Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
AUTORSKI

Moja pierwsza klejonka

autorski-rb bamboo

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
166 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4893 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 30 grudzień 2011 - 11:43

Same sprzętowe piękności przyciąga ten dział j.pl :D
A dziełko powyższe potwierdza stare , wielokrotnie sprawdzone przysłowie , że chcieć - to móc . A i tradycję da się kochać , szanować .. i cenić !!
REC - i , nie byłyby mniej ekstrawaganckie ??


#82 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 30 grudzień 2011 - 11:56

Do żyłki pewnie byłby więcej niż OK. Ale i tak jest pięknie: połączenie klasycznej elegancji z nowoczesną finezją (rękojeść, ogólny look). Moje szczere gratulacje!

#83 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 30 grudzień 2011 - 12:14

Przepiękna rzecz, bez dwóch zdań :D . Mnie zżera ciekawość odnośnie wykresu. Co dokładnie obrazuje ten wykres? Napisałeś, że to graficzny obraz akcji, a podpis to strees curve, co jest na pionowej podziałce, to są jakieś naprężenia? Druga rzecz, co to za załamanie na tym wykresie przy 15 ?

#84 OFFLINE   Rhyacophila

Rhyacophila

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • Lokalizacjabamboosfera.blogspot.com/

Napisano 30 grudzień 2011 - 23:39

Bardzo dobre pytanie,

Stress curve, hmm, aby w pełni to ogarnąć trzeba nauczyć się myśleć po amerykańsku, tak jest łatwiej nie wszystko da się jednoznacznie i zrozumiale przełożyć na nasz ojczysty.
Ale może po kolei, albo lepiej od końca :
curve to krzywa,
stress , w tym kontekście, oznacza naprężenie, nacisk, napięcie, obciążenie… coś koło tego.
Krzywa obciążenia, brzmi dziwacznie, ale chyba najtrafniej.

Oś pozioma to długość blanku w calach – od 0 do 90, przyczyn 0 to szczyt szczytówki 90 dół Dolnika.
Oś pionowa, zwana stress curve values, to w dużym uproszczeniu, liczba obrazująca siłę nacisku w uncjach przez cal kwadratowy materiału potrzebną do jego złamania. Piszę w uproszczeniu gdyż w wyliczeniach uwzględnia się ponadto takie współczynniki jak waga bambusa, lakier, przelotki, skuwki, średnica blanku w danym punkcie, jak i kilka innych).
Darując sobie wnikliwą analizę garrisonowskich formuł, pozwolę sobie przejść do wniosków z nich płynących.
Otóż im wyższa wartość osi stress curve w danym punkcie tym blank jest bardziej elastyczny!
Stąd wykres (uproszczony) przebiegający miej więcej tak:
\ - obrazuje blank o akcji szczytowej (szybkiej)
/ - obrazuje blank o akcji dolinkowej (wolnej)
\/ -obrazuje akcje paraboliczną
_ obrazuje akcję progresywną (moderate)

Warto przy tej okazji wspomniec postać Evertt’a Garrison’a. Inżynier z metodycznym podejściem do rodmakingu. Jako pierwszy użył formuł matematycznych do wyliczeń wytrzymałości materiału oraz reakcji na bociążenia. Poza tym jako genialny konstruktor zyskał jedno z najpierwszych miejsc w panteonie mistrzów.

Foto Garrisona przy pracy

http://img46.imageshack.us/img46/8864/garrison.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Pozdrawiam,

Adam



#85 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 30 grudzień 2011 - 23:45

No i po prostu to zdjęcie mnie rozłożyło - idę spać. Jak sobie zderzę swoją biegającą rzeczywistość z tym obrazkiem to jedyne co pozostaje to przemyśleć swoje życie przed końcem roku :lol: Klimat dla mnie nieziemski, trochę orbitalny. Lubię retro, nie ze snobizmu, z normalności i wolności.

#86 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 31 grudzień 2011 - 12:57

Dziękuję, za wyjaśnienie :D . Otworzyły mi się oczy. Dodatkowo przeorałem trochę googla i jestem pod wrażeniem. Taki wykres mówi bardzo dużo o potencjalnym zachowaniu kija, że tak powiem widzę w oczach wyobraźni kij na tym wykresie. Niemniej jednak mam jeszcze wątpliwości co do tego załamania. Przecież ten wykres powinien być płynny, to załamanie jest takie niemechaniczne. Zgaduję, że jest tworzony w oparciu o podstawienie do wzoru. Druga rzecz, jak uwzględniona jest waga przelotek i lakieru? Czyżby w stanie naprężeń, przedstawionym na tym wykresie, jest uwzględniona dynamika, czy też to jest wykres tylko i wyłącznie wynikający z wytrzymałości materiału?

#87 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 31 grudzień 2011 - 16:37

Witam,
ładne wędki robisz Rhyacophila. ;)

Równomierna elastyczność wędki na całej jej długości (tu: moderate) to ważna cecha, ponieważ zabezpiecza ją przed złamaniem.

W każdym innym przypadku nadmierna elastyczność szczytówki, dolnika czy innej części, pomimo wytrzymałości czy sprężystości, może prowadzić do złamania wędki. Ma to miejsce w chwili jej przeciążenia, np. wędkę o ugięciu szczytowym, popularną fast, nieopatrznie przenosimy za głowę i srut chrobut! :mellow:

Szczęśliwego Nowego Roku 2012, udanej zabawy na Sylwestra i braków utraty stateczności głowy i całej konstrukcji. :mellow:


#88 OFFLINE   Rhyacophila

Rhyacophila

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • Lokalizacjabamboosfera.blogspot.com/

Napisano 01 styczeń 2012 - 23:43

Krzysiek,

Wayne Cattanach ,twórca programu herod, wylicza (w swojej książce) następujące zmienne:
action lenght, moments (a force attempting to causa rotation about defined point, impact factor (nie pytaj ;) ) material difference, tip moments, line-in-guide moments, varnish and guide moments, ferrule moments, center of gravity, bamboo moments, dimensions.
Choć generalizując przymuje się, że stress curve to uncja nacisku przez cm kw materiału.
Co do załamania, jest to tzw. szpilaka, obrazuje punkt na szczytówce o dużej inklinacji do ugięcia (elastyczności). W praktyce ułatwia on podawanie przynęt na krótkim dystansie. W przypadku muchówek szpilka na dolniku ułatwia wykonywanie rollcast’u, zwłaszcza przy krótkich kijach.




W każdym innym przypadku nadmierna elastyczność szczytówki, dolnika czy innej części, pomimo wytrzymałości czy sprężystości, może prowadzić do złamania wędki.


King

Garrison twierdził, że w przypadku tonkinu poziom f(B) do 200000 jest w 100% bezpieczny bez względu na charakter ugięcia. Wielu wytwórców często przekracza tę granicę bez obaw przed złamaniem…



nowe fotki:


http://images38.fotosik.pl/1279/13ec164794cd6556med.jpg

http://images39.fotosik.pl/1236/6f398af43af2053cmed.jpg


#89 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18586 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 styczeń 2012 - 08:33

Panie Adamie,

cóż mogę powiedziec - mają rację koledzy że Pana wędki to prawdziwe perełki jerkbaita. I słusznie Pan robi że wysoko Pan je ceni. Obserwujac kolejne projekty pozostaję niezmiennie pod wrażeniem pasji, warszatatu i wiedzy.

Pozdrawiam,

#90 OFFLINE   Rhyacophila

Rhyacophila

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • Lokalizacjabamboosfera.blogspot.com/

Napisano 02 styczeń 2012 - 19:09

Dziękuję serdecznie kolegom za słowa uznania.

Pozdrawiam,

Adam

#91 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 02 styczeń 2012 - 19:15

Witam,
tonkin i drewno jako materiały o niejednorodnej budowie wykazują dość znaczne wahania wytrzymałości zależnie od kierunku działania siły. Przeważnie wędkarzy interesuje zginanie.

Tonkin jest bardziej włóknisty od drewna i lepiej nadaje się na gibkie wędki. Wytrzymałość na zginanie wędki z tonkinu 200 000*28,35G/2,54cm*2,54cm = 88 MPa. Dla porównania wytrzymałość na zginanie drewna grabu wynosi 87 MPa, a drewna buka 105 MPa.
Leszczyna i jałowiec = bezwzględnie beztroskie wakacje. :D
Drewno to materiał na wyroby stolarskie, małe konstrukcje i oczywiście ognisko. :D

Tonkin i drewno ważne by kupić bez widocznych „gołym okiem” wad (rdzenie mimośrodowe, skręt włókien, nadmierna zbieżystość, pęknięcia, itp.) w dobrym gatunku i rodzaju. Pełna charakterystyka wad zestawiona jest w Normach.

Wydaje się chyba, że lepsza jedna wędką o ugięciu moderate jak dwie: szybka i wolna, skłonne do przegięć szczytówki lub dolnika. Lepiej chyba nauczyć się rzucać jak mnożyć wędki odpowiadające rzutom ale mogę się też mylić.
Ostatecznie moderate to równomierne: elastyczność i ugięcie, biernie zabezpieczające przed zmiennym kierunkiem działania siły napięcia linki, przeciążeniem i złamaniem wędki.

Pozdrawiam


#92 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 03 styczeń 2012 - 13:33

Panie Kingusiu, również życzę Wszystkiego Najlepszego, zawsze, niezależnie od roku.. :D
A co do wędek, to fakt, że murarz domy buduje, a krawiec szyje ubrania, to tak z grubsza wszyscy wiedzą... :unsure:

#93 OFFLINE   Rhyacophila

Rhyacophila

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • Lokalizacjabamboosfera.blogspot.com/

Napisano 20 marzec 2012 - 23:02

Hej,

Tym razem muchówka, 7'6 #5 akcja para.

http://img822.imageshack.us/img822/738/22018813.jpg

Uploaded with ImageShack.us


http://img715.imageshack.us/img715/1666/83047410.jpg

Uploaded with ImageShack.us

http://img835.imageshack.us/img835/7397/31945264.jpg

Uploaded with ImageShack.us


#94 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 20 marzec 2012 - 23:23

Nie znam się zupełnie na muchówkach i muchowaniu,ale uwielbiam ze szklaneczką gapić się na Pana wędki :huh: I wiedząc ,że sam takiej nigdy nie zrobię wiem, że to dobrze bo nie każdy może i nie każdy powinien.Ale za to może się każdy pogapić :mellow:

Pozdrawiam

#95 OFFLINE   Predatorhunter

Predatorhunter

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2063 postów
  • LokalizacjaHanau
  • Imię:Kamil

Napisano 21 marzec 2012 - 01:28

Cudenko! Mylse ze to umiejetnosc dla mnie nie osiagalna ale pomarzyc warto :mellow:

#96 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 21 marzec 2012 - 11:47

Cudenko! Mylse ze to umiejetnosc dla mnie nie osiagalna ale pomarzyc warto :mellow:


gugcio ty bo bys pewnie zaraz wystrzelil z bamboo japan stajl ;)

#97 OFFLINE   Predatorhunter

Predatorhunter

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2063 postów
  • LokalizacjaHanau
  • Imię:Kamil

Napisano 21 marzec 2012 - 11:50

Pewnie by dalo rade hahaha. Juz to widze, Klejonka w ITO style :lol: :lol:

#98 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 21 marzec 2012 - 12:46

Pewnie by dalo rade hahaha. Juz to widze, Klejonka w ITO style :lol: :lol:


takie coś już jest wystarczy wpisac w wujka google MEGABASS BAMBOO ROD i juz jest... glownie seria pagani :D

#99 OFFLINE   Predatorhunter

Predatorhunter

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2063 postów
  • LokalizacjaHanau
  • Imię:Kamil

Napisano 21 marzec 2012 - 12:54

Znam i nawet kolega ma ale ja to widze troche inaczej hahaha Musi byc pianka :lol: Koniec OT

Ja chce wziasc sie za muchowanie ale na Esoxy ciekawe jak by tak klejonke w klasie #9 zrobic, Probowal Pan moze juz?

#100 OFFLINE   Rhyacophila

Rhyacophila

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • Lokalizacjabamboosfera.blogspot.com/

Napisano 25 sierpień 2012 - 15:14

7 stóp, sznur 3, blank komorowy, waga 73 gr.



http://img100.imageshack.us/img100/5648/31528815.jpg

Uploaded with ImageShack.us



http://img207.imageshack.us/img207/5877/73039906.jpg

Uploaded with ImageShack.us



http://img69.imageshack.us/img69/1749/69026344.jpg

Uploaded with ImageShack.us


http://img109.imageshack.us/img109/7994/64974962.jpg

Uploaded with ImageShack.us


pozdrawiam,

Adam







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: autorski, autorski-rb, bamboo

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych