Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

Kelt贸w cd ..


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
80 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2747 post贸w
  • LokalizacjaElbl膮g
  • Imi臋:艁ukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 23 marzec 2011 - 16:13

@king, jesli jestes ichtiologiem albo pasjonatem tematu, to smialo napisz prosze cos wiecej niz telegraficzny skrot jakiejs starej opinii.

@baloo, nie tylko suche fakty z cylku biologicznego troci/lososia, ale na przyklad wyniki badan. Przeciez naukowcy z IRS i innych tego typu instytucji prowadza eksperymenty/badania. Kogo jak kogo ale nas wedkarzy takie rzeczy powinny interesowac najbardziej.

#62 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4456 post贸w

Napisano 23 marzec 2011 - 16:56

Witam,

Wystarczy pojechac do Damnicy i przeprowadzic wywiad z jednym z naszych forumowiczow. Zapewne chetnie odpowie na wasze pytania. Jakby co moge nagrac. Ja mam za daleko.

Bujo

#63 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z g艂upota nie ma wygranych, s膮 tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 post贸w
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 23 marzec 2011 - 16:59

By艂o by dobrze zrobi膰 taki materia艂, por门倃na膰 do艣wiadczenia z innych kraj门倃, np takiej Irlandii (co nawet wiem kto wie sporo ) i Norwegii.
Pomys艂 na ciekawy artyku艂, zajm臋 si臋 tym :D da膰 mi chwil臋.

#64 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2747 post贸w
  • LokalizacjaElbl膮g
  • Imi臋:艁ukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 23 marzec 2011 - 17:29

O to to to, wlasnie o cos takiego mi sie rozchodzi panie kolego. Zeby wciagnac do dyskusji, kogos kto siedzi w tym temacie i ma cos ciekawego do powiedzenia. Bo ostatnio jerkbait stal sie bardziej portalem dla globtroterow (sam zreszta dolozylem swoja cegielke do tego), a inne sprawy zostaly zepchniete na margines.

I jeszcze raz @baloo. Niestety nie wszyscy maja mozliwosci, zeby aktywnie brac udzial w pracach na rzecz naszy wod. Ja sie do takich zaliczam, ale jesli pojawila by sie ciekawa inicjatywa wedkarska na rzecz dajmy na to restytucjiochrony lososiowatych, to chetnie wespre ja finansowo, bo tyle moge. I pewnie znajdzie sie wiecej takich osob. Aha, nie mam tu na mysli stowarzyszen przyjaciol rzeki X czy Y, ktorzy w listopadzie patroluja tarliska po to, zeby w styczniu se polowic kelty.

#65 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4456 post贸w

Napisano 23 marzec 2011 - 17:48

Aha, nie mam tu na mysli stowarzyszen przyjaciol rzeki X czy Y, ktorzy w listopadzie patroluja tarliska po to, zeby w styczniu se polowic kelty.



Lukomat- uwazam, ze tutaj troche przegiales. Ludzie pilnowali tarlisk aby ryby nie byly zberetowane przez klusoli jak rowniez, zeby bylo troche troci z naturalnego tarla. Kolejny raz zadaje pytanie jaka wartosc ma kelt troci splywajacy do morza? Na tarlo do rzeki juz raczej nie wroci wiec co najwyzej mozna za nim pozniej, jak sie odpasie, polatac po Baltyku.

Troche sie tego nasluchalem przez ostatnie miesiace i to od faceta siedzacego w PZW Slupsk, ktory miedzy innymi uzyl 300 kilo troci do sztucznego tarla gdzie rok wczesniej bylo tego dwie tony wiecej; wiekszosc ryb wrocila po wszystkim w dobrej kondycji do rzeki, czesc nawet przeszla przeplawke. Dziennie byl w stanie wytrzec 6-8 par bo nie byly rozcinane tylko usypiane, delikatnie wytarte, pozniej siedzialy w natlenionej wodzie i po calym zabiegu nie wiedzialy co sie stalo i spieprzaly do rzeki ile wlezie.

Pozniej na forum mozna sobie poczytac o tych ludziach jako milosnikow keltow podczas gdy zrobili wszystko co bylo mozliwe w danym momencie a nawet ciut wiecej bo siedzieli zmarznieci w namiotach czy na osrodku zarybieniowym :( :( :(

Bujo

#66 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 post贸w
  • LokalizacjaPensjonat pod pstr膮giem

Napisano 23 marzec 2011 - 17:56

No wi臋c tak. Odno艣nie biologii to mog臋 nie艣mia艂o zaproponowa膰 Panu Goryczce wywiad a czy si臋 zgodzi to nie wiem. Warunek jest taki, 排篹 najpierw musi przyjecha膰 do o艣rodka zarybieniowego w 艁opusznej co czasami mu si臋 zdarza. Co do usypiania, obchodzenia si臋 z rybami wycierania i tym podobnych technik, je艣li kto艣 jest zainteresowany to mog臋 co艣 napisa膰. Tu raczej r门偱藕nic mi臋dzy trotkami(pstr膮gami) a 艂o艣kami nie b臋dzie bo to raczej jedno i to samo. Mog臋 te排 powstawia膰 np foty z wyl臋garni, czy co tam chcecie.

#67 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2747 post贸w
  • LokalizacjaElbl膮g
  • Imi臋:艁ukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 23 marzec 2011 - 18:52

@Bujo, moze przegialem, moze nie. Musialbym poszukac na FORSie dyskusje sprzed roku lub dwoch. Takie mniej wiecej byly wnioski, ze pilnowali na jesieni rzeke przed klusolami to teraz im sie nalezy cos od zycia, nie?
Sam bralem udzial w wycieraniu lososi na Donie i wiem, ze mozna to zrobic z glowa i miec wyniki.
Czy trocie wracaja na tarlo czy nie? O to jest pytanie i z wielka przyjemnoscia uslyszal bym na nie odpowiedz, a nie domysly. Bo czesto sie zdarza, ze na nasze potrzeby dorabiamy sobie teorie. Z tego co wiem, to we wszystkich kraja nadbaltycki kelty sa pod ochrona (Dania, Szwecja, Finlandia). Jak myslisz, dlaczego?
Zeby nie bylo niejasnosci, mam olbrzymi szacunek dla tych, ktorzy wykonuja dobra robote. Natomiast pilnowanie tarlisk przed klusolami, po to zeby miec wyniki w styczniu, to dla mnie jakis zart.

#68 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 post贸w

Napisano 23 marzec 2011 - 19:41

Bujo, Standerus, Krisu 23,
dla mnie bomba. :D

Lukomat,
Honorowym obywatelem Trzebiatowa jest tro膰, kt门俽ej pi臋ciokrotnie pobrano ikr臋 i wpuszczono z powrotem do Regi. Pi臋膰 razy wraca艂a z Ba艂tyku na tar艂o do Regi i mia艂a miedziany znaczek polskich naukowc门倃.

Pozdrawiam


#69 OFFLINE   Mateusz Baran

Mateusz Baran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2557 post贸w
  • LokalizacjaBrussels

Napisano 24 marzec 2011 - 09:35

@Luko - ale ja nie mam pretensji ani do Ciebie, anie do Buja, tpe itp. Przecie排 oczywistym jest, 排篹 siedz膮c setki kilometr门倃 od Polandowa, nie mo排篹cie si臋 anga排簅wa膰 w r门偱藕ne lokalne akcje.

Moje przemy艣lenia id膮 w kierunku takim, 排篹 generalnie jako nar门俤 mamy ogromne problemy lub wr臋cz nie potrafimy tworzy膰 spo艂eczno艣ci skupionych wok门偱 jasnego celu. Przyk艂ad门倃 mo排簄a wymienia膰 setki.

Ka排篸y oczekuje wymiernych korzy艣ci i najlepiej bardzo szybkich. Zapa艂 szybko mija...

Oczywi艣cie z niecierpliwo艣ci膮 czekam na lektur臋 o 艂ososiowatych. Ch臋tni4e si臋 czego艣 naucz臋 od do艣wiadczonych koleg门倃.

Co do sztucznego wycierania tarlak门倃, to nie wiem czy si臋 @Krisu zgodzi, ale procedura jest podobna dla wi臋kszo艣ci rybek. Przynajmnije na pierwszy rzut oka. Wi臋cej r门偱藕nic jest w inkubacji ikry. Co nie zmienia faktu, 排篹 taki artyku艂 z fotami by艂by bardzo warto艣ciowy.

#70 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 post贸w

Napisano 24 marzec 2011 - 12:12

Witam,
chcia艂bym si臋 dowiedzie膰 o 艂ososiowatych wi臋cej i rzetelniej ni排 to co podaj膮 stare opinie. Moje pytania przesy艂am do standerusa albo Krisu23. Je艣li co艣 jest nie tak to prosz臋 poprawi膰:

1.Dlaczego 艂ososiowate okresowo wst臋puj膮 z Ba艂tyku do rzek ?
2.W jakim terminie 艂ososiowate formuj膮 stada tar艂owe i wst臋puj膮 na tar艂o ?
3.Jak pr臋dko porusza si臋 stado tar艂owe w rzece i od czego to zale排簓 ?
4.Czy ryby stada tar艂owego 艂ososiowatych poluj膮 na ryby s艂odkowodne w drodze na tar艂o ?
5.Czym charakteryzuje si臋 wybrany na naturalne tar艂o odcinek rzeki ?
6.W jakim terminie tr膮 si臋 艂ososie i trocie w臋drowne ?
7.Jak wygl膮da por门倃nanie ilo艣ci ikry 艂ososia (troci w臋drownej) z innymi s艂odkowodnymi ?

8.Jak zachowuje si臋 ryba po tarle i je艣li pilnuje ikry i wyl臋gu to w jakim terminie?

9.Jakie zmiany po tarle, poza innym wygl膮dem, s膮 u ryb 艂ososiowatych wst臋puj膮cych z Ba艂tyku do rzeki?


Pozdrawiam


#71 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 post贸w

Napisano 24 marzec 2011 - 12:29

Mo排篹sz zacz膮膰 od:

http://pl.wikipedia....oso艣_szlachetny

i

http://pl.wikipedia....i/Tro膰_w臋drowna

a je艣li czytasz po angielsku, to:

http://www.fishbase.org/

:D

#72 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z g艂upota nie ma wygranych, s膮 tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 post贸w
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 24 marzec 2011 - 13:42

Postaram si臋 odpowiedzie膰 cz臋艣ciowo na pytania. Jest to wiedza og门俵nodost臋pna, wystarczy minimum ch臋ci by to znale藕膰, ale rozumiem, ze chcemy sobie stworzy膰 jak膮艣 baz臋 u nas.
Disclaimer
NIE JESTEM ICHTIOLOGIEM, interesuj臋 si臋 tym wy艂膮cznie hobbystycznie. Zdaj臋 sobie spraw臋, ze praktyka ws informacje z publikacji to mog膮 by膰 r门偱藕ne 艣wiaty. Nie podaj臋 prawd objawionych. Ch臋tnie dokonam korekty, tak by艣my mieli zbi门俽 danych na ten temat.

1.Dlaczego 艂ososiowate okresowo wst臋puj膮 z Ba艂tyku do rzek ?

Stada grupuj膮ce si臋 na tar艂o kr膮排耗 w uj艣ciach rzek i w ich okolicy nawet kilka tygodni przed wej艣ciem w g门俽臋 rzeki. Ryby bardzo cz臋sto ma艂ymi stadkami wp艂ywaj膮 w rzek臋 i sp艂ywaj膮 z pr膮dem. Wi膮排篹 si臋 to z przestawieniem metabolizmu ryby z wody s艂onej, morskiej na s艂odk膮, rzeczn膮? WYMAGA UZUPE艁NIENIA.

2.W jakim terminie 艂ososiowate formuj膮 stada tar艂owe i wst臋puj膮 na tar艂o ?

Zale排簓 od roku, miejsca, rzeki, pogody?...
Chyba mo排簄a przyj膮膰 od marca?

3.Jak pr臋dko porusza si臋 stado tar艂owe w rzece i od czego to zale排簓 ?

Bardzo szybko, cz臋sto szybciej ni排 wydaje si臋 nam to mo排簂iwe. Gdzie艣 podawano ze do kilkudziesi臋ciu km na dob臋 (w sensie bli排篹j 20-40 ni排 99).
Zale排簓 od rzeki, miejsc, d艂ugo艣ci dnia (przyjmuje si臋, ze podr门偱藕uj膮 noc膮 - ze wzgl臋du na hormony rozk艂adane pod wp艂ywem 艣wiat艂a, odpowiadaj膮ce naszym hormonom tarczycy - czyli za metabolizm i aktywno艣膰, st膮d opisywana kiedy艣 metoda o budzeniu ryb latem w poolach przez sp艂awianie psa lub rzucanie kamieniami - podnosi to poziom hormon门倃-ryby staj膮 si臋 aktywne - agresywne - mo排簄a je z艂owi膰).

4.Czy ryby stada tar艂owego 艂ososiowatych poluj膮 na ryby s艂odkowodne w drodze na tar艂o ?

Nie pobieraj膮 pokarmu - w sensie fizjologicznie nie s膮 w stanie trawi膰. Jednak agresja jest u nich bardzo du排篴 i atakuj膮 drobniejsze ryby - ma to zwi膮zek z wyeliminowaniem amator门倃 ikry - wyl臋gu??? ale te排 z odruchami drapie排簄ika, a z tego co znalaz艂em NIE MA TO ZWI膭ZKU Z TERYTORIALIZMEM. Dodatkowo obserwowano u wst臋puj膮cych 艂ososi odruch 排簎cia gumy - co艣 jak u palacza rzucaj膮cego palenie - Ryby pochwytywa艂y niesione patyczki, nawet filtry od papieros门倃 i mi臋dli艂y je w paszczy bez po艂ykania.

5.Czym charakteryzuje si臋 wybrany na naturalne tar艂o odcinek rzeki ?

Zale排簓 od rzeki?
W miar臋 jednostajnym przep艂ywem i odpowiedni膮 granulacj膮 排簑iru na dnie?

6.W jakim terminie tr膮 si臋 艂ososie i trocie w臋drowne ?

Nie ma jednego terminu, tar艂o trwa kilka tygodni - pary przyst臋puj膮 w r门偱藕nych okresach? St膮d sporym problemem jest nadmiar ryb w stosunku do pojemno艣ci tarlisk - ryby tr膮 si臋 na tych samych miejscach, rozwalaj膮c gniazda po poprzednich parach.
Wcze艣niej do rzek wchodz膮 i do tar艂a przyst臋puj膮 ryby du排篹, p门偱簄iej ryby ma艂e?
Jako ciekawostka - niekt门俽ych rzekach 艂ososiowych wa排簄膮 rol臋 w trakcie tar艂a odbywaj膮 m艂odociane samce, kt门俽e jeszcze nie zesz艂y do morza/oceanu (nie przesz艂y procesu smoltyzacji) a ju排 osi膮gn臋艂y dojrza艂o艣膰 p艂ciow膮 (na艣cie procent z samc门倃?). Du排篹 samce z morza po bzykni臋ciu kilku panienek na odcinku s膮 ju排 wystrzelane z amunicji i nie s膮 w stanie zap艂odni膰 ikry. Wtedy cz臋sto do akcji wkraczaj膮 m艂odociane osobniki i korzystaj膮c z okazji spryskuj膮 ikr臋 mleczem. Jednak by do tego dosz艂o konieczny jest tr门俲k膮cik - dojrza艂a samica, wystrzelany dojrza艂y du排簓 samiec i nasz szcz臋艣liwiec - kt门俽y po podgrzaniu laski przez du排耗 ryb臋, kt门俽a ..., hmmm, jakby to okre艣li膰... chcia艂aby ale nie ma czym, zakrada si臋 do alkowy i polewa ikr臋 ma艂a ilo艣ci膮 posiadanego mlecza. Z punktu widzenia populacji jest to wa排簄y proces.

7.Jak wygl膮da por门倃nanie ilo艣ci ikry 艂ososia (troci w臋drownej) z innymi s艂odkowodnymi ?

Wielokrotnie mniej, kilka do nastu tysi臋cy (zale排簓 od rozmiar门倃) vs kilkadziesi膮t do kilkuset?

8.Jak zachowuje si臋 ryba po tarle i je艣li pilnuje ikry i wyl臋gu to w jakim terminie?

Brak danych?

9.Jakie zmiany po tarle, poza innym wygl膮dem, s膮 u ryb 艂ososiowatych wst臋puj膮cych z Ba艂tyku do rzeki?

Zmienia si臋 fizjologia, uaktywnia/odbudowuje si臋 uk艂ad pokarmowy (przywracana jest mo排簂iwo艣膰 wydzielania sok门倃?)


Na podstawie NASF i The Atlantic Salmon - an illustrated natural history

#73 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 post贸w
  • LokalizacjaPensjonat pod pstr膮giem

Napisano 24 marzec 2011 - 18:26

@Baloo artyku艂 czy te排 jak chcecie materia艂 na temat tar艂a z fotami mo排篹 by膰 ale ko艂o grudnia. Listopad to czas tar艂a potoka. P门偱簄iej trzeba przygotowa膰 materia艂 i opisy, 排篹by by艂o rzetelnie. Jak jest taka potrzeba to mog臋 zrobi膰 tylko niech mi admini dadz膮 zna膰. U wszystkich 艂ososiowatych techniki s膮 mniej wi臋cej te same, wi臋c na podstawie takiego potokowca mo排簄a napisa膰 og门俵nie.

@King pytanie kiedy 艂ososiowate przyst臋puj膮 do tar艂a jest niejednoznaczne. Przyjmij sobie, 排篹 艂ososie pacyficzne, czyli: nerki, gorbusze, kety, ki排簎cze, t臋czaki(czyli steelheady) na wiosn臋. G艂owatki i tajmienie te排 na wiosn臋. Potokowce i trocie( tak na prawd臋 to to samo)oraz 艂ososie atlantyckie(te排 rodzaj salmo ale ju排 inny gatunek) maj膮 tar艂o w jesieni z przeci膮gni臋ciem na wczesn膮 zim臋.
Salvelinusy czyli 排簉门俤laki, malmy, wszystkie palie podobnie jak nasze ryby w jesieni. Do tego dochodzi kupa innych 艂ososiowatych jak np ba艂ka艅skie endemiczne odmiany pstr膮g门倃, lenoki i b门俫 wie co jeszcze. Jak kto艣 jest ciekawy to niech sobie wklepie w googla kolejno trzy has艂a: Salvelinus, Oncorynhus i Salmo. Zobaczycie ile gatunk门倃 wyskoczy na wikipedii.
Nie do ko艅ca jest jasna systematyka. W ubieg艂ym wieku t臋czak by艂 zaliczany do rodzaju Salmo razem z naszymi pstr膮gami i trociami, chocia排 pochodzi z Ameryki P门偱俷ocnej. Stosunkowo niedawno przerzucono go do Rodzaju Oncorynhus czyli tam gdzie ma by膰 razem z 艂ososiami pacyficznymi.
Ciekawostka ichtiologiczna: W partii ikry wytartej z tarlak门倃 potokowca zawsze po wyro艣ni臋ciu trafiaj膮 si臋 jednostkowo ryby srebrne. Nie chc膮 za bardzo 排簉e膰 a puszczone do rzeki daj膮 szpul臋 do morza. Gdyby takiego pstr膮排簁a po艂o排簓膰 obok smolta trotki to nawet najlepszy ichtiolog by zg艂upia艂 kt门俽y jest co. Jak my艣licie czemu? Podpowiem tylko, 排篹 im d艂u排篹j b臋dzie zapora we W艂oc艂awku tym tych srebrnych b臋dzie mniej :D
Co do wielko艣ci ikry to pisa艂em, 排篹 z grubsza 8tys sztuk na litr. To w por门倃naniu z karpiowatymi, szczupakami czy okoniowatymi bardzo niewiele. Stare do艣wiadczone mamu艣ki daj膮 du排耗 dobrej jako艣ci pi臋kn膮 pomara艅czow膮 ikr臋. Pierwiastki czyli ryby przyst臋puj膮ce do tar艂a po raz pierwszy daj膮 najwi臋cej ikry w przeliczeniu na litr np u potoka nawet do 10 tys. Ikra jest blada i marnej jako艣ci a zap艂odnienie takiej ikry bardzo ma艂o efektywne w warunkach naturalnych. Dopiero drugie tar艂o samiczki daje dobry efek. Mowa oczywi艣cie o naszych gatunkach bo one jako kelty wracaj膮 po tarle w d门偱 rzek. Potokowce zostaj膮 w swoich dziurach a trotki i 艂ososie wracaj膮 do morza. Gatunki pacyficzne zdychaj膮 po tarle ale ci膮gi s膮 tak wielkie 排篹 jaka by ikra nie by艂a to i tak ci膮g艂o艣膰 gatunku jest zapewniona. Swoj膮 drog膮 to ciekawe przystosowanie ewolucyjne wyobra排篴cie sobie co by by艂o gdyby tak miliony kelt门倃 zacz臋艂y sp艂ywa膰 rzek膮 Fraser ze排篹raj膮c wszystko na swej drodze? Jedyne kt门俽e nie zdychaj膮 to steelheady czyli anadromiczna(w臋druj膮ca na tar艂o z morza do wody s艂odkiej) forma pstr膮ga t臋czowego. No i ciekawe kt门俽ych ryb wchodzi na tar艂o najmniej, w艂a艣nie steelhead门倃.
Ja tak mog臋 bez ko艅ca wi臋c jak si臋 wam nudzi to dajcie zna膰 :lol: :lol: :lol:

#74 OFFLINE   Pawe艂 J

Pawe艂 J

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 post贸w
  • LokalizacjaPi艂a
  • Imi臋:Pawe艂

Napisano 24 marzec 2011 - 19:10

Krisu wi臋cej mi艂o si臋 czyta i cz艂ek wiedz臋 艂yka.Zawsze warto wiedzie膰 wi臋cej.Pozdrawiam Pawe艂

#75 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 post贸w

Napisano 24 marzec 2011 - 20:30

Bardzo ciekawe i pouczaj膮ce, cho膰 dla mnie znane (wyczytane). Ale dla innych podstawy w pigu艂ce.
Prosz臋 rozwa排 skupienie si臋 na 艂ososiu atlantyckim i jego niewielkiej odmianie wyst臋puj膮cej w zlewni naszego morza. A tak排篹 na naszym pstr膮gu i jego bracie zst臋puj膮cym do morza.

Co o tym my艣lisz?

#76 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 post贸w

Napisano 24 marzec 2011 - 22:12

standerus,
stwierdzenie, 排篹 stada tar艂owe wst臋puj膮 do rzek od marca jest chyba du排簓m uproszczeniem. Niekt门俽e s艂odkowodne, jak leszcze, okonie, sandacze mog膮 si臋 chyba zachowywa膰 podobnie.
Na filmach alaska艅skie 艂ososie skacz膮 przez stopnie rzeki w dzie艅 wi臋c chyba w dzie艅 te排 p艂yn膮 na tar艂o.
Domniemanie eliminacji przez 艂ososia, w drodze na tar艂o, amator门倃 ikry i wyl臋gu i wznowienie 排篹rowania po tarle, bez wyja艣nienia czy menu kelta zawiera ikr臋 i wyl臋g sw门俲 i innych 艂ososiowatych, zamazuje jego pono膰 opieku艅czy wizerunek . To dobrze by艂o by wyja艣ni膰.

Krisu23,
ale najch臋tniej wdrukowa艂bym sobie termin tar艂a 艂ososia atlantyckiego i termin tar艂a troci w臋drownej nie jako por臋 roku, tj. jesie艅 i pocz膮tek zimy ale konkretne miesi膮ce.
Kiedy艣 na Brdzie poni排篹j Konigortu z艂apa艂em w kwietniu chyba tak膮 ciekawostk臋 ichtiologiczn膮. Ca艂a srebrzysta i du排篴 jak na pstr膮ga bo 49 cm. Pu艣ci艂em z powrotem do wody. Mo排篹 sp艂yn臋艂a do morza. Do dzisiaj by艂em przekonany, 排篹 da艂a nog臋 z hodowli. A jak du排篹 rosn膮 smolty trotki ? Moja by艂a chudzinka.
Czekam na wywiad z panem Goryczk膮. :D

Pozdrawiam


#77 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 post贸w
  • LokalizacjaPensjonat pod pstr膮giem

Napisano 25 marzec 2011 - 06:25

@king niestety obawiam si臋, 排篹 sobie nie wydrukujesz. Ci膮gi tar艂owe to jedno i chyba sam dobrze wiesz, 排篹 ich termin mo排篹 by膰 r门偱藕ny i zale排簄y od wielu czynnik门倃 np sztorm门倃 na Ba艂tyku. Tar艂o to druga rzecz. I nie da si臋 okre艣li膰, 排篹 tro膰 trze si臋 od 15 pa藕dziernika o godzinie 15:45. Sygna艂em przyst膮pienia do tar艂a jest obni排篹nie temperatury wody w rzece a to nie nast臋puje konkretnego dnia. Jest to te排 tak zorganizowane, 排篹 ryby tr膮 si臋 w rzutach. U pstr膮g门倃 potokowych s膮 to zazwyczaj trzy partie tarlak门倃. Pewnie u trotek jest podobnie. Ja pierwszy przegl膮d samic robi臋 na pocz膮tku listopada, chyba 排篹 lato by艂o strasznie zimne i pokr臋cone to wtedy mo排簄a zagl膮da膰 do ryb ju排 w po艂owie pa藕dziernika. U mnie proporcje s膮 mniej wi臋cej takie: po艂owa listopada pierwszy rzut tar艂a ok 60% samic gotowych do spe艂nienia obowi膮zku. Koniec listopada i pocz膮tek grudnia jakie艣 30% nast臋pnych. I jakie艣 dwa tygodnie p门偱簄iej czyli nied艂ugo przed wigili膮 niedobitki czyli te 10%. Ale to nie s膮 sztywne terminy i sztywne liczby. Ryby nie znaj膮 si臋 na ludzkich zegarkach i kalendarzach :D

#78 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2747 post贸w
  • LokalizacjaElbl膮g
  • Imi臋:艁ukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 25 marzec 2011 - 12:36

@King pytanie kiedy 艂ososiowate przyst臋puj膮 do tar艂a jest niejednoznaczne. Przyjmij sobie, 排篹 艂ososie pacyficzne, czyli: nerki, gorbusze, kety, ki排簎cze, t臋czaki(czyli steelheady) na wiosn臋.


Co do stealheadow, to by sie zgadzalo, ale lososie to raczej lato/jesien. Przynajmniej na Alasce.

#79 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 post贸w

Napisano 25 marzec 2011 - 15:04

Witam,
powtarzam za Krisu23 i standerusem, tar艂o naszego pstr膮ga potokowego i odpowiadaj膮cej mu atlantyckiej troci w臋drownej zale排簓 od temperatury wody i dla typowych warunk门倃 pogodowych przypada zwykle w miesi膮cach listopad i grudzie艅. Je艣li si臋 rozpocznie, termin tar艂a mo排簄a zaw臋zi膰 do czterech tygodni a pary przyst臋puj膮 w tym czasie do god门倃 w r门偱藕nych okresach.

A jak to jest z naszym 艂ososiem atlantyckim, kiedy i w jakim terminie jego samiczki s膮 gotowe do tar艂a ?

Pozdrawiam


#80 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z g艂upota nie ma wygranych, s膮 tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 post贸w
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 27 marzec 2011 - 01:20

standerus,
stwierdzenie, 排篹 stada tar艂owe wst臋puj膮 do rzek od marca jest chyba du排簓m uproszczeniem. Niekt门俽e s艂odkowodne, jak leszcze, okonie, sandacze mog膮 si臋 chyba zachowywa膰 podobnie.
Na filmach alaska艅skie 艂ososie skacz膮 przez stopnie rzeki w dzie艅 wi臋c chyba w dzie艅 te排 p艂yn膮 na tar艂o.
Domniemanie eliminacji przez 艂ososia, w drodze na tar艂o, amator门倃 ikry i wyl臋gu i wznowienie 排篹rowania po tarle, bez wyja艣nienia czy menu kelta zawiera ikr臋 i wyl臋g sw门俲 i innych 艂ososiowatych, zamazuje jego pono膰 opieku艅czy wizerunek . To dobrze by艂o by wyja艣ni膰.



Gdzie alaska艅skie 艂ososie, gdzie nasze ryby??
nie wiem jaki opieku艅czy wizerunek widzisz u ryb, dla mnie to s艂abo s膮 z nich pluszowe misie





U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten temat: 3

0 u偶ytkownik贸w, 3 go艣ci, 0 anonimowych