Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

co to jest 'casting'?


  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#41 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,198 posts

Posted 18 June 2006 - 13:24

@Thymallus

Własnie to miałem na myśli pytając we wczesniejszych postach, jaki multiplikator 15 lat temu nadawał sie do rzutów bardzo lekkimi przynętami. Skoro tylko dwie japońskie firmy mają w swojej ofercie multiki (i to od niedawna) do miotania paproszkow kilku gramowych. Z czasem pewnie bedzie tego wiecej i sama metoda bedzie popularniejsza. Zreszta co to znaczy UL. Ja pisząc UL mam na mysli kije 0-15g. Przynajmniej na moim ABU Conolon pisze UL a jest to kij 0-15g. W mojej krótkiej karierze lightowego castingowca szybko zorientowałem się, że miotanie przynet w granicach 7-12g jest całkiem skuteczne i nie odbiega technicznie zasadniczo od spinningu. Z lżejszymi niz 6g było gorzej to fakt. Wracając do zawodów (takie jest moje przypuszczenie) jeśli byłyby rozgrywane na łodkach, to casting może być całkiem konkurencyjna metodą dla spinningu. Ja wolę łowić z łodzi kijem 6 niz 9. Wykonuje w tym samym czasie więcej rzutów co pewnie jest związane z faktem mniejszej wagi zestawu z multikiem. Może kiedyś poczuje tę przyjemność o ktorej pisał @friko lowiąc lekkim castem (who knows) :D :D


#42 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26,625 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Posted 18 June 2006 - 13:35

@jerzy, zawody na ktore się powołuję rozgrywane są wyłącznie na łodziach, mimo to wędkarze łowią na krótkie wędki spinningowe.

Pozdrawiam
Remek

#43 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18,616 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 18 June 2006 - 18:53

@Jerzy

tak żeby była jasność w temacie Marioli, ja nie łowię przynętami poniżej 6 gram ponieważ inne ryby niż szczupak, okoń i sandacz jako cel castingowych łowów mnie nie interesują. Nie zamierzam na casting łowić pstrągów, kleni, jazi, wzdręg itp. Najlżejsze zestaw castingowy jaki obecnie posiadam jest klasy medium-light, kij do 12lb mocy. I tak już raczej pozostanie :D



#44 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,198 posts

Posted 18 June 2006 - 18:58

@friko,

rozumiem, że okonie łowisz tradycyjnie, na normalne przynęty typu guma, obrotówka, wahadło? Nie błaźnisz się mikrogumkami, bocznymi trokami itd? Chętnie bym się dowiedział, jaki zestaw castingowy do najlzejszych przynet używasz i dlaczego akurat taki?
Acha, czemu nie łowisz pstrągów i jazi na casting, z tego co wiem kilku w naszym kraju łowi tak i jest OK
pozd jerzy

#45 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18,616 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 18 June 2006 - 19:01



@Jerzy
świadomie od samego początku w swoim przypadku do castingu podchodzę przez pryzmat subiektywnie odczuwanej przyjemności. Z wyjątkiem cięzkiego castingu który uważam za najbardziej racjonalną metodę połowu cięzkimi przynętami. Jest to stanowisko które niezmiennie utrzymuję od samego początku funkcjonowania we wszelkich dyskusjach dot. castingu i spinningu.

Pstrągów nie łowię w ogóle i nie zamierzam. Nie przemawia to do mnie. Ryby takie jak kleń, jaź, boleń łowię w rzekach, a nad rzekę chodzę tylko ze spinningiem. Stąd docinki @Remka że złowiłem bolenia na jego zestaw castingowy :lol: . Rzeczywiscie, da sie. Przynętą był 28 gramowy kastmaster posyłany przy pomocy zestawu wartego jakies 4-5tys zł. :huh: Ja sie przyzwyczaiłem chodzić nad rzekę ze spinnem, bo wędkowanie rzeczne, zwłaszcza nocne, traktuję w kategoriach survivalowych bardziej niż przyjemnościowych. B)

Mój najlżejszy kij widzisz na zdjęciu. Jest to mój projekt wykonany w pracowni FC. Bardzo specyficzna, szybka wędka, na pewno kontrowersyjna, natomiast mi odpowiada bardzo. Najwieksza frajda jest przy przynetach ok 8-12 gram takich jak wahadłowki, woblerki , gumki. Woblerkami yo-zuri 6 gram też można rzucać , podobnie jak obrotowkami typu aglie nr 3 - chociaz nie na porazajace odleglosci. Do takich zastosowan prawdopodobnie opracuję sobie specjalistyczny kijek o podobnej mocy ale nieco wolniejszy. Aczkolwiek podskornie czyje ze jesli chodzi o obrotowki to zwykly spinn i tak bedzie lepszy.

Bocznym trokiem błaźnię się jak to określiłeś jak najbardziej, oczywiscie na korbe, od czasu do czasu. Próbuję tak łowić ryby spokojnego żeru i tzw. białe drapieżniki, z różnym skutkiem.

Pozdrawiam

Attached Files



#46 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26,625 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Posted 18 June 2006 - 19:10

@Friko, ja zanotowałem sobie w kajecie Twoje słowa :lol:. Trzymam Ciebie za słowo.

Nie zamierzam na casting łowić pstrągów, kleni, jazi, wzdręg itp.


Pozdrawiam
Remek

#47 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,198 posts

Posted 18 June 2006 - 19:30

Jak rozumiem, młynek to shimano scorpion?
Ja w przyszlości chciałbym castowego kija o cw od 0-12g max, ale raczej w akcji 'moderate niż fast i długosci minimum 7. To miałby być kijaszek własnie pod mepsa 2,3 albo woblerki typu shad rap 5, executor 7, perch 5DR, salmo popper itd. Do tego Team Daiwa Sol albo Daiwa Presso, na mlynku żylka 0,20. Shimano nie lubię, może dlatego, że nie lowiłem w zasadzie takim kolowrotkiem. Widzialem w katalogu ABU kija conolon speedlock o podobnych parametrach. Co sądziecie o moim pomyśle?
pozd Jerzy ;)

#48 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18,616 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 18 June 2006 - 19:34

@Remciu

trzymaj, trzymaj :lol: dla mnie casting lzejszy niz jerkowy (cudzusłów stawiam żeby uniknąć już dalszych dysput) kojarzy się z południem USA. Przyjemnie jest wtedy jak świeci słoneczko, wieje lekki zefirek, a ja w ciemnych okularach czuję się prawie jak w Alabamie B) Jeśli w bajorku do którego rzucam ostał się akurat jakiś szczupaczyna czy sandaczyk to jest super.



B)

Natomiast jesli musze zasuwac przez kilometr chaszczy nad Wisla czu Bugiem i nie jestem pewien jaka przyneta bede musial rzucic i na jaka odleglosc, a do tego np. wieje albo mocno sie zmierzcha to ja nie czuje sie jak w Alabamie i nie łowię na casting :mellow:

Pozdrawiam

Attached Files



#49 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18,616 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 18 June 2006 - 19:41

@Jerzy

taki blank własnie stoi u mnie w pokoju, jest to Batson IP842, do którego przed chwila skonczylem pierwsza przymiarke do spacingu. Z tym ze wiem na pewno ze blank bede skracal z 7 stóp do dlugosci 6'6
Widziałem też ostatno kijek zrobiony na blanku Talona 7'0 MLF ale w dwóch kawalkach - bardzo obiecujaco wygladal, dla mnie jednak ciutke drogi blank.

Nie znam przynęty takiej jak perch 5 DR, ale z całą pewnościa do woblerów typu DR kijek do ktorego sie przymierzam sie nie nada. Ogólnie nie bardzo wypbrażam sobie kij castingowy który bedzie na tyle delikatny, zeby komfortowo slac obrotowke nr 2 i na tyle sztywny, zeby dobrze prowadzic wobler typu SDR czy DR. Ja kupuje woblerki z malymi sterami, a jak chce zeby glebiej chodzily to kupuje tonace albo suspendingi. Niestety, casting wymusza pewne kompromisy. Można też do nazwać dbałością o poprawny dobór zestawu.

Pozdrawiam

#50 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18,616 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 18 June 2006 - 20:06

Shimano nie lubię, może dlatego, że nie lowiłem w zasadzie takim kolowrotkiem.


No to rzeczywiscie masz uzasadnienie zeby nie lubic shimano :lol:
Tak, na zdjeciu jest scorpion 1001 z plecionka PP10lb.



Jak widać plecionki nawiniętej jest zbyt duzo :unsure: ale wychodze z zalozenia ze po pierwszej brodzie zostanie akurat :lol:

Attached Files



#51 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,198 posts

Posted 18 June 2006 - 20:54

@Friko
za shimano nie przepadam z subiektywnych powodów. Może dlatego nie garnąłem się specjalnie do rzucania tymi mlynkami. No może raz waliłem cegłami za pomoca pożyczonego curado i było swietnie.

jak na 1010 lb to dośc cienka jest ta twoja plecionka :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
JW

#52 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18,616 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 18 June 2006 - 22:06

Już poprawione B)

#53 OFFLINE   Porter

Porter

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 posts

Posted 21 June 2006 - 21:45

dużo tekstów,ciekawych wywodów a może łowienie na jerki wędką z multikiem to po prostu baitcasting-dla mnie może się to nazywać remkasting-moi mistrzowie Remku,Sebku oni i tak wiedzą co robią-przypomina mi się rozmowa ze Zdunem na temat castingu przy kociołku-pamiętacie chłopaki? :mellow: A wszystko to dlatego że mój największy ups....dzięki Rognis,dzięki Remek....ach ta moja życiówka....to dzięki Wam ale o tem potem czekamy na 2 część opowieści z Roslagen....Pozdrówka Porter


#54 OFFLINE   Porter

Porter

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 posts

Posted 21 June 2006 - 21:50

w sumie także i w szczególności chciałbym podziękować za te szczególne kotwice Guzowi-niech żyje Barca-wiesz stary o co chodzi.Guzu Wielkie Honory dla Ciebie żeś mi tak uzbroił tego jerka.Pozdrawiam,Pozdrawiam gorąco

#55 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14,825 posts
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Posted 22 June 2006 - 13:21

Embarassed

Polecam sie na przyszlosc Porter :D


Guzu