Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Czy istnieje uniwersalny wskaźnik ugięcia?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
117 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 31 styczeń 2017 - 21:07

Jesteś pewien Thymallus?

 

http://www.flyfishin...152472&offset=0

 

http://www.fors.com....zyc-kij-muchowy

 

Wystarczy raz puścić to w obieg, a wszelkie pytania o kołowrotek do kija się prawie skończą.



#62 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 31 styczeń 2017 - 21:15

Echhh, ja tam lubię inżynierskie podejście do tematu, bo - jak Krzysiek napisał - oszczędzam pieniądze, czas i nerwy.

Mam wędkę klasy #4 i chcę łowić blisko, to mogę sobie zapodać sznur klasy #6 i wiem, że będzie git. Chcę łowić daleko, zakładam czwórkę i musi hulać.

 

Tylko skąd mam wiedzieć, że mam wędkę o faktycznej klasie #4?

Kupić i przerzucić 3 linki w klasie #3, #4 i #5, żeby zobaczyć, że jak mam wysnute za szczytową 9,14 m linki, to mi najlepiej hula z linką #4?

Czy może lepiej zmierzyć w 5 minut i od razu kupić odpowiednią linkę, mając pewność, że wybór jest dobry?

 

Róbta co chceta! Ja dalej będę ważył cukier albo inne śrubki w woreczku... :)

 

Pozdro od teoretyka dla praktyków :P



#63 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1847 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 31 styczeń 2017 - 21:33

Wiesz Arek, najczęsciej kupujemy kije które nie są nowością na rynku, tylko takie które juz ktos gdzieś opisał, jest jakas opinia itp. Możemy więc mieć 99% pewności że kij opisany jako #5 to jest albo 4/5 albo 5/6. Mając jakiś zapas linek wiemy na który się zdecydować.

Piszesz że od razu do kija kupić pasującą linkę, ale sam wcześniej wspomniałes że pomiar kija #8 wskazywał na #10 i zważona linka #8 wagą odpowiadała #10.

No i teraz gdyby kupić kij który faktycznie w pomiarach pokaże #8 i ta linkę??

Zgodnie z Twoim podejściem będzie dwie klasy za ciężka.

Tu wolę jednak praktykę i spojrzenie na wagę oraz na profil linki który też pokazuje jak linka się będzie zachowywała mimo jednakowych wag z innym modelem czy producentem.

Common Cents tez trochę oszukuje bo przyjeto jednakowe założenia do pomiarów, nie biorac pod uwagę samej konstrukcji blanku i materialu w nim uzytego, oraz preferencji wedkarza.

Przykład?? mam kij samodzielnie zbrojony i lowię nim zgodnie z opisem blanku linkami 3-4.

Kolega ma taki sam blank uzbrojony i łowi #5 twierdząc że 4 to minimum a #3 to juz przegięcie.

Żeby było smieszniej to trzeci z kolegów (ściagnęlismy wtedy chyba z 7 takich blanków) uważał że idealnie chodzi pod #6...

CCs pokaże w nich jednakowe wyniki prawda?? a rozpiętość to 4 klasy AFTM



#64 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 31 styczeń 2017 - 21:37

Wiesz Arek, najczęsciej kupujemy kije które nie są nowością na rynku (...)

 

Po pierwsze skąd o tym wiesz? A po drugie dlaczego by nie zbadać sobie kija, którego nikt jeszcze nie kupił?

 

Wyszły nowe Scierry i Szekspiry... powiesić temat na flyfishingu i czekać na recenzję żałosnych empiryków? Ciężarek, waga, kupno linki i na ryby. Głowy sobie nie zawracać jakimiś opiniami kolekcjonerów. Szkoda prądu.



#65 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 31 styczeń 2017 - 21:44

Skoro nikt go nie kupił to jak go zbadasz? Wirtualnie?



#66 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 31 styczeń 2017 - 21:50

Wiesz Arek, najczęsciej kupujemy kije które nie są nowością na rynku, tylko takie które juz ktos gdzieś opisał, jest jakas opinia itp. Możemy więc mieć 99% pewności że kij opisany jako #5 to jest albo 4/5 albo 5/6. Mając jakiś zapas linek wiemy na który się zdecydować.

Piszesz że od razu do kija kupić pasującą linkę, ale sam wcześniej wspomniałes że pomiar kija #8 wskazywał na #10 i zważona linka #8 wagą odpowiadała #10.

No i teraz gdyby kupić kij który faktycznie w pomiarach pokaże #8 i ta linkę??

Ja tam problemu nie widzę, bo robię tak:

 

Po pierwsze mierzę faktyczną klasę kija.

Po drugie, wiem jaką linkę (w sensie: producent, seria) chcę kupić, bo wiem jak chcę łowić i czym, bo czytałem o niej opinie w internecie, ludzie chwalą, więc jest duża szansa, że to dobra linka.

Po trzecie, zaglądam na stronę producenta i patrzę czy profil głowicy ma szanse zadziałać z moimi wabikami, ponadto szukam czy podał masy głowic interesujących mnie linek. No i kurka, ja pierdziele, pacz! :D

http://www.guideline...late=engWebshop

 

Wybieram linkę w klasie #8, bo wagą się najbardziej zbliża (lekko przewyższa) wagę linki, która wynika z mojego pomiaru. Biorę cięższą, bo dużymi muchami będzie łatwiej rzucić, siłę w łapie mam, żeby się nie zamęczyć i wiem, że umiem dostosować prędkość wymachów do mocy wędki i wagi linki, żeby kija nie złożyć :)



#67 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1847 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 31 styczeń 2017 - 21:54

Po pierwsze skąd o tym wiesz? A po drugie dlaczego by nie zbadać sobie kija, którego nikt jeszcze nie kupił?

 

Wyszły nowe Scierry i Szekspiry... powiesić temat na flyfishingu i czekać na recenzję żałosnych empiryków? Ciężarek, waga, kupno linki i na ryby. Głowy sobie nie zawracać jakimiś opiniami kolekcjonerów. Szkoda prądu.

Wiesz. Krzysiek, nie wiem jak Ty, ale ja nie mam w zwyczaju kupować za kazdym razem kompletu kij/linka, a byc może jeszcze kołowrotek żeby mi zestaw wywazał...

Nie mam też w zwyczaju kupowania czegoś by zważyć, sprawdzić i jak nie pasuje to odsprzedać albo postawić w kącie.

Zauważ że system CCs, podaje że pomiaru dokonujemy w momencie w ktorym kij ugina się w 1/3 i tu jest problem, bo kij z ugięciem szczytowym ugina się inaczej niż parabolik gnący się od samej rękojeści. Tak więc dalej jest to teoria oparta na pewnych założeniach i w praktyce okazuje się że kij opisany jako #6, w CCs zmierzony jako #7 idealnie współgra własnie z linką #6.

No i szlag trafia wszelkie ERNy i inne a pokazuje zgodność z AFTM...



#68 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 31 styczeń 2017 - 21:55

Skoro nikt go nie kupił to jak go zbadasz? Wirtualnie?

 

Proste: po twojemu :) Idę do sklepu, macam, macham, podoba się - bierę! :)

 

A dalej: W chałupie mierzę. Zamawiam odpowiednią linkę i jest git :)



#69 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 31 styczeń 2017 - 22:00

Proste: po twojemu :) Idę do sklepu, macam, macham, podoba się - bierę! :)

 

A dalej: W chałupie mierzę. Zamawiam odpowiednią linkę i jest git :)

Ależ to ma być kij którego jak pisze Krzysztof nikt nie kupił. NIKT. Jeśli zaś nikt to i ja nie mogę :)



#70 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 31 styczeń 2017 - 22:05

To je logiczne :) Więc doopa zbita :) Producent się nie doczeka sprzedaży nawet jednej sztuki do usranej śmierci :)



#71 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 31 styczeń 2017 - 22:41

Skoro nikt go nie kupił to jak go zbadasz? Wirtualnie?

 

Klasę kija można zbadać po kupieniu w chacie. Nie rozumiem dlaczego miałbym zrezygnować z lepszych przybliżeń i obstawać przy gorszych, tylko dlatego, że te lepsze nie są doskonałe.

 

Oczywiście, metoda CC jest szurnięta. Człowiek powinien tylko wklepywać gramy w smartfona i otrzymać wynik AFTMA.

 

Ale jak to mawiał profesor Grębosz, są dwie kategorie nauczycieli: "Patrzcie jaki to ja jestem mądry oraz patrzcie jakie to proste." Myślę, że wędkarstwo muchowe zostało stworzone w przewadze przez tych pierwszych. Już sam fakt odejścia od jednostek SI na rzecz jakiejś głupiej AFTMY czy grainów, to przelewanie wody z kubka do kubka - żadnej wartości dodanej, ale jak mądrze to brzmi, jak naukowo... ą, ę, ach, och...


Użytkownik Krzysiek Dmyszewicz edytował ten post 31 styczeń 2017 - 22:41


#72 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 31 styczeń 2017 - 23:02

Ponoć, piszę tak bo sam nie sprawdziłem, ale tak słyszałem, a zatem, ponoć na oddziałach filozofii naszych (i nie tylko) uczelni, profesorowie od filozofii (bo filozofami to ich raczej nazwać nie można) uczą, że prawda nie istnieje, skoro tak - to chociaż to stwierdzenie musi być prawdziwe  ;)


  • lafer lubi to

#73 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 01 luty 2017 - 00:15

 
Ale jak to mawiał profesor Grębosz, są dwie kategorie nauczycieli: "Patrzcie jaki to ja jestem mądry oraz patrzcie jakie to proste." Myślę, że wędkarstwo muchowe zostało stworzone w przewadze przez tych pierwszych. Już sam fakt odejścia od jednostek SI na rzecz jakiejś głupiej AFTMY czy grainów, to przelewanie wody z kubka do kubka - żadnej wartości dodanej, ale jak mądrze to brzmi, jak naukowo... ą, ę, ach, och...


Wędkarstwo muchowe wymyślili Anglosasi, a oni masę mierzą w funtach, uncjach i grainach, zaś długość w stopach i calach. .. uwierz mi nie zrobili tego aby ci uprzykrzyć życie, wręcz przeciwnie, dla wygody. ... tyle że własnej, a nie twojej.

#74 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4912 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 01 luty 2017 - 06:32

Flyfishingowy dekalog jest skromny i prosty, dobór narzędzi pozostawia naszej empirii, którą dla naszej wygody streszcza w kilku konkretyzujących linijkach systematyki AFTMA.

 

Prowadzący działalność badawczą nad duchem i materią,  wytrwale negujący świat tradycyjnych ustaleń, doszli zdaje się już do kilkudziesięciu rodzajów płci. Nie wiem czy używali cukru, ale wyszło teoretycznie oraz po inżyniersku. Prostowano już banany, teraz pora na opisanie uniwersalnego ugięcia..

Czas jest nowoczesny, więc byt kształtuje świadomość.. :)



#75 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 01 luty 2017 - 07:29

Uczenie teorii pasującej do wędkarstwa muchowego z lat '70 jest niepraktyczne, głównie z uwagi na fakt, że pozorna różnorodność współczesności nie może być uporządkowania teoretycznymi klasyfikacjami z tamtych lat.



#76 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 01 luty 2017 - 07:45

Panie Sławek! Ja bym naprawdę nie szukał zupełnie nic ponad tak czule opiewaną przez ciebie klasyfikację AFTMA, gdyby producenty kijów się jej ściśle trzymali. Tymczasem przy zbyt wielu kijach się okazuje, że opis na wędce jest z doopy wysrany i - delikatnie mówiąc - lekko odstaje od rzeczywistości, a linka co ma latać - nie lata.

No i jeszcze akcja kija - śmiech na sali. Opis słowny, który pozostawia tyle dowolności, że ja pierdziu! I każdemu wolno opisać kij, którego kąt AA będzie miał 72 stopnie jako med-fast, bo tak i już, bo mu się właśnie tak wydaje, według niego to jest kij med-fast :) A potem nabywca kupując takiego med-fasta (bo chciał wolniejszy kijek) zachodzi w łeb, dlaczego ten "med-fast" jest szybszy niż ten, co miał do tej pory opisany jako "fast".

 

No heloł! Cyferki są potrzebne, czy je lubisz, czy nie :) Jak chcesz, to sobie klasę i akcję kija opisuj nawet marchewkami, ale cyferki są JEDNOZNACZNE.



#77 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2739 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 01 luty 2017 - 11:11

A czy cyferki biora pod uwage, ze nie jestesmy robotami wykonujacymi te same ruchy w tych samych warunkach?



#78 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 01 luty 2017 - 11:34

Obserwuję tą dyskusję i staram się wyciągnąć jakieś wnioski, przyznam, że ciężko z tym wyciąganiem ...

 

To może tak, poniżej fotka opisu na tubie jednej z moich wędek (taki sam opis jest oczywiście na blanku)

 

Załączony plik  Scierra A.N.T..jpg   41,26 KB   6 Ilość pobrań

 

 

i tak klasa #8 to 210 gr czyli 13,6 g

 

podany ciężar rzutowy 18 - 20 gram czyli 277,78 - 308,65 grain  

 

w/g AFTMA  - #10 = 18,2 g (280 gr) i odpowiednio #11 = 21,4 g (330 gr)

 

czyli co ? mam rozumieć, ze jest to #8 ale ze wskazaniem na #10,5 

 

całe szczęście z wędką w komplecie kupiłem głowicę SH 18 g i już mniej więcej (raczej mniej) wiem co i jak tym bardziej, ze próbowałem linek w klasach #8 i #9

 

niemniej jednak ciekaw jestem co obie strony dyskusji na fakty przedstawione powyżej, pytam poważnie bez podtekstów  :)

może jakieś rady doświadczonych kolegów ...

 

a może skrót Rec. Wt. nie ma nic wspólnego z ciężarem/masą rzutową ?


Użytkownik janusz.walaszewski edytował ten post 01 luty 2017 - 11:39


#79 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 01 luty 2017 - 12:00

Zmierz metodą C-C ile trza powiesić na szczytówce, żeby się kij odgiął o 1/3 długości od osi poziomo umocowanej wędki i podaj wynik (w gramach naszych polskich wystarczy) :)

Przeliczymy i może coś się fajnego okaże ;)



#80 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4395 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 01 luty 2017 - 12:25

Tak sie zastanawiam nad jeszcze jedna rzeczą- zbrojenie kija.
Muchówki zbroi sie zazwyczaj po "miększej stronie kręgosłupa". Jak zmienia sie parametry kija gdy uzbroimy go na "sztywniejszej stronie"?