Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędkarskie mythbusters - Skrócony kij = mocniejszy kij


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 08 kwiecień 2011 - 10:52

Przy okazji połamania kija Guza wywiązała się moim zdaniem ciekawa sprawa. Powszechnie się przyjęło, że kij po takim czy innym skróceniu (mowa na ogol o kilku / kilkunastu centymetrach od góry) stanie sie MOCNIEJSZY. Pomijając jeszcze rozumienie słowa mocniejszy ciekaw jestem Waszego zdania - JAK WY TO WIDZICIE???


Ponieważ mam swoją teorie - oraz antyteorie ciekaw jestem Waszego zdania/ PRawda to czy fałsz??? i Dlaczego :mellow:

#2 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 08 kwiecień 2011 - 11:06

Moja teoria: kij już i tak był złamany, więc go nie szkoda - i nagle okazuje się zdecydowanie mocniejszy

P.S. Ale żeby zabawić się w prawdziwych Mythbusters - potrzeba kilkunastu Phenixów do połamania w różnych miejscach, kukieł sumów różnej wielkości, pewnej ilości materiałów wybuchowych i żrących substancji, nie zawadzi też 18-kołowa ciężarówka wyładowana półtuszami wieprzowymi (tak na wszelki wypadek). Inaczej nie ma sensu się za to zabierać...

#3 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18593 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 kwiecień 2011 - 11:10



Moja teoria: kij już i tak był złamany, więc go nie szkoda - i nagle okazuje się zdecydowanie mocniejszy

Ha ha ha :lol: bravo - odpowiedź z jajem @chub

#4 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 08 kwiecień 2011 - 11:17

KIj po złmaniu szczytówki nie jest mocniejszy tylko dolny ciężar wyrzutu się zmieni.Moc generalnie pozostaje zbliżona robi się bardziej kołkowaty.To tak po mojemu ;) .

#5 OFFLINE   Fishing Center

Fishing Center

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 49 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 kwiecień 2011 - 12:05

Witam,
Blank obcięty od góry nie bedzie mocniejszy, lecz sztywniejszy. Przecież nikt materiału w dolnik nie dołozył ;).
Napewno ugięcie blanku ulegnie przesunieciu w dół, lub w górę, zalezy od ch-ki wędki.
Hubert Matuszewski.

#6 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 08 kwiecień 2011 - 12:09

hmmm Hubercie, zaciekawiłeś mnie. Ale wydaje mi się, że owo przesuniecie ugięcia blanku moze nastąpić PATRZĄC OD STRONY szczytu blanku. Bo jak sam powiedziałeś nikt materiału nie dołożył, więc patrząc od dolnika (od tzw strony wędkarza) punkt ugięcie pozostanie w tym samym miejscu... Oczywiście mogę się mylić :D

#7 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 08 kwiecień 2011 - 12:33

Może zacznę od kilku założeń.
1. Blank nie został ułamany bo mikrourazy mogą mieć znaczenie.
2. Przyjmijmy, że chodzi nam o wytrzymałość dotyczącą rzeczywiście siły przy której blank się złamie.

Jak rozkładają się siły to pierwszy problem. Mamy możliwości:
A. Skrócenie blanku spowoduje w swoim założeniu konieczność innego uzbrojenia kijków. Spowoduje to inne rozłożenie się sił na blanku. Konsekwencje mogą być bardzo różne. Pewnie wszystko zależy od zaprojektowanego blanku. Może być i tak, że siła potrzebna do złamania wzrośnie.
B. Jeżeli jednak uzbrojenie pozostanie nie zmienione a przelotka szczytowa będzie w nieodpowiedniej odległości od drugiej to w konsekwencji może (ale nie musi) doprowadzić do złego rozłożenia sił na blanku i inną jego wytrzymałość.

Jedna sprawa to jeszcze sprawa fizyki. Im krótsze ramię tym mniejsza siła oddziałuje, więc i moc może wzrosnąć.

Jednak czy przypadkiem dwa takie same blanki nie więcej różnią się wytrzymałością na złamanie niż opisane sytuacje?

#8 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 08 kwiecień 2011 - 16:19

Moja uszkodzona wedka bohaterem watku :D...sie porobilo

Mi sie wydaje ze wedka zyska na palowatosci. Ten model blanku Phenixa ma zadziwiajaca szczytowke, pamietajac o mocy deklarowanej - 60 lb.
Moj egzemplarz mial taka cienka czula szczytowke. Teraz bedzie mniej subtelna wedka.
Jak juz wroci do bycia operatywna - pokaze ja!

O ciezarze wyrzutowym w przypadku tego kija nie ma sensu mowic, bo ja uzywam go w 100 % do trollingu i przyneta zostaje umieszczona w lowisku przez zwolnienie szpuli multikplikatora...



#9 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 08 kwiecień 2011 - 16:25

Guzu jak mówisz, będzie bardziej pałowata, na mocy raczej nic nie zyska, taj jakby wyciął grubszą leszczynę w krzaczorach :D .

#10 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4899 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 08 kwiecień 2011 - 17:20

Zesztywnieje bez wątpienia , wzrośnie też jej moc przy niezmienionej wytrzymałości blanku :D

#11 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 08 kwiecień 2011 - 17:28

Chyba Sławku zakładasz idealność projektu blanku. Siła przyłożona inaczej może spowodować również wyłapanie utajonego defektu projektu i trzaśnięcie przy mniejszej sile. Nie mówię, że nie masz racji w ogóle a może i masz :D, tylko takie założenie w skrajnym przypadku może doprowadzić do błędnych wniosków.

#12 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 08 kwiecień 2011 - 23:59

A mi się wydaje, że jak mam miotłę i ułamię w niej szczotkę, to zostanie mi w rękach tylko kij od miotły :mellow:
Nie łamałem sobie wędek, ale wydaje mi się, że będzie wytrzymalsza (lb), mocniejsza w rozumieniu, że pracę, jaką wykonywała dotąd - w ramach zaprojektowanej akcji - szczytówka (rzut, prowadzenie, hol) w większym stopniu niż przed skróceniem, siłą rzeczy przejmie mocniejsza niż dotychczasowy szczyt, część kija. Czyli ta, co się w dłoniach ostała i mocna, wytrzymała jest na tyle, na ile ją zaprojektowano. Kwestie rozkładu sił chyba szczególnie się w skróconej wędce nie liczą co do wzrostu, czy spadku jej parametrów, zwłaszcza takiej 60lb, chyba że rebuilder coś by schrzanił :D
Na poparcie mojej teorii z miotłą, film: ;)

Pozdrawiam
Grzesiek

#13 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4899 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 09 kwiecień 2011 - 06:05

Jednoznacznie tu też nie będzie . Na kiju o głębokim ugięciu albo szklaku skrócenie od góry niczego specjalnie zauważalnego nie czyni . Ale już przy standardowym spinjigu o bardziej średnim ugęciu skrócenie od góry i nieco usztywni i odrobinę przesunie moc użytkową w górę , bo przecież odpada najsłabszy z teoretycznego punktu widzenia fragment kija . A odwrotnie się dzieje przy skróceniu blanku od dołu . Prawdopodobnie :D :D

#14 OFFLINE   Hubertus

Hubertus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1856 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 10 kwiecień 2011 - 18:50

Jak już mowa o mocy, to co by wątków nie mnożyć zadam pytanie.
W jaki sposób można określić moc uzbrojonej wędki spinningowej, mam dwa kijki które chciałbym zbadać.

#15 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2892 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 10 kwiecień 2011 - 18:58

No podpinasz kołowrotek z linką o znanej mocy, dokręcasz hamulec i próbujesz zerwać linkę kijem. Jak linka strzeli to znaczy, że kij ma większą moc. Jak kij strzeli to znaczy, że mniejszą ;)

#16 OFFLINE   Hubertus

Hubertus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1856 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 10 kwiecień 2011 - 19:45

taaa.....
.....tylko znając mnie to raczej będzie po kijku, nie jestem zbyt subtelny

#17 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 11 kwiecień 2011 - 20:31

No podpinasz kołowrotek z linką o znanej mocy, dokręcasz hamulec i próbujesz zerwać linkę kijem. Jak linka strzeli to znaczy, że kij ma większą moc. Jak kij strzeli to znaczy, że mniejszą ;)

A trzecia opcja, to rozleci się oporówka w kołowrotku... <_<

#18 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 kwiecień 2011 - 10:14

Wedlug mnie trzeba rozgraniczyc 2 rodzaje skrocen blanku: 1 skrócenie od sczzytowki i 2 skrócenie od dolnika.
Niezaleznie od przeznaczenia blanku wszystkie maja przynajmniej 1 ceche wspolna - sa ciensze przy szczytowce i grubsze (mowa o srednicy zewnetrznej) w dolniku.

W dolniku tez znajduje sie (sadzac nawet po ilosci uzytego materialu - wiekszy przekrój poddawany obciazeniu) duzo wiecej mięsa.

W tej sytuacji jak dla mnie jasne jest, ze chcac odchudzic blank w sensie mocy mozliwej do przeniesienia przez niego (LBS) i nie zmienic c.w. to trzeba odciac od dolu.
Chcac zachowac moc blanku i zwiekszyc c.w. to tniemy od góry.

Temat jest ciekawy i dajacy spore pole do popisu, zwlaszzca przy blankach 1 cz, gdzie nie bedzie miejsca mial problem z nierowna dlugoscia czesci skladowych (cienka sczytowka - latwosc zlamania).
Jednak przypuszczam, ze nie wszystkie blanki beda sie nadawac do takich eksperymentow i takie kombinacje pozostawilbym najbardziej doswiadczonym w tej materii rodbuilderom, jako ze nawet powielenie juz istniejacego projektu niesie ze soba pewne ryzyko, jako ze firmy maja zwyczaj przebudowywac swoje konstrukcje o czym przekonalem sie juz kilkakrotnie przy innych okazjach niz w/w.

Gumo