Olive Caddis Nymph
Ta imitacja chruścika z rodzaju Hydropsyche jest skuteczna w większości naszych rzek i potoków przez cały rok. Wzór bardzo uniwersalny, sprawdził mi się w wielu miejscach na świecie. Doskonały na pstrągi, lipienie, klenie i brzany, ale także na leszcze, płocie i karasie. Wykonanie jest dość proste i stosunkowo szybkie. Muchę można wzbogacić złotym koralikiem zamiast brązowej główki. Możemy zastosować różne rodzaje dubbingów – z królika, zająca, syntetyczne lub ze zwykłej wełny. Najskuteczniejsze kolory to wszelkie odcienie oliwki i zieleni, czasem z domieszką seledynu lub szarości. Możemy zrezygnować z lamety ołowianej na trzonku, wtedy uzyskamy skuteczny wzór lekkiej nimfy, lub wzbogacić ją o wolframowy koralik i zatopić w głębokie nurty. Skórkę z makreli możemy zastąpić skórką z grubszej kiełbasy, folią z parówki lub gumką typu Body Stretch, choć makrela ma wyjątkowy wzór, fakturę i tonację kolorów, które trudno zastąpić innymi materiałami. Schemat wykonania tej muchy pomoże nam zawiązać wiele różnych wzorów nimf, jak również imitacje kiełży. Przy kiełżach stosujemy głównie jeden dubbing bez ciemniejszej główki, spłaszczamy mocno muchę bocznie kleszczykami po zawiązaniu i ładnie wyczesujemy dubbing, tworząc odnóża.
Potrzebne materiały
haczyk: bezzadziorowy, kiełżowy nr 8-14.
nić wiodąca: czarna 6/0 – 8/0
główka: brązowy dubbing.
tułów: lameta o łowiana 0.3-0.7 mm, oliwkowy dubbing
pochewka: skórka z wędzonej makreli. Skórkę należy obowiązkowo zmoczyć, wówczas łatwiej ją przywiązać, nie pęka tak łatwo i ładnie się układa.
przewiązka: żyłka 0.14-0.20mm
Step-by-step
1. Wi ązanie muchy zaczynamy od umieszczenia haczyka w imadle, nawinięcia lamety ołowianej i przywią zania nici wiodą cej.
2. Przywiązujemy żyłkę na przewiązkę i wąski pasek skórki z makreli na pochewkę.
3. Nakładamy dubbing na nić wiodącą i lekko skręcamy go palcami.
4. Nawijamy tułów z dubbingu.
5. Nakładamy brązowy dubbing i nawijamy z niego główkę muchy.
6. Przywiązujemy pochewkę.
7. Przewijamy muszkę żyłką starając się uzyskać symetryczne segmentacje na tułowiu, a następnie delikatnie wyskubujemy, wyczesujemy dubbing z brzuszka i główki muchy szczoteczką, igłą lub rzepem.
8. Obcinamy wystające końcówki, zaka ń czamy muszkę finisherem, lakierujemy główkę.
Na co warto zwrócić uwagę
- Larwy chruścików nie mają ogonka, w tym wzorze też go nie ma.
- Tułów powinien płynnie rozszerzać się w stronę oczka haczyka, lub rozszerzać do środka muchy i ponownie lekko zwężać przy główce.
- Jeśli wzbogacamy muchę o koralik, zakładamy go zanim włożymy haczyk do imadła.
- Ołowianą lametę możemy spłaszczyć przed nawinięciem, prasując ją choćby boczną stroną nożyczek.
- Warto dobrze przymocować lametę ołowianą nicią wiodącą do haczyka, zanim zaczniemy nawijać kolejne elementy naszej muchy.
- Na przewijkę możemy zamiast żyłki zastosować metalowy drut – dodatkowo dociąży muchę i wprowadzi ładny akcen kolorystyczny.
- Skórkę po zdjęciu z wędzonej makreli należy odtłuścić (Ludwik lub inny detergent) i zetrzeć gąbką tłuszczowe podbicie po wewnętrznej stronie. Następnie skórkę suszymy. Tniemy ją na wąskie paski szerokości pochewki już przy wiązaniu much i zamaczamy pasek na spodeczku z wodą. Przywiązujemy mokry! Suchy ma tendencję do urywania się i kruszenia.
- Jeśli chcemy uzyskać naprawdę ciężką nimfę, zawiążmy ją na haczyku z grubego drutu, wzbogaćmy na tułowiu ołowiem i wolframową główką z przodu.
Ciekawostki
- Zróbcie muchę w innych wariantach kolorystycznych – zieleń, oliwka, seledyn, szary. Główkę można dać brązową lub czarną.
- Spróbujcie zawiązać imitacje kiełży, wzorując się na powyższym schemacie, patrząc na załączone, podlinkowane wzory i uwzględniając wskazówki zawarte w opisie na początku.
- Muszkę można wzbogacić dodatkiem błyszczącego dubbingu typu spectra, byle z umiarem. Choinkowe, zbyt błyszczące nimfy są często mniej skuteczne, gdyż wyglądają nienaturalnie.
- Legenda związana z tą muchą mówi, że właśnie zapach wędzonej makreli jest dodatkowym atraktorem zwiększającym ilość brań. Moje obserwacje nie potwierdzają tego fenomenu, ale na wszelki wypadek nie stosuję zamienników i wiążę z makreli :-)
- Zobaczcie inne podobne wzory, schemat wykonania niemal taki sam!
Podobne muchy
Użytkownik Mirosław Pieślak edytował ten post 29 luty 2016 - 18:59