Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

"Wobleroza" - abc żółtodzioba...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1658 odpowiedzi w tym temacie

#1381 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6314 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 08 kwiecień 2020 - 12:51

Panowie jak malujecie takie ładne/równe oczy w swoich woblerach? Z tego co czytałem to wiertłami lub patyczkami, ale mimo precyzji nigdy nie wychodzą mi idealne koła i zawsze zostaje nadmiar farby po oderwaniu wiertła od powierzchni woblera. Jak rozrzedzę farbę to znowu słabo kryje. Czy do oczu polecacie jakieś konkretne farby?


Spróbuj Vallejo Air albo Hobby. Pierwsze są niby do aerografu ale niektóre kolory pięknie kryją, hobby ro linia dedykowana pod pędzel, też fajne ale deko dłużej schną

#1382 OFFLINE   G_rzegorz

G_rzegorz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1343 postów
  • LokalizacjaKujawsko pomorskie
  • Imię:Grzegorz

Napisano 08 kwiecień 2020 - 12:58

Mi się sprawdzały do malowania wiertłem oczu lakiery do paznokci.

#1383 OFFLINE   koski89

koski89

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 kwiecień 2020 - 23:26

Dziękuję za rady. Zamawiam farby i idę trenować 😉

#1384 OFFLINE   jaceen

jaceen

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 575 postów

Napisano 09 kwiecień 2020 - 00:48

Panowie jak malujecie takie ładne/równe oczy w swoich woblerach? Wiem że wiertłami lub patyczkami, ale mimo precyzji nigdy nie wychodzą mi idealne koła i zawsze zostaje nadmiar farby po oderwaniu wiertła od powierzchni woblera. Jak rozrzedzę farbę to znowu słabo kryje. Czy do oczu polecacie jakieś konkretne farby?

Może niepotrzebnie dotykasz wiertłem korpus? Ze zdjęć wnioskuję, że farba była zbyt gęsta i z tego powodu na zaokrąglonym kształcie woblera często wychodzą nierówne kropy. A nawet może dochodzić do oderwania-zabrania z powrotem farbki. W takim przypadku gęstość farbki będzie istotna plus nanoszenie kropelki farby bez dotykania wiertła do korpusu. Zanim będziesz robił gotowca, to trzeba kilka kropek zrobić na próbę. W każdym razie po kilku nieudanych próbach odszedłem od dociskania wiertła do woblera.


  • G_rzegorz lubi to

#1385 OFFLINE   G_rzegorz

G_rzegorz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1343 postów
  • LokalizacjaKujawsko pomorskie
  • Imię:Grzegorz

Napisano 09 kwiecień 2020 - 07:26

Może niepotrzebnie dotykasz wiertłem korpus? Ze zdjęć wnioskuję, że farba była zbyt gęsta i z tego powodu na zaokrąglonym kształcie woblera często wychodzą nierówne kropy. A nawet może dochodzić do oderwania-zabrania z powrotem farbki. W takim przypadku gęstość farbki będzie istotna plus nanoszenie kropelki farby bez dotykania wiertła do korpusu. Zanim będziesz robił gotowca, to trzeba kilka kropek zrobić na próbę. W każdym razie po kilku nieudanych próbach odszedłem od dociskania wiertła do woblera.

 

A to akurat też racja :) W przypadku malowania oczu lakierem do paznokci nazwałbym to "przeniesieniem kropli z wiertła na woblera" :D



#1386 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4433 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 30 lipiec 2020 - 22:50

Czołem.

Mam pytanie. Dosuszacie malowane gruntem korpusy w jakiejś podwyższonej temperaturze? Macie jakiś sposób na to żeby skrócić czas wysychania korpusu po malowaniu gruntem i farba podkładową (powiedzmy na bazie Nitro)? Wygrzewanie w czymś? Jaka jest graniczna (bezpieczna) temperatura przy takich manewrach?

Dzięki, pozdrowko.

#1387 OFFLINE   Zybi81

Zybi81

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 635 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Z

Napisano 31 lipiec 2020 - 07:12

Według moich obserwacji nie warto. Lepiej dać czas 1-2dni niech samo wyschnie. Z wyższą temperaturą może być śliska sprawa przekroczysz "próg" i wyjdą bąble. Tak sie dzieje z białą nitro śnieżki. Czas zazwyczaj działa na Twoją korzyść, choć znam ten ból jak potrzebuję coś na wczoraj.
Czasami jak wkleję w drewniane korpusy wkrętki i tego samego dnia chcę je zagruntować to rozgrzewam piekarnik ustawiając na 180 stopni dosłownie na 2 minutki i wyłączam, po 10-15 minutach klej jest wystarczająco twardy aby przejść do dalszego etapu z woblerami.

Użytkownik Zybi81 edytował ten post 31 lipiec 2020 - 07:14

  • Mac44 lubi to

#1388 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4433 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 31 lipiec 2020 - 07:52

Ok. Nie chodziło mi o takie temperatury. Raczej o 50-60st.
Farba nitro, gdy jest położone kilka warstw, nie wysycha na "kość" w 3 dni. Dlatego pytam. Podobnie zreszta jest z gotowym woblerem po lakierze poliuretanowym. Żeby w nich ponacinać stery również trzeba odczekać długie tygodnie gdy wszystko co jest pod lakierem i napiło się rozpuszczalnika z lakieru nie "ciągnęło się" przy nacinaniu.
Z tego co gdzieś widziałem na jakiś filmikach chyba Salmo (inna firma) suszyła swoje wobki w jakiś suszarniach. Może chodziło jedynie o wyciąg zapachu a nie o temp. dosuszania.

#1389 OFFLINE   Zybi81

Zybi81

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 635 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Z

Napisano 31 lipiec 2020 - 08:40

Co do nitro no to te 50-60 stopni może być za dużo.
A nacięcie na ster zależy jak i czym robisz. Ja w 2 dni wrzucam do podkładu łącznie 3x (śnieżka nitro) na 3 dzień malowanie i pierwsza warstwa lakieru ale natryskowo. Następne 2 dni 2x zanurzeniowo i dzień po ostatniej warstwie lakieru śmiało mogę nacinać na stery.
Tarcza hss wysokie obroty i wychodzi super.
Załączony plik  IMG_20200626_215251721.jpg   74,38 KB   11 Ilość pobrań

Użytkownik Zybi81 edytował ten post 31 lipiec 2020 - 08:53


#1390 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2595 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 01 sierpień 2020 - 08:45

Kilka lat wstecz w Obi kupiłem "podkład Ultra" akrylowy w takiej jasnoniebieskiej puszce. Gęste toto, ale to tylko wrażenie. Bez problemu metodą zanurzeniową bez żadnych zacieków pokrywałem 8 cm woblerki. Do pianki przylega doskonale, podobnie do pokrytego caponem drewna. Ciężko to zeskrobać z blatu kuchennego. Wystarcza jedna warstwa. Po dobie twarde jak kamień. Powierzchnia matowa. Oczywiście jak wszystkie akryle nie śmierdzi. Wcześniej stosowałem podkład o nazwie drewnomal. Ale ten jest dużo lepszy.

 

A Nitro, czy lakiery do paznokci... Chyba że ktoś lubi zapach i efekty to je stosuje , gdy jest tyle innych możliwości bez takich extra dodatków.

 

" i pierwsza warstwa lakieru ale natryskowo."

 

Jako warstwę buforową aby ewentualnie zabezpieczyć kolor przed lakierem poliuretanowym stosuję bazę do tyków strukturalnych. Też akryl, ale wymaga rozcieńczenia wodą, aby można było metodą zanurzeniową pokryć woblerka. Bezzapachowy, bezpieczny, suchy po 12 godzinach(przynajmniej ja po tych 12 godzinach stosowałem lakier nawierzchniowy) Dostaniemy go w każdej hurtowni gdzie mają takie tynki strukturalne. Taniutki - chyba mniej niż 10 zł za litr. To taki litr starczy na duuuużo woblerków. 


  • teki77 i trout master lubią to

#1391 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5160 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 01 sierpień 2020 - 16:22

https://www.obi.pl/f...75-ml/p/5894548
  • eRKa i lenny lubią to

#1392 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4433 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 01 sierpień 2020 - 17:45

Dzięki Erka i Gucio za podpowiedzi co do podkładu. Nie ma to jak sprawdzone produkty. Wyprubuje z pewnością skoro łapie się odlewów z pianki. Podpowiedzcie jeszcze czy to na bazie wody (akryl) czy na jakim rozpuszczalniku?

Zybi, podrzuć link do tych tarcz które ty używasz? Jak rozwiązujesz problem rożnej grubości nacięcia (steru)?

Erka.
Co do nitro czy akrylu, kleję kalkomanie na korpus i zauważyłem że jeżeli mam ostatnia warstwę akrylową to przesunięcie czy ustawienie źle położonej kalkomanii jest prawej niemożliwe. Na warstwie z farby nitro ma problemu.

Wychodzi na to z waszych podpowiedzi że miękkość warstwy powoduje farba (emalia) nitro. Chyba że źle zrozumiałem kolegę Zybi. :)

#1393 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2595 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 01 sierpień 2020 - 18:40

Właśnie taki podkład jak zalinkował Kolega wyżej. Tak to akryl.

Nitro to farba czy lakier rozpuszczalnikowy. Tzn , że aby uzyskać powłokę musi odparować rozpuszczalnik. Jak na taką powłokę dasz kolejną warstwę to następuje zmiękczenie tej pierwszej. Podobnie może działać klej. Zaschnięty pędzel pakujesz do rozpuszczalnika i można go reanimować. 

Akryle, poliuretany, epoksydy to tworzywa chemoutwardzalne. Jak już zaschnie(zwiąże) to reakcji odwrócić nie można.

To tak najogólniej...



#1394 OFFLINE   Zybi81

Zybi81

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 635 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Z

Napisano 01 sierpień 2020 - 20:50

A proszę.
Ja na rynku u sąsiada z Rosji kupuję. Mam kilka grubości tarcz ale w 90 % uzywam tylko tej 1mm

https://allegro.pl/o...source=facebook

Załączone pliki


Użytkownik Zybi81 edytował ten post 01 sierpień 2020 - 20:52


#1395 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4433 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 01 sierpień 2020 - 21:23

Dzięki Erka,wypróbuję jak to będzie działać. Zawsze bałem się że wodne farby/lakiery/ podkłady mogą nie działać na woblerze skoro on najczęściej jest w wodzie i rzadko jest suszony, częściej zmieniany jest rzucony do pudełka. Myślałem że z czasem te powłoki napiją jednak wody i źle się to skończy dla przynęty. Gdyby ktoś pytał przez które miejsca może się ta woda dostać to okolice czyszczonych oczek czy miejsce nacięcia pod ster.
Skoro piszecie że u Was to działa, to widocznie tak jest. Zdam się na wasze doświadczenie.

Zybi.
W tym frezie otwór ma 10mm. W co montujesz i czym nacinasz stery? Chyba nie Dremel ani małą "kątówką"? Chyba że masz urządzenie typu "kapp sege", pilarka ukośnica (kapówka)? :)
  • eRKa lubi to

#1396 OFFLINE   Zybi81

Zybi81

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 635 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Z

Napisano 02 sierpień 2020 - 07:26

Uchwyt do tarczy kupiłem razem z tarczą u wyżej wspomnianego Rosjanina.

http://jerkbait.pl/t...ster/?p=2539656
Dodam jeszcze 1 mały patent ale już do wklejenia samych sterów.
Aby ster trzymał jak diabli to przed wklejeniem go szlifuję go na szlifierce. Ale tylko środkową część wchodząca w nacięcie. Poliwęglan staje sie porowaty co powoduje że klej bardzo mocno trzyma.
Caly zabieg trwa może z 3-4sekundy. Po wklejeniu steru nic nie widać.
Problem z wypadającymi sterami(czasem) zniknął.

Użytkownik Zybi81 edytował ten post 02 sierpień 2020 - 07:44

  • trout master lubi to

#1397 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2595 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 02 sierpień 2020 - 21:58

Dzięki Erka,wypróbuję jak to będzie działać. Zawsze bałem się że wodne farby/lakiery/ podkłady mogą nie działać na woblerze skoro on najczęściej jest w wodzie i rzadko jest suszony, częściej zmieniany jest rzucony do pudełka. Myślałem że z czasem te powłoki napiją jednak wody i źle się to skończy dla przynęty. Gdyby ktoś pytał przez które miejsca może się ta woda dostać to okolice czyszczonych oczek czy miejsce nacięcia pod ster.
Skoro piszecie że u Was to działa, to widocznie tak jest. Zdam się na wasze doświadczenie.

Zybi.
W tym frezie otwór ma 10mm. W co montujesz i czym nacinasz stery? Chyba nie Dremel ani małą "kątówką"? Chyba że masz urządzenie typu "kapp sege", pilarka ukośnica (kapówka)? :)

Spokojnie możesz robić. Prędzej Ci kotwice skorodują, niż woda wniknie do warstwy podkładu. A na wszelkie strachy - robić próby. Pamiętam, że gdy zaczynałem, to kilka woblerków(czy jeden) pływały z rybką welonem w akwarium. Chyba kilka miesięcy. I nadal pływały. Więc test ok.


  • trout master lubi to

#1398 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4433 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 03 sierpień 2020 - 20:53

"Jako warstwę buforową aby ewentualnie zabezpieczyć kolor przed lakierem poliuretanowym stosuję bazę do tyków strukturalnych. Też akryl, ale wymaga rozcieńczenia wodą, aby można było metodą zanurzeniową pokryć woblerka. Bezzapachowy, bezpieczny, suchy po 12 godzinach(przynajmniej ja po tych 12 godzinach stosowałem lakier nawierzchniowy) Dostaniemy go w każdej hurtowni gdzie mają takie tynki strukturalne. Taniutki - chyba mniej niż 10 zł za litr. To taki litr starczy na duuuużo woblerków."

______
Napisz proszę czy ta baza do tynków daje powłokę idealnie przezroczystą po wyschnięciu?

Sorry, niedoczytałem. Za dużo zbędnych pytań. :)

Użytkownik trout master edytował ten post 03 sierpień 2020 - 21:02


#1399 OFFLINE   teki77

teki77

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 481 postów
  • LokalizacjaLegionowo
  • Imię:Marcin

Napisano 04 sierpień 2020 - 09:48

Dajcie jakiś link do sklepu jak wygląda opakowanie tej bazy do tynków strukturalnych ,bo chyba nie wiem o co chodzi ,albo źle szukam .

#1400 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2595 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 04 sierpień 2020 - 10:26

Dajcie jakiś link do sklepu jak wygląda opakowanie tej bazy do tynków strukturalnych ,bo chyba nie wiem o co chodzi ,albo źle szukam .

 

Aby to kupić musiałem przynieść własne naczynie. Jest to w sumie materiał budowlany w 20 (chyba) litrowych pojemnikach. Ale sam tynk strukturalny to mieszanka tej właśnie bazy akrylowej i odpowiednich(kolor, granulacja) kamyczków? A dorabianie odpowiedniej kolorystyki odbywa się właśnie tam gdzie to kupić można.

 

https://deko-kolor.p...ny-25kg-40.html

 

Przykładowy link.

W opisie masz - kolor z mieszalnika - co sobie zamówisz. Więc i samą bazę też...

 

A baza jest oczywiście przezroczysta i lekko matowa.


  • teki77 i trout master lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych