Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Odłowy kontrolne PZW na Gnojnie pod Pułtuskiem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   rybakaw

rybakaw

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 120 postów
  • LokalizacjaMarki/Warszawa
  • Imię:Artur

Napisano 02 luty 2016 - 14:53

Generalnie brałem udział z ramienia mojego Koła PZW w takim odłowie i prawda o tego typu działaniach jest inna niż wielu wędkarzy sobie wyobraża. Narastają wokół tego legendy, plotki i inne ciekawostki, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Nie wiem czy na Gnojnie taki odłów był robiony ale jeżeli ktoś chce wiedzieć to wystarczy skontaktować się z Działem zagospodarowania i ochrony wód OMPZW i tam udzielą mu informacji. Nikt nie robi z tego żadnej tajemnicy, każdy może przyjść i obserwować co się dzieje i jest to robione jak najbardziej profesjonalnie. Najgorszą rzeczą jest opieranie się na plotkach i wymyślanie niestworzonych rzeczy. Po pierwsze odłów kontrolny jest jedynym narzędziem które może dać komukolwiek rzetelną informację o strukturze i ilości ryb w danej wodzie. Wielokrotnie jest tak,że w ich trakcie okazuje się, że w danym akwenie są piękne ryby jakiegoś gatunku, które były łowione okazjonalnie i właściwie prawie nikt o nich nie wiedział. Mają tylko jakieś inne zwyczaje, trzymają się nietypowych miejsc lub miejsc bardzo trudno dostępnych dla większości z nas. Po drugie odłów kontrolny jest robiony tak aby zrobić akwenowi jak najmniej krzywdy. Zwykle stosuje się dwie metody: prąd lub sieci. Przy odłowie prądem ryba jest ogłuszana i po chwili odrętwienia wraca do wody cała i zdrowa. Może być policzona, zmierzona itp. W przypadku sieci jest trochę gorzej. Ryba jest tak mechanicznie zmaltretowana, że nie może wrócić do wody bo szansa przeżycia jest minimalna. Dlatego stosuje się sieci o dosyć dużych oczkach (powyżej 5 cm) oraz tak rozmieszcza sieci aby objęły obszar około 1% powierzchni akwenu a potem przelicza wyniki na całość zgodnie z zasadami statystyki. Żadna woda nie jest na pewno dobijana/gwałcona/niszczona przez odłowy kontrolne. 



#22 OFFLINE   Bandit

Bandit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • LokalizacjaLegionowo
  • Imię:Marcin

Napisano 02 luty 2016 - 15:08



Generalnie brałem udział z ramienia mojego Koła PZW w takim odłowie i prawda o tego typu działaniach jest inna niż wielu wędkarzy sobie wyobraża. ...


Chciałbym wierzyć ze zawsze jest tak jak piszesz. Niestety z autopsji znam conajmniej jeden taki przypadek gdzie po wykonaniu takiego odłowu woda niemal umarła. Chodzi o tzw "Oczko/trójkąt" w zegrzu północnym. Łowiłem tam piękne ryby każdego gatunku w ponadprzeciętnych wymiarach. Skończyło się niestety po wykonaniu odłowu kontrolnego. Nie pomogła interwencja zaalarmowanej przez miejscowych wedkarzy TV. Ryby zapakowane na ciezarowke odjechały.

A wracając do tematu. Wczoraj wysłałem maila z zapytaniem do OM PZW i czekam na odpowiedź.
  • gregox i grzegorzyk lubią to

#23 OFFLINE   radek_u

radek_u

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 326 postów

Napisano 02 luty 2016 - 18:01

Chciałbym wierzyć ze zawsze jest tak jak piszesz. Niestety z autopsji znam conajmniej jeden taki przypadek gdzie po wykonaniu takiego odłowu woda niemal umarła. Chodzi o tzw "Oczko/trójkąt" w zegrzu północnym. Łowiłem tam piękne ryby każdego gatunku w ponadprzeciętnych wymiarach. Skończyło się niestety po wykonaniu odłowu kontrolnego. Nie pomogła interwencja zaalarmowanej przez miejscowych wedkarzy TV. Ryby zapakowane na ciezarowke odjechały.

A wracając do tematu. Wczoraj wysłałem maila z zapytaniem do OM PZW i czekam na odpowiedź.

Bardzo fajny przykład z tym oczkiem . Kiedyś był ten akwen  chyba nawet  przedstawiany  w petycji o zaprzestanie odłowów sieciowych jako przykład dewastacji wody przez odłów.

Pech tylko chyba chciał, że w tym samym czasie poszła na tym zbiorniczku przyducha letnia i wypłynęło to czego tam podobno nie było :lol:  



#24 OFFLINE   DumFish

DumFish

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 322 postów

Napisano 03 luty 2016 - 14:46

bedac dwa tygodnie temu na lodzie od miejscowych uslyszalem cytuje "sk... odlowiili 16 ton ryby zeby wpuscic na zegrze bo bardziej turystyczny akwen"



#25 OFFLINE   k.sumiński

k.sumiński

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 21 postów

Napisano 03 luty 2016 - 16:30

Chciałbym wierzyć ze zawsze jest tak jak piszesz. Niestety z autopsji znam conajmniej jeden taki przypadek gdzie po wykonaniu takiego odłowu woda niemal umarła. Chodzi o tzw "Oczko/trójkąt" w zegrzu północnym. Łowiłem tam piękne ryby każdego gatunku w ponadprzeciętnych wymiarach. Skończyło się niestety po wykonaniu odłowu kontrolnego. Nie pomogła interwencja zaalarmowanej przez miejscowych wedkarzy TV. Ryby zapakowane na ciezarowke odjechały.

A wracając do tematu. Wczoraj wysłałem maila z zapytaniem do OM PZW i czekam na odpowiedź.

Odpowiem Ci kolego bo ja drąże ten temat od grudnia i mam odpowiedż z działu zagospodarowania od pana Dobrowolskiego z 21.12.2015 który odpowiada iż na Gnojnie nie były przeprowadzane żadne odłowy kontrolne....Wysłałem również znajomego który był osobiście w zarządzie i uzyskał taką samą odpowiedż... Mieszkam niedaleko Gnojna i pogłoski chodzą już tu od jesieni na temat odłowów kontrolnych jednakże kogo nie zapytam czy widział lub ma może jakieś fotki to każdy powtarza że słyszał z pewnych ust itd itp...... Ja sam nie wiem co tym myśleć gdyż wiem z pewnego żródła iż PZW OM stać na takie numery bo jakiś czas temu wyszła poważna afera w okloicach Ostrołęki jak panowie pod osłoną odłowów kontrolnych chcieli wy...bać rybę z pobliskiej żwirowni-tyle że tam wezwano policję i sprawa potoczyła się po myśli wędkarzy... Wracając do Gnojna to pomysł odłowów wziął sie "chyba" z kiepskich wyników wędkarskich w ostatnim czasie... Tyle że nie biorą pod uwagę Ci co narzekają na słabiutkie wyniki faktu iż do 25.11.2015 (osobiście robiłem zdjęcia pogłębiania dostępne na stronie naspinning.pl) praktycznie nie było połączenia z Narwią a tym samym kiepska migracja ryb.... Po wtóre narzekają też Ci co przez ostatnie lata zabierali z lodu po kilkanaście lub więcej ryb z jednego pobytu a było ich sporo więc niech nie oczekują że jak przez ostatnie 2-3 lata wyrąbali tyle okonia to zdąży im urosnąć....Na koniec moje prywatne zdanie jeżdżąc na jesieni w tamte okolice wszyscy grupowali się przy betonach więc na zbiorniku bliżej Narwii było pusto i PZW mogło mieć pole do popisu....?!! Jednak brak jakichkolwiek dowodów w postaci świadków lub zdjęć skłania mnie do przyjęcia odpowiedzi z działu zagospodarowania OM PZW iż odłowów kontrolnych na Gnojnie nie było...... ;)


  • Białek i radek_u lubią to

#26 OFFLINE   karpik1977

karpik1977

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 11 postów

Napisano 04 luty 2016 - 18:29

A wierzysz kolego włodarzom OM, bo ja nie.Jak może rządzić gość wędkarzami, który jest równocześnie w zarządzie Lokalnej grupy rybackiej http://www.lgrzz.pl/...okaz&id=4&lang=. Przecież to jest konflikt interesów!!!. Trzeba było coś smażyć w nowo wyremontowanej smażalni. A tak na marginesie ciekawe czy nasz "PAN" w ogóle posiada kartę wędkarską?

PS.

PZPN też myślał że nie jest do ruszenia.


  • Darek P i gregox lubią to

#27 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 8010 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 05 luty 2016 - 15:25

A wierzysz kolego włodarzom OM, bo ja nie.Jak może rządzić gość wędkarzami, który jest równocześnie w zarządzie Lokalnej grupy rybackiej http://www.lgrzz.pl/...okaz&id=4&lang=. Przecież to jest konflikt interesów!!!. Trzeba było coś smażyć w nowo wyremontowanej smażalni. A tak na marginesie ciekawe czy nasz "PAN" w ogóle posiada kartę wędkarską?

PS.

PZPN też myślał że nie jest do ruszenia.

 

A to ciekawe :D 



#28 OFFLINE   Darek P

Darek P

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów

Napisano 05 luty 2016 - 19:24

A wierzysz kolego włodarzom OM, bo ja nie.Jak może rządzić gość wędkarzami, który jest równocześnie w zarządzie Lokalnej grupy rybackiej http://www.lgrzz.pl/...okaz&id=4&lang=. Przecież to jest konflikt interesów!!!. Trzeba było coś smażyć w nowo wyremontowanej smażalni. A tak na marginesie ciekawe czy nasz "PAN" w ogóle posiada kartę wędkarską?

PS.

PZPN też myślał że nie jest do ruszenia.

Na tej liście jest więcej nazwisk osób związanych jednocześnie z OM PZW i Lokalną Grupą Rybacką Zalew Zegrzyński.



#29 OFFLINE   Bandit

Bandit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • LokalizacjaLegionowo
  • Imię:Marcin

Napisano 05 luty 2016 - 19:35

Dlatego tez przez LGR przetransferowane zostaly sumy siegajace milionow zlotych m in na smazalnie i cale zaplecze rybackie w Wierzbicy. W sieci dostepne sa sprawozdania szczegolowo opisujace na co srodki z unii zostaly przeznaczone. Calosc finansowana z programu PO RYBY 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wiec teraz trzeba sie wywiazywac z zalozen programowych zeby nie trzeba bylo kasy zwrocic. Tylko co program po ryby ma wspolnego z wedkarstwem i PZW? To chyba retoryczne pytanie...

Dlatego moim zdaniem siła lobby jest nie do przejscia (obym nie miał racji).

Użytkownik Bandit edytował ten post 05 luty 2016 - 19:35


#30 OFFLINE   Bandit

Bandit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • LokalizacjaLegionowo
  • Imię:Marcin

Napisano 19 marzec 2016 - 20:18

Podsumowując, nie udało mi sie uzyskać oficjalnej informacji OM w tej sprawie. Wszelkie prosby i maile zostaly olane.

#31 OFFLINE   trinited

trinited

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 212 postów

Napisano 20 marzec 2016 - 00:54

Nie znam się ale coś kojarze, że Lokalne Grupy Rybackie zrzeszają użytkowników rybackich, czyli dzierżawców wód (czyli również PZW), nie tylko rybaków. Zrzeszenie się w LGR pozwala na korzystanie ze środków unijnych.



#32 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1402 postów
  • LokalizacjaLoża Szyderców
  • Imię:Mariusz

Napisano 20 marzec 2016 - 06:49

http://ompzw.pl/dofi...w,news,692.html

http://ompzw.pl/dofi...a,news,637.html

http://ompzw.pl/inwe...e,news,645.html



#33 OFFLINE   karpik1977

karpik1977

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 11 postów

Napisano 30 marzec 2016 - 16:47

A teraz biorą się za Zegrze

 

Dodatkowe odłowy na Jez. Zegrzyńskim

 

Informujemy, że zgodnie z zaleceniami pokontrolnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Zarząd Okręgu Mazowieckiego PZW podjął uchwałę o dodatkowych odłowach gospodarczych w Zbiorniku Zegrzyńskim w okresie od marca do czerwca 2016 r. Odłowy te dotyczą wyłącznie ryb karpiowatych, takich jak: krąp, mały leszcz i płoć.

 

Urząd Marszałkowski wskazał, że gospodarka na Jeziorze Zegrzyńskim (obwód rybacki Narew 7) jest prowadzona zgodnie z operatem rybackim, jednak wobec dużej presji wędkarskiej na cenne gatunki ryb drapieżnych, obniża się presja drapieżników na pogłowie ryb zaliczanych do grupy przyspieszającej eutrofizację, tj. leszcz, krąp i płoć. Obecny stan wysokiej liczebności tych stad zagraża kształtowaniu ichtiofauny - co ma duży wpływ na ogólny stan ekologiczny zbiornika. Dlatego w swojej opinii Urząd zalecił zintensyfikowanie połowów rybackich w celu zwiększenia pozyskania pogłowia ryb z gatunków powodujących eutrofizację.

 

Warto podkreślić, że do prowadzenia dodatkowych połowów sieciowych używane jest jedno narzędzie pułapkowe (niewód stawny) rozstawione na wysokości Ośrodka PZW w Wierzbicy, które jest obsługiwane przez rybaków pod stałym nadzorem ichtiologa. Narzędzie połowowe jest bezpieczne dla ryb. Po podniesieniu „pułapki" wszystkie gatunki ryb, które nie są objęte programem odłowów, w dobrej kondycji wracają do zbiornika. 

 

O dodatkowych połowach została powiadomiona Państwowa Straż Rybacka, Policja oraz koła PZW: nr 20 w Serocku oraz nr 6 Warszawa Wola, które mają pod opieką ten rejon zbiornika. Przy podnoszeniu zestawów pułapkowych mogą być obecni strażnicy Społecznej Straży Rybackiej z tych kół.

 

Przypominamy, że zgodnie z instrukcją rybacką OM PZW, obowiązuje zakaz odłowów gospodarczych w Zbiorniku Zegrzyńskim w okresie od 1 stycznia do 31 maja, a celem połowów rybackich nie mogą być gatunki drapieżne, takie jak: szczupak, sandacz, sum i okoń. Tak więc poza jednym zestawem pułapkowym w m. Wierzbica, połowy na pozostałych akwenach Jez. Zegrzyńskiego nie będą prowadzone do końca maja br.

 

Rzecznik prasowy OM PZW  



#34 ONLINE   slawek_2348

slawek_2348

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1695 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Zdunek

Napisano 30 marzec 2016 - 19:13

już jest:

http://jerkbait.pl/t...-2#entry1872960






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych