Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sony alpha 450 czy dozbierać i nikon d5000


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 07 luty 2011 - 17:17

Jak w tytule :D, czy może jednak zjechać trochę z ceny i matrycę CCD wybrać?

#2 OFFLINE   barwena1977

barwena1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 07 luty 2011 - 18:00

Oczywiści z całą odpowiedzialnością d5000.Bardzo wysokie użyteczne ISO,świetna matryca , uchylny ekran i kilka innych rzeczy.Ograniczeniem jest to że jesteś skazany na używanie szkieł ze swoim własnym napędem,puszka nie ma tzw. własnego śrubokręta i stabilizacji w korpusie.Odpadają bardzo dobre optycznie i nie tylko szkła starsze.Ale jak specjalnie nie0 zamierzasz wchodzić w to hobby to d5000 będzie idealny.Są inne puszki ale z tych dwóch to nie ma o czym gadać.Pytanie czy na razie tylko z kitowym obiektywem?To dobre będzie na początek:
http://www.megamarket.com.pl/nikon-aparat-cyfrowy-d5000-18-1 05mm-vr-,id-120498

#3 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 07 luty 2011 - 18:09

Tylko tak naprawdę to kasa mnie tu trzyma mocno. Ten nikon za prawie 3000 jest w Media Markt i to z dwoma obiektywami :D. Z drugiej strony trochę niepochlebnych informacji dotarło do mnie o realizacji gwarancji przez Nikon Polska.

#4 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 07 luty 2011 - 18:26

Nie lepiej kupić lekko używanego D90? Na forum NP co jakiś czas pojawiają się ciekawe oferty z przebiegiem poniżej 1 kiloklatki...
W kwocie 1800 - 2000PLN zmieścisz się spokojnie, a oferty z obiektywami KIT-owymi raczej sobie odpuść. Sama nazwa wskazuje do czego się nadają, choć początkowo będziesz z nich zadowolony . Za 800-900 PLN dokupisz używanego Tamrona 17-50/2.8 lub jasne, uniwersalne 35/1.8 ( circa 600PLN) i masz bardzo porządny zestaw...

#5 OFFLINE   nyny

nyny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Przemek

Napisano 07 luty 2011 - 21:50

Mialem przez pewien czas d5000 z 18-105 calkiem sympatyczny i lekki zestaw.
Wada de piectysiecy to jest brak srubokreta, a reszta to same plusy.
A o serwisie to lepiej nie wspominac;)

pozdro

#6 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 08 luty 2011 - 18:41

Nieaktualne - wybrałem coś spoza tej dwójki - nikona d3100 bo cena już była korzystna :D a za uwagi i rady dziękuję - wbrew pozorom się przydały.

#7 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 luty 2011 - 20:24

Wazniejsze od puszki bywaja szkla. Patryk dobrze Ci radzi, z tym ze na poczatek idealny ten Tamron bo stalka to bywa lepsza (w zal. od tego co chcesz pukac) ale to 1 ogniskowa.

Z dlugiej puszki to N 70-300..jak trzeba dluzej to na razie nie wiem - albo skok na bank albo N telekonwertery i czary, zeby wyszly zdjecia w kiepskich war. oswietleniowych.

Jezeli nie bedziesz robil fotek z wykorzystaniem do bilboardów albo mial jakichs wysublimowanych potrzeb to jeszzce mam wrazenie dlugo najciekawszym wyborem (jednym z najciekawszych) bedzie Nikon D90.

Wszysko.

Skoro nabyles puszke to pozostaje Ci dokupic rzeczone szkla i tez jest dobrze...
Gumo

#8 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 13 luty 2011 - 14:40

Nieaktualne - wybrałem coś spoza tej dwójki - nikona d3100 bo cena już była korzystna :D a za uwagi i rady dziękuję - wbrew pozorom się przydały.

@Sławek byłbym ciekaw Twoich opinii tego D3100. Myślałem nad nim intensywnie w porównaniu do D5000, jednak koleżanka pracująca jako sprzedawczyni foto odradziła tego pierwszego. W D3100 nie pasowało mi min. to, że ma tylko 3pola AF, a np D5000 ma ich 11.(przykładowo)
Zdecydowałem się na D5000, który od D90(który notabene baaaardzo by się mi widział ) nie ma tylko śrubokręta i drugiego wyświetlacza obok spustu migawki. Co do śrubokręta, stwierdziłem, że dam sobie radę bez niego, bo i tak zamierzałem zostać przy KITowym 18-105. Zakup dla mnie idealny? Najprawdopodobniej...
Najprawdopodobniej, bo w rezultacie wstrzymałem się z zakupem, bo jednak taki wydatek to.....całkiem już fajny wyjazd na ryby :mellow: <_< , a wolę już jako takie zdjęcie kabana moim Lumixem FZ-8, niż kozak fotę(jak mawia dzisiejsza młodzież :lol: ) jakiegoś podrostka :mellow: No i mam to szczęście, że zawszę mogę liczyć na pomoc współtowarzyszy mej wędkarskiej doli i niedoli <_<

A tak całkiem serio, to kiełkuje to we mnie coraz bardziej i kusi mnie coś z lustrem....Ale pewnie zanim się zdecyduję i zakupię, takich i podobnych wątków będzie multum, a Nikon zapomni, kiedy to produkował coś takiego jak D90 <_< Do tego czasu podszkolę się tym, co mam

Pozdrawiam
Kamil

#9 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 luty 2011 - 15:52

Na doswiadczeniach wlasnych.....najgorszym rozwiazaniem jest wieczne studiowanie rankingow cen i tzw. testow bo kazdy dzien = straconym okazjom fotograficznym.
Jak sie nie ma koncepcji to jest jeszzce rynek wtorny..np, byl taki aparat D60, ktory kupilem nowy za 999zl. Ma wlasnie te wspomniane 3 pola AF - co moze posluzyc do nauczenia sie robienia zdjec (samo 11 pol sprawy nie zalatwia a nieraz ja nawet zaciemnia).
Co ciekawe, wg mnie aparat ten byl lepiej wykonany niz D90. Roznice w zdjeciach uwidaczniaja sie w bardzo wysublimowanych dla nofity szczegolach.

Ja to widze tak jak w innych dziedzinach - wyscig.....natomiast dobrze jak te aparaty w 50 chociaz % nie beda kupowane po to, zeby je zawiesic na szyi, na spacer po Zakopanym 1 stycznia, glownym deptakiem...

Gumo
p.s.A teraz widze, za Malysz 3ci a sloneczko jak marzenie...wypadam na kilka fotek.... B)

#10 OFFLINE   maciekj

maciekj

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów
  • LokalizacjaSkierniewice

Napisano 13 luty 2011 - 18:42

@Sławek byłbym ciekaw Twoich opinii tego D3100. Myślałem nad nim intensywnie w porównaniu do D5000, jednak koleżanka pracująca jako sprzedawczyni foto odradziła tego pierwszego. W D3100 nie pasowało mi min. to, że ma tylko 3pola AF, a np D5000 ma ich 11.(przykładowo)
Zdecydowałem się na D5000, który od D90(który notabene baaaardzo by się mi widział ) nie ma tylko śrubokręta i drugiego wyświetlacza obok spustu migawki. Co do śrubokręta, stwierdziłem, że dam sobie radę bez niego, bo i tak zamierzałem zostać przy KITowym 18-105. Zakup dla mnie idealny? Najprawdopodobniej...
Najprawdopodobniej, bo w rezultacie wstrzymałem się z zakupem, bo jednak taki wydatek to.....całkiem już fajny wyjazd na ryby :mellow: <_< , a wolę już jako takie zdjęcie kabana moim Lumixem FZ-8, niż kozak fotę(jak mawia dzisiejsza młodzież :lol: ) jakiegoś podrostka :mellow: No i mam to szczęście, że zawszę mogę liczyć na pomoc współtowarzyszy mej wędkarskiej doli i niedoli <_<

A tak całkiem serio, to kiełkuje to we mnie coraz bardziej i kusi mnie coś z lustrem....Ale pewnie zanim się zdecyduję i zakupię, takich i podobnych wątków będzie multum, a Nikon zapomni, kiedy to produkował coś takiego jak D90 <_< Do tego czasu podszkolę się tym, co mam

Pozdrawiam
Kamil


Kamil miałem ten sam dylemat. Zdjęcia podczas wędkowania cykałem niezłym kompaktem, ale co raz bardziej ciągnęło mnie do lustra. Kilka razy się przymierzałem, argumenty przeciw nawet miałem takie jak Ty. Po roku walki z sobą kupiłem taki zestaw do jakiego się przymierzałeś D5000 i 18-105. Dysonans po zakupowy zniknął już po pierwszym zdjęciu, różnice czuć od razu. Pozostało tylko jedno ale. Na rybach miałem go może z 5 razy :D Zupełnie mi z nim nie wygodnie latać po krzakach i zabieram go gdy chcę po prostu pobyć nad wodą a nie za wszelką cenę łowić.

#11 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 13 luty 2011 - 18:59

@Gumo- doskonale zdaję sobie sprawę, że aparat to jedno, a fotograf to drugie(patrz analogia wędki i wędkarza )
Co do straconych okazji itd- tu akurat jakoś strasznie mi nie żal, zwłaszcza, że póki co nie zbywa mi aż tak i kwestia finansowa jest dość istotna. Może dlatego mam pewne obiekcje przed zakupem używanego aparatu fotograficznego?
Co do porównań to te pola AF były tylko przykładem(choć mój cyfrak ma ich właśnie 11 i czasem się przydaje, jak trzeba złapać ostrość poza centralnym punktem kadru)...


@Maciekj- co do wielkości aparatu-liczę się z tym i akurat nie uważam tego za jakiś wielki problem- jak porównywałem, to futerał z puszką i nawet takim 18-105 nie byłby jakiś duuuuużo większy niż mój obecny Lumix.


Pozdrawiam
Kamil

#12 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 13 luty 2011 - 19:19

Po kilku krótkich lekcjach powiem jedno - nie wiem po co jest tych 11 pól AF. Dlaczego? Czasami wybór na co jest ustawiana ostrość jest różny od zamierzonego. W końcu maszyna nie wie czego chcemy. Skoro tak to jedno pole plus ustawienia manualne by wystarczyły :D.
Ale oczywiście nie jest tak źle, chociaż wiele punktów w tej samej odległości które chcemy mieć ostrze - pomaga.
Pierwsze wrażenia z 3100.
1. Ma swoją masę więc pewnie leży w ręku.
2. Na razie uczę się możliwości więc nie spodziewam się zdjęć och i ach
3. Sprawdzone tematyczne działają zadowalająco
4. Muszę dokupić przejściówkę do filtra polaryzacyjnego
5. Mam nikona (hihi) takie marzenie z czasów w których bym nie pomyślał.
6. Pora zabrać się do robienia zdjęć :D a obiektywy może z czasem...

#13 OFFLINE   maciekj

maciekj

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów
  • LokalizacjaSkierniewice

Napisano 13 luty 2011 - 19:42

Kamil, nie o gabaryty aparatu mi chodziło, bo one nie są ok. Bardziej chodzi o możliwość uszkodzenia aparatu w ciężkim terenie a w takim łowię najczęściej.

#14 OFFLINE   lesiewicz

lesiewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1765 postów
  • LokalizacjaKalisz
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Lesiewicz

Napisano 13 luty 2011 - 19:59

Sławek wrzuc kilka fotek z nowego lustra.

#15 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 13 luty 2011 - 20:03

Jak zacznę robić poza domem to wrzucę :D

#16 OFFLINE   lesiewicz

lesiewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1765 postów
  • LokalizacjaKalisz
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Lesiewicz

Napisano 13 luty 2011 - 20:04

Czekamy,czekamy.

#17 OFFLINE   lesiewicz

lesiewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1765 postów
  • LokalizacjaKalisz
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Lesiewicz

Napisano 13 luty 2011 - 20:06

A jakie masz szkło lub szkła do pierwszego focenia?

#18 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 13 luty 2011 - 20:18

Szkło do kitu :D

#19 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 13 luty 2011 - 20:45

Szkło do kitu :D

18-55 czy do 105?

@Maciekj- akurat tutaj to nie aż taka tragedia- nie biegam z aparatem na szyi, więc w razie kabanosa statywik i jakoś powinno to być No i pilocik do autoportretu też by się przydał

#20 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 14 luty 2011 - 08:53

Po kilku krótkich lekcjach powiem jedno - nie wiem po co jest tych 11 pól AF. Dlaczego? Czasami wybór na co jest ustawiana ostrość jest różny od zamierzonego. W końcu maszyna nie wie czego chcemy. Skoro tak to jedno pole plus ustawienia manualne by wystarczyły :D.
Ale oczywiście nie jest tak źle, chociaż wiele punktów w tej samej odległości które chcemy mieć ostrze - pomaga.
Pierwsze wrażenia z 3100.
1. Ma swoją masę więc pewnie leży w ręku.
2. Na razie uczę się możliwości więc nie spodziewam się zdjęć och i ach
3. Sprawdzone tematyczne działają zadowalająco
4. Muszę dokupić przejściówkę do filtra polaryzacyjnego
5. Mam nikona (hihi) takie marzenie z czasów w których bym nie pomyślał.
6. Pora zabrać się do robienia zdjęć :D a obiektywy może z czasem...

To akurat w dużej mierze zależy od szkła ( mozliwy FF, BF) oraz modułu AF ( Multi Cam 1000 i 1 pole krzyżowe). W D90-tce na bocznych polach potrafi przestrzelić, szczególnie jak celujesz w mało kontrastowe przedmioty. MultiCam 3500 ( D3, D700, D300) posiada już 51 pól AF( z czego 15 krzyzowych) - z dobrze skalibrowanym szkłem wali w punkt. Przydają się wszystkie, szczególnie na szerokim kącie i małej GO. Zawsze można wyłaczyć część pół, w drugą strone raczej nie nada ;)