White Zonker step-by-step
Tym razem wsparcia ze stepem, zdjęciowego i tekstowego udzielił mi kolega – Wojtek Kudłacz z Krościenka. Prezentowany wzór, to popularny zonker – tu w wersji z białego królika. Zonkery to grupa przynęt, w Polsce zaliczana do streamerów, charakteryzująca się skrzydełkiem zawiązanym z paska skóry wraz z futrem. Stosujemy tu najczęściej skórki królika, czasem zająca, piżmaka, lisa czy wiewiórki. Warto poeksperymentować z kolorami i zawiązać je w różnych wariantach kolorystycznych - szarym, brązowym, oliwkowym, a zwłaszcza czarnym ze złotym lub pomarańczowym koralikiem. Muchę możemy wzbogacić o muddlerową główkę z sierści sarny, ale to już wyższy stopień wtajemniczenia.
Oddaję zatem głos Wojtkowi i zapraszam do imadeł.
Jak wiadomo początek sezonu pstrągowego to czas streamera. Warto zatem mieć w zapasie kilka łownych wzorów. Przedstawiam Wam jeden z nich. Niejednokrotnie przynosił efekty, kiedy inne przynęty zawiodły. Streamer nie jest skomplikowany i każdy, nawet początkujący flytier, da sobie z nim radę. Tułów wykonuję w dwóch podstawowych kombinacjach – klasyczny biały dubbing z królika, lub perłowy Ice Dub – oba sprawdzają się doskonale. Streamera prowadzę bardzo głęboko, łowiąc sznurem w 3 klasie tonięcia i dodatkowo topiąc szczytówkę. Właśnie przy dnie w okresie wczesnej wiosny ustawiają się największe ryby. Przynętę ściągam agresywnie, z przerwami na swobodny dryf. Brania są bardzo agresywne i zdecydowane. Zapraszam do obejrzenia stepu streamera, który może okazać się strzałem w dziesiątkę na Waszych wodach.
Potrzebne materiały
- nić wiodąca 6/0,
- hak streamerowy rozmiar 2-10,
- złoty koralik, mosiężny lub wolframowy w rozmiarze 3-5mm,
- biały zonker (zonker strips), czyli pasek wyprawionej skóry króliczej wraz z sierścią,
- rainbow krystal flash lub inny,
- biały lub perłowy dubbing, może być zwykły z królika (Rabbit dubbing) lub błyszczący typu spectra,
- żyłka na przewijkę w rozmiarze 0,18-0,25 mm,
- nić fluo orange na kołnierzyk (np. UNI Stretch, lub UNI 3/0),
- ogon lisa na policzki, można go zastąpić pasmami promieni piór w ciemnym kolorze,
- czerwone pióro, krystal flash lub włóczka na ogonek.
Step-by-step
1. Zakładamy koralik i mocujemy hak w imadle.
2. Nawijamy nić wiodącą na trzonek haka.
3. Dowiązujemy czerwony ogonek.
4. Przywiązujemy żyłkę na przewijkę.
5. Tworzymy tułów z dubbingu.
6. Mocujemy zonkera na tułowiu. Najpierw przywiązujemy koniec paska nicią wiodąca przy główce, następnie przewijamy żyłką po tułowiu, w stronę oczka haczyka. Przewijką wykonujemy 5-7 nawojów, rozchylając sierść, aby nie przywiązać jej na płasko, ale wejść żyłką między jej pasma.
7. Dowiązujemy krystal flash i policzki z lisa.
8. Nawijamy dubbing przy główce.
- Robimy kołnierzyk z pomarańczowej nici, zakańczamy i lakierujemy - mucha gotowa.
Na co warto zwrócić uwagę
- Pamiętajcie, aby rozchylać sierść w trakcie przewiązywania żyłką, aby nie przygnieść jej na płask.
- Tułów powinien mieć kształt równego cylindra lub lekko rozszerzający się w stronę oczka haczyka.
- Możemy wykonać lekką wersję tej muchy bez koralika, jeśli wzbogacamy muchę o koralik, zakładamy go oczywiście zanim włożymy haczyk do imadła.
- Odstępy między kolejnymi nawojami przewijki powinny być w miarę możliwości równe i jej nawoje równoległe do poprzednich, pod tym samym kątem.
Ciekawostki
- Zróbcie muchę w innych wariantach kolorystycznych.
- Jeśli założymy na haczyk wolframowy koralik w rozmiarach 3-5mm uzyskamy muchę o jigującej pracy i głęboko nurkującą, choć z racji jej wagi rzuty muchówką będą trudniejsze!
- Popularny wzór muchy szczupakowej – Bunny Bug to także wariant zonkera, w którym oprócz ogonka z zonkerowego paska, nawijamy z niego również tułów. Zdjęcie znajdziecie w drugim linku poniżej.
- Wzór świetny również dla spiningistów, wykonany na główce jigowej lub prowadzony w zestawie ze spidolino, czeburaszką lub bocznym trokiem.
- Zobaczcie inne podobne wzory, schemat wykonania niemal taki sam!
Podobne muchy