Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Okoniówka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1626 odpowiedzi w tym temacie

#1021 OFFLINE   nyny

nyny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Przemek

Napisano 06 kwiecień 2020 - 17:43

Akcja kija nie ma nic wspólnego z jego czułością, a tym bardziej z żerowaniem ryb :)



#1022 OFFLINE   Kamil_Olsztyn

Kamil_Olsztyn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 658 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 06 kwiecień 2020 - 19:54

Kije typu moderate, czy moderate-slow są według mnie najlepsze na okonie.

Wybieranie świadomie x-fastów na okonia to chyba tylko kaprys a nie zrozumiały wybór.
  • Jozi i morrum lubią to

#1023 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 06 kwiecień 2020 - 20:42

 

 

Kije typu moderate, czy moderate-slow są według mnie najlepsze na okonie.

Wg mnie takie kije sa najlepsze ale pod kropasy  ;)  Pod okonie dobry blank - fast  :D


  • strary, scOOtt i Pescador de caña lubią to

#1024 OFFLINE   Karpiu95

Karpiu95

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 912 postów
  • LokalizacjaTurek/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Karpiński

Napisano 06 kwiecień 2020 - 21:22

Niech każdy łowi jakim lubi.... slowem, moderatem, fastem czy x-fastem.... nie ma najlepszych. Chodzi tylko o to zeby wybić koledze z głowy ze to nie wina jego wędki że przez 3 wypady nie miał brania okonia :D hehe



#1025 OFFLINE   scOOtt

scOOtt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 811 postów
  • LokalizacjaLubin
  • Imię:Łukasz

Napisano 07 kwiecień 2020 - 07:31

To jakie kije kto lubi to rzecz gustu. O gustach wiadomo się nie dyskutuje. Zaczynałem swoją przygodę ze spinningiem od kijków typowo "lejących się" wespół z żyłką jeszcze wtedy. Odkąd zacząłem stosować plecionki bardzo zmienił się mój pogląd a kiedy do ręki wpadł mi pierwszy kij o akcji fast a później extra fast - wówczas było dla mnie jasne jaką akcję "pokochałem". Owszem jest to trudniejsze wędkowanie bo taki kijek mniej wybacza błędów - ale od czego mamy precyzyjnie ustawiony hamulec oraz miękki od gry przez lata w kosza - nadgarstek :)*

 

*powiedział ten, któremu boleń, który miał być sandaczem prawie wyrwał w zeszłym roku patyka z nadgarstka :) 



#1026 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1496 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 07 kwiecień 2020 - 09:30

To jakie kije kto lubi to rzecz gustu. O gustach wiadomo się nie dyskutuje. Zaczynałem swoją przygodę ze spinningiem od kijków typowo "lejących się" wespół z żyłką jeszcze wtedy. Odkąd zacząłem stosować plecionki bardzo zmienił się mój pogląd a kiedy do ręki wpadł mi pierwszy kij o akcji fast a później extra fast - wówczas było dla mnie jasne jaką akcję "pokochałem". Owszem jest to trudniejsze wędkowanie bo taki kijek mniej wybacza błędów - ale od czego mamy precyzyjnie ustawiony hamulec oraz miękki od gry przez lata w kosza - nadgarstek :)*

 

*powiedział ten, któremu boleń, który miał być sandaczem prawie wyrwał w zeszłym roku patyka z nadgarstka :)

Ja też przeszedłem podobną drogę od klusek do x-fasta . Teraz moim ulubionym kijem jest elitka LES76MLXF2 . Ale przyznaje ,że ostatnio kupiłem jaxona grey stream 1-7g jako kijek dyżurny wożony na stałe w bagażniku i jestem mile zaskoczony .

 

Zatem Panowie co komu pasuje ilu wędkujących tyle opinii . Po mojemu ważne są jeszcze warunki dodatkowe jak choćby głębokość łowiska . Bo na przykład podbijanie i zacinanie kluską w zimie na głębokości 20 m wychodzi raczej dość słabo ;)


  • strary, trex i Pescador de caña lubią to

#1027 OFFLINE   Pescador de caña

Pescador de caña

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów
  • LokalizacjaBuenas Noches
  • Imię:Mrevansh

Napisano 07 kwiecień 2020 - 14:33

Tak w dużym skrócie: moderate czy x-fast to nie rzecz gustu. Moderate średnio nadaje się do podbicia.  Fast lub x-fast  NIE oznacza że ryby będą się odbijać i spadać.

 

Czytając podobne wymysły że kij moderate będzie lepszym na okonie dokonałem właśnie złego wyboru, więc muszę się podzielić moim zdaniem. To dobry blank ale gdy ktoś łowi blachą lub woblerem... hm no nie wiem ewentualnie muchą. Jednak okonie przeważnie łowimy z opadu a wtedy to tylko fast lub x-fast. Po prostu mają szerszy zakres obsługiwanych gramatur. Dla przykładu weźmy fast 1-10g i moderate 1-10g. Pierwszy realnie da radę 1-8g a drugi już tylko 2-6g. Czyli potrzebujemy dwóch lub trzech kijów moderate żeby obsłużyć zakres jednego fasta. Chyba że ktoś lubi siłą własnych mięśni giąć blank zamiast podbijać  gumę albo przy maksymalnym skupieniu w pocie czoła klęczeć nad wodą by poczuć na szczytówce opad tej minimalnej gramatury deklarowanej przez producenta to już jego problem. Komfortu nie ma w tym za grosz.  Czy z fastów bardziej spadają ryby? No nigdy w życiu .. A że chiński producent opisał tak wędkę z miękką szczytówką na kiju od szczotki i hamulec kołowrotka skręcony na maksa to rybki uciekają  ¯\\\_(ツ)\_/¯


Użytkownik Pescador de caña edytował ten post 07 kwiecień 2020 - 14:33

  • eRKa lubi to

#1028 OFFLINE   lukaszkosciukiewicz

lukaszkosciukiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaGorzów Wielkopolski
  • Imię:Łukasz

Napisano 08 kwiecień 2020 - 18:42

Szukam jakiegoś ciekawego seryjniaka pod okoniowanie 5-10 g + 3-4 cale guma, polećcie coś wartego uwagi 



#1029 OFFLINE   Karpiu95

Karpiu95

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 912 postów
  • LokalizacjaTurek/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Karpiński

Napisano 08 kwiecień 2020 - 19:00

budzet, dlugosc ?



#1030 OFFLINE   Swierzak

Swierzak

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 40 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto
  • Imię:Piotr

Napisano 08 kwiecień 2020 - 22:47

Tak w dużym skrócie: moderate czy x-fast to nie rzecz gustu. Moderate średnio nadaje się do podbicia.  Fast lub x-fast  NIE oznacza że ryby będą się odbijać i spadać.
 
Czytając podobne wymysły że kij moderate będzie lepszym na okonie dokonałem właśnie złego wyboru, więc muszę się podzielić moim zdaniem. To dobry blank ale gdy ktoś łowi blachą lub woblerem... hm no nie wiem ewentualnie muchą. Jednak okonie przeważnie łowimy z opadu a wtedy to tylko fast lub x-fast. Po prostu mają szerszy zakres obsługiwanych gramatur. Dla przykładu weźmy fast 1-10g i moderate 1-10g. Pierwszy realnie da radę 1-8g a drugi już tylko 2-6g. Czyli potrzebujemy dwóch lub trzech kijów moderate żeby obsłużyć zakres jednego fasta. Chyba że ktoś lubi siłą własnych mięśni giąć blank zamiast podbijać  gumę albo przy maksymalnym skupieniu w pocie czoła klęczeć nad wodą by poczuć na szczytówce opad tej minimalnej gramatury deklarowanej przez producenta to już jego problem. Komfortu nie ma w tym za grosz.  Czy z fastów bardziej spadają ryby? No nigdy w życiu .. A że chiński producent opisał tak wędkę z miękką szczytówką na kiju od szczotki i hamulec kołowrotka skręcony na maksa to rybki uciekają  ¯\\\_(ツ)\_/¯

A czym sie charakteryzuje kij o akcji slow? Czy taka akcja moze sprawic, ze nie czuje bran?

#1031 OFFLINE   Pescador de caña

Pescador de caña

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów
  • LokalizacjaBuenas Noches
  • Imię:Mrevansh

Napisano 09 kwiecień 2020 - 04:21

Chodzi o opad minimalnych dedykowanych główek i próbę podbicia tych maksymalnych. Kij fast pozwala na więcej. Dużo więcej. A brania na obu kijach brania nie sposób przegapić. Te najdrobniejsze (np w miesiącach zimowych) wydaje mi się że lepiej jednak czuć na faście.

#1032 OFFLINE   lukaszkosciukiewicz

lukaszkosciukiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaGorzów Wielkopolski
  • Imię:Łukasz

Napisano 09 kwiecień 2020 - 05:33

180-200 cm oczywiście w castingu dlatego temat był w dziale baitcast

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

#1033 OFFLINE   Swierzak

Swierzak

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 40 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto
  • Imię:Piotr

Napisano 12 kwiecień 2020 - 23:07

Panowie, kij o którym wcześniej pisałem, na okonie - Black Rock 2, 1-10 CW złapał drobną kontuzje. Pękł lakier mocujący pierwszą przelotkę do drugiej części wędki.

Na czas gwarancji planuje sobie kupić drugi kijek, zapasowy, o innej akcji, który zapewni odmienne doznania, niż ten wyżej wymieniony, o akcji slow.

 

I teraz się zastanawiam czy taką alternatywą, jeśli chodzi o prace wędki i emocje będzie - Dam Microflex 2,3m 1-7 CW.

Co myślicie ?



#1034 OFFLINE   Tom Rob

Tom Rob

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 540 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Robert

Napisano 12 kwiecień 2020 - 23:10

Panowie, kij o którym wcześniej pisałem, na okonie - Black Rock 2, 1-10 CW złapał drobną kontuzje. Pękł lakier mocujący pierwszą przelotkę do drugiej części wędki.
Na czas gwarancji planuje sobie kupić drugi kijek, zapasowy, o innej akcji, który zapewni odmienne doznania, niż ten wyżej wymieniony, o akcji slow.
 
I teraz się zastanawiam czy taką alternatywą, jeśli chodzi o prace wędki i emocje będzie - Dam Microflex 2,3m 1-7 CW.
Co myślicie ?

Zadzwoń do Stepanow Fishing
Powiesz co potrzebujesz i Krzysiek napewno Ci coś poleci.

#1035 OFFLINE   Swierzak

Swierzak

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 40 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto
  • Imię:Piotr

Napisano 16 kwiecień 2020 - 16:28

Zadzwoń do Stepanow Fishing
Powiesz co potrzebujesz i Krzysiek napewno Ci coś poleci.

Koniec koncow wzialem Microflexa 2.3m 1-7 CW jako uzupelnienie/ zapas pod Dragon Black Rock 2 1-10 CW. Jeszcze nie testowalem Dam'a, ale gdyby ktos kiedys potrzebowal podpytac o ktorys z tych kijkow to smialo.

 

Pod UL 1-7 CW, plecionka 0.07mm z przyponem fluorocarbonowym 0,25 sie nada, nie wplynie na czucie bran ? 



#1036 OFFLINE   Pescador de caña

Pescador de caña

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów
  • LokalizacjaBuenas Noches
  • Imię:Mrevansh

Napisano 16 kwiecień 2020 - 16:35

Tak gruby fc może wpłynąć na dłuższy opad i mniejszą liczbę brań. Problemem jest też to że fc może mieć większą wytrzymałość niż plecionką i za każdym razem kiedy urwiesz przynętę pękać będzie na węźle fc-pletka
  • eRKa lubi to

#1037 OFFLINE   lukaszkosciukiewicz

lukaszkosciukiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaGorzów Wielkopolski
  • Imię:Łukasz

Napisano 17 kwiecień 2020 - 12:50

Temat okoniowka w lekkim castingu.

Szukam czegoś do przynęt 3-4 cale na glowkach od 5 do 10 g, zwykle bliżej 6-7,5 g. Najlepiej monoblank ale nie jest to wymóg, dlugosc 1,90- 2 m.
Zależy mi na progresywnej typowo okoniowe akcji.

Ktoś ? Coś ?

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka
  • koval75 lubi to

#1038 OFFLINE   Karpiu95

Karpiu95

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 912 postów
  • LokalizacjaTurek/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Karpiński

Napisano 17 kwiecień 2020 - 13:36

savage gear finezze 3-12g. Ugięcie nie jest książkowe, ale okonie raczej nie spadają, a łowi się baardzo przyjemnie :)



#1039 OFFLINE   lukaszkosciukiewicz

lukaszkosciukiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaGorzów Wielkopolski
  • Imię:Łukasz

Napisano 17 kwiecień 2020 - 13:45

Raczej już niedostępna

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik lukaszkosciukiewicz edytował ten post 17 kwiecień 2020 - 13:48


#1040 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2595 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 17 kwiecień 2020 - 13:59

Koniec koncow wzialem Microflexa 2.3m 1-7 CW jako uzupelnienie/ zapas pod Dragon Black Rock 2 1-10 CW. Jeszcze nie testowalem Dam'a, ale gdyby ktos kiedys potrzebowal podpytac o ktorys z tych kijkow to smialo.

 

Pod UL 1-7 CW, plecionka 0.07mm z przyponem fluorocarbonowym 0,25 sie nada, nie wplynie na czucie bran ? 

 

Za gruby przypon. Ale i tak najbezpieczniej - zrobić fizyczną próbę co pęknie. Kawałek plecionki, węzeł jaki zazwyczaj wiążesz - kawałek fluo... Zrywasz. I wiesz co masz. Bo plecionki tak jak wędziska mają swoje "tajemnice". To 0,07 wcale takie być nie musi. A będzie realnie powiedzmy 0,2...

Ja wolę przypony z żyłki - bardziej miękka a i odcinek max 1 m nie wpływa w żaden sposób na rozciągliwość zestawu.


  • marek63 i Pescador de caña lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 5

0 użytkowników, 5 gości, 0 anonimowych