Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Eagle Fishmark 320- optymalizacja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   kropka122

kropka122

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów

Napisano 08 luty 2011 - 08:52

Witam. Mam problem z osiągnięciem optymalnych ustawień echosondy po wyłączeniu funkcji identyfikacji ryb. Chodzi mi głównie o sensualiti chyba że jest jeszcze coś bardzo istotnego czego nie wiem. Proszę o pomoc bo na pewno macie dużo więcej doświadczeń z tego typu urządzeniami. Chyba że było to już opisane na forum to proszę odsyłacz bo osobiście nie znalazłem.Z góry dzięki.

#2 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 08 luty 2011 - 11:55

Ustawienie czułości zależy od głębokości. Ja ustawiam tak (mam odpowiednik Lowrance'a - X96): najpierw robię niską czułość, a potem podwyższam, dopóki wyraźnie zaczynam widzieć strukturę dna. Nie pływam na stałych ustawieniach; jeżeli mam czułość zoptymalizowaną na powiedzmy ok. 6-7m, to na wodzie 2m na ekranie pojawia się już totalna sieczka.

#3 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 08 luty 2011 - 13:29

A ja ustawiam czulosc w zaleznosci od lowiska.
Dla mnie determinujacy jest fakt, ze nie chce widziec za wiele.
Jak mam za duzo czarnego, to znaczy ze cos nie gra. I zmniejszam czulosc...

Na moim lowisku, glebokosc do 20 metrow nie zmienialem nigdy czulosc w zaleznosci od glebokosci.

Dla pelnej jasnosci : plywam na wersji Fishelite 480 (czyli Fishmark 480 + GPS)



#4 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 08 luty 2011 - 13:30

Dla mnie determinujacy jest fakt, ze nie chce widziec za wiele.
Jak mam za duzo czarnego, to znaczy ze cos nie gra. I zmniejszam czulosc...


Taka prawda B)

#5 OFFLINE   kropka122

kropka122

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów

Napisano 09 luty 2011 - 23:41

Czyli czeka mnie nauka prób i błędów na własnym łowisku. myślę że ten sezon przyniesie więcej doświadczenia.

#6 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 luty 2011 - 23:57

Istnieje wiele modeli sond, ktore moga byc rozmaicie skonfigurowane...
Jasnym jest, ze na calkowitym automacie, tj.np. wlaczona f-cja fish id, sensitivity (czulosc) nie da sie rozsadnie plywac ale...calkowita optymalizacja chyba nie jest mozliwa..

...o ile funkcja fish id powinna byc zawsze wylaczona, o tyle pozostale niekoniecznie. Nie trzeba definitywnie rezygnowac z automatu bo czesto okazuje sie, ze jest ok.
A juz na pewno (jezeli to mozliwe) nie warto rezygnowac z f-cji automatycznej zmiany skali glebokosci - trzeba recznie ustawiac zakres w zaleznosci od aktualnej glebokosci(ktora potrafi sie czasem ostro zmieniac).

Gumo
ps. a moge zdradzic, ze ja najczesciej plywam na automatycznej czulosci, z tym ze korzystam z malo popularnej sondy garmin. Sonda wspomniana to zupelnie inna para kaloszy i zdarza sie, ze widzi czasem ryby wszedzie.
Co nie zmienia faktu , ze to dobra rzecz lecz trzeba miec nieco doswiadczenia, zeby nie nabrac sie...

#7 OFFLINE   PRZEEMAS7

PRZEEMAS7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 100 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 luty 2011 - 20:51

Skoro wątek jest o optymalizacji to się podłącze i nie będę zakładał nowego. Mam FishEasy 245 (wiem że nie jest to super sprzęt ale to moja pierwsza echo którą kupiłem pod koniec tamtego sezonu żeby wejść pomału w temat echosond) i mam takie pytanie, jak jestem na głębokości powiedzmy 8m i mam ustawioną skale głębokości do 10m (czyli linię dna mam prawie na dole ekranu) przy czułości ustawionej na ~100% prawie nic nie pokazuje oprócz dna. Jak w tym samym miejscu, na tej samej głębokości ustawię skale głębokości na 20m (czyli linię dna mam w połowie ekranu) przy tej samej czułości widzę ładne łuki jak na symulatorze :D i resztę śmieci która pływa w toni. O co tu chodzi? :wacko:

#8 OFFLINE   PRZEEMAS7

PRZEEMAS7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 100 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 luty 2011 - 22:44

Nikt nie wie? :(

#9 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 17 luty 2011 - 07:54

O stożek...
Wyłącz zakres głębokości jaką chcesz kontrolować a włącz automat. Jak dasz małą zadaną głębokość echo wyłapuje prawie punktowo.
Mam 480 pływam na auto i nie mam tego problemu...
Dno i ryby bardzo dobrze widoczne a też mam zbiornik w zakresie od 6,5 - 12 metrów.

#10 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 luty 2011 - 12:06

Chyba jedyny sposob to wstawic zdjecie z opisem.

Gumo

#11 OFFLINE   PRZEEMAS7

PRZEEMAS7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 100 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 luty 2011 - 19:15

Wyłącz zakres głębokości jaką chcesz kontrolować a włącz automat.


Na auto jest to samo.

Na tym zdjęciu stożek 83kHz czyli 120 stopni. Widać łuki plus jakieś śmieci bo specjalnie ustawiłem sensitivity na 100. Nie mam drugiego zdjęcia ale jak bym ustawił skale głębokości na 10m to przepływając w tym samym miejscu widziałbym same dno bez żadnych łuków chociaż byłoby więcej miejsca na ekranie żeby je wyświetlić.

http://img249.imageshack.us/img249/3273/09102010180640x480.jpg

Wrzucę jeszcze jedno zdjęcie na stożku 200kHz czyli 60 stopni. Łuki słabiej widać ale z tą skalą głębokości jest to samo czyli jak bym ustawił skalę na 10m też bym nic nie widział oprócz dna.

http://img262.imageshack.us/img262/6453/09102010182640x480.jpg

#12 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 luty 2011 - 21:34

A probowales fish ID ustawic w pozycji Off(wył) a reszte na automatyke?
Tutaj widac, ze tak jakby bylo nastawione na full manual - z reguly skala glebokosci sie zmienia gdy glebokosc rzeczywista jest w ok 3/4 od gory wyswietlacza.

Jakbym mial taka sonde to uwazalbym na te odczyty przy stozku 120st, srednio im wierzac...

Twoja sonda dziwnie tez rysuje dno...tak jakby linia dna...jakas przerwa i dalszy poziom sygnalu.
U mnie to zawsze wyglada jak faza przejsciowa na pdst. czego mozna probowac oceniac czy dno jest twarde czy inne.

Czy cos Ci mowi funkcja greyline/whiteline?

Gumo

#13 OFFLINE   PRZEEMAS7

PRZEEMAS7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 100 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 luty 2011 - 10:29

Czy cos Ci mowi funkcja greyline/whiteline?


Tak :mellow: Ustawioną mam w granicach 70. I to tez jest ciekawe bo na obydwu zdjęciach greyline ustawiona jest w granicach 70 a jaka jest różnica w pokazywaniu twardości dna między 60 a 120 stopni.

Poprawiłem pierwsze zdjęcie bo nie wiem czy to tylko u mnie go nie ładowało czy u was tez.


#14 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 luty 2011 - 10:40

Po glebokim namysle...radze pozbyc sie tego wynalazku i kupic jakas sonde z prawdziwego zdarzenia...
Chcialem pomoc ale widze, ze wysilek moze byc nie adekwatny do oczekiwanych osiagniec..

Gumo

#15 OFFLINE   PRZEEMAS7

PRZEEMAS7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 100 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 luty 2011 - 10:51

Mój błąd bo mogłem poczekać trochę, dołożyć i od razu kupić jakąś z wyższej półki a nie napalać się i kupować byle jakiej żeby była tylko sztuka. Ale z drugiej strony pamiętam jak ją kupiłem i pojechałem pierwszy raz nad wodę, pierwsza moja myśl to była No to teraz wszystkie moje :mellow: Poczekam może ktoś się jeszcze wypowie na ten temat bo może ktoś sam miał taki problem i go jakoś rozwiązał.

#16 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 luty 2011 - 15:41

Zwlaszzca, ze (jak powtarzam tu do... <_< znudzenia) zupelnie wystarczajaca sonda (stary model Eagle fish mark 320) jako ze discontinued kosztowala do niedawna 100$.
Diabel moze tkwic w szzcegolach jak np w mocowaniu do roznych burt przetwornika za pomoca wysiegnika(juz nasadzilem gromkim glosem sporo panienek), ktorych to wysiegnikow zużyłem juz ze 4...

Natomiast odpalala wszedzie...i zawsze bylo mozna wzystko odpowiednio ustawic. Przy tym wystarczal aku 7Ah na caly dzien.


Gumo




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych