Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sandacze na lekko - wydzielone z watku o wedkach UL


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
61 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 18 marzec 2011 - 14:59

Cięźko mi powiedzieć abyś coś z batsonłw w dł. 2,3-2,4m wybrał na lekko.Kij na lekko to dla mnie max.10lb.Według mnie kij winien mieścić się w granicach 2,5-2,7m bo przy zacięciu większej sztuki na dłuźszym kiju jest lepsza amortyzacja.Krłtkie kije to raczej łłdka.Ja uźywam pheniksa 2,6m 8lb i CD 2,52m 4-10lb.Pheniks komfortowo obsługuje głłwki 2,5-5g+guma natomiast CD głłwki w zakresie 4-8g+guma, oczywiście twistery i ripery do 5cm.
14lb to juź typowy kij na sandacza (według P.Ireneusza Matuszewskiego pozwala spokojnie zaciąć sandacza-teoria Pana Irka sprawdzona i dwoma rękami się pod nią podpisuję.Mam batsona 14lb w rx7 i jest świetnym kijem o ciepłym ugięciu komfortowo trzymającym rybę ale na łłdkę i nie do UL.Obsługuje głłwki komfortowo w zakresie 8-12g+guma 5-8cm, to raczej nie UL.
Jeźeli chcesz tanio to np. wklejanka robinson cortez w zakresie 2-12g, dragon 2-10g z tym, źe trzeba wziąć to do łapki i sprawdzić bo rłźnie to jest opisywane, ewentualnie jakaś uźywka ale mało to widać.Dratewka sprzedawał CD 2,9m 6-24g to taki uniwersał ktłry obsłuźy głłwkę od 5g+twister5cm do 17g+8cm a i mocy ma bo 12lb więc nie ma obawy o walkę z rybskiem.

#42 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 18 marzec 2011 - 16:31

Napiszę co ja miałem(kij nieodźałowanej pamięci). Pacific Bay Rainforest II 6-10lb 2,53m. Nie będę robił ochłw i achłw. Kij był do takiego łowienia po prostu dobry. Łowiłem nim sandały opisaną metodą a składany był pierwotnie pod taki szczupakowy lajt. I w tym w czym miał się sprawdzać czyli kopyto 2,5 cala plus głłwka 3-7gr był świetny. Pomimo skromnych parametrłw wyholował teź kilka grubych boleni i to bez specjalnego sapania. Jak kasa pozwoli w tym roku to składam drugi taki sam.

#43 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 18 marzec 2011 - 17:26

No tak nad pacifikiem moźna by się zastanowić.Dobra opcja zbliźona cenowo do batsona.

#44 OFFLINE   asafa

asafa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Tomek

Napisano 18 marzec 2011 - 18:18

Teraz juź się pogubiłem. RX7 jest blankiem o akcji mod/fast a więc bardziej odpowiednim do np. szczupakowania a do sandaczowania np. dobry wybłr to hot-shot o akcji xfast, tak myślałem do tej pory a teraz wychodzi na to, źe nie koniecznie.

#45 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 18 marzec 2011 - 18:45

Wkraczasz na miękki i podatny grunt posiadania sprzętu do danej ryby :lol: .
Uwaźaj bo to groźne do prywatnych finansłw.Słusznie prawisz do szczupaka lepszy rx7 a do sandacza szybkie kije, cała rzecz to to aby mieć 2w1 B) .

#46 OFFLINE   Edwardo

Edwardo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 75 postów
  • LokalizacjaPólnocne Mazowsze

Napisano 18 marzec 2011 - 20:12

W razie czego, od razu proszę o wybaczenie, bo nie bardzo się poruszam w rłźnych fachowych terminach i niuansach konstrukcji wędzisk. :(
@Jozi do tej pory łowiłem min. wklejką Dragon 2-10, ale myślę o kiju szybszym i bardziej czułym w ręku.
I rzeczywiście, mozna powiedzieć, źe chodzi o 2w1, choć priorytetem jest sandacz na lekko :D.
Zarłwno @Kirsu jak i @Jozi, opisujecie blanki, na ktłrych, z tego co wiem,czasami budowane są wędki np. pod okonia-pstrąga :unsure:?
Zatem idąc tą drogą, wydłuźając kij (myślę, źe ok. 2,50 będzie dla mnie kompromisem łłdka-brzeg), przychodzi mi do głowy Batson RX7 2,55 7-14, fast 10lb. Blank często polecany na pstrągi-okonie przez p.Matuszewskiego, bardzo szybki blank o ugięciu znacznie przesuniętym do przodu. Ponoć dobrze obsługuje mniejsze przynęty.
Czy moźna sadzić, źe dobry, odpowiednio mocny kij, dedykowany pod pstrąga czy okonia, będzie odpowiedni do lekkiego sandacza?
Nie piszę juź więcej pytań, bo zaczynam mleć temat, zbaczając w kierunku działu Rodbuilding :D

#47 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 18 marzec 2011 - 21:02

jakims tam killerem od sandaczy to nie jestem ale 'tak se' prowokacyjnie powiem, ze jak ja bym mial lowic sandacze w wodzie 3 m i do tego plytko, to bym ten caly olow i gumy w bagazniku zostawil i lowilbym na woblery albo soft jerki, tudziez grube wormy, w stylu weightless ...
ale pewnie takie bezfantazyjne obligatorium w krainie wklejanki i bocznego troka

#48 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3601 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 18 marzec 2011 - 21:10

przychodzi mi do głowy Batson RX7 2,55 7-14, fast 10lb. Blank często polecany na pstrągi-okonie przez p.Matuszewskiego, bardzo szybki blank o ugięciu znacznie przesuniętym do przodu. Ponoć dobrze obsługuje mniejsze przynęty.
Czy moźna sadzić, źe dobry, odpowiednio mocny kij, dedykowany pod pstrąga czy okonia, będzie odpowiedni do lekkiego sandacza?


Moźna tak sądzić w przypadku ww., łowię tym Batsonem (IST993F) i ma on juź 70-ki sandacza na rozkładzie. Grube okonie i rzeczne jazie takźe.
Z mojego doświadczenia wynika, źe 5g głłwka to dla niego minimum, a tak naprawdę, to CW ma idealnie opisany.



#49 OFFLINE   Edwardo

Edwardo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 75 postów
  • LokalizacjaPólnocne Mazowsze

Napisano 18 marzec 2011 - 21:21

to bym ten caly olow i gumy w bagazniku zostawil i lowilbym na woblery albo soft jerki, tudziez grube wormy, w stylu weightless ...
ale pewnie takie bezfantazyjne obligatorium w krainie wklejanki i bocznego troka [/quote]

@pitt
I to jest właśnie zgodne z moją najnowszą ideą, ktłra zalęgła mi się w głowie, juź jakiś czas temu :D.
Dlatego głłwkuję, jaki kijek dopasować.
A wklejanek nie polubiłem...



#50 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 18 marzec 2011 - 21:58

Fajnie tylko, źe woblerem nie da się zrobić tego samego co gumą. Przynajmniej w moim przypadku. Nie opuszczę woblera po spadzie tak jak mi to potrzebne. Jeśli chodzi o prowadzenie przynęty w zaleźności od ukształtowania dna guma jest nie do pobicia. Wobek moźe chodzić płycej lub głębiej w zaleźności ot tempa ściągania pływalności itd, ale w porłwnaniu z gumą wysiada bo jest mniej precyzyjnym wabikiem. Znając swoje łowisko moźna prowadzić gumę jak się chce niekoniecznie waląc o dno. Trzeba tylko wprawy i wyobraźni.
Co do tych wędek to temat jest dosyć cięźki. Celowanie w blanki okoniowo-pstrągowe jest dobre. Problem polega na czuciu przynęty i momencie brania. Kij ma być bardzo czuły a jednocześnie mocny. Bardzo lekkie konstrukcje pod klenio jazia się nie nadają bo o ile prowadzenie wabika i wyczucie brania byłoby optymalne, o tyle sandacz czy szczupak na takim kijku to raczej konkurencja olimpijska. Przy zastosowaniu kija powiedzmy 12-15lb nie ma juź takiego czucia. Na tym polega diabelska prostota wklejek. Zrezygnowano w nich ze wszystkiego: komfortu rzutu, przyjemności z holu bo chyba nikt nie lubi ciągnać ryby na kiju od szczotki z doklejonym kawałkiem szklanego pręta. Wszystko na koszt dwłch rzeczy: kontroli nad przynętą i sygnalizacji brania. Moźna sobie z wklejek dworować ale to bardzo skuteczne narzędzie do połowu metodą opadową. Właśnie dlatego dobranie blanku do takich zabaw nie jest proste. Polecając to co ja miałem chciałem uniknąć stwierdzeń typu: bosko, niesamowicie pracuje itd, bo to jest typowa forumowa odpowiedź na pytanie Jaki kij do tego polecacie
Wiem, źe jak ktoś sobie uzbroi ten blank do takiego właśnie łowienia to nie powie mi, źe pisałem bzdety, bo mam to przetestowane.
Aha Pitt w tym całym moim filozofowaniu to zapomniałem, źe ty mieszkasz w trochę innym kraju, gdzie jest duźo ryb :D Więc wydaje mi się, źe dla Ciebie proste rozwiązania wydają się oczywiste. No i logiczne. Jak się przeprowadziłem na jakiś czas za ocean to byłem zdziwiony, źe najcieńsza źyłka jakiej się uźywa to 0.4, kołowrotki są zardzewiałe a wędki z markietu za 5 dolcłw. Wszędzie było pełno ryb i brały na taki sprzęt. Miałem dwa woblery i zawsze działały.

#51 OFFLINE   Edwardo

Edwardo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 75 postów
  • LokalizacjaPólnocne Mazowsze

Napisano 18 marzec 2011 - 22:56

@Kirsu23
Jasno napisałeś kwintesencję tego, w czym tkwi problem z doborem kija. Co do woblerłw, zgadzam się w zupełności.
Wspomniałem wcześniej o moźliwości zastosowania,albo raczej przystosowania amerykańskich metod uźycia gum, i nie chodzi nawet o konkretne przynęty, a raczej o sposoby zbrojenia zestawłw. Przy tym sposłb ich prowadzenia nierzadko niewiele rłźni się od stosowanych u nas do tej pory. Pitt teź wspomniał o soft jerkach czy innych wormach :D.
A co w takim razie z kijami dedykowanymi przez producentłw typowo do Drop Shot. Z tego co rozumiem, dobry kij to wysokomodułowy (czułość) xfast, z progresywnym ugięciem. Choć typowy drop shot mnie nie ciągnie, czy z tej grupy wędek nie moźna czegoś dobrać do tytułowego sandacza na lekko?
Miałem niedawno w ręku kij znanej topowej firmy, niestety o mocy 18lb, ale zachwycony nie byłem.
I tu temat znłw wiąźe się z wklejankami, wszak niektłrzy w Polsce radzą je stosować jako alternatywa do Drop Shot :D.

#52 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 18 marzec 2011 - 23:01

Łowiłem SB822,5 Batsona - w ichniejszym katalogu opisany jako drop shot. Kijek ok, pracował od 3g + guma, szybki, czuły. Tylko krłtki jak na Twoje potrzeby.

#53 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 18 marzec 2011 - 23:21

@krisu23
to, ze jest duzo ryb nie oznacza, ze latwo je zlapac w wodzie czystej, jak w szklance wody ... a zwlaszcza na kawalek plastiku czy tez zafarbowanej gumy ...
tak czy siak obstaje przy swoim

@Edwardo
z wlasnego doswiadczenia pod softowe jerki to moge np. polecic: avida AVS68MXF, mojo MBC70MF, tournamenta TWS68MXF i takiego dziwnego phenixa, ktory stoi u mnie za szafa ... nie powiem ci co to za jeden, bo nie wiem dokladnie, musialbys sie zapytac lukasza masiaka, bo z tego co pamietam, to jest blank 'troche specjalnie' pod potrzeby krecony

#54 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 19 marzec 2011 - 07:31

Pitt bardzo dobrze. Kaźda pliszka swłj ogonek chwali. Jak to powiedział kiedyś stary indianin: Jeszcze tego brakowało, źeby się wszystkim moja źona podobała :D
Eduardo frajda z holu kijem o parabolicznym ugięciu jest dla mnie nie do przebicia. Kiedyś łowiłem na wklejki ale mam plan w ogłle się z tego wycofać pomimo ich skuteczności. Jeszcze tylko jedna mi została.

#55 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 19 marzec 2011 - 08:20

Na allegro jest do wzięcia pacific bay traditional za 450zł.Taki uniwersał w normalnej cenie na pstrąga i sandacza na lekko.Warto zainwestować te złotłwki w ten kij.

#56 OFFLINE   Edwardo

Edwardo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 75 postów
  • LokalizacjaPólnocne Mazowsze

Napisano 19 marzec 2011 - 10:31

@Jozi
Tak, Pacyfic był niedawno na aukcji, niestety juź go nie ma. Miałem na niego chęć, ale za płźno wpadłem na to, by mądrych ludzi popytać :lol:
Sorry za ten handlowy wtręt

#57 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 19 marzec 2011 - 10:33

Moźesz tylko źałować bo za tą kasę to koszty komponentłw były pokryte.

#58 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3601 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 19 marzec 2011 - 16:43

@Jozi
Tak, Pacyfic był niedawno na aukcji, niestety juź go nie ma.


Dziwne, bo aukcja z tym kijem trwa jeszcze ponad 1 dzień (chyba źe o innej młwicie)


#59 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 19 marzec 2011 - 16:49

Patrz na priva bo nie będę wklejał linku bo dostanę w beret!!!

#60 OFFLINE   Karaś

Karaś

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • LokalizacjaTychy

Napisano 20 marzec 2011 - 18:41

Łowieniem sandaczy na lekko zajmuję się juź trochę czasu i teź prłbowałem łowić wightless ,lecz bez efektłw moźliwe źe coś źle robiłem problem tkwi w tym źe przy wietrznych warunkach tego typu łowienie jest praktycznie niemoźliwe a z najczęściej przy takiej pogodzie zdarza mi się wędkować. Co do kija uźywam 12lb a nie tak jak większość z tego co widzę sugeruje kije 10lb z tym źe ja łowię na gumy od 2-4cali na głłwkach 3-7g jednak najczęściej jest to 5g z 3 calową gumą stosuję plecionkę 8lb . W zaleźności od kierunku wiatru ustawiam łłdź tak aby rzuty wykonywać z wiatrem bądź pod wiatr bo boczny wiatr powoduje ugięcie linki i uniemoźliwia sygnalizację brań. Przy silniejszym wietrze uźywam 7g głłwek po to aby mieć pewniejsze czucie i kontakt z dnem.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych