Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Viento i straszny szum po naoliwieniu łożysk szpulki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 marzec 2011 - 23:25

Nabyłem Viento. Nowe. Kilka lat leżało nie używane. Nie rozkręcałem go, tylko zdjąłem pokrywę z magnetykiem i polałem oliwką Quantum Hot Sauce łożyska szpuli.
Nasmarowałem również mechanizm wodzika. Pojawił się straszny szum przy zwolnieniu szpulki i pokręceniu palcem szpulki w porównaniu do SX-a, Citici, Curado czy Quantuma Cabo. Szum jest także słyszalny przy normalnym kręceniu korbką. Nadmieniam, iż w części wyżej wymienionych multików również oliwiłem łożyska i takiego szumu brak.
Co robić?
-kupić nowe łożyska szpulki
-otworzyć zamknięte łożyska, wyczyścić benzyną i zakroplić oliwkę lub dodać smaru Hot Sauce
-nie przejmować się, zakroplić jeszcze parę razy oliwkę i dźwięk ustąpi
A może żadne z powyższych?
A może używanie oliwki w przypadku fabrycznie nasmarowanych zamkniętych łożysk jest błędem???

Z tym oliwieniem łożysk to może być śliska sprawa. Opisywałem już przypadek mojego Curado 201E7 w którym to odległość rzutu uległa zmniejszeniu http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=tree&th=15597&a mp;mid=208696&&rev=&reveal=
Tam też naoliwiłem łożyska. Już jestem po zakupie nowych Enzo, ale testy dopiero po 1 maja.

Ma ktoś pomysł co z tym zrobić?

Jeszcze jedną opcją jest że źle złożyłem Viento, ale zdjąłem tylko pokrywkę z magnetykiem.





#2 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 16 marzec 2011 - 08:46

Nie znam się na multikach, więc może problem gdzieś jest i o tym nie wiem, ale kilka lat nieużywane łożyska mają prawo hałasować, po prostu. Nie trzeba źle składać maszynki do tego. Nie wiem, czy zamknięte kulki można serwisować w taki sposób, nie próbowałem. Smaru bym nie aplikował, ale może koledzy próbowali... Chyba bym kupił i wymienił, ale nie przepadam za babraniem się, więc może lenistwo przeze mnie przemawia.

Pozdrawiam
Grzesiek

#3 OFFLINE   piatras

piatras

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 263 postów
  • LokalizacjaKacergine, Kaunas
  • Imię:Robertas
  • Nazwisko:Rimkus

Napisano 16 marzec 2011 - 13:14

Mycz sposobiem krecenia w whitespiritusie lub benzynie.Moze bycz zwykle zapylenie. Umocowacz na jakimsz patyczku, jezeli kreczisie, rozkreczicz i w plyn mnostwo razy. Jezeli polepszenia niema - kupowacz nowe :unsure: Znam fakty rdzawienia Viento.

#4 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 marzec 2011 - 16:56

To raczej nie jest zapylenia. Multik przeleżał kilka lat w dobrych warunkach. Spróbuję tego sposobu z myciem. Najdziwniejsze jest to, że przed naoliwieniem chodził poprawnie. Szum był ale niewielki. Po moich przypadkach z oliwieniem łożysk szpulek nie zamierzam tego robić więcej. Koszty są zbyt duże. Przyzwoite japońskie nierdzewne łożysko ENZO kosztuje 20-30 zł za sztukę.

#5 OFFLINE   pawas2

pawas2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 18 marzec 2011 - 11:29

Samo oliwienie nie mogło być powodem powstania szumu.Bardziej prawdopodobne że przy składaniu coś nie weszło na swoje miejsce jak należy.Proponuję wyjąć jeszcze raz łożyska,wymyć w benzynie ekstrakcyjnej jak pisze @piatras,jeszcze raz naoliwić i przed założeniem sprawdzić czy łożyska chodzą cicho czy nie.Ja do tego używam odpowiednio dopasowanego wkrętaka jak na zdjęciu.
Jeżeli łożyska będą chodziły cicho to wszystko OK.,jeżeli głośno znaczy że są do wymiany.
Pozdrawiam.Paweł
A jeszcze przed oliwieniem sprawdż w ten sam sposób czy jest dobrze.Na sucho łożysko powinno kręcić się dużo dłużej niż naoliwione tylko trochę mocniej szumi.Po naoliwieniu szum powinien ustać.Jeżeli po ponownym zamontowaniu będą za głośne będzie to oznaczało że coś żle założone.

Załączone pliki



#6 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 marzec 2011 - 13:06

Dzięki @pawas2 i @piatras za rady. W weekend postaram się spróbować.
Rozumiem, że jak pokręcimy łożyskiem na śrubokręcie i będzie ono do bani to szum będzie słyszalny.

#7 OFFLINE   pawas2

pawas2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 18 marzec 2011 - 13:27

Dzięki @pawas2 i @piatras za rady. W weekend postaram się spróbować.
Rozumiem, że jak pokręcimy łożyskiem na śrubokręcie i będzie ono do bani to szum będzie słyszalny.

Zgadza się,jeżeli łożysko jest dobre to po naoliwieniu praktycznie go nie słychać :D lepiej dobrze sprawdzić niż kupować nowe łożyska,bo może okazać się że zakup był niepotrzebny.Kiedyś miałem podobną sytuację w Curado.Po ponownym założeniu łożysk okazało się że wszystko jest OK. :D
Pozdrawiam.Paweł
I nie zaniedbuj systematycznego oliwienia łożysk a najlepiej najpierw płukania a dopiero oliwienia.Cały zabieg trwa kilkadziesiąt minut a zdecydowanie poprawia zarówno żywotność łożysk jak i komfort łowienia.


#8 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 marzec 2011 - 23:22

Wyjąłem łożyska , przepłukałem i pokręciłem na sucho na srubokręcie. Rzeczywiście coś z nim jest nie tak. W środku tak jakby coś blokowało i szumi. W porównaniu do łożysk z Citici dużo krócej się kręciło. Może rzeczywiście grudki korozji blokują. Nowe już jedzie.

Przy okazji zabawy z łożyskami pokręciłem palcem zwolnioną szpulkę w Citice 201E.Trzy warianty i czasy obracania się szpulki:

1. Orginalnie nasmarowane łożyska + trochę oliwki shimano - 10 s.
2. 1 org. nasmarowane łożysko a drugie suche po benzynie - 15 s.
2. 2 łożyska wypłukane w benzynie - 20 s

Reasumując - kto nie smaruje jedzie dalej, a kto smaruje -dłużej pojeździ B)

#9 OFFLINE   garowy

garowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów

Napisano 22 marzec 2011 - 01:22

.

#10 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 marzec 2011 - 08:28

Czy do średniego i ciężkiego łowienia wystarczy zalać oliwką Hot Sauce Quantuma??? Może będą się trochę gorzej kręciły, ale za to nie trzeba będzie tak często smarować.

#11 OFFLINE   garowy

garowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów

Napisano 22 marzec 2011 - 09:38

.

#12 OFFLINE   pawas2

pawas2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 22 marzec 2011 - 10:23

Czy do średniego i ciężkiego łowienia wystarczy zalać oliwką Hot Sauce Quantuma??? Może będą się trochę gorzej kręciły, ale za to nie trzeba będzie tak często smarować.

Zdecydowanie tak.Przy cięższych przynętach gęstość oliwki nie odgrywa takiej roli jak przy lekkich.Trinity używam tylko do Curado 51E (bo akurat takowy posiadam do lekkiego łowienia).
Pozdrawiam.Paweł

#13 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 marzec 2011 - 21:30

Po jednodniowej kąpieli prawego łożyska i naoliwieniu szum zniknął i szpulka się lepiej kręci.
Po założeniu nowego łożyska powinno być jeszcze lepiej. Tylko jak zamówiłem dość drogie łożyska EZO to aż żal wypłukiwać z nich orginalny smar, ale co tam... .

Dziękuje za rady

#14 OFFLINE   Navigator

Navigator

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 23 marzec 2011 - 20:19

Czy możesz podać wymiary łożyska .

#15 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 marzec 2011 - 20:37

Jasne. Prawe 3x8x4, lewe 5x11x4.

#16 OFFLINE   Navigator

Navigator

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 23 marzec 2011 - 22:06

Dzięki. Mam jeszcze problem z wyjęciem trzpienia na ośce.

#17 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 marzec 2011 - 22:18

Też miałem. Podparłem ośkę i puk, puk drewnianym/gumowym młoteczkiem. Można też kombinować kombinerkami :mellow: , ale można porysować ośkę. I przy wybijaniu naczynie pod multik na sworzeń.

A co kombinujesz? Tylko oliwisz łożyska szpulki czy dobierasz się też do łożyska oporowego Bar-a.

#18 OFFLINE   Navigator

Navigator

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 24 marzec 2011 - 06:25

Używałem go intensywnie przez trzy lata , początkowo nie oliwiłem łożysk potem oliwiłem , obecnie łożyska do wymiany.Z barem ok.ale był używany sporadycznie .




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych