Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Nizinna muchówka...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_White-fish_*

Guest_White-fish_*
  • Guests

Napisano 31 marzec 2011 - 16:55

Ostatnio dużo myślałem o tej metodzie, o rybach jakich można łowić na Mazowszu i ich populacji. Muchówka przede wszystkim kojarzy się z pstrągiem, lipieniem czy kleniem. Ostatnio modne stało się łowienie szczupaków, boleni czy morskich troci. A co jakby metodą muchową spróbować łowić liczne i praktycznie wszędobylskie ukleje czy wzdręgi? Okonie przy których zamiast bocznego troka małe streamerki? Łowi ktoś te ryby w województwie mazowieckim? O ile o uklejach słyszałem że uczą refleksu i cierpliwości o tyle o wzdręgach nie słyszałem. Co o tym myślicie, na pewno była by to swego rodzaju sztuka łowienia, przy uklejach także prawdziwe eldorado.

Odnośnie sprzętu. Osobiście nie widzę łowienia uklei kijem 9' z brzegu który niczym nie ogranicza możliwości rzutowych. Myślę iż lipieniowa #3 o długości ok 2,30m wystarczy spokojnie do połowu tych małych srebrnych rybek na sucharka czy małą mokrą (w końcu można łowić je dosłownie na brzegu). Co to wzdręg i okoni przyda się na pewno podstawowa 9' do klasy linki #4 lub #5.

Co o tym myślicie? Jaka jest wasza opinia?
Pozdrawiam Lukass

#2 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 31 marzec 2011 - 17:08

Witaj
Zadanie nie jest łatwe, gdyż na nizinnej rzece miejscówkę dla siebie bez łodzi nie jest tak łatwo znaleźć.
Jeśli interesują Cię doświadczenia z Wisły krakowskiej to:
Kleni i jazi sporo, na nich najłatwiej się skoncentrować, łowienie uklejek to już trochę przesada. Są tez okonie przy brzegu, dobrze reagują na nimfki.
Wzdręgi to raczej jeziorka, z rybami można poszaleć z lekkimi nimfami, delikatnymi wędkami - pięknie walczą, choć to tworzenie sobie sztucznych wyzwań jak dla mnie.
Sandacz-szczupak - trochę cięższy sprzęt, około #8. Jeśli łowisz z brzegu, to lekka wędka dwuręczna w klasie 7-8 może być dobrym pomysłem.

Jest jeszcze jedna ryba która chyba powinna chcieć muchi, ale to sprzęt #12 chyba minimum <_<

#3 Guest_White-fish_*

Guest_White-fish_*
  • Guests

Napisano 31 marzec 2011 - 17:28

Nic w wędkarstwie nie jest łatwe. Każde doświadczenia się przydadzą :unsure: Co do kleni i jazi są to ryby trudne do złapania na spinning, lecz nie od razu Rzym zbudowano.
Może żeczywiście uklejki to przesada, lecz czasem jak wzdręga nie bierze mozna się z nią nieźle pobawić. Swoją wypowiedź umieściłem ponieważ chciałbym spróbować tej metody, jak nie w tym roku to w przyszłym. Szczupak, sandacz tu sprzęt jest raczej bardziej kosztowny niż tej najpopularniejszej klasy #4 czy #5.Pewnie chodzi ci o damę z wąsami w wojskowe ciapki ;)

#4 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 31 marzec 2011 - 17:33

Co do cen sprzętu cieższego - chyba to nie jest aż takie wyzwanie, wielu znajomych kupuje sprzęt w okolicy tysiąca za zestaw wędka-kołowrotek, dwie linki-wszystko gotowe do łowienia.
Jeśli byś potrzebował pomocy z załatwieniem takiego zestawu - chętnie pomogę, w najbliższym czasie będę robił zakupy dla mnie.

#5 Guest_White-fish_*

Guest_White-fish_*
  • Guests

Napisano 31 marzec 2011 - 17:50

O pomoc chętnie się zwrócę :D lecz na razie nie planuje kupowania sprzętu muchowego. Najprędzej od września mogę coś planować w tym kierunku...

#6 OFFLINE   Deuuu

Deuuu

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 25 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 02 kwiecień 2011 - 18:46

Odnośnie tych uklei, świetna zabawa i szkoła refleksu :mellow: jakby jazie czy inne takie nie współpracowały to jakaś alternatywa. Wydaje mi się, że sieczka na hakach 20-22 byłaby najodpowiedniejsza, bo większe muchy często ukleje tylko skubią za wystające kawałki piór i włóczki. Tak żeby nie być gołosłownym, foto z dzisiejszego wypadu:
http://img263.imageshack.us/img263/9034/02042011143.jpg

#7 Guest_White-fish_*

Guest_White-fish_*
  • Guests

Napisano 03 kwiecień 2011 - 18:53

Deuuu a jakiego sprzętu używasz do tych srebrnych rybek <_< oprócz tego ze najlepiej muszki na hakach 20-22 :unsure:

#8 OFFLINE   Deuuu

Deuuu

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 25 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 03 kwiecień 2011 - 19:28

Używam 5/6 z racji, że po prostu taki posiadam. A niżej nie zejdę, bo nie wyobrażam sobie rzutów na dużej, otwartej przestrzeni lżejszymi sznurami :unsure: Trzeba także uważać przy zacinaniu, bo czasami można ukleję wyrwać z wody i zafundować jej suszenie łuski.

#9 Guest_White-fish_*

Guest_White-fish_*
  • Guests

Napisano 03 kwiecień 2011 - 19:42

Właśnie ja na początku zastanawiałem się nad kijkiem 2,30m w klasie #3 lecz taka 2,75 w klacie #5 będzie chyba bardziej obcykana :unsure: (okoń, wzdręga, jaź, kleń, lipień, pstrąg)

#10 OFFLINE   Deuuu

Deuuu

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 25 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 03 kwiecień 2011 - 19:48

To 5/6 to chyba taki uniwersał, powoli zaczynam polować za Jaziami to się okaże czy będzie to optimum na rzekę :mellow:

#11 OFFLINE   salmon1977

salmon1977

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1564 postów
  • LokalizacjaIńsko-STARGARD
  • Imię:GrzehU

Napisano 03 kwiecień 2011 - 20:37

Jakiego sznura uzywaz do 5/6#?Tez zamierzam pocwiczyc najpierw na tych tarponach,płoteczkach... :mellow: Dzis nad jeziorem widziałem juz chrusty(z tych czarnawych).Jescze pare dni i mysle ze beda oczkowac.
Zdjecie Dziewoklicz? ;)

#12 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 04 kwiecień 2011 - 19:19

Lukass, wzdręgi to może być strzał w dziesiątkę jeśli chodzi o fajne wprowadzenie w temat.
Kolega 2 lata temu fajnie przećwiczył te rybki na jednym z warsiaskich bajorek.
Ukleje uczą refleksu ale za wielkiej frajdy nie sprawiają. Za to można się ich nałowić do bólu - walą we wszystko co spadnie na powierzchnie :D
Jednak chyba najfajniejszą opcją są klenie. Nadal ich całkiem sporo na Mazowszu a i można się nałowić. Oczywiście mowa o niedużych sztukach, ponieważ profesory to już bardzo wymagający przeciwnik.


#13 Guest_White-fish_*

Guest_White-fish_*
  • Guests

Napisano 04 kwiecień 2011 - 21:58

W takim razie stawiam na sprzęt w klasie #5 długości 9'. Lecz na razie inne wydatki <_< wzdręga to silna rybka jak do swoich rozmiarów :D

#14 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 04 kwiecień 2011 - 22:08

W takim razie stawiam na sprzęt w klasie #5 długości 9'. Lecz na razie inne wydatki <_< wzdręga to silna rybka jak do swoich rozmiarów :D


Takim sprzętem prawie wszystko obskoczysz (oczywiście poza głowatkami, łososiami itp. ). Ja zaczynałem od #6 i w zasadzie ten zestaw nadal stanowi główne oręże - 95% czasu mojego łowienia.

#15 Guest_White-fish_*

Guest_White-fish_*
  • Guests

Napisano 04 kwiecień 2011 - 22:36

hmm... a co do muszek to takie podstawowe by zacząć zabawę? Z tego co się orientuje RED-TAG to taka uniwersalna muszka? :unsure:

#16 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 05 kwiecień 2011 - 09:27

hmm... a co do muszek to takie podstawowe by zacząć zabawę? Z tego co się orientuje RED-TAG to taka uniwersalna muszka? :unsure:


Kleń nie jest mega wybredny co do much, bardziej liczy się podanie i prowadzenie.
Red Tag jest spoko, zrób sobie też trochę spiderków.
Dobre są też brązki, ale na bardzo lekkiej główce, prowadzone jak mokre.

#17 OFFLINE   salmon1977

salmon1977

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1564 postów
  • LokalizacjaIńsko-STARGARD
  • Imię:GrzehU

Napisano 05 kwiecień 2011 - 10:39

Moj zestawik na niziny i nie tylko :mellow: haki 14-20# czekam tylko az te drapiezniki podejda pod powierzchnie hi hii

Załączone pliki



#18 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 05 kwiecień 2011 - 10:42

Moj zestawik na niziny i nie tylko :mellow: haki 14-20# czekam tylko az te drapiezniki podejda pod powierzchnie hi hi


Już zbierają w słoneczne dni :D

#19 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 05 kwiecień 2011 - 16:55

[quote]
Moj zestawik na niziny i nie tylko :mellow: haki 14-20# czekam tylko az te drapiezniki podejda pod powierzchnie hi hi
[/quote]

Już zbierają w słoneczne dni :D
[/quote]
Na Vistuli już Pan widziałeś..?

#20 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 05 kwiecień 2011 - 17:30

[quote]
Moj zestawik na niziny i nie tylko :mellow: haki 14-20# czekam tylko az te drapiezniki podejda pod powierzchnie hi hi
[/quote]

Już zbierają w słoneczne dni :D
[/quote]
Na Vistuli już Pan widziałeś..?
[/quote]

Jeszcze nie zaglądałem nad Królową, ale pewnie też się ruszyło. Kwiecień, słońce...

Kiedy Pan się pojawisz na starych śmieciach? Wypadałoby skłuć kilka rybek :D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych