Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

SZWECJA - Prośba o radę w doborze much.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   harry

harry

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 153 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Krzysiek
  • Nazwisko:S

Napisano 28 luty 2011 - 21:34

Koledzy, wyjeżdżam z chłopakami na początku czerwca do środkowej Szwecji polować na metrowe szczupaki :lol:
Nie mogąc się doczekać przeglądam strony dotyczące miejsca w które się wybieramy i doczytałem że tamtejsze rzeki obfitują w salmonidy. Ta wiadomośc natchnęła mnie chęcią spróbowania łowienia na muchę.
Mam dwudziestoletnią muchówkę firmy DAM, sznur pływający nr.5 wodery i jeszcze parę gadżetów. Zdecydowanie brakuje mi doświadczenia. Próbowałem kiedyś na Dunajcu w młodości ale jakoś mi nie wychodziło. Może dlatego że koniecznie chciałem coś złapać na suchą muchę Embarassed

I tu pojawia się moja prośba. Powiedzcie proszę jakie przynęty zabralibyście do Szwecji będąc na moim miejscu. Chodzi mi o konkretne przykłady much, nimf itp.
Muszę sobie skompletować pudełeczko a chciałbym dać rybom jakąś szansę na bycie złapanymi.
Jestem otwarty na wszelkie rady i sugestie.
Pozdrawiam
Harry

#2 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 28 luty 2011 - 21:57

Witam,

Troche z moich paru wyjazdow:

Nimfy: zlotoglowka na bazancie, rozowy kolnierz, taki blyszczacy; kielze, stonowane kolory, mieszanki brazow, ciemnej zieleni, cos rozowego na metna wode. Rozmiary 10, 12. Troche pedalkow, na 16; pupy wychodzacych chrustow i majowek.

Suche: podstawa to imitacje chruscikow, moje to glownie cdc. Aby plywaly non stop czesto tulow robilem z korka, na to cdc i pozniej brazowy kogut. Sprawdzaja sie tez wzory z uzyciem pior kaczki jako skrzydelek. Black Ant ( czarna mrowka), super skuteczna na wielu lowiskach, jestki majowe: jesli jest to fatycznie srodkowa Szwecja to masz szanse na udane polowy. Mi sprawdzily sie dwie odmiany: extended body z pianki i bardziej klasyczna, zachowujaca kolory.

Mokre- bardzo skuteczne sa muchy z wykorzystaniem pior jungle cock jako skrzydelek, do tego srebrny tulow i ewentualnie jakies niebieskie badz czerwone piorka na dole

Streamery- klasyczne imitacje strzebli, jak slajzurki; cos z wykorzystaniem chaterouse, czesto imitujacego w nocy jakis bialoryb; ostatnio jak bylem polowilem na malutkiego allys schrimp; bialo-niebieskie, znowu imitujace bialoryb w ciagu dnia

Warto dowiedziec sie jak najwiecej o lowisku, co oprocz ryb tam zyje, czy sa tylko kielze czy tez widelnice. Nie warto za bardzo patrzec na lokalne nimfy,strata czasu.

Co wiecej: koniecznie Loon Aquel, jedyny mi znany preparat nie sklejajacy pior cdc, strasznie ulatwia zycie. Moje miejsce ma bardzo silny nurt stad zylki na przypony zaczynaja sie od 0.14 w dol, najczesciej zakladalem 0.16. Sa jakies szanse na wyjecie pstraga.

Najskuteczniejsza jest oczywiscie nimfa, ciezko spotkac kogos dobrze sie nia poslugujacego, wyniki potrafia byc niesamowite. Wieczor to czas sucharow, warto obserwowac wode i owady jakie sa zbierane, kolor jest mniej wazny od wielkosci.

Postaram sie zebrac do konca tygodnia i podeslac troche zdjec.

Bujo

#3 OFFLINE   harry

harry

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 153 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Krzysiek
  • Nazwisko:S

Napisano 28 luty 2011 - 22:07

Super, wielkie dzięki.
Ja niestety nie robię much więc będę musiał poszukać coś takiego w sklepach internetowych.
Pozdrawiam.
Harry

#4 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 28 luty 2011 - 22:18

Ok- najlatwiej bedzie jak porobie troche zdjec wzorow na jakie mialem wyniki, bez problemu znajdziesz kogos, kto zajmuje sie tym profesjonalnie jak np. Lukasz Ostafin, Andrzej Koziel czy wielu innych i zamowisz sobie u nich.

Pozdrawiam,

Bujo

#5 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 28 luty 2011 - 22:32

Bujo,
O rany! W pas się kłaniam :D Stukrotne dzięki!

#6 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 05 kwiecień 2011 - 16:59

Witam,

Niestety nie jestem w stanie zrobic dobrych zdjec muchom jakich uzywalem z powodzeniem w Szwecji :( Przekaze komus kto sie zna bardziej na fotografi i powklejam.

Bujo

#7 OFFLINE   harry

harry

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 153 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Krzysiek
  • Nazwisko:S

Napisano 05 kwiecień 2011 - 17:14

Super, wielkie dzięki.

Ja już pomału kompletuję sprzęt. Nowa wędka się robi :lol: , do tego muszę dokupić jakiś kołowrotek, sznur też chyba kupię bo 20 lat to pewnie sporo, nawet jak dla mało używanej linki.

A w ogóle to jestem już tak napalony że nie wiem jak dotrwam do tego czerwca.

Mam tylko nadzieję, że nie bedą nam brały jak szalone metrowe szczupaki bo wtedy z nauki łowienia na muchę nici ;)

Pozdrawiam.

#8 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 05 kwiecień 2011 - 17:21

Witam,

A co za wedke sobie sprawiles?

Czasem bywa ciezko, pamietam ile musialem tlumaczyc towarzyszom, zeby wreszcie przestali ganiac kaczodziobe po jeziorze i ruszyli dupska nad rzeke, metrowki braly :D Lipienie tez :D

MW



#9 OFFLINE   harry

harry

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 153 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Krzysiek
  • Nazwisko:S

Napisano 05 kwiecień 2011 - 17:35

Zamówiłem wędkę u Pana Irka w Fishing Center korzystajac z faktu iż Krzysiek wygrał nagrodę swoim opowiadniem Szwecja na dziko i był tak chojny że podzielił się ze mną jako z nieodzownym towarzyszem ;)

Wędka na blanku Batsona 2 częściowa długość 2,75 #5. Pan Irek mówił że to dobry blank dla początkujących i dla starych którzy nie maja już siły rzucać. Myślę że dla mnie jak znalazł, na teraz jako dla początkującego i na za chwilę bo w tym roku strzela mi 40-tka :lol:

#10 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 05 kwiecień 2011 - 17:46

Lowilem troche taka wedka, kolegi. Bardzo fajna, on mial zalozona linke Rio Grand #5. Bardzo latwo sie rzuca, laduje dobrze, bedziesz zadowolony :D



#11 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 07 kwiecień 2011 - 09:39

na gac-ku maja promocje teraz na te linki


http://www.fishingmegastore.com/view.php?module=products& ;search=view.php?module=productsnew&search=forty+plus&am p;searchbutton.x=0&searchbutton.y=0

#12 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 10 maj 2011 - 09:06

Witam,

Tak na razie wygladaja moje pudelka na tegoroczna Szwecje, troche much jeszcze do dokrecenia, pare nimf, sporo suchych chrustow, kilka jetek majowych. W tym tygodniu zabieram sie za streamery, pozniej lososiowe :D



Prawie wszystkie na bezzadziorach, lapie sie tam duzo ryb i mozna spokojnie oszczedzic im pyski :D :D :D

Załączone pliki



#13 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 10 maj 2011 - 09:11

Wow! :huh:
No to chyba musimy jeszcze trochę uzupełnić zestawy. Choć coś już z tego mamy :D

#14 OFFLINE   harry

harry

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 153 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Krzysiek
  • Nazwisko:S

Napisano 10 maj 2011 - 13:17

Też mam wszystko zamówione na bezzadziorach, ale widzę że trochę trzeba uzupełnić pudełko ;)

#15 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 10 maj 2011 - 13:22

Też mam wszystko zamówione na bezzadziorach, ale widzę że trochę trzeba uzupełnić pudełko ;)


Spokojnie, moje muchy maja mi starczyc na tydzien intensywnego ( kilkanascie godzin dziennie) lowienia. Gdy jezdzilismy do domkow nie bylo problemow, bralo sie caly majdan i dokrecalo na miejscu jesli bylo potrzebne. Pod namiotem jakos nie bedzie mi sie chcialo, stad tyle much. Wiekszosc to sprawdzone wzory i wielkosci z lat poprzednich. Najwiecej nimf oczywiscie bo straty sa dosc duze, same ryby po tygodniu lowienia staja sie coraz bardziej wybredne i trzeba kombinowac :D

Bujo

P.S. I tak caly czas bede czekal na rojke jetki majowej, wtedy sie dopiero dzieje :D :D :D

#16 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 11 maj 2011 - 05:56

Wow Michał ale odlot w tych Twoich pudełkach.Ten majtkowy róż jest The Best!!!! :lol:

P.S.
Michał ładnie wykonane te Twoje nimfki, ale jętki to już perfect B)

#17 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 11 maj 2011 - 07:38

Wow Michał ale odlot w tych Twoich pudełkach.Ten majtkowy róż jest The Best!!!! :lol:

P.S.
Michał ładnie wykonane te Twoje nimfki, ale jętki to już perfect B)



Jozi,

Ten majtkowy roz wielokrotnie ratowal mi dupsko na rybach. Do nimf jakos strasznie sie nie przykladam, nie w wypadku gdy mam ich pare setek do ukrecenia. Maja byc skuteczne i takie sa. Szczegolnie te z brazowej wloczki Anchora. Mialem na nie ryby gdziekolwiek bym nie lowil ale cala tajemnica staje sie widoczna dopiero po namoczeniu :D Te ze zdjec to kombinacje skutecznych kolorow w Jamtland. Kilka wielkosci, rozne glowki wielokrotnie sa wazniejsze od 30 roznych kolorow owijek. Moze na polskich rzekach jak San, gdzie ryby sa '' zboczone'' i licza odnoza by sie nie sprawdzily :D Na Dunajcu nie narzekalem :D

Jetki ze zdjecia to szczerze mowiac troche kaszana, prawdziwe bede krecil na dniach :D

Bujo




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych