Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Widawa - troć, pstrągi i co z tego wyszło?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów

Napisano 23 luty 2011 - 14:42

Tak z dziesięć lat temu Widawa była zarybiana tymi rybkami. Z pstrągiem to chyba całkiem lipa była od początku bo jako miłośnik tej rzeczki dwa sezony chodziłem po tych lasach z wędką i nie widziałem ani pstrągowego ogona. Na bystrzach widywałem coś jak presmolty troci ale strasznie je szczupaki sobie upodobały i musiały na kilkucentymetrowej wodzie się pilnować.
Jak to teraz wygląda? Coś zostało z tych ryb? Troć całkiem zeszła i nie wraca? Wały Śląskie to ciężkie miejsce dla ryb, które chciały by powrócić. Nie wiem jak teraz ale dawniej spore stado troci dochodziło do elektrowni. A czy dawały radę na przepławce?
Jakieś szesnaście lat temu, na wysokości lotniska, miałem wyjście do woblera ogromnej ryby podobnej do pstrąga a to chyba było w czasach kiedy jeszcze nie było zarybień a wielkość ryby też nie zarybieniowa była.

Pstrągi to dwa-trzy lata temu, ponoć na wiosnę na robaka trochę połapane zostały ale nie wiem jak duże i czy nie z jakichś ostatnich zarybień.

Jestem bardzo ciekaw, bo Widawa to moja magiczna rzeka. Po kilkunastu latach ciężkiego spiningu odrzańskiego coś mnie znów zaczyna nad nią ciągnąć.
  • Widav lubi to

#2 OFFLINE   Slavobeer

Slavobeer

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1124 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Sławozbir

Napisano 23 luty 2011 - 15:31

Słyszałem kiedyś o pstrągach na Widawie sporo powyżej Wrocławia, ale ta reszta informacji, które podajesz jest ciekawa.
Nie ukrywam, że tez jestem pod wrażeniem Widawy i uwielbiam się nad nią szwendać z kijaszkiem za kleniami. Jest tak dzika w porównaniu np. ze Ślęzą...
Tylko na zębate bobry trzeba uważać hihi :lol:

#3 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów

Napisano 23 luty 2011 - 15:38

To była nawet Woda krainy pstrąga i lipienia z wszystkimi ograniczeniami dla wody górskiej. Obejmowała odcinek między Chrząstawą a Zbytową na północ od Wrocławia. Cały odcinek praktycznie w lesie. Może i teraz tak jest. Nie wiem.

Edit: Przypomniałem sobie, że pięc lat temu obserwowałem coś jak małe, takie po kilkanaście centymetrów, pstrążki z mostu w Krzyżanowicach ale wtedy nie działała jeszcze tama w Szymanowie.

#4 OFFLINE   tomuś

tomuś

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 177 postów
  • LokalizacjaOstrów Wlkp.

Napisano 23 luty 2011 - 15:56

W latach 93, 94 dopływ Widawy - Dobra była zarybiana pstrągiem przez chłopaków z Polaru, nawet pewien jej odcinek był tzw. łowiskiem specjalnym na który sprzedawano ograniczoną ilość pozwoleń. Mi osobiście nie udało się wtedy złapać pstrąga na Widawie ale łapano je sporadycznie przy łowieniu na spławik.

#5 OFFLINE   PiotrL70

PiotrL70

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 690 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:P.L

Napisano 25 luty 2011 - 20:16

MI SIE udalo zlowic kilka chyba to byly smolty troci W LATACH 2003-2004 KIEDY JESZCZE zagladelem wiosna nad widawe za jaziem w okolicach mostu drogowego drogi na Oborniki .od tamtego czasu bywam sporadycznie, ale skoro trocie wchodza do bystrzycy co i do widawy nie powinny miec przeszkod

#6 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów

Napisano 25 luty 2011 - 20:55

A skąd wieści o trociach w Bystrzycy? Czy ta rzeka też była zarybiana tymi rybami?

Edit: Już sobie wyguglowałem :D

#7 OFFLINE   ergie1

ergie1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 75 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Gawron

Napisano 05 wrzesień 2016 - 10:55

Potwierdzam. Kilkanaście lat temu w Widawie były pstrągi potokowe. Około 2000 roku moja małżonka złowiła pięknisia 27 cm w lutym.

Niestety Widawę załatwił zbiornik w Michalicach ( ok.100 ha płytkiej wody ) ogrzewając jej wody ,a ostatnio .... melioranci.

Pojechałem w lutym br. z sentymentu do tej pięknej rzeczki i przeżyłem horror. Poje....ni melioranci  w okolicach Starego Młyna wycieli wszystkie nadbrzeżne drzewa. Ponoć ma tam powstać jakiś zbiornik. Więc spier......lono następną "byłą rzeczkę pstrągową"/

Załączone pliki



#8 OFFLINE   morowy

morowy

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 06 wrzesień 2016 - 08:58

Potwierdzam. Planowana jest budowa nowego zbiornika na Widawie w okolicach Bierutowa...
http://www.komunikat...towokosztorysow

Użytkownik morowy edytował ten post 06 wrzesień 2016 - 09:05


#9 OFFLINE   ergie1

ergie1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 75 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Gawron

Napisano 06 wrzesień 2016 - 09:18

Zauważyłem także duży zbiornik zaraz za mostkiem na Widawie na drodze z Jelcza przez Brzezinki do Ligoty, zaraz za mostem po prawej stronie w łąkach jest chyba wyrobisko piasku, około 2-4 ha, a po lewej stronie wykarczowane cale pobrzeże rzeki.



#10 OFFLINE   Radeon

Radeon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 82 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radosław

Napisano 18 wrzesień 2016 - 10:00

W tym roku złapano troć w Widawie. Spotkałem przypadkowego wędkarza, który się pochwalił fotkami, no i walorami kulinarnymi...



#11 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów

Napisano 19 wrzesień 2016 - 19:44

Na którym odcinku Widawy?



#12 OFFLINE   Radeon

Radeon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 82 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radosław

Napisano 19 wrzesień 2016 - 19:59

Na którym odcinku Widawy?

tego mi już nie powiedział



#13 OFFLINE   ergie1

ergie1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 75 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Gawron

Napisano 20 wrzesień 2016 - 08:28

Witam kolegów Widawiarzy.

W Widawie troć pojawia się z zarybień Odry, jakich dokonuje PZW Wrocław.  Trocie są wpuszczane w okolicach ujścia Bystrzycy i Widawy, która uchodzi do Odry niedaleko ujścia Bystrzycy, oczywiście po stronie prawej a nie lewej jak Bystrzyca. Potwierdzam te wieści o troci. Ale nie przesadzajmy, są to rodzynki, jedna, dwie w roku. Ja słyszałem o złowieniu w okolicach Starego Młyna, powyżej Chrząstawy, okolice Dziupliny. Była to ładna rybka, około 8 kg !!! Prawdopodobnie powróciła na tarło z zarybień sprzed kilku lat.

Pozdrawiam



#14 OFFLINE   MARCIN W

MARCIN W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 50 postów

Napisano 22 wrzesień 2016 - 01:57

Witam,

 

W Szymanowie znajduje się około czterometrowy jaz niewyposażony w przepławkę więc nie ma możliwości żeby ryby mogły migrować. Kilkanaście lat temu faktycznie ryby z Odry przepływały do Widawy ale kanałem ulgowym łączącym obie rzeki w okolicach Swojszyc (przed śluzą bartoszowice). Po powodzi niestety kanał stał się niedrożny i utracił swoją funkcję. 

 

Pozdrawiam



#15 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów

Napisano 22 wrzesień 2016 - 07:58

Jak zbudowali tamę w Szymanowie to faktycznie wygladało, że koniec tej rzeki ale plany ze stawami troszkę się pogmatwały i tama sporo czasu stoi otwarta, spokojnie ryby sobie mogą migrować w tym czasie w górę. 



#16 OFFLINE   jarotukan

jarotukan

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaDziuplina
  • Imię:Jarek

Napisano 13 maj 2019 - 20:20

Jak dzisiaj wyglada rybostan Widawy? Wydaje mi sie ze ta rzeczka nadawala by sie dla ryb lososiowatych, pstrag lipien, troc, jeszcze jakby tam zrobic nokilla byloby fajna miejscowa do lowienia. Nie wiecie czy sa tam prowadzone jeszcze jakies zarybienia? Niedlugo przeprowadzam sie w okolice Jelcza i chetnie tam zajrze ponownie po 20 latach. Pozdrawiam.



#17 OFFLINE   jarotukan

jarotukan

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaDziuplina
  • Imię:Jarek

Napisano 13 maj 2019 - 21:11

O juz znalazlem:

ZARYBIENIA 2019 

 

Obwód rybacki rz. Widawa nr 3 – zarybienie certą (narybek jesienny po przezimowaniu) - 05.03.19 r. Chrząstawa

Obwód rybacki rz. Barycz nr 3 – zarybienie certą (narybek jesienny po przezimowaniu) 05.03.19 r. Ryczeń

Obwód rybacki rz. Barycz nr 3 – zarybienie miętusem (wylęg żerujący) 05.03.19 r. Ryczeń

Obwód rybacki rz. Widawa nr 3 – zarybienie miętusem (wylęg żerujący) - 06.03.19 r. Dobra

Obwód rybacki rz. Widawa nr 3 – zarybienie miętusem (wylęg żerujący) - 06.03.19 r. Bierutów

Obwód Rybacki rz. Odra nr 3 - zarybienie miętusem (wylęg żerujący) 06.03.19r. Jelcz-Laskowice

Obwód rybacki zb. Mietków na rz. Bystrzyca nr 3 – zarybienie miętusem ( wylęg żerujący) 06.03.19r. powyżej zbiornika

Obwód rybacki rz. Oława nr 1 – zarybienie miętusem (wylęg żerujący) 06.03.18. Oława

Obwód rybacki rz. Barycz nr 2 – zarybienie miętusem (wylęg żerujący) 14.03.19 r. Milicz

Obwód Rybacki rz. Odra nr 3 - zarybienie miętusem (wylęg żerujący) 14.03.19r. Czernica

Obwód rybacki rz. Oława nr 1 – zarybienie miętusem (wylęg żerujący) 14.03.18. Strzelin

Obwód Rybacki rz. Odra nr 4 - zarybienie sumem (kroczek) 14.03.19r. Wrocław

Obwód Rybacki rz. Odra nr 3 - zarybienie sumem (kroczek) 14.03.19r. Oława

Obwód Rybacki rz. Odra nr 5 - zarybienie sumem (kroczek) 14.03.19r. Wrocław

Obwód rybacki rz. Bystrzyca nr 4 Pełcznica – zarybienie trocią (wylęg żerujący) - Stanowice 03.04.19r.

Obwód rybacki rz. Bystrzyca nr 4 Strzegomka – zarybienie trocią (wylęg żerujący) - Dobromierz 03.04.19r.

Obwód rybacki rz. Widawa nr 3 – zarybienie trocią (wylęg żerujący) - Dobra 03.04.19r.

Obwód rybacki rz. Widawa nr 3 – zarybienie trocią (wylęg żerujący) - Kiełczów 03.04.19r.

Obwód rybacki zb. Mietków na rz. Bystrzyca nr 3 – zarybienie pstrągiem potokowym (narybek letni) 12.04.19r. Krasków

Obwód rybacki rz. Widawa nr 3 – zarybienie pstrągiem potokowym (narybek letni) - Bierutów 12.04.19r.

Obwód rybacki rz. Widawa nr 3 – zarybienie pstrągiem potokowym (narybek letni) - Chrząstawa

12.04.19r.

Obwód rybacki rz. Ślęza nr 1 – zarybienie karpiem (kroczek) 18.04.19r. zb. Łagiewniki

Obwód rybacki rz. Ślęza nr 1 – zarybienie pstrągiem potokowym (narybek letni) 18.04.19r. m. Łagiewniki

Obwód rybacki zb. Mietków na rz. Bystrzyca nr 3 – zarybienie karpiem(kroczek) 18.04.19r. m. Mietków

Obwód rybacki rz. Barycz nr 3 – zarybienie karpiem (karpiem) 18.04.19 r. zb. Ryczeń

Obwód rybacki rz. Widawa nr 1 – zarybienie karpiem (kroczek) -  zb. Stradomia 18.04.19r.

Obwód Rybacki rz. Odra nr 3 - zarybienie szczupakiem (wylęg żerujący) 15.04.19r. OTL, Żółta woda, Stary Otok 

Obwód rybacki rz. Widawa nr 1 – zarybienie szczupakiem (wylęg żerujący) -  zb. Stradomia 15.04.19r.

Obwód Rybacki rz. Odra nr 6 - zarybienie kleniem (wylęg żerujący) 07.05.19r. Słup

Obwód rybacki rz. Oława nr 1 – zarybienie kleniem (wylęg żerujący) 07.05.19. Oława

Obwód rybacki rz. Barycz nr 2 – zarybienie kleniem (wylęg żerujący) 07.05.19 r. Żmigród

Obwód Rybacki rz. Odra nr 6 - zarybienie trocią (smolt) 09.05.19r. Brzeg Dolny

Obwód Rybacki rz. Odra nr 6 - zarybienie miętusem (1.) 15.05.19r. Słup

Obwód Rybacki rz. Odra nr 4 - zarybienie miętusem (1.) 15.05.19r. Wrocław


  • AdamO. lubi to

#18 OFFLINE   JSt14

JSt14

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 64 postów
  • LokalizacjaTrzebnica

Napisano 13 maj 2019 - 21:27

Na papierze się "zgadza", ale ktoś widział te zarybienia? 



#19 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 13 maj 2019 - 21:57

Miętus über alles !
  • Krzysiek P lubi to

#20 OFFLINE   JSt14

JSt14

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 64 postów
  • LokalizacjaTrzebnica

Napisano 13 maj 2019 - 22:08

Chyba w zamrażarkach działaczy :P






Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych