Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Skandynawia latem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1341 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 14 lipiec 2016 - 20:46

Piłem bo cały czas myślałem że niedługo muszé do żony wròcić

He, he...

Ja ten problem mam zamiar rozwiązać w ten sposób, że żonę zabieram ze sobą :) Inaczej piłbym z tęsknoty.



#22 OFFLINE   bober

bober

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaPodhale

Napisano 14 lipiec 2016 - 20:53

ja za 2 tyg wyląduję w szweckim Jamtland a potem na norweskie fiordy .pierwszy raz będę w sierpniu.napiszę jak wrócę

w Szwecji będę trzeci raz nad znaną mi rzeką z fajnym lipieniem



#23 OFFLINE   Krzysztof

Krzysztof

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaNiemcy

Napisano 14 lipiec 2016 - 21:11

Ja piłem ze szczęscia
  • wobler129 lubi to

#24 OFFLINE   bober

bober

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaPodhale

Napisano 25 lipiec 2016 - 21:39

za dwa dni będę już na promie.sprzęt gotowy i spakowany.gorączka rośnie...



#25 ONLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1938 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 25 lipiec 2016 - 21:52

Może jakaś relacyjka po?



#26 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1341 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 26 lipiec 2016 - 07:07

za dwa dni będę już na promie.sprzęt gotowy i spakowany.gorączka rośnie...

U mnie to samo. Jutro wylot do Haugesund. Pierwszy raz będę łowił w morzu :) i w dodatku w Norwegii :)



#27 OFFLINE   Deha

Deha

    Forumowicz

  • Oczekujący na akcept
  • PipPip
  • 136 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Darek

Napisano 26 lipiec 2016 - 09:32

za dwa dni będę już na promie.sprzęt gotowy i spakowany.gorączka rośnie...

 

Powodzenia i udanego wyjazdu.



#28 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1341 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 06 sierpień 2016 - 18:19

Właśnie wróciłem z Norwegii. Byłem w okolicach Haugesund i tam też łowiłem na fiordach. Po doświadczeniach z wód polskich miałem wrażenie, że jest tam więcej ryb niż wody :)

Nie spodziewałem się, że wyjazd będzie tak udany.


  • Piotrek Milupa i BOB lubią to

#29 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10151 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 06 sierpień 2016 - 18:59

To opowiedz jak udany :)



#30 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1341 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 07 sierpień 2016 - 08:10

Nie mam talentu Sienkiewicza do opisywania widoków norweskich fiordów, które zapierały mi dech w płucach.

Nie brakuje tam dwóch rzeczy: deszczu i ryb. W ciągu ośmiu dni które tam spędziłem, wypływałem z kuzynem który mnie zaprosił na ryby dwa razy dziennie. Przed południem i pod wieczór. Łowiliśmy na głębokościach od 20 do max. 50m. Nie zdarzyło się ani razu wrócić o kiju. Łowiliśmy z tego co zapamiętałem: czarniaki, rdzawce, plamiaki, coś na kształt polskiego jazgarza, tylko kilkukrotnie większego, i masę wypasionych, grubych makreli, które brały stadami. Mój rekord to 5 szt. jednocześnie. Mój wnuczek, złowił na pilkera jednego dnia dwie flądry. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że kuzyn, który tam już zakotwiczył na stałe, nigdy na pilkera nie złowił żadnej flądry. Wnuczek (12 lat)dokonał jeszcze jednego wyczynu. Złowił jednocześnie czarniaka, plamiaka, coś dorszopodobnego i makrelę. To daje wyobrażenie ile jest tam ryb.  Wymieniłem ryby, które zapamiętałem. Było jeszcze kilka innych gatunków, których nazw nie pamiętam. Jedna, dość dużą, była ubarwiona jak pręgowany tygrys. Podobno bardzo niesmaczna. Nie udało się złowić dorsza dużego. Były tylko malutkie.


  • Pumba i BOB lubią to

#31 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1890 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 15 sierpień 2016 - 22:34

jesteśmy od 4 dni w rejonie Arvidsjaur. Wszystko fajnie  - najlepsze są renifery :) - tylko dużych ryb brak. Zwiedziliśmy już sześć różnych jeziorek (na każdym po pół dnia) i nie możemy wyjść ponad siedemdziesiątaki (jedna 90tka tylko). Małe szczupaki też za bardzo nie biorą - można wymęczyć do około 20tu dziennie. Niezależnie od tego czy przy brzegowym (różnorakim) zielsku czy na otwartej wodzie z kilku metrów stale łowimy małe szczupaki.

 

Najlepsza wahadłówka i duża obrotówka - na jerki (nawet 14 cm) biorą ryby gorzej ale tak czy inaczej małe. Często brania sa delikatne a nie ostre huknięcia.

 

Spośród kilku ryb które zabraliśmy do zjedzenia wszystkie maiły całkowicie puste żołądki - czy to oznacza że nie gryzą? są na chwilowej diecie?

 

Jak tu się mądrze zachować aby namierzyć grube sztuki? – zostało jeszcze parę dni i fajnie się łowi nawet te małe ale chciałoby się dobrać do grubych ryb.

 

(w międzyczasie na rzece dostaliśmy jednego srebrniaka – niestety tylko 60ątak – z niemal tego samego rejonu rzeki dostaliśmy grube siedemdziesiątki szczupaka – te rzeczne szczupaki silne są jak łosie). Jutro powalczymy z paliami.


Użytkownik analityk edytował ten post 15 sierpień 2016 - 22:47


#32 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1890 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 15 sierpień 2016 - 22:36

jakaś fotka

 

Załączone pliki


  • Mariano Mariano i Del Toro lubią to

#33 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1890 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 15 sierpień 2016 - 22:44

jakieś obrazki

Załączone pliki


  • Mariano Mariano, Gazdzior, jacekp29 i 1 inna osoba lubią to

#34 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 16 sierpień 2016 - 13:02

Dawaj zdjecia palii :)



#35 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1601 postów
  • LokalizacjaPl

Napisano 16 sierpień 2016 - 19:38

Dawaj zdjecia palii :)

Przecież wiadomo że latem biorą tylko małe.... i to tylko na konwój,pociąg  (czy jak to się tam nazywa) z robalem na końcu  ;)



#36 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 16 sierpień 2016 - 22:01

Przecież wiadomo że latem biorą tylko małe.... i to tylko na konwój,pociąg  (czy jak to się tam nazywa) z robalem na końcu  ;)

 

A to nie wiem, jeszcze palii nie zlowilem :) Jedna mala mialem na kiju ale spadla, ale to nie byla pora na palie. Siedzialy jeszcze na glebinach



#37 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1890 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 16 sierpień 2016 - 22:19

Dawaj zdjecia palii :)

Palie nie dla nas - wiatr nas pokonał w przedbiegach - białe bałwanki to za dużo na elektryki. Za to pajki jakby nieco lepiej wieczorem zagryzały - max 95 (na razie ;) )



#38 OFFLINE   Haauki

Haauki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 140 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz/Koronowo/Gdańsk
  • Imię:Piotr

Napisano 19 sierpień 2016 - 10:45

My za 10 dni wybieramy sie na szkiery, gorąco w głowie sie robi na samą myśl jak zawsze!
Co do rejonu arvidsjaur arjeplog to są to miejsca moim zdaniem najbardziej obfite w ryby słodkowodne w Europie. Wystarczy zatrzymać sie przy byle jakim jeziorku, czy bagienku i po kilku rzutach jest pewne, że jakiś szczupły wygnie kija. Następnym razem na pewno odwiedzę tamte strony na dłużej, a nie tylko przejazdem...

#39 OFFLINE   Grzegorz23

Grzegorz23

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 33 postów

Napisano 28 listopad 2016 - 23:02

Wbijam się w temat, choć pewnie gdzieś już o tym ktoś napisał ale nie mogę znaleźć..

Chodzi mi o wędkowanie w Skandynawii z naciskiem na północne rejony, interesują mnie pstrągi, lipienie, palie, łososie, duże okonie etc

W mniejszym stopniu wędkarstwo morskie, bo po prostu nie mam odpowiedniego sprzętu.

Raczej dziksze rejony i duża mobilność oraz rzeki niż stacjonarne łowienie w jednym miejscu nad jednym jeziorkiem w bazie wędkarskiej.

Pytanie dotyczy licencji połowowych (koszty, rejony, limity), i miejscówek w Norwegi, Finlandii i Szwecji.

Dodatkowo kosztów przeżycia w regionie..

Cześć forumowiczom, mieszkam w Norwegii i trochę uganiam się za rybkami. Postaram się ogólnikowo przybliżyć koszta wędkowania itp. Aby zacząć przygodę z wędką za Łososiem, Trocią morską, Palią trzeba wykupić pozwolenie na ich połów, kosztuje 247 koron i jest ważna przez cały rok kalendarzowy. Pozwolenie  trzeba mieć zawsze przy przy sobie,  Z tym pozwoleniem aby łapać wcześniej wspomniane rybki trzeba poszukać rzeki/ jeziora gdzie występują i tam też trzeba zapłacić za pozwolenie na wędkowanie, Ta opłata jest różna w zależności od rzeki, jej odcinka, jeziora. Ceny są różne, np rzeka Bjerkreimselva sektor 3 kosztuje 450 koron za 24 godziny plus jednorazowy wydatek 150 koron za dezynfekcję sprzętu i depozyt w wysokości 200 koron.Drugi przykład  rzeka Namsen i miejsce Namsen fishing camp to wydatek 350 koron za 8 godzin wędkowania bez  opłaty za dezynfekcję czy opłaty za depozyt. Można tez znaleźć rzeczki za 60 koron gdzie występuje Łosoś. Za wędkowanie w większości jezior w Norwegii wymagana jest licencja upoważniająca na wędkowanie na danym zbiorniku, Ceny przeważnie zaczynają się od 50 koron za dzień, 100 za tydzień, 500 koron za sezon.Są też rzeki np górskie gdzie Łosoś nie występuje i tam wędkować  można bez opłat całym rokiem. Ceny za nocleg na campingu w namiocie zaczynają się od 150 koron osobę, przeważnie jest ok 200+samochód koron za noc. Za chatkę trzeba zapłacić 600 koron "+" . Do tego dochodzą opłaty za transport promem, opłaty za przejazdy przez tunele,mosty. Najtańszą opcją poruszania się po Norwegii z południa na północ jest droga nr E6. Cena za 1litr e95= ok14 koron. Chleb ok 30 koron, grill podróżny 25 koron, paczka kiełbasek na grilla ok 40 koron, piwo od 25 koron za puszkę sikacza do ok100 koron za kufelek piwa w pubie. Limit połowów Łososi, Troci morskich i Pali wynosi 2sztuki na dzień.Reszta ryb nie posiada limitów. Złapane Łososie przez wędkarzy z reguły nie wracają z powrotem do wody, ja osobiście się nie jeszcze z takim widokiem nie spotkałem. Tradycją Norwegów jest zabieranie ze sobą Łososi, tak usłyszałem na ich wędkarskim forum. Im dalej na północ tym lepiej dla wędkarza. Większość opłat można zrobić przez internet, jak i na stacjach benzynowych znajdujących się przy rzekach.Najpopularniejszą stroną internetową, gdzie można dokonać opłat i poszukać dla siebie łowiska jest "www.inatur.no" . Pozdrawiam.



#40 OFFLINE   Hauki Hunting

Hauki Hunting

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 listopad 2016 - 18:54

Nie ma się co spodziewać tylu brań co na wiosnę czy na jesienie, ale spokojnie można połowić nawet w południowej Szwecji. Musisz tylko przestawić się psychicznie z wiosennego buszowania po metrowej wodzie, na nieco głębsze i cięższe łapanie :) Nie da rady zjechać z lipcowego urlopu o kiju :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych