Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sandacze na lekko - wydzielone z watku o wedkach UL


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
61 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrÄ…giem

Napisano 15 marzec 2011 - 20:53

Zbyt wiele o tym w prasie nie byÅ‚o. Trudno ludzi przekonać do takiego Å‚owienia. Trzeba wierzyć w to co siÄ™ robi. Ja odkryÅ‚em przypadkiem trzy lata temu, Åźe tak siÄ™ da Å‚owić sandaÅ‚y i od tej pory nie odpuszczam. Pierwszego w Åźyciu sandaÅ‚a zÅ‚owionego w ten sposÃÅ‚b wyciÄ…gnÄ…Å‚em dzieÅ„ przed wigiliÄ… ;)

#22 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWaÅ‚brzych/WrocÅ‚aw
  • ImiÄ™:Kamil

Napisano 15 marzec 2011 - 20:59

Ciekawe sytuacje opisujecie...
Ale widzÄ™, Åźe generalnie sprawa dotyczy charakterystycznych, dość pÅ‚ytkich miejsc...
Z reguÅ‚y uÅźywam gÅ‚ÃÅ‚wek minimum 25gram, a chÄ™tniej 28 i wiÄ™cej. Szybkie obÅ‚awianie miejscÃÅ‚wek, dobre czucie itd....choć widać czasem warto sprÃÅ‚bować je z innej maÅ„ki


Pozdrawiam
Kamil

#23 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18653 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 marzec 2011 - 21:08

Ale gÅ‚owka 5gr + kopyto 3 to juÅź chyba nie jest UL, co? Trzeba specjalistycznych konstrukcji Åźeby Å‚owić w ten sposÃÅ‚b czy wystarczy cienka plecionka i zwykÅ‚y w miarÄ™ lekki kij?

#24 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrÄ…giem

Napisano 15 marzec 2011 - 21:10

Modelowa miejscÃÅ‚wka: Zbiornik zaporowy blat 1-1.5m za nim kaÅ„cik i gÅ‚Ä™bokość 2.5-3m. Dobrze jeÅ›li na stoku sÄ… jakieÅ› struktury. Karcze opony obojÄ™tne byle sandacze miaÅ‚y siÄ™ za czym ukryć. W sÄ…siedztwie zatopione drzewa na gÅ‚Ä™bokoÅ›ci kilku metrÃÅ‚w. Jak jest dobra pogoda to woda na pÅ‚yciźnie siÄ™ nagrzewa. Drobnica wychodzi na pÅ‚ytkie a sandacze ustawiajÄ… siÄ™ poniÅźej kantu. Ja to robiÄ™ tak Åźe jak wiatr wieje na blat to ustawiam siÄ™ w odlegÅ‚oÅ›ci poÅ‚owy zasiÄ™gu przynÄ™ty od kantu. Po blacie klasyczny opad albo na szuranego. WaÅźne, Åźeby od razu po wpadniÄ™ciu gumy do wody mieć kontrolÄ™ bo czÄ™sto wtedy sÄ… brania. Jak minie kant to podwÃÅ‚jne podbicie, najpierw krÃÅ‚tkie po stoku a pÃłźniej dÅ‚uÅźsze. Jak wieje wzdÅ‚uÅź kantu to Å‚owiÄ™ z dryfu. I to sÄ… dwie najlepsze sytuacje jeÅ›li chodzi o wiatr. Miejsca najÅ‚atwiej wytypować kiedy spuszczajÄ… wodÄ™ i moÅźna siÄ™ przejść po dnie.

#25 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrÄ…giem

Napisano 15 marzec 2011 - 21:13

Razem przynÄ™ta waÅźy jakieÅ› 10 gr wiÄ™c myÅ›lÄ™, Åźe to jeszcze UL. Ja na piÄ…tki gÅ‚ÃÅ‚wki Å‚owiÄ™ z dryfu. Jak rzucam z wiatrem to przewaÅźnie gamaki hak5.0 i 3.5gr oÅ‚owiu. W zeszÅ‚ym roku Å‚owiÅ‚em na 6-10lb kijek i byÅ‚o ok.

#26 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18653 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 marzec 2011 - 21:14

MyÅ›lÄ™ Åźe takie miejsca moÅźna znaleźć na wielu zaporÃÅ‚wkach, fajnie to opisaÅ‚eÅ›, dziÄ™ki. Mam pytanie o Å‚owienie z dryfu, czy przy takim lekkim zestawie jesteÅ› w stanie zachować kontrolÄ™? Chodzi mi o to Åźe jigowanie w dryfie i tak jest dosyć trudne i chyba zejÅ›cie z wagÄ… przynÄ™ty nie uÅ‚atwia - jak sobie radzisz?

#27 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrÄ…giem

Napisano 15 marzec 2011 - 21:22

WÅ‚aÅ›nie dlatego dwie rÃÅ‚Åźne gramatury. Przy rzucaniu z wiatrem skupiam siÄ™ na dolniku i szczytÃÅ‚wce. W dryfie najwaÅźniejsza rzecz to obserwować styk linki z wodÄ… i balon plecionki. WiÄ™kszość braÅ„ jest w tej sytuacji niewyczuwalnych. Teoretycznie to bÅ‚Ä…d w sztuce ale ja pomagam sobie w ten sposÃÅ‚b, Åźe rzucam pod kÄ…tem prostym do kierunku dryfu. Rzuty nie sÄ… zbyt dÅ‚ugie wiÄ™c nie ma sytuacji ciÄ…gniÄ™cia przynÄ™ty za Å‚ÃÅ‚dkÄ… a czucie jest trochÄ™ wiÄ™ksze.

#28 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18653 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 marzec 2011 - 21:46

Ok, czyli nie rzucasz dokładnie z wiatrem (z dryfem) ale w ale lekko w bok z dzioby czy z rufy, juz rozumiem. Tylko dlaczego miałby to być błąd w sztuce?

#29 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrÄ…giem

Napisano 15 marzec 2011 - 22:00

Tak na prawdÄ™ nie chodzi o kierunek wiatru. To jest tylko czynnik ktÃÅ‚ry uÅ‚atwia lub nie. Kierunek rzutÃÅ‚w jest zawsze ten sam z gÅ‚Ä™bokiej wody na pÅ‚ytkÄ…. Wic polega na tym, Åźe sandaÅ‚y stojÄ… na gÅ‚Ä™bszej wodzie i czekajÄ… na okazjÄ™, Åźeby chapsnąć rybkÄ™ ktÃÅ‚ra zapÄ™dzi siÄ™ z pÅ‚ycizny. Jak sÄ… na tyle rozkrÄ™cone Åźeby wyjść na pÅ‚ytki blacik to moÅźna siÄ™ ustawiać gdzie siÄ™ chce ale Å‚owienie na tak pÅ‚ytkiej wodzie to juÅź na prawdÄ™ uciÄ…Åźliwa sprawa. WiÄ™kszość braÅ„ jest i tak po przejÅ›ciu przez kant. Wtedy waÅźny jest krÃÅ‚tki opad bo przynajmniej u mnie stok nie jest zbyt dÅ‚ugi i sandacz musi mieć czas zobaczyć przynÄ™tÄ™. BÅ‚Ä…d w sztuce niby dlatego, Åźe rzucajÄ…c pod kÄ…tem prostym do dryfu moÅźe dojść do sytuacji wyciÄ…gania przynÄ™ty za Å‚ÃÅ‚dkÄ…. Ale ja wykonujÄ™ krÃÅ‚tkie rzuty wiÄ™c nie ma problemu. W ten sposÃÅ‚b Å‚owiÄ™ ÅźerujÄ…ce ryby. Nie stukam gÅ‚ÃÅ‚wkÄ… o dno. Walenie po dnie siÃÅ‚demkÄ… albo dziesiÄ…tkÄ… to akt desperacji jak juÅź nic siÄ™ nie dzieje. Bardziej to wszystko przypomina lekkie szczupakowanie albo okonie na ciÄ™Åźko.

#30 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14849 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • ImiÄ™:Daniel

Napisano 15 marzec 2011 - 22:01

Ale gÅ‚owka 5gr + kopyto 3 to juÅź chyba nie jest UL, co? Trzeba specjalistycznych konstrukcji Åźeby Å‚owić w ten sposÃÅ‚b czy wystarczy cienka plecionka i zwykÅ‚y w miarÄ™ lekki kij?


a gdzie sie konczy UL a zaczyna L ?


#31 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrÄ…giem

Napisano 15 marzec 2011 - 22:15

Ja tam nie wiem. OpisaÅ‚em jak Å‚owiÄ™. MoÅźe po prostu podejść do tematu: Sandacze na lekko.

#32 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18653 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 marzec 2011 - 23:32

@Krisu,

dzięki za plastyczny opis :D

@Guzu

myÅ›lÄ™ Åźe to siÄ™ moÅźe zmieniać w zaleÅźnoÅ›ci od warunkÃÅ‚w. Kij 20 lb moÅźe zostać zakwalifikowany jako UL jeÅ›li sprÃÅ‚bujesz nim uprawiać morski big game B)

#33 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14849 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • ImiÄ™:Daniel

Napisano 15 marzec 2011 - 23:35

Mi sie wydawalo, ze lowienie sandaczy, ktore tutaj bardzo ciekawie opisuja Koledzy, to jest wlasnie taki UL.
Byc moze kiedys podejme nawet taka probe powedkowania...ale to przyjdzie mi poczekac do nastepnej zimy, bo tak w sezonie to nie bede igral z ogniem (wasem).

Zastanawia mnie fakt, ze opisywane jest lekkie lowienie na gumy, rozumiem ze to lotne wabiki. A co z lapaniem na woblery ? pod wieczor ? na jakies uklejoksztaltne plytkochodzace ? To tez chyba sie da uprawiac na lekko...

Panowie ? :D


#34 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2214 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 16 marzec 2011 - 07:59

woblerwz :D chÄ™tnie bym siÄ™ umÃÅ‚wiÅ‚ na wspÃÅ‚lne Å‚owienie, ale problem jest... administracyjny :D Ty mieszkasz w opolskim, a ja w dolnoÅ›lÄ…skim :D.. czyli jakieÅ› 16,8km (wg google.maps) od siebie :D. Niestety nasi szefowie siÄ™ nie dogadali i ja najdalej mogÄ™ sie zapuÅ›cić poniÅźej Lipek :D bo nie ma porozumienia miÄ™dzy okrÄ™gami.

Krisu, nie omieszkam wykorzystać Twoich cennych rad.


#35 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • ImiÄ™:Wojtek

Napisano 16 marzec 2011 - 08:09

@Jack pewnie w tym sezonie ja siÄ™ zapuszczÄ™ w dolnoÅ›lÄ…skie, mam w planach rocznÄ… okrÄ™gÃÅ‚wkÄ™ na te wody.

Woblerowanie wieczorne jest lekkie, moje przynÄ™ty waÅźą od 6-15g. Z tym Åźe decydujÄ…c siÄ™ na pewien dyskomfort wolÄ™ jednak uÅźywać mocniejszego kija choćby w typie HS . Kolejne UL ale to juÅź z przypadku to Å‚owienie na obrotki nr 1. Wieczorem widzÄ…c zbieranie z powierzchni (bo to nie byÅ‚y ataki) oceniÅ‚em Åźe delikatnie zbierajÄ… klenie. I miejsce pasowaÅ‚o i sposÃÅ‚b Åźerowania. Na posrebrzanÄ… jedynkÄ™ wyjechaÅ‚y trzy sztuki mÅ‚odzieÅźowcÃÅ‚w 50-55 cm. Kolejny wieczÃÅ‚r byÅ‚ podobny.

#36 OFFLINE   TomSuw

TomSuw

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 448 postów
  • LokalizacjaPomorze Å›rodkowe
  • ImiÄ™:TOM
  • Nazwisko:SUW

Napisano 16 marzec 2011 - 09:38

Ja sandacze na gumy jak i na woblery Å‚owiÄ™ kijem do 15 g. I nie przekraczam tych gramatur. Gdy sandacz jest przy powierzchni Å‚owiÄ™ Minnow'em bÄ…dź Countdown'em. JeÅ›li olewajÄ… mÃÅ‚j lekki gumowy opad, zakÅ‚adam Executory 7emki i Å‚owiÄ™ przy dnie w toni, wszÄ™dzie, gdy nie biorÄ… bardzo czÄ™sto Å‚owiÄ™ pojedyncze sztuki. Z opadu na gumÄ™ przewaÅźnie wbijam siÄ™ w watahÄ™ i Å‚owiÄ™ do wyczerpania zapasÃÅ‚w tzn do pÃÅ‚ki siÄ™ nie przeniosÄ… gdzieÅ› dalej.

#37 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • ImiÄ™:Józek

Napisano 16 marzec 2011 - 16:58

SÄ… czÄ™sto takie dni, Åźe szczupaki i sandacze biorÄ… gumÄ™ leÅźącÄ….GÅ‚ÃÅ‚wka 5-7g guma 5-10cm rzucam na peÅ‚ny rzut.Lekki zestaw ale CD sunrisem 2,9m 6-24g i plećkÄ… 0,12-0,14 jestem w stanie wykonać daleki rzut-Å‚owienie z brzegu.Guma opada li leÅźy np 30 sekund :D .PoleÅźaÅ‚a, szuranie po dnie albo wolne podniesienie gumy do gÃÅ‚ry wolny opad i leÅźy 20 sekund :D .
Sztuka zobaczyć branie, ale jakie to ekscytujÄ…ce, tak przechytrzony sandacz czasem szczupak.A teraz trochÄ™ przemyÅ›lanej teorii:leniwy kot zabija przelatujÄ…cÄ… mysz ale nie po to aby jÄ… skonsumować tylko dla sportu, sandacz czÄ™sto robi to samo.Rozmawiam z gruntowkami i mÃÅ‚wiÄ…:sandacz dzisiaj dusi Åźywca ale po zaduszeniu zostawia i nie jedzie jak to robi przy normalny braniu wiÄ™c trzeba mu umoÅźliwić zabicie gumy tylko ja od razu tnÄ™ a gruntowiec czeka na jazdÄ™ ale w tym przypadku siÄ™ nie doczeka :D .Trzeba być skupionym jak kot, ktÃÅ‚ry poluje na mysz, czasem przy podnoszeniu gumy z dna trzyma jÄ… w pysku i takiego brania nie ma szans zaciąć, tylko miÄ™kkim kijem moÅźna go wyholować.Mnie idealnie sprawdza siÄ™ miÄ™kki CD sunrise do takiej zabawy.

#38 OFFLINE   asafa

asafa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • ImiÄ™:Tomek

Napisano 16 marzec 2011 - 20:03

Dziękuję panowie za cenne uwagi, da się wyczuć w tych opisach ogromne doświadczenie

#39 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • ImiÄ™:Józek

Napisano 16 marzec 2011 - 20:15

Nad następny sposobem przechytrzenia mętnookich będę pracował w tym sezonie jak czas pozwoli :D .

#40 OFFLINE   Edwardo

Edwardo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 75 postów
  • LokalizacjaPólnocne Mazowsze

Napisano 18 marzec 2011 - 10:37

Podłączę się w tym wątku z pytaniem, jaki kij pod sandacza na lekko?
W moich stronach sandacze moÅźna poÅ‚owić w nieduÅźych, pÅ‚ytkich 1-3m zaporÃÅ‚wkach, i wÅ‚aÅ›nie tylko na lekko,gumy i gÅ‚ÃÅ‚wki 2-5 gr. Przy duÅźej presji wÄ™dkarskiej, trzeba coraz bardziej kombinować, by przechytrzyć sandacza, a i szczupaka rÃÅ‚wnieÅź.
W zwiÄ…zku z tym myÅ›lÄ™ o zakupie-zamÃÅ‚wieniu kijka pod takie Å‚owienie. Do tego mam zamiar wyprÃÅ‚bować wreszcie amerykaÅ„skie rigi typu texas, karolina itp.rÃÅ‚wnieÅź z pÅ‚ywajÄ…cymi gumami. MoÅźe to bÄ™dzie metoda?! :D
ChciaÅ‚bym, by kijek byÅ‚ odpowiednio lekki, by swobodnie prowokować gumÄ… nadgarstkiem. Na marginesie, szczupaki tez bardzo lubiÄ…, (szczegÃÅ‚lnie pÃłźnÄ… jesieniÄ…) gumkÄ™ bardzo wolniutko prowadzonÄ… tuÅź nad dnem, czÄ™sto zawisajÄ…cÄ… lub w wolnym opadzie. Nierzadko trafia siÄ™ szczupak gruntowcom na martwÄ… rybkÄ™, nawet leÅźącÄ… na dnie. W ogÃÅ‚le sporo sandaczy poluje w najpÅ‚ytszych partiach zbiornika, a szczupÅ‚e siedzÄ… tam, aÅź do momentu jesiennego spuszczania wody.
MyÅ›lÄ™ o szybkim kiju, o akcji fast, a moÅźe nawet xfast???
Pewnie odpowiedni do takiego Å‚owienia byÅ‚by ktÃÅ‚ryÅ› z batsonowskich spin bassÃÅ‚w, ale niestety najdÅ‚uÅźsze to 2,13, a ja potrzebujÄ™ ok 2,3m, by pogodzić Å‚ÃÅ‚dkÄ™ z Å‚owieniem z otwartego brzegu czy brodzenia na pÅ‚yciznach. Chodzi mi po gÅ‚owie IP do 18gr, 2,30 lub 2,40m. Moc 14lb, czy wystarczajÄ…ca przy tym blanku do sandacza? Jest to mod-fast, choć kolega uÅźywa z powodzeniem do klasycznych metod IP 2,13m do 21gr. ProszÄ™ o jakieÅ› sugestie i doÅ›wiadczenia, najchÄ™tniej z porÃÅ‚wnywalnej pÃÅ‚Å‚ki cenowej :D .







Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych