Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

TURAWA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3485 odpowiedzi w tym temacie

#3401 OFFLINE   Damiano

Damiano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 323 postów
  • LokalizacjaOpolskie

Napisano 21 luty 2023 - 19:30

Na szczycie tej piramidy jest PZW Opole.


Niestety, smutne ale prawdziwe😱 a w szczególności panowie od ochrony wód, godziny spotkań, debat a efekty słabiutkie. Lepiej udawać że problemu nie ma.

Użytkownik Damiano edytował ten post 21 luty 2023 - 19:31


#3402 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1158 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 21 luty 2023 - 19:56

Niestety, smutne ale prawdziwe a w szczególności panowie od ochrony wód, godziny spotkań, debat a efekty słabiutkie. Lepiej udawać że problemu nie ma.

Zamiast tego na stronie ZO PZW ukazał się post, który ma wywołać "efekt mrożący" w stosunku do wszystkich, którzy odważą się krytykować.



#3403 OFFLINE   marioligi

marioligi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 309 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 luty 2023 - 14:10

Panowie łowię Na Turawie od pewnie 20 lat - głównie zawody, czasem trening bardzo rzadko rekreacyjnie. Odkąd pamiętam były lata lepsze i gorsze. Nawet w ciągu jednego roku brania z sandaczy potrafiły się odwrócić - i tak np w czerwcu 15 brań 10 ryb, a wrzesień pojedyńcze brania. Jedno co się nie zmieniło przez lata jak tam bywałem to - w czasie brań - nieustannie spływające do brzegu łodzie i kilowanie nadkompletów oraz lasy niepilnowanych gruntówek wypindalających żywce i filety baaardzo daleko, a także metofda na telefon - jak jakiś mistrz namierzył biorące ryby to w przyjacielski sposób obdzwaniał Kolegów i wybijali wspólnie.....

Teraz jest słabo ale czy to PZW Opole jest odpowiedzialne za taki stan rzeczy ? Co według Was PZW Opole może zrobić aby sytuacja się poprawiła ?

Po mojemu jeżeli jest mało kontroli to trzeba wstąpić do SSR i aktywnie działać.

Na innych zbiornikach gdzie pojawiało się za dużo sandaczy to wędkarze - niestety głównie miejscowi - to moje osobiste spostrzeżenie - głównie przyczyniali się do zmniejszenia rybostanu i "regulacji" pogłowia ryb.....



#3404 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 22 luty 2023 - 16:22

Panowie łowię Na Turawie od pewnie 20 lat - głównie zawody, czasem trening bardzo rzadko rekreacyjnie. Odkąd pamiętam były lata lepsze i gorsze. Nawet w ciągu jednego roku brania z sandaczy potrafiły się odwrócić - i tak np w czerwcu 15 brań 10 ryb, a wrzesień pojedyńcze brania. Jedno co się nie zmieniło przez lata jak tam bywałem to - w czasie brań - nieustannie spływające do brzegu łodzie i kilowanie nadkompletów oraz lasy niepilnowanych gruntówek wypindalających żywce i filety baaardzo daleko, a także metofda na telefon - jak jakiś mistrz namierzył biorące ryby to w przyjacielski sposób obdzwaniał Kolegów i wybijali wspólnie.....
Teraz jest słabo ale czy to PZW Opole jest odpowiedzialne za taki stan rzeczy ? Co według Was PZW Opole może zrobić aby sytuacja się poprawiła ?
Po mojemu jeżeli jest mało kontroli to trzeba wstąpić do SSR i aktywnie działać.
Na innych zbiornikach gdzie pojawiało się za dużo sandaczy to wędkarze - niestety głównie miejscowi - to moje osobiste spostrzeżenie - głównie przyczyniali się do zmniejszenia rybostanu i "regulacji" pogłowia ryb.....

Wychodzi to, o czym piszę w kilku miejscach - środowisko wędkarskie to w dużej części kryminał. Gdyby tak ludzie kradli, jak łamią wszelkie zasady (i tak absurdalnie liberalne) odnośnie łowienia, to by chyba trzeba było minami w sklepie towary zabezpieczać, ale ochroniarz, też złodziej, by je sam rozbrajał.
Nie ma szans na poprawę, jeżeli na 4 osoby nad wodą, tylko jedna przestrzega prawa. Zwrócenie uwagi jest w takich warunkach szalenie ryzykowne, a dzwonienie po PSR to już w ogóle komedia - nawet jak przyjadą, to człowiek więcej nad taką wodą nie połowi, bo zostanie wygryziony przez kryminał. I tak to się kręci. A powinny być kary typu wieloletni zakaz łowienia + kosmiczne kary za jego złamanie. I by się przestało opłacać ryzykować.

Użytkownik Andżej edytował ten post 22 luty 2023 - 17:21

  • Rafał Światłoń, Elendil i DominikSy. lubią to

#3405 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1158 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 22 luty 2023 - 17:27

Panowie łowię Na Turawie od pewnie 20 lat - głównie zawody, czasem trening bardzo rzadko rekreacyjnie. Odkąd pamiętam były lata lepsze i gorsze. Nawet w ciągu jednego roku brania z sandaczy potrafiły się odwrócić - i tak np w czerwcu 15 brań 10 ryb, a wrzesień pojedyńcze brania. Jedno co się nie zmieniło przez lata jak tam bywałem to - w czasie brań - nieustannie spływające do brzegu łodzie i kilowanie nadkompletów oraz lasy niepilnowanych gruntówek wypindalających żywce i filety baaardzo daleko, a także metofda na telefon - jak jakiś mistrz namierzył biorące ryby to w przyjacielski sposób obdzwaniał Kolegów i wybijali wspólnie.....

Teraz jest słabo ale czy to PZW Opole jest odpowiedzialne za taki stan rzeczy ? Co według Was PZW Opole może zrobić aby sytuacja się poprawiła ?

Po mojemu jeżeli jest mało kontroli to trzeba wstąpić do SSR i aktywnie działać.

Na innych zbiornikach gdzie pojawiało się za dużo sandaczy to wędkarze - niestety głównie miejscowi - to moje osobiste spostrzeżenie - głównie przyczyniali się do zmniejszenia rybostanu i "regulacji" pogłowia ryb.....

PZW Opole zatyka uszy i zamyka oczy.  Według nich problem zmniejszenia pogłowia sandacza nie występuje a wielkość tego pogłowia oceniają po ilości sprzedanych zezwoleń.


  • Andżej lubi to

#3406 OFFLINE   marioligi

marioligi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 309 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 luty 2023 - 19:53

Co zatem powinien zrobić Zarząd?
Wpuścić - zarybić wymiarowym sandaczem ? :)
Zdaje się że chronią tarliska.
Nigdzie też poza Turawą nie widziałem takiej ilości mini zanderków...
Podrosną:)
  • Rafał Światłoń lubi to

#3407 OFFLINE   jozek_d

jozek_d

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów

Napisano 23 luty 2023 - 06:06

Co zatem powinien zrobić Zarząd?
Wpuścić - zarybić wymiarowym sandaczem ? :)
Zdaje się że chronią tarliska.
Nigdzie też poza Turawą nie widziałem takiej ilości mini zanderków...
Podrosną :)

:good:



#3408 OFFLINE   Damiano

Damiano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 323 postów
  • LokalizacjaOpolskie

Napisano 23 luty 2023 - 08:19

Częstrze kontrole, ochrona tarliska, jak to fajnie się czyta i kropka.
Już wielokrotnie był podnoszony głos co dzieje się na tarlisku pierwszego dnia otwarcia i chwała władzom że przedłużyli okres do 15tego. Kto łowił na Turawie nie powinien mieć złudzeń jak wygląda kontrol o ile wogóle jest i co tak naprawdę strażnik może zrobić w sytuacji gdzie trzech "wędkarzy" na łodzi trafia na dobry moment i 6szt. sandaczy 80+ znika bez powrotnie. I tu jest problem że nie ma komu podjąć męskiej decyzji o wprowadzeniu wymiaru ochronnego, w sytuacji jakiej teraz znajduje się zbiornik to moim zdaniem na conajmniej dwa lata powinien obowiązywać górny wymiar 70cm, niestety ten problem nie dotyczy tylko Turawy, ale podobna sytuacja ma miejsce na Nyskim i Otmuchowie. Oczywiście że są wzloty i upadki, tylko że wzlot trwa znacznie dłużej niż upadek i jest kosztowniejszy, co napewno odczuła kasa okręgu przez ostatni czas.
  • DominikSy. i Sailfish lubią to

#3409 OFFLINE   marioligi

marioligi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 309 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 luty 2023 - 09:19

Tu już masz konkretne postulaty:

1.Wprowadzenie górnego wymiaru ochronnego

2.Ukierunkowanie kontroli na miejsca objęte szczególnej ochronie - tarliska.

Ścieżka do wprowadzenia : uchwały z Walnych Zgromadzeń Kół, uchwały Zarządów Kół o wprowadzenie, osobiste odwiedziny w ZO Opole.

Dodałbym tu jeszcze podjęcie działań zmierzających do podejmowania kontroli przez Policję w tym newralgicznym okresie - i tu jest pole do popisu dla ZO.

Po mojemu każdy zbiornik powinien być monitorowany pod względem rybostanu szczególnie drapieżników i ograniczenia powinny być wprowadzone zgodnie z jego aktualnym stanem.

Co do kontroli - w razie zauważenia kłusownictwa - każdy powinien dzwonić i zgłaszać - najlepiej na Policję i PSR.

Tyle tylko, że rzeczywistość jest taka, iż okazuje się często, że wędkarzy nowoczesnych jest zdecydowanie mniej niż zjadaczy białka.....


  • Andżej lubi to

#3410 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1158 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 23 luty 2023 - 13:08

Póki co w ZO jest tylko chowanie głowy w piasek.



#3411 OFFLINE   Damiano

Damiano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 323 postów
  • LokalizacjaOpolskie

Napisano 23 luty 2023 - 20:18

Co jeszcze musi spotkać zbiorniki, które przyciągają wędkarzy z innych okręgów żeby poczynić wszelkich starań dla ratowania tego co jeszcze można uratować.
A z drugiej strony, będąc może i brutalnym powiem, że im mniej przybyszów tym dla nich lepiej.
  • jozek_d lubi to

#3412 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano 13 marzec 2023 - 20:46

Nie każdy mieszka gdzie jest jezior w koło  , ciesz się że nad wodę masz kilka kilometrów bo ja muszę przejechać  300 km . Tak wygońmy górali z nad morza i odwrotnie  może też jestem brutalny . Wprowadzić ograniczenia i TEGO PILNOWAĆ  . Przykre jest to że jak nie ma kontroli to   wędkarz  , rybak i kłusowniki  zrobią pustynie 


  • elpojo lubi to

#3413 OFFLINE   blacky24

blacky24

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 61 postów
  • LokalizacjaMysłowice
  • Imię:Krystian

Napisano 14 marzec 2023 - 17:52

...


Użytkownik blacky24 edytował ten post 14 marzec 2023 - 18:38


#3414 OFFLINE   elvis

elvis

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów

Napisano 30 kwiecień 2023 - 10:39

Stan wody piękny… tylko woda bardzo zimna jak na początek maja. Leszcze normalnie kończył tarło przed majówką a w tym roku nie widać żeby je rozpoczął. Coś mi się wydaje że będzie lekkie opóźnienie ze startem sezonu.

#3415 OFFLINE   RokiFishBoa

RokiFishBoa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1037 postów
  • Imię:Zbigniew

Napisano 01 maj 2023 - 21:54

a woda czysta jest? chodzi o przeźroczystość



#3416 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1158 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 02 maj 2023 - 05:20

Woda bardzo czysta ( jak zawsze na wiosne). Pływałem w niedzielę. Temperatura wody przy powierzchni 11-12 stopni.



#3417 OFFLINE   cabage

cabage

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1516 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Tohatsu/Mercury/Lowrance/MG/Ram Mounts

Napisano 03 maj 2023 - 21:55

Woda bardzo czysta ( jak zawsze na wiosne). Pływałem w niedzielę. Temperatura wody przy powierzchni 11-12 stopni.

W poniedziałek widziałem nawet 15,9 C przy powierzchni w zatoczkach, ale pięknie świeciło. Na pełnym jeziorze koło 14-14,5C


Użytkownik cabage edytował ten post 03 maj 2023 - 21:55


#3418 OFFLINE   RokiFishBoa

RokiFishBoa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1037 postów
  • Imię:Zbigniew

Napisano 03 maj 2023 - 22:13

Woda bardzo czysta ( jak zawsze na wiosne). Pływałem w niedzielę. Temperatura wody przy powierzchni 11-12 stopni.

Czyli nurkowanie wchodzi w grę rozumiem? Jak to widzisz? 



#3419 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1158 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 04 maj 2023 - 07:01

Jak najbardziej.


  • RokiFishBoa lubi to

#3420 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1158 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 11 maj 2023 - 18:43

Dzisiaj pływałem przy bardzo dobrych warunkach ( słaby wiatr ). Temperatura wody przy powierzchni 16,7. Na północnej stronie, w znanych mi miejscach szukałem gniazd sandaczy i nie znalazłem.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych