Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędki St. Croix


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4891 odpowiedzi w tym temacie

#1561 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 25 wrzesień 2017 - 10:28

pokusisz się o jakies porównanie ?

 

69MLFX to typowy drop shot. Kij z delikatniejszą szczytówką i mocniejszym odrobinę dolnikiem. Znakomity kij na solidne okonie i lekkie sandacze, bardzo czuły ale czy na szczupaki...?
MLF - a nie miałem okazji nad wodą przetestować.

Duże znaczenie ma jeszcze jaka długość Cię interesuje i mimo delikatnych jak na szczupaki przynęt wybrałbym jednak MF-a, 

Chyba, że AVID INSHORE 7' MLF. Ten 12-funtowy kijek sprawdzi się zdecydowanie lepiej na szczupaki. Mam taki, łowię nim głównie woblerami i obrotówkami 4-5 i od bidy właśnie gumami jeśli celem mają być szczupaki, można spokojnie też prowadzić 7 cm slidery.

Wbrew pozorom wędka bez problemu zatrzyma metr rybę, która ucieka w zielsko czy inne zawady.

Przyłowem był sum 156 cm, korek trzeszczał  :D , jak to mój kolega mawia - kij się skończył  :) ale dał radę.



#1562 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 25 wrzesień 2017 - 10:41

Jeszcze raz piszę ... kij typowo pod małe gumki do podbijania i tylko do tego. Maks 2 m i górne CW 10-12 gr masy całkowitej.



#1563 OFFLINE   xeniowy

xeniowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 273 postów
  • LokalizacjaKońskie
  • Imię:Tomek

Napisano 25 wrzesień 2017 - 10:47

Jeśli 213cm w monoblanku byś jakoś przeżył, to mam Avida Inshore do 14g MLF. Kijek łowił 2 godziny, kupiony z ciekawości pod sandacza ale max 16g podbija realnie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#1564 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 25 wrzesień 2017 - 10:50

Jeszcze raz piszę ... kij typowo pod małe gumki do podbijania i tylko do tego. Maks 2 m i górne CW 10-12 gr masy całkowitej.

Ok. 2m nie wiem czemu ale skojarzyłem z głębokością :) 

W mojej ocenie, 10lb kijek ( MLF ) jest na szczupaki za słaby. Trafi Ci się dobra ryba i ją zakolczykujesz. 



#1565 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 25 wrzesień 2017 - 11:15

Możesz użyć i MLXF i MLF, lekkie cięcie od dołu w przypadku MLXF-a da Ci te około 2m. Warunek krótka rękojeść i dosyć nisko przelotka wejściowa. Każdy z tych blanków obsłuży spore szczupaki. To są moje szwedzkie okoniówki gdzie szczupaki siadają bardzo często. Swoje mam w delfinie i delcie ale i w tradycyjnym zbrojeniu dadzą radę. MLXF jest bardziej uniwersalny, okoń, sandacz w opadzie jak najbardziej. MLF ma nieco dłuższą szczytówkę i ugięcie przesuwa się niżej. Nie mam obaw przed łowieniem linką 12lb (realne, na węźle) i blokowaniu hamulca- szpuli palcem.


  • doktorek, strary i malinabar lubią to

#1566 OFFLINE   xeniowy

xeniowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 273 postów
  • LokalizacjaKońskie
  • Imię:Tomek

Napisano 25 wrzesień 2017 - 11:17

Tydzień temu kolega wyjął w mojej obecności szczupaka 10,3kg 115cm na Avida AV63MXF (kupił ode mnie), hol trwał około 10minut bo pletka była 12lb i z pewnością kijek nie jest za delikatny. Wędka ma 190cm i opisana jest do 10,5g. Na Avida AV70MLF2 łowiłem z powodzeniem sandacze na koguty do 16g i świetnie dawał radę. Dużo zależy od tego jakich przynęt się używa i na jakich głębokościach, wspomniane przez kolegę Robert Crocker przynęty będą idealnie pasować do tych wędek.


Użytkownik xeniowy edytował ten post 25 wrzesień 2017 - 11:19


#1567 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 25 wrzesień 2017 - 12:01

Cóż, 

każdy podchodzi do tematu po swojemu.

Łowiąc ryby danego gatunku zakładam, że zawsze może trafić się ta właściwa, wymarzona i dlatego pewnie nie stosuję zbyt delikatnych zestawów.

Kilka życiowych ryb straciłem właśnie przez kompromis, a w przypadku dużych ryb to po prostu nie działa.

Mój MLXF stracił 10 cm ze szczytu na metrowym szczupaku. Nie była to wina materiału lecz moja. Złowiłem rybę, która przy łódce zwariowała, zrobiła szybki zwrot plącząc się w linkę od kotwicy. Może gdyby nie kolega stojący na dziobie zdążyłbym ale tak się nie stało. Jakby moc kija był odpowiednia to nie byłoby takiej sytuacji. 

W USA odpowiednikiem naszych szczupaków są MUSKY . 

Rozumiem, że i przynęt używają sporych ale raczej każdy wyśmiałby zastosowanie 10lb wędki do celowego ich połowu. 



#1568 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 25 wrzesień 2017 - 12:13

No tak ale to jest kolejny kompromis w gąszczu kompromisów ... do przynęt 10-12 cm na  główkach do 20 gr mam Xzogę i jedzie do mnie z USA  Fenwick w 2 kawałkach HMG66M-FS-2 ...



#1569 OFFLINE   salmon1977

salmon1977

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1564 postów
  • LokalizacjaIńsko-STARGARD
  • Imię:GrzehU

Napisano 25 wrzesień 2017 - 17:48

Słuchajcie Wojtka ,dobrze prawi.

Użytkownik salmon1977 edytował ten post 25 wrzesień 2017 - 17:53

  • strary i WojtekCIN lubią to

#1570 OFFLINE   WojtekCIN

WojtekCIN

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1170 postów

Napisano 25 wrzesień 2017 - 19:42

Słuchajcie Wojtka ,dobrze prawi.


Juz przysłali czy leci do Ciebie?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#1571 OFFLINE   salmon1977

salmon1977

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1564 postów
  • LokalizacjaIńsko-STARGARD
  • Imię:GrzehU

Napisano 25 wrzesień 2017 - 22:02

Leci 70$ cuzamen 😆
  • WojtekCIN lubi to

#1572 OFFLINE   WojtekCIN

WojtekCIN

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1170 postów

Napisano 25 wrzesień 2017 - 22:04




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#1573 ONLINE   adriano

adriano

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • LokalizacjaŚwiebodzin
  • Imię:Adrian

Napisano 25 wrzesień 2017 - 22:07

Jeszcze raz piszę ... kij typowo pod małe gumki do podbijania i tylko do tego. Maks 2 m i górne CW 10-12 gr masy całkowitej.

Nie wiem jak Avidy bo nigdy nie miałem ale np. 10LB SCV to nie wcale takie liche blanki.Własnie do takiego dłubania zebatego przy trzcinach,najcześciej 5-7g + 4" zrobiłem sobie 5S610MLXF.Kijek ogarnia każdego jeziorowego drapieżnika.
10lb 70MLF2 SCV w akcji.
https://youtu.be/60VJz6CCvAg

#1574 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 25 wrzesień 2017 - 22:19

Wiele osób powie że Croixy to pały. Te blanki są po prostu szybkie, zależnie od modułu i konstrukcji mniej lub bardziej ale trzymają rybę pod warunkiem że hamulec i linka współgra z "nieco" zaniżoną mocą blanku. W sumie to co blank wygina też powinno współgrać. Kolejna charakterystyczna rzecz to mocny dolnik który po prostu pozwala kontrolować rybę a nie patrzeć czy już mam pełne ugięcie do rękojeści  i luzować hamulec.

Jest też druga strona medalu, Kamil napisał ze woli zestawy z zapasem mocy. Przy szczupaku też to lubię, potrafi metrówka walnąć 7 metrów od łódki i perfekcyjnie znajduje linkę kotwicy. Wtedy jest 20 sekund radochy i zapasów ale to już nie na 10lb nawet Croixa. Ale to świadome łowienie duzych na odpowiednie przynęty a nie niestety naszego "standartu".


  • kotwitz i Tomek88 lubią to

#1575 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Bartuś
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 25 wrzesień 2017 - 23:07

Wiele osób powie że Croixy to pały. Te blanki są po prostu szybkie, zależnie od modułu i konstrukcji mniej lub bardziej ale trzymają rybę pod warunkiem że hamulec i linka współgra z "nieco" zaniżoną mocą blanku. W sumie to co blank wygina też powinno współgrać. Kolejna charakterystyczna rzecz to mocny dolnik który po prostu pozwala kontrolować rybę a nie patrzeć czy już mam pełne ugięcie do rękojeści  i luzować hamulec.

Jest też druga strona medalu, Kamil napisał ze woli zestawy z zapasem mocy. Przy szczupaku też to lubię, potrafi metrówka walnąć 7 metrów od łódki i perfekcyjnie znajduje linkę kotwicy. Wtedy jest 20 sekund radochy i zapasów ale to już nie na 10lb nawet Croixa. Ale to świadome łowienie duzych na odpowiednie przynęty a nie niestety naszego "standartu".

dużo więcej spadów ryb miałem z phenixów, niż z "pałowatych" st.croix. Jakoś te drugie mają coś w sobie, że trzymają ryby, a trochę dolnika zawsze się przydaje, jeżeli wyżej wszystko jest cacy ;)


Użytkownik Bartas93 edytował ten post 25 wrzesień 2017 - 23:09


#1576 OFFLINE   damien79

damien79

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 436 postów
  • LokalizacjaPrzemyśl
  • Imię:Damian

Napisano 26 wrzesień 2017 - 06:55

"ale to już nie na 10lb nawet Croixa" - czy ja wiem ;-), fakt, że na filmiku testują 12 lb ale i tak moc kija jest ogromna jak na 12 lb oczywiście.

Użytkownik damien79 edytował ten post 26 wrzesień 2017 - 07:01

  • cabage lubi to

#1577 OFFLINE   WojtekCIN

WojtekCIN

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1170 postów

Napisano 26 wrzesień 2017 - 08:49

Wiele osób powie że Croixy to pały. 

Powiedzą to ci którzy nie trzymali nigdy StC w łapie. Sam mam AVS66MHF, LXS76MF2, LES86MHF2 i w drodze do mnie jest LXS70MHF2. Powiem tak - nie chcę już innych wędek. LXS76MF2 której używam najczęściej (zarówno pod gumy i woblery na Wiśle) jest mega sztywna (gdy podbijam od 10 do 25g+ 4" pracuje tylko część szczytówki), ale pod rybą pracuje cała. W sobotę wyholowałem 5 spasionych, kwadratowych boleni - 82, 80, 80, 79, 65 cm i te ryby nie miały nic do gadania na tym kiju. W żadnym momencie nie miałem wrażenia że którakolwiek spadnie. 

Dodatkowo, serwis jest na najwyższym światowym poziomie. Bez odsyłania kija do USA i "opłat serwisowych" oraz czekania po pół roku albo więcej. 

Dlatego TYLKO StC i nic więcej. Sam zrobiłem kilka kijków na własne potrzeby, dla kolegów też, głównie na blanku MHX. Ale odkąd spróbowałem StC wiem już jaki jest jedyny dla mnie słuszny kierunek. I tyle mi wystarczy. 


  • woblerwz i Robert Crocker lubią to

#1578 OFFLINE   xeniowy

xeniowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 273 postów
  • LokalizacjaKońskie
  • Imię:Tomek

Napisano 26 wrzesień 2017 - 09:38

Nie jestem pewien czy porównanie blanków MHX do St.Croix z serii LES i LXS jest trafne. Przyznać jednak muszę, że również przyciągają mnie jak magnes i obłowiłem jakieś kilkanaście sztuk. Natomiast w całej gamie wędek St.Croix są zarówno lepsze jak i gorsze modele. Czasem próbujemy zaadaptować kije przeznaczone do konkretnych metod połowu pod własne upodobania i wtedy nie do końca zdają egzamin. Łowię też Matagi, Point-em, Phenix-em i uważam że wcale nie są gorsze tylko trzeba odpowiednio dobrać wędkę do metody połowu i łowiska. Natomiast co do stwierdzenia że są pałowate, to niektóre modele x-fast faktycznie mają dolnik nie do ruszenia ale wystarczy zerknąć na zawody Bassmasters w USA i zobaczyć do czego głównie zostały stworzone.


Użytkownik xeniowy edytował ten post 26 wrzesień 2017 - 09:40

  • malinabar lubi to

#1579 OFFLINE   WojtekCIN

WojtekCIN

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1170 postów

Napisano 26 wrzesień 2017 - 09:55

Absolutnie nie porównuję MHX do StC


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#1580 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 26 wrzesień 2017 - 09:56

Juz przysłali czy leci do Ciebie?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

To do mnie czy do kogo bo nie zajarzyłem :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych