Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Prośba o pomoc w doborze silnika spalinowego do łodzi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
114 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   ManieQ

ManieQ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1336 postów
  • LokalizacjaBłonie/k Wawy i oklice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Wróbel

Napisano 22 luty 2014 - 18:28

. Dlatego Panowie,  koledzy jesli ktos nie pływał na chinczyku powinien wstrzymać się od komentarzy, a dzielic sie radami i spostrzeżeniami

nabytymi z własnych doświadczen,

Nie twierdzę że to chinol to kicha, tylko jest ze słabszych materiałów produkowany.

Nie omieszkam się podzielić w tym sezonie, pod koniec roku zakupiłem chinola 5 konnego 4-latka od znajomego(mało godzin na liczniku), do tej pory pływalem na jamce 4 KM leciwej i spoko dawała rade,więc będzie porównanie.



#62 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 22 luty 2014 - 19:40

Maniek czekam na porównanie i opinie, Ja w maju sciagam 6 szt.  czajników 4 stroke od 4 - 9,9 HP dla siebie i znajomych , Wszyscy zachwyceni cena i jakoscia

po testach napewno sie odezwe i podziele z wrażeniami.



#63 OFFLINE   Maciek1

Maciek1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 365 postów
  • LokalizacjaDublin

Napisano 22 luty 2014 - 21:02

Ja od roku użytkuje Tohatsu 9,8 i jestem mega zadowolony tak ze polecam :) .



#64 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 22 luty 2014 - 21:32

..bo to rodowity japaniec... ;)



#65 OFFLINE   pietralek

pietralek

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 26 luty 2014 - 19:36

Dzieki za info na temat silników.Został juz kupiony silnik Tohatsu 5KM



#66 OFFLINE   Mordeo

Mordeo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 301 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 27 luty 2014 - 10:51

To pochwal się zdjęciami i napisz jakąś relację z pierwszego pływania.



#67 OFFLINE   rewolwerowiec

rewolwerowiec

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Elmir
  • Nazwisko:Melkor

Napisano 17 marzec 2018 - 14:12

Witam. Nie znalazłem podobnego wątku więc zakładam nowy.
Posiadam łódkę Polmiru Romana 440:
- Masa jednostki pustej 170 - 180 kg
- Ilość osób 4/5
- Max. moc silnika 20 KM

Planuję zakup silnika spalinowego do niej. Na 99% zdecyduję się na yamahę. Najpierw chciałem kupić silnik 6km. Następnie pomyślałem, że jednak 10km będzie bardziej użytkowy. Okazuje się, że silnik 15km jest tylko o 1000zł droższy. Chciałem już kupić 15km gdy zapytałem o 20km i ten z kolei ma taką samą masę co 15km (około 50kg) i również jest niewiele droższy od 15km. I pytanie czy nie wpadłem w błędne koło. Silnik 20km byłby zakupem przyszłościowym. Nie chcę pożałować 2000-3000 tysięcy i potem żałować że mogłem kupić silnik o większej pojemności ale...tak naprawdę to moja pierwsza łódka i nie sądzę że będę codziennie na wodzie. Góra kilkanaście dni w roku. Stąd też moje wątpliwości. Czy silnik ten nie będzie jednak za ciężki gdy postanowię sam popłynąć? Jednak masa silnika i ja będziemy z tyłu łodzi a 20km to silnik dedykowany do tej łodzi przy maksymalnym obciążeniu (4-5 osó B) Druga sprawa czy na pewno chcę wchodzić w ślizg? Nie wiem czy będę pływał po olbrzymich akwenach. Czasem pewnie tak. Dodatkowo patent sternika od 15km co również nie stanowi problemu bo na kurs już się zapisałem. Tyle że naszły mnie wątpliwości czy nie kupić jednak 10km albo nawet 6km. Za 6 km przemawia niska cena. Za 10km brak obowiązku patentu, a 20km najbardziej perspektywiczny. Dodam że mam zamiar trzymać silnik cały czas na pawęży więc nie będę musiał go dźwigać. Jednakże wodowanie łódki z założonym silnikiem pewnie też do przyjemnych nie należy. I kolejna wątpliwość co z trolingiem? Czy przy silniku 20km minimalna prędkość nie będzie za wysoka? Proszę o forumowiczów o ocenę przez pryzmat własnych doświadczeń. Zawsze lepiej zapytać przed zakupem niż po. Pozdrawiam



#68 OFFLINE   SkiDivPL

SkiDivPL

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 696 postów
  • LokalizacjaWa-wa
  • Imię:Tom

Napisano 17 marzec 2018 - 14:33

Nawet się nie zastanawiaj i bież 20.



#69 OFFLINE   polak9

polak9

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • LokalizacjaPasłęk
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:B..

Napisano 17 marzec 2018 - 15:05

20 nie inaczej. Przerabiałem temat i wiem co pisze bierz 20.

#70 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 17 marzec 2018 - 15:20

Ja bym brał 30.

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka

#71 OFFLINE   SkiDivPL

SkiDivPL

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 696 postów
  • LokalizacjaWa-wa
  • Imię:Tom

Napisano 17 marzec 2018 - 16:13

Czy Policja na wodzie może coś zrobić gdy na tabliczce łodzi mamy max 20HP a na pawęży np. 30?


Użytkownik SkiDivPL edytował ten post 17 marzec 2018 - 16:13


#72 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 17 marzec 2018 - 17:22

W innym wątku mówili że ich to nie interesuje. Pytałem bo u mnie stoi 5KM a wisi 8.

#73 OFFLINE   UTi

UTi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaPomorze
  • Imię:Łukasz

Napisano 17 marzec 2018 - 18:07

Mocy nigdy dość,Nie zastanawiaj się kolego i bierz minimum 20km.



#74 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 17 marzec 2018 - 18:41

Czy Policja na wodzie może coś zrobić gdy na tabliczce łodzi mamy max 20HP a na pawęży np. 30?

Raczej się tym nie zainteresują, chyba że to będzie łódka zarejestrowana jako wędkarska (do 27hp).



#75 OFFLINE   Hermano

Hermano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 298 postów
  • Lokalizacjadolnośląskie/opolskie

Napisano 17 marzec 2018 - 18:56

Ja bym brał 30.

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka



Paweł, a ja tak zapytam. Czy jak producent określa moc silnika do swojej łodzi to moc dobiera ze względu na wagę danego silnika? Tzn ile kg może max wisieć na pawezy? Czy jak?

Pytam bo Kolega mówi ze producent określa mu silnik do max 20hp, a Ty proponujesz silnik o 50% silniejszy. Czy pawęże to wytrzyma?

Ja mam łódkę która wg producenta może max 15kg to może moja tez by dźwignęła 30hp :-)

#76 OFFLINE   tryt

tryt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 295 postów
  • LokalizacjaWodzisław Sl.
  • Imię:Roman

Napisano 17 marzec 2018 - 19:28

Chyba trochę zaczynamy wszyscy tracić z magii wędkarstwa. Większe łodzie, potężne silniki. Na jednej górce po pięciu rzutach nic się nie dzieje, to za dwie minuty łowię na drugiej. Tylko ślizg, reszta to pchanie wody. Kolorowe stroje jak na jarmarku. Reklamy wielkich firm, zawody na kilkaset łodzi, potężny ryk motorów. Jeżeli się odpowiednio nie wystroisz toś nie wędkarz, podpadniesz. Teamy wędkarskie - trochę dziwny dla mnie twór. Nie ma czasu na podziwianie przyrody. Czy to już wyścig? Mój przyjaciel wiele lat temu 700 hektarowe jezioro całe wysondował sznurkiem z ciężarkiem i łódką na wiosłach. Wiem, wiem - inne czasy, piszę jak stary zgredzik, którym już właściwie jestem ;) . Ale chyba trochę racji mam.

Aaa - i jeszcze jedno. Wypuszczanie ryb jak najbardziej, okazów obowiązkowo. Ale po co to całowanie obślizłego stworzenia? Przyjemności to zapewne wędkarzowi nie przysparza, robią to często na odległość, rybkom tym bardzej ...


Użytkownik tryt edytował ten post 17 marzec 2018 - 19:31


#77 OFFLINE   Sławomir

Sławomir

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 356 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Sławomir

Napisano 17 marzec 2018 - 19:28

Witam. Nie znalazłem podobnego wątku więc zakładam nowy.
Posiadam łódkę Polmiru Romana 440:
- Masa jednostki pustej 170 - 180 kg
- Ilość osób 4/5
- Max. moc silnika 20 KM

Planuję zakup silnika spalinowego do niej. Na 99% zdecyduję się na yamahę. Najpierw chciałem kupić silnik 6km. Następnie pomyślałem, że jednak 10km będzie bardziej użytkowy. Okazuje się, że silnik 15km jest tylko o 1000zł droższy. Chciałem już kupić 15km gdy zapytałem o 20km i ten z kolei ma taką samą masę co 15km (około 50kg) i również jest niewiele droższy od 15km. I pytanie czy nie wpadłem w błędne koło. Silnik 20km byłby zakupem przyszłościowym. Nie chcę pożałować 2000-3000 tysięcy i potem żałować że mogłem kupić silnik o większej pojemności ale...tak naprawdę to moja pierwsza łódka i nie sądzę że będę codziennie na wodzie. Góra kilkanaście dni w roku. Stąd też moje wątpliwości. Czy silnik ten nie będzie jednak za ciężki gdy postanowię sam popłynąć? Jednak masa silnika i ja będziemy z tyłu łodzi a 20km to silnik dedykowany do tej łodzi przy maksymalnym obciążeniu (4-5 osó B) Druga sprawa czy na pewno chcę wchodzić w ślizg? Nie wiem czy będę pływał po olbrzymich akwenach. Czasem pewnie tak. Dodatkowo patent sternika od 15km co również nie stanowi problemu bo na kurs już się zapisałem. Tyle że naszły mnie wątpliwości czy nie kupić jednak 10km albo nawet 6km. Za 6 km przemawia niska cena. Za 10km brak obowiązku patentu, a 20km najbardziej perspektywiczny. Dodam że mam zamiar trzymać silnik cały czas na pawęży więc nie będę musiał go dźwigać. Jednakże wodowanie łódki z założonym silnikiem pewnie też do przyjemnych nie należy. I kolejna wątpliwość co z trolingiem? Czy przy silniku 20km minimalna prędkość nie będzie za wysoka? Proszę o forumowiczów o ocenę przez pryzmat własnych doświadczeń. Zawsze lepiej zapytać przed zakupem niż po. Pozdrawiam

 

20tka - 10tka oto jest pytanie . Napiszę tak , mam spaline 6tke i nie narzekam ale przydał by się większy , na moje wymogi nie kupiłbym większego jak 9,9 . Druga sprawa to ciężar , spalanie ilości paliwa .  Jeżeli wędkarz ma 20 koników i skacze po zbiorniku jak szalony to jaki ma sens jego wędkowanie , wiadomo jak to jest z rybami , jak się nie wstrzelisz w jej godzinę żerowania to możesz ją w płetwę pocałować . Ja mam dopłynąć tam gdzie chcę i wędkować , w razie ucieczki przed nie pogodą moim skromnym zdaniem 9,9 w zupełności wystarczy 


  • Robert Crocker lubi to

#78 OFFLINE   womaly23

womaly23

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1469 postów

Napisano 17 marzec 2018 - 20:16

Na 15 już ta łódka zaczyna pływać, na 20 podobnie jak na 15 ale szybciej ślizg i większe v - Max chociaż nadal bez szalu, ja osobiście założył bym 25-40 Km. Jeśli Yamaha to nie z automatycznym ssaniem, wybór pomiędzy tohatsu a Mercury jest bardziej właściwy.

Użytkownik womaly23 edytował ten post 17 marzec 2018 - 20:22


#79 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1573 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 17 marzec 2018 - 20:36

Brać 30 i będzie banan na gębie.
Znajomy ma 15 i żałuje zakupu 15.
Tylko u niego można założyć 30.
Strasznie się zawiódł i teraz żałuje.
Kilka osób go przekonywało do 30 i niedało rady.
A i jeszcze jedno strasznie się złościł jak mówiłem żeby przewiercił pawęż i przykręcił silnik na stałe.
Po pierwszej wyprawie i skręcie silnik odpadł z pawęży i został w ręku całe szczęście że kawał chłopa i dał rade utrzymać w ręku. A wszystko przez to że uwierzył w tę plastikową płytke z tyłu.

Co do kupna silnika to w Polmirze kiedyś sprzedawali silniki używane ale jak zapytałem czy pływały w słonej wodzie odpowiedział że tak i to mnie zniechęciło.

Użytkownik nurek28 edytował ten post 17 marzec 2018 - 20:37


#80 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 17 marzec 2018 - 21:03

Paweł, a ja tak zapytam. Czy jak producent określa moc silnika do swojej łodzi to moc dobiera ze względu na wagę danego silnika? Tzn ile kg może max wisieć na pawezy? Czy jak?

Pytam bo Kolega mówi ze producent określa mu silnik do max 20hp, a Ty proponujesz silnik o 50% silniejszy. Czy pawęże to wytrzyma?

Ja mam łódkę która wg producenta może max 15kg to może moja tez by dźwignęła 30hp :-)

Do Romany optymalny silnik to 30hp, ale można i z 40-50. Pływa już w ledwo-ślizgu na 15hp. Na 20 będzie niewiele lepiej. Jak producent określił silnik 20hp do tego kadłuba to pozostawię to bez komentarza - pewnie jest to wypadkowa ceny i konstrukcji pawęży. W przypadku silnika jest tak jak spekulujesz - liczy się przede wszystkim jego masa i jak mocna jest pawęż.

@tryt - chodzi o to, żeby silnik był dobrany odpowiednio do łodzi, a łódź zapewniała właściwy komfort. Rozpatrywanie tego pod kątem wydatków jest moim zdaniem bez sensu. Od jakiegoś czasu bardziej myślę nie za ile kupię, a za ile później sprzedam. Takie podejście zmienia trochę perspektywę i okazuje się, że te większe silniki i jednostki nie są takie drogie, a dają o większe możliwości.

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych