Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Distal - wylaczone z watku "Zapytanie do strugaczy woblerow"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 08 luty 2011 - 11:12

To teraz ja mam pytanie. Używałem tego distala:
http://allegro.pl/kl...1430652999.html

A teraz znalazłem inny, szybkoschnący:
http://allegro.pl/dwuskladnikowy-klej-epoksydowy-distal-szyb ki-i1407847553.html

Używał ktoś go? Warto, czy lepiej używać tradycyjnego?

#2 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 08 luty 2011 - 11:41

To teraz ja mam pytanie. Używałem tego distala:
http://allegro.pl/kl...1430652999.html

A teraz znalazłem inny, szybkoschnący:
http://allegro.pl/dwuskladnikowy-klej-epoksydowy-distal-szyb ki-i1407847553.html

Używał ktoś go? Warto, czy lepiej używać tradycyjnego?

To jest pewnie tylko szybkość zachodzenia reakcji. W związku z tym ten szybciej wiążący najprawdopodobniej ma większy skurcz, ale przy naszych zastosowaniach nie ma to znaczenia. Szybkowiążący (bo epoksydowe nie schną :D), ma jedną tylko wadę - potrafi szybko związać i to w trakcie prac a im więcej się go wymiesza - tym szybciej wiąże. Jakbyś wymieszał powiedzmy litr to mógłbyś go w ten sposób zapalić :D

#3 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 08 luty 2011 - 11:48

ma jedną tylko wadę - potrafi szybko związać i to w trakcie prac a im więcej się go wymiesza - tym szybciej wiąże. Jakbyś wymieszał powiedzmy litr to mógłbyś go w ten sposób zapalić :D


Zauważyłem to ostatnio przy laminowaniu żywicą poliestrową. Kiedy zaczyna wiązać (ma wtedy konsystencję galarety) wydziela duże ilości energii. Lepiej unikać mieszania znacznych ilości w plastikowych naczyniach i uważać, bo można się nawet poparzyć.

#4 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 08 luty 2011 - 12:00

Plastikowe najwyżej spłoną (co i tak w zamkniętym pomieszczeniu jest problemem) szklane mogą pęknąć bo w sumie mamy szybki przyrost temperatury...

#5 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 08 luty 2011 - 12:32

Okej dzięki za dokładną odpowiedź. Czyli zwykły będzie lepszy, do ewentualnych poprawek. Tylko obleciałem 2 miasta w okolicy, markety, u siebie nawet w budowlanym i nigdzie nie mogę już dostać tego Distala :(

#6 OFFLINE   robertd

robertd

    Legnica

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisano 08 luty 2011 - 13:30

ja uzywam tego bialego do wklejania stelazy schnie 1 dzien ale zastyga na kamien,natomiast ten szybkoschnacy do wklejania sterow ,szybkoschnacy jest troche slabszy od bialego

#7 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 08 luty 2011 - 13:57

Więc zostanę przy tym zwykłym, muszę tylko kogoś poprosić, żeby mi kupił bo u mnie kompletnie nigdzie go nie ma... A stery wklejam na bezbarwny poxipol :D

#8 OFFLINE   Kriss

Kriss

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 263 postów

Napisano 10 luty 2011 - 18:22

A ja używam szybkoschnącego do wklejania stelaży i sterów. Jak stosowałem zwykły, to bardzo mi ciekł, zawsze też po związaniu powstawała niewielka rynienka w miejscu wypełnienia (prawdopodobnie klej zmniejsza objętość gdy wiąże). Z szybkowiążącym nie mam tego problemu, bo daję go więcej (tak, że gdy zwiąże to naddatek ścinam i zeszlifowuję), a i tak nie spływa. Co do twardości po związaniu to nie zauważyłem różnicy (po tygodniu oba były jednakowo twarde).

#9 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 10 luty 2011 - 18:49

Aż tak nie zmienia objętości klej epoksydowy. Rynienka powstaje z dwóch powodów:
1. Zwilża materiał więc niejako wypływa na boki..., ale to mniejsza przyczyna.
2. Dzięki zwilżaniu doskonale wypełnia szczeliny wewnątrz (wpływając w nie) a ma na to sporo czasu. Szybkowiążący nie zdąży tego zrobić i twardnieje.

#10 OFFLINE   Kriss

Kriss

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 263 postów

Napisano 10 luty 2011 - 20:13

Może masz rację. Jednak jaka by nie była przyczyna, to i tak zawsze powstawała mi owa rynienka, co mnie denerwowało, a od kiedy zacząłem stosować distal szybkowiążący problem znikł. Nie bardzo też wiem, co należałoby zrobić, żeby przy stosowaniu zwykłego distalu uniknąć powstawania tej rynienki.

#11 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 10 luty 2011 - 20:25

No właśnie to się nie uda chyba, że będziesz czekał do żelowania i dodasz trochę w rynienkę. Tylko komu by się chciało.
BTW klej szybki i wolny chemicznie są prawie tym samym. Podejrzewam, że szybszy ma dodatek przyspieszacza reakcji - stąd wyższa cena i nietypowy czas wiązania dla epoksydów (bardziej pasujący do poliuretanów). Jednak jak podgrzejemy wolnego to też zacznie szybciej wiązać. Reakcja jednak w obu jest taka sama, tylko jej czas się zmienia. Parametry wytrzymałościowe przy naszych zastosowaniach nie są do odróżnienia. Skurcz natomiast takiego kleju jest poniżej 1 % bodajże, więc przy szczelinie 2 mm tego nie zauważymy.

#12 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 10 luty 2011 - 20:42

Ja będę zalewał oczka wiec spoko :D Wyobraźcie sobie, że dopiero w trzecim mieście w mojej okolicy dostałem distal... A już w weekend miałem do czwartego jechać :huh: :lol:

#13 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 10 luty 2011 - 20:43

W mojej okolicy nie widziałem distalu dość długo. Zapanował (i to nie ten nam znany) Dragon :D

#14 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2927 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 10 luty 2011 - 20:45

W mojej okolicy nie widziałem distalu dość długo. Zapanował (i to nie ten nam znany) Dragon :D

Kurczę, a ja mam na odwrót... szukałem z miesiąc temu tego dwuskładnikowego Dragona i wszędzie tylko Distal ;)

#15 OFFLINE   barto55

barto55

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaRadomsko

Napisano 10 luty 2011 - 23:24

Powinieneś być zadowolony, że wszędzie możesz kupić Distal, bo jest on lepszy od Dragona, od Poxipolu. Kup tylko zwykły Distal a nie Distal Rapid. Rapid wiąże bardzo szybko i najczęściej nie zdążysz z całkowitym wykorzystaniem przygotowanej porcji kleju.

#16 OFFLINE   Kriss

Kriss

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 263 postów

Napisano 13 luty 2011 - 14:02

Po kilku próbach można dojść do tego, ile kleju zdąży się wykorzystać zanim zacznie żelować, i przygotowywać tylko taką ilość, jaką zdąży się wyrobić. Oczywiście jeśli się chce jednorazowo rozrobić klej na np. 30 wobków to rapid odpada. Ja jednak wolę robić rapidem i rozrabiać ilość na 3-5 wobków. Myślę, że najlepiej kupić oba i przetestować samemu, który Ci bardziej pasuje. Każdy klej ma swoje wady i zalety, tak jak każdemu z nas zależy bardziej na różnych właściwościach używanego kleju. Mi np. zależy na tym, aby klej jak najmniej spływał po zalaniu wobka, a tu lepiej wychodzi rapid, komu innemu bardziej zależy np. na jak najdokładniejszym wypełnieniu szczeliny i tu lepszy będzie zwykły.

#17 OFFLINE   Manniek66

Manniek66

    Manniek66

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2343 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Bartosz

Napisano 04 styczeń 2013 - 14:54

Siemka , dzisiaj otworzyłem nowo kupiony klej distal classic i przeżyłem szok...on jest koloru kremowego.Tak ma być , czy coś jest nie tak z klejem ? 



#18 OFFLINE   Sambor

Sambor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 806 postów
  • LokalizacjaSmołdzino
  • Imię:Przemek

Napisano 04 styczeń 2013 - 15:21

distal classic ma właśnie taki kolor ;) do wklejania sterów polecam distal rapid 

pozdrówki



#19 OFFLINE   damian22777

damian22777

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów

Napisano 04 styczeń 2013 - 15:23

Jeśli jest to ten wolno schnący to OK, on taki ma kolor. Ten szybko schnący jest bezbarwny :)



#20 OFFLINE   Manniek66

Manniek66

    Manniek66

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2343 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Bartosz

Napisano 04 styczeń 2013 - 15:27

Uff , już myślałem że w castoramie jakieś gówno kupiłem :) A orientujecie się ile on mniej więcej schnie do stopnia że można dalej z wobkiem pracować ?