Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kołowrotek na pstrąga


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
139 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   Maro78

Maro78

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • Imię:Marek

Napisano 09 kwiecień 2020 - 15:31

A jak Ci się sprawował ten Ninja jeśli chodzi o dalekie rzuty? Czy  Ninja ma sztywną konstrukcję korpusa? W tych nowych jest niby ten system ABS, ciekawe czy się to sprawdza.

Do kolegi Gnata to na pewno to wiedza morze ale jeśli nie zgłębię tematu to kupię byle co i będzie to działać w jakiś tam sposób, który będzie się wydawał odpowiedni ze względu na brak doświadczenia czego innego. Tak więc takim sposobem mogę przez najbliższe 10 lat testować wszystko tylko nie to co jest naprawdę odpowiednie. Lub jakimś szczęściem trafić perłę na początku.

Jest sporo stron wyjaśniających jaki kołowrotek do jakiej metody ale dlaczego to już marnie.



#102 OFFLINE   wiktos

wiktos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Wiktor
  • Nazwisko:eN

Napisano 09 kwiecień 2020 - 15:58

Marek, kołowrotek mało ma wspolnego z rzutami dalekimi :) jedynie może w minimalnym stopniu nawój oraz nowe shimano mają inny rant. Nie zwracał bym na to uwagi ;) Ninja super kołowrotek, chcesz troche wiecej pieniazkow przeznaczyc to jest stajnia ryobi (zauber, slam artica itd) lub blizniacze spro red arc oraz blu arc, mocne ale cieższe, potem shimano nasci, ultegra jak masz budzet to stradic ci4.



#103 OFFLINE   Gnat

Gnat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 227 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 09 kwiecień 2020 - 19:21

@Maro78

Mnie Daiwy przekonały tym, że są niewielkiej masy, przy relatywnie dużych korpusach i przełożeniach. W Daiwach spokojnie można mieć rozmiar 2000-2500 do 205-220g. Po drugie osobiście bardzo mi się podobają wizualnie. Miałem jeden kupiłem drugi. Żeby nie było, że kolejny oszołom Daiwy, nie mam wielkiego porównania do innych modeli. Ryobi ludzie chwalą ale zawsze 30-40g więcej daje od siebie w każdej wielkości. A o opinie o jakis Mitchell lub Gunki, które maja w swoich modelach fajne opcje ciężko. Ludzie mają co popularne i tyle, chwalą swoje.

 

Ci powiem tak w skrócie, wiadomo że Stradic i jego koledzy cenowi to Mercedesy AMG i nie każdego stać, ale kołowrotek Daiwa Ninja/Legalis nigdy nie widziałem by dłużej niż parę godzin na forumowej giełdzie czekał na kupca. To jest sprzęt który znika zaraz po dodaniu ogłoszenia, czy to na jerku czy facebooku. Kupisz nie zawiedziesz się. To taki Microflex wśród kołowrotków, niemal każdy chwali bo wiadomo że zawsze komuś nie podpasuje.

 

Bierz Ninje, jak po jednym dniu nie podpasi sprzedaż w 20 minut za podobną kwotę. Ale na 90% podpasi.



#104 OFFLINE   Maro78

Maro78

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • Imię:Marek

Napisano 09 kwiecień 2020 - 21:11

No i wybór pada na Ninję. Pytanie który tylko będzie lepszy?

LT 2500 czy 3000C.

Ten pierwszy z pół płytką szpulą a drugi chyba ze zwiększoną szpulą. Który będzie lepszy pod kątem długości rzutów?



#105 OFFLINE   Gnat

Gnat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 227 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 10 kwiecień 2020 - 07:06

LT 2500 (pojemność: 150 m / 0,20 mm, nawój: 75 cm), waga 240

3000C (pojemność: 150 m / 0,23 mm, nawój: 80 cm) waga 250

Ktoś na fajsie pisał, że 3000C to taki 2500 ale z szerszą szpulą i chyba się zgadza. Ja łowię cienko (0,06-0,10) szukałem płytszej szpuli by nie robić podkładów. Jak łowisz grubiej (szczupak, itp) to moze szersza szpula lepsza. Z szerszej szpuli też lepiej schodzi linka wiec w teorii rzucisz dalej. Jak kupisz wróć i opisz od siebie 3 zdania dla nastepnych Maro79, Maro80 itp. :-)



#106 OFFLINE   Maro78

Maro78

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • Imię:Marek

Napisano 10 kwiecień 2020 - 10:39

Opiszę na pewno. Biorę raczej tego 3000C może BG 3000C. Mówią, że to wersja limitowana i ma płynniejszą pracę niż ten czerwony. Wydaje mi się jednak, że to tylko chwyt marketingowy. Fakt, że sprzedają tych kołowrotków bardzo dużo.

A może się mylę. W każdym razie co bym nie kupił, testy jakieś zrobimy i opiszemy. Będzie OKI ;) Dzięki za podpowiedzi i wesołych świąt w tym dziwnym czasie życzę wszystkim wędkarzom i wędkarkom.



#107 OFFLINE   wiktos

wiktos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Wiktor
  • Nazwisko:eN

Napisano 10 kwiecień 2020 - 19:41

Ja bym się zastanowił mocno nad wielkością... Daiwa 3000 wielkościowo jak Shimano 4000, jeśli pierwsza przelotka startowa nie bedzie wystarczająco duza, moim zdaniem nie jest potrzebny tak duzy kołowrotek. Ale to moje zdanie


  • popper lubi to

#108 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 11 kwiecień 2020 - 05:27

Ja bym się zastanowił mocno nad wielkością... Daiwa 3000 wielkościowo jak Shimano 4000, jeśli pierwsza przelotka startowa nie bedzie wystarczająco duza, moim zdaniem nie jest potrzebny tak duzy kołowrotek. Ale to moje zdanie

Bardzo dobrze Kolega sugeruje zależność: duża szpula ma się nijak do małej przelotki startowej i jeszcze blisko usytuowanej od kołowrotka.



#109 OFFLINE   Maro78

Maro78

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • Imię:Marek

Napisano 11 kwiecień 2020 - 12:12

To jak wypada 3000C z Team Dragon Z-Series 2.45 m, 4-18 gr?

https://allegro.pl/o...-18g-8122538843



#110 OFFLINE   wiktos

wiktos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Wiktor
  • Nazwisko:eN

Napisano 11 kwiecień 2020 - 12:36

Raczej nie będą opisane przelotki, ja bym brał z daiwy wielkość 2500 bez lt (szpula zapasowa w zestawie z amelinium) z shimano 2500 lub 3000(tu zazwyczaj 3000jest płytsza i to jedyna różnica). Daiwa 3000 to juz młynek bardziej pod sandacza, szczupaka. Ale jak pisze, o gustach się nie dyskutuje i są tacy napewno co łowią daiwą 4000 tylko po co?
Chcesz rzucić daleko to cienka plecionka, kołowrotek który dobrze nawinie linke oraz kij nie za krótki który się będzie ładnie ładował. Oczywiście do tego lotne przynęty.



#111 OFFLINE   Maro78

Maro78

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • Imię:Marek

Napisano 11 kwiecień 2020 - 12:55

jaki masz na myśli 2500 bez LT?



#112 OFFLINE   wiktos

wiktos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Wiktor
  • Nazwisko:eN

Napisano 11 kwiecień 2020 - 13:13

Stara seria np "daiwa ninja 2500a" nowa to "daiwa ninja lt 2500"
Na szybko zobaczyłem teraz na alledrogo i jest duza różnica cenowa na korzyść tego nowszego więc bym sobie tym nie zawracał głowy i brał LT.
Stara seria była chyba nieznacznie cięższa ale miała druga szpule aluminiową w zapasie.


Użytkownik wiktos edytował ten post 11 kwiecień 2020 - 13:14


#113 OFFLINE   Maro78

Maro78

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • Imię:Marek

Napisano 12 kwiecień 2020 - 23:24

To więc co oznacza to 2500 czy 3000? Szerokość szpuli, wielkość czy coś innego. Patrzę i mój stary kołowrotek to też 3000 a wydaje się malutki przy Daiwa LT 3000C. Nawet Daiwa Ninja z symbolem A ma szpulę większą niż Ninja LT?

Jaka jest zależność tego parametru przy jakości kołowrotka. Z czym to się zjada?



#114 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 13 kwiecień 2020 - 08:41

3000 to najczęściej C3000, czyli zarówno u Shimano, jak i obecnie w Daiwie LT, kołowrotki wprost bazujące na wielkości 2500. Ten sam korpus i jego zawartość i rotor. Różnią się tylko pojemnością szpuli, zwiększaną poprzez większą głębokość (S) lub nieznacznie większą średnicę (D). Do tego mogą dochodzić niuanse typu inny knob (typu T, taki, jak w wielkości 4000).

Właściwe 3000 to rozmiar pośredni między 2500 i 4000, lecz nie będący sampdzielną wielkością, lecz kombinacją. Obecnie chyba tylko u S, korpus od 4000, szpula i rotor od 2500.

3000 chyba w zamyśle takie mocniejsze średniaki, do mocniejszych, grubszych linek.
  • Krzysiek Rogalski i wiktos lubią to

#115 OFFLINE   saitt

saitt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 781 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Paweł

Napisano 13 kwiecień 2020 - 08:52

Rozmiar 3000 bez dodatkowego znaczka "C" czy to w shimano czy Daiwie fajnie sprawdza się w krociakach lodkowych gdzie moc kijka wymaga już radzenia sobie z ciężarkami większymi niz kołowrotki 2500/c3000 dadzą rade sobie bezwysilkowo poradzić. Do mocnej krótkiej pstragowki też jak najbardziej mógłbym polecić. Plusem jest mniejszy ogólnie gabaryt niz 4000 i waga natomiast moc przekładni taka jak 4000.

Użytkownik saitt edytował ten post 13 kwiecień 2020 - 08:52


#116 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 849 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 07 czerwiec 2020 - 19:52

 

 

2:28 a później od 5:25  ;)

 

Oczywiście tej rzeczki można mu pozazdrościć.


  • popper i Lepton lubią to

#117 OFFLINE   Lepton

Lepton

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 824 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 08 czerwiec 2020 - 08:25

Po raz pierwszy - 0:23 i ostatni - 15:27   ;)

 

Niewiarygodne,ten zielony diabełek ma prawie 50 lat.

Nadal fajnie wygląda. Forma jak widać,niczego sobie. 


Użytkownik Lepton edytował ten post 08 czerwiec 2020 - 08:35

  • Krzysiek Rogalski lubi to

#118 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 10 czerwiec 2020 - 09:03

 

 

 

2:28 a później od 5:25  ;)

 

Oczywiście tej rzeczki można mu pozazdrościć.

Rybna, ale przede wszystkim prawie nie deptana ludzką/wędkarską stopą. Nie znam takiej rzeczki z pstrągami, w promieniu co najmniej 100km.

Jeszcze jedno, zauważyliście ilu tam much/komarów lata przed obiektywem? Całe roje, szczególnie na początku filmu, bez moskitiery albo chemii na twarzy ani rusz.
 


  • Krzysiek Rogalski lubi to

#119 OFFLINE   Kolorowy

Kolorowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 145 postów
  • LokalizacjaPołudnie
  • Imię:Damian

Napisano 11 marzec 2024 - 11:15

Pozwolę sobie odgrzebać temat z czeluści forum. 

W najbliższym czasie chcę stać się posiadaczem pstrągowej betoniarki. Warunki w moim łowisku są dość ciężkie. Jest to spora górska rzeka z bardzo bystrym nurtem oraz głębokimi rynnami. Wielkość łowionych pstrągów nierzadko przekracza 50 cm. Przynęty z których korzystam to głównie woblery, obrotówki oraz wahadła.

Lubię korzystać z dużych przynęt typu Ukleja 7, Fanatic 7, Minnow 6/7/9, Original 9, obrotówki w rozmiarach 2/3 oraz różnego rodzaju SDR'y.  Potrzebuję więc bardzo mocnego sprzętu, który wytrzyma kilka sezonów takiego łowienia. Kijek który będzie sparowany z tym kołowrotkiem to na tą chwilę Progressive 16 255cm. Docelowo wpadnie jeszcze coś o oczko mocniejszego. 

Jeżeli chodzi o mój budżet, to im mniej tym lepiej. Górną granicę przyjmijmy około 1000 zł.

Czy możecie podsunąć jakieś sprawdzone rozwiązanie w tym temacie? Zależy mi na kulturze pracy, bez stukania po dwóch/trzech wypadach. Może to być nawet kołowrotek ciut zbyt duży, zbyt mocny aby tylko nie musieć go za rok wymieniać. 



#120 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1467 postów

Napisano 11 marzec 2024 - 11:24

Mysle ze stradic 2500fl wystarczy az nadto.A z budzetu zostanie a jakosc nawijania bdb i praca oraz chamulec.Ale jest masa krecków sam uzytkuje stradika 3rok i bez zastrzezeń.