Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Regularne odstrzeliwanie przynęt ...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
162 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4642 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 03 wrzesień 2017 - 08:25

Możliwe, a nawet bardzo prawdopodobne, że 4 sploty są lepszym wyborem do łowienia ciężej ... Na lekko czyli obrotówki 3 i niżej ja używam 8 splotowego duela 0.8 i jestem bardzo zadowolony. I idąc tym tropem zakupiłem kolejnego duela na ciężej, tak od 20 gram do około 35 i faktycznie o ile na lekko broda raz może dwa na godzinkę to ciężej około 4 do 6 razy na godzinkę łapię bródki :) Cóż linka nawinięta także jak zjadę do końca to pomyślę o 4 splocie do cięższego łowienia. Ps. Zapewne to zasługa mojej przezorności, ale jeszcze nic nie odstrzeliłem :D


Użytkownik SlawekNikt edytował ten post 03 wrzesień 2017 - 08:26

  • Alexspin lubi to

#122 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10179 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 03 wrzesień 2017 - 10:23

Kurczaki ... ja mam zupełnie odwrotne doświadczenia :rolleyes:



#123 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4642 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 03 wrzesień 2017 - 12:28

Kurczaki ... ja mam zupełnie odwrotne doświadczenia :rolleyes:


W jakiej kwesti ? Strzelania czy plecionek ?

#124 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10179 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 03 wrzesień 2017 - 12:45

...strzelania z powodu plecionek 4x i 8x na zestawach bardzo lekkich i ciężkich.

Opisywałem już gdzieś tutaj swoje tegoroczne doświadczenia z plecionką 0,6 Sune Line 8x na multiku Aldebaran BSF ... totalna klęska! (a były to moje pierwsze doświadczenia z tym multikiem po zakupie). Wymieniłem po kilku dniach (sporo kasy spoczęło w tym czasie na dnie jeziora :( ) na Varivasa PE 4x i problemy się skończyły. Nie to , że jakieś delikatne brody w ciągu dnia ale po prostu zero bród i splątań a więc i odstrzałów prze kilka następnych dni! Do zestawów ciężkich od 50 do 150 gr mam nawinięte plecionki 4x i 8x i nie widzę problemu z jedna i drugą. Dla tego w mojej ocenie do łowienia L i UL polecam 4x 

(na drugim zestawie UL na Revo LT7 też mam nawiniętą 4x i też jest OK)


  • woblerek48, Jano i Alexspin lubią to

#125 OFFLINE   woblerek48

woblerek48

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1178 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Napisano 03 wrzesień 2017 - 13:51

Tu kolego zgadzam się w 100% z twoja praktyka i teoria .X8 są dobre te od 1.5 .....


  • BOB lubi to

#126 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10179 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 03 wrzesień 2017 - 13:58

Muszę dodać, że to moje doświadczenia z użyciem multika. Kiedy przestałem łowić na "korbę" nie było jeszcze plecionek 8x więc nie mogę oceniać.


  • Dano. lubi to

#127 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2345 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 03 wrzesień 2017 - 16:34

Muszę dodać, że to moje doświadczenia z użyciem multika. Kiedy przestałem łowić na "korbę" nie było jeszcze plecionek 8x więc nie mogę oceniać.


W moim odczuciu na korbie im delikatniej tym lepiej ;-)
Tez w caście wole 4x.
Ale na korbie to nie ;-)


Tapatalknięte z komórki
  • Alexspin lubi to

#128 OFFLINE   ms80

ms80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 449 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Michał

Napisano 03 wrzesień 2017 - 21:09

Robert, jakiej plecionki x8 (model, grubość) używasz przy tych ciężkich zestawach?

#129 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4642 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 03 wrzesień 2017 - 21:10

Robert, jakiej plecionki x8 (model, grubość) używasz przy tych ciężkich zestawach?

 

Pewnie od 2.0 w górę ...


  • ostrow30 lubi to

#130 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10179 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 03 wrzesień 2017 - 21:42

Jeśli pytanie do mnie? to:

-DAIWA  8 BRAID  0,26  24kg  (to chyba Turnament?). 

- Varivas  8X braid  Casting PE Max Power 2,5 (40Lb) 

- DAIWA 8Braid Hyper PE  0,35mm 40kg (85Lb)  tylko do ciężkiego trolla

​Ale jak popatrzyłem na to co mam nawinięte to wyszło, że najczęściej obecnie obstawiam na ciężko i UL : Varivas 4X braid  Casting PE Premium PE  od 0,8 do 4,0



#131 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 wrzesień 2017 - 21:45

Jeśli pytanie do mnie? to:

-DAIWA  8 BRAID  0,26  24kg  (to chyba Turnament?). 

- Varivas  8X braid  Casting PE Max Power 2,5 (40Lb) 

- DAIWA 8Braid Hyper PE  0,35mm 40kg (85Lb)  tylko do ciężkiego trolla

​Ale jak popatrzyłem na to co mam nawinięte to wyszło, że najczęściej obecnie obstawiam na ciężko i UL : Varivas 4X braid  Casting PE Premium PE  od 0,8 do 4,0

A czemu tak grubo do ciężkiego trola? Jeśli to polowanie na szczupaka to tak gruba linka powoduje iż przynęty nie schodzą na odpowiednią głębokość.

Ja do rzutu stosuję PE 3,0 i 4,0 a do trolla kolorowe linki 20-25 LB.



#132 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10179 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 03 wrzesień 2017 - 21:52

Ten ciężki troll tak pozostał od wyjazdu do Hiszpanii na Ebro. Pytają .. to zeznaję całą prawdę ;)



#133 OFFLINE   ms80

ms80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 449 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Michał

Napisano 03 wrzesień 2017 - 22:11

Dzięki.

#134 OFFLINE   spinnbait

spinnbait

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 55 postów
  • LokalizacjaKraśnik
  • Imię:Paweł

Napisano 14 wrzesień 2017 - 21:40

Cześć.
Wczoraj byłem pierwszy raz nad wodą z nowo zakupionym zestawem do casta. W ogóle pierwszy raz miałem z tym doczynienia. Nikt z moich znajomych nie używa i nigdy w życiu nie miałem multika w dłoni. Pomyślałem że skoro macham spinningiem z 25 lat to nie widzę problemu abym pomachał castem. Tym bardziej jak poczytałem że brody to w tanich multikach, a jak kupię tatule to będe mistrzem świata. Jakże wielce się zaskoczyłem gdy po pół godzinie byłem biedniejszy o jakieś 90 zł. Jeden rzut w miarę... jedna broda odplątywanie... jeden rzut w miarę....odstrzał i znów to samo. Troszkę się zraziłem, pojechałem do domu. Czytałem (tu na jerkbaicie) chyba do drugiej w nocy o sposobie rzucania, ustawieniach hamulców o samym sprzęcie itp. i pełen nadziei poszedłem spać. Gdy dziś po pracy skoczyłem nad wodę.......zero odstrzału, jedna mała broda i....... szczupaczek sześdziesiątaczek (oczywiście pływa dalej).
Wielkie dzięki za ogrom przekazywanej wiedzy.
Także tak:
Z moich króciutkich obserwacji mogę napisać że największy błąd jaki wczoraj popełniałem a dziś miałem parcie na to aby tak nie robić to rzucanie stylem spiningowym. Brak płynności ruchu między zamachem a wyrzutem lub zbyt wielka niepewność w krótszych rzutach np: pod krzaczki czy drzewko. Hamulce w multiku mają duże znaczenie ale chyba bardziej dla komfortu psychicznego (jak nie wyjdzie nam rzut to hamulec uratuje). Wieczorkiem próbowałem rzucać bez hamulców, tzn bez hamulców tatulowych za to z hamulcem "kciukowym" i też było dobrze. Zobaczymy co będzie jutro. Cholera jak szybko te dni coraz krótsze się robią :)

#135 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10179 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 14 wrzesień 2017 - 21:45

he, he ... następnego casting zasysa  :D


  • Alexspin lubi to

#136 OFFLINE   spinnbait

spinnbait

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 55 postów
  • LokalizacjaKraśnik
  • Imię:Paweł

Napisano 14 wrzesień 2017 - 21:53

Jakieś to niewytłumaczalne ale.... jest radość, jest radość

#137 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3746 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 15 wrzesień 2017 - 07:18

Ostatecznie podjąłem decyzję w sprawie plecionek:
- do kijka 3,5-7g, plecionka Kastking SuperPower Braid/0,09mm,
- do kijka 10-35g, plecionka Momoi JigLine MX8/0,18mm.
Mam nadzieję, że zdadzą egzamin.

Zdały egzamin na 5. Do 6-ki brakuje dla tego, że jednak splątania, co prawda sporadyczne, ale robią się. Ponieważ trenowałem na komercyjnym łowisku i wzdłuż poprzecznego brzegu są stanowiska co 10m, mogłem dość precyzyjnie określić odległości rzutów - cięższym przekraczam już 30m, lekkim niestety nie udaje mi się rzucić dalej niż do 20, ale myślę, że to już w normie... :)

Natomiast muszę się pochwalić, poza tą jedną Algą na początku, nie odstrzeliłem kolejnej przynęty. Chyba zmierzam w dobrym kierunku. Prawdziwy sprawdzian będzie na zawodach w Gdańsku. ;)


  • BOB, Koincydencja i WalterW lubią to

#138 OFFLINE   pikeft

pikeft

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 585 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr

Napisano 15 wrzesień 2017 - 08:25

Co do odstrzałów metodą prób i błędów musi dojść każdy chyba,ja na swoim cardiffie załączyłem więcej bloczków bo jechałem już na jednym a teraz 2/3 i odstrzałów nie ma a długość rzutu wcale nie jest mniejsza.Co najważniejsze spokojniejsze i płynniejsze rzuty z palcem na szpuli,pełna kontrola.Jako że używam na razie jednego kijka pod jerki u większe gumy problem jest w tym że przy gumie trzeba mocniej kontrolować paluchem szpulę,gdyż sama guma ma inna aerodynamikę w powietrzu i spowalnia lot w pewnym momencie a szpula może zapier..... dalej i mamy brodę,przy jerku praktycznie prędkość lotu jest taka sama aż do uderzenie.o wodę.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik pikeft edytował ten post 15 wrzesień 2017 - 08:26

  • Alexspin i MarCinFin lubią to

#139 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 17 wrzesień 2017 - 19:04

Po przeczytaniu kilkudziesięciu postów odnośnie bród i odstrzelonych przynęt, dodając własne przejścia z castem, uważam że większość problemów wynika z  źle ustawionego hamulca rzutowego, później od techniki rzutu, okoliczności (np. pod wiatr) a na koniec czepiał bym się plecionki. Plecionka może wpłynąć na długość rzutu  (do kilku %, odrzucamy skraje sytuacje - przynęta 10 gram linka 40 lbs) ale jak wszystko jest dobrze ustawione to bród powodować nie będzie. 

Dla  szczupaka nie ma znaczenia czy przynętę prowadzisz mając na szpuli 30 czy 50 lbs linkę, ale dla Twojego portfela już tak. 

Jak zaczynamy przygodę to linka 50-70% grubsza od tej, którą stosowalibyśmy w spinie pod daną rybę/gramaturę przynęt. 
 



#140 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10179 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 17 wrzesień 2017 - 19:13

To pewnie czytałeś i mój wpis o tegorocznych doświadczeniach z plecionką 4X i 8X.?

Po wymianie: sprzęt pozostał ten sam, ustawienia hamulca i docisku...nawet nie dotykałem, przynęty te same, technika rzutu z dnia na dzień nie uległa jakimkolwiek zmianom nawet woda i okonie te same ... a problemy z odstrzałami się skończyły ;)  :)

Więc nie do końca zgadzam się z tym co napisałeś :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych