez RAPR wprowadzony zakaz spiningowania do tego 31 to ustawa nie ma nic do tego nawet będąc nadrzędną nad RAPR. Przypominam, że to użytkownik wody jaki ma ją pod swoją opieką wprowadził RAPR i jeśli wprowadza on dodatkowe obostrzenia na danej wodzie, bo ma takie prawo jak w tym przypadku zakaz spiningowania do 31 na określonej wodzie to nie wolno i tyle i żaden dzień ustawowo wolny od pracy tego nie skraca jak w przypadku skrócenia okresu ochronnego na połów danej ryby co określa ustawa. 


Użytkownik Hunter_pike edytował ten post 29 styczeń 2016 - 07:51


#59 OFFLINE   Sebo

Sebo

    C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2515 postów
  • Imię:Sebastian

Napisano 29 styczeń 2016 - 08:34

@Wiktor a ja Ciebie bardzo proszę o powściągliwość w wypowiedziach.



#60 OFFLINE   Wiktor

Wiktor

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 29 styczeń 2016 - 15:12

@Wiktor a ja Ciebie bardzo proszę o powściągliwość w wypowiedziach.

Jasne nie ma sprawy. Na szczęście temat za dwa dni będzie nieaktualny a takie sytuacje nie zdążają się co roku.

Pozdrawiam i jak kogoś uraziłem to przepraszam

Wiktor






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych