Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sprzedam, zamienię, kupię, oddam


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
650 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   tymon

tymon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 14 grudzień 2012 - 10:32

Co do rękodzielników z naszego hobby to ,jest dziwna sytuacja,bo kupując od nich bezpośrednio-nie ma faktury/rachunku,kupując w sklepie stacjonarnym -jest już udokumentowany zakup.Szara strefa kwitnie,i kryzys będzie temu sprzyjał, niestety.


Mylisz się troszeczkę i już wyjaśniam dlaczego.
Żeby prowadzić działalność gospodarczą związaną ze sprzedażą towarów przez siebie wyprodukowanych nie potrzeba być Vat-owcem, to raz więc co za tym idzie nie ma możliwości wystawiania faktur. Kolejna sprawa jest taka, że nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej przy prowadzeniu działalności chociażby na ryczałcie. Można wystawiać rachunki, ale też nie ma takiego nakazu. Jeżeli w zamówieniu zażyczysz sobie rachunek - nie może odmówić, ale sam z siebie wystawiać Ci go nie musi.
Do rozliczania z fiskusem potrzebna jest mu ewidencja ( dlatego przy przelewach przez internet nie ma potrzeby wystawiania rachunku, bo de facto zaświadczeniem o przebiegu transakcji jest przelew, który jako informacja musi się znaleźć w ewidencji) i co w nią wpisze musi się niejako pokrywać z przychodami, od których płaci bądź nie podatek. To czy płaci zależy od osiąganych przychodów. Jak to liczyć - to już oddzielny aspekt.

#102 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15991 postów

Napisano 14 grudzień 2012 - 10:42

Tak Tymon ma rację.Na ryczałcie jest 8,5% od obrotu,ewidencja i dowody wewnętrzne.Na szczęśćie Vat ma dość wysoko postawiony próg.

#103 OFFLINE   tymon

tymon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 14 grudzień 2012 - 10:44

Tomy - 5,5% ;)
Oczywiście prowadzenie ewidencji to sprawa każdego przedsiębiorcy - można i nie prowadzić a podatki płacić jakie się chce. Potem lekka ściema w zeznaniu podatkowym i jakby nie patrzeć - można się ślizgać na tym do pewnego momentu - kontroli :D z US. A potem to już inna bajka ;)

Użytkownik tymon edytował ten post 14 grudzień 2012 - 10:47


#104 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 14 grudzień 2012 - 11:32

Mam pytanie, wprowadzenie ograniczeń co do ilości wystawianych ogłoszeń w dziale sprzedam do np. jednego na 2 tygodnie coś by waszym zdaniem dało?
Mogło by to uspokoić nieco handlarzyków, a tych którzy robią ,,porządki" przez 3 godziny czy też 3 dni, co chwilę dorzucając nową rzecz w nowym temacie, zmotywowało by to do zebrania większej ilości rzeczy i wystawienie dopiero po ukończeniu porządków.
Mieli byśmy mniej tematów, wolniej by wyskakiwały, rozważniej by były prowadzone, każdy przecież chciał by zagospodarować temat jak najstaranniej bo porządek leżał by w interesie sprzedającego a nie moderatora, podbijanie tematu również co 2 tygodni, a sprzedawca po kontakcie z moderatorem w szczególnych przypadkach takich jak np. naprawdę duża ilość sprzętu, był by uprawniony (i tu decyzja moderatora) do stworzenia maksymalnie dwóch dodatkowych tematów.
Co o tym myślicie?

Użytkownik PaNeK edytował ten post 14 grudzień 2012 - 14:11

  • Tomek_N lubi to

#105 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Napisano 14 grudzień 2012 - 11:33

Dla rękodzielników - Maksymalny dochód osoby fizycznej niepowodujący obowiązku zapłacenia podatku PIT za 2012/2013 rok wynosi 3091 zł. Powyżej tej kwoty dopiero powstaje obowiązek podatkowy.

#106 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15991 postów

Napisano 14 grudzień 2012 - 11:40

Tomy - 5,5% ;)
Oczywiście prowadzenie ewidencji to sprawa każdego przedsiębiorcy - można i nie prowadzić a podatki płacić jakie się chce. Potem lekka ściema w zeznaniu podatkowym i jakby nie patrzeć - można się ślizgać na tym do pewnego momentu - kontroli :D z US. A potem to już inna bajka ;)

To ja mam to zarejstrowane chyba inaczej bo na 100% mam 8,5%.Sam tego nie robie tylko księgowa która załatwia wszelkie moje rozliczenia ja tylko płacę i płacę US,ZUS,Sruz itd..Na szczęście za zbyt wysokie podatki nie ma konsekwencji a całość rozliczana jest i tak w styczniu.Toż to niezła sumka by się uzbierała.

Użytkownik Tomy edytował ten post 14 grudzień 2012 - 12:19


#107 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Napisano 14 grudzień 2012 - 11:50

Procent podatku na tzw ryczałcie jest zróżnicowany w zależności od charakteru działalności.


17 % przychodów ze świadczenia usług m.in.:
- pośrednictwa w sprzedaży pojazdów mechanicznych, pośrednictwa w sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych,
- hoteli,
- parkingowych
- obsługi centrali wzywania radio-taxi
- organizatorów i pośredników turystycznych,
- zarządzania nieruchomościami,
- pozyskiwania personelu
- dezynfekcji i tępienia szkodników,
- fotograficznych,
- organizowania wystaw, targów.

8,5 % przychodów m.in. z:
- działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %,
- usług związanych z prowadzeniem przedszkoli,
- prowizji uzyskanej przez komisanta ze sprzedaży na podstawie umowy komisu,
- prowizji uzyskanej przez kolportera prasy na podstawie umowy o kolportaż prasy.

5,5% przychodów:
- z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton,
- uzyskanej prowizji z działalności handlowej w zakresie sprzedaży jednorazowych biletów komunikacji miejskiej, znaczków do biletów miesięcznych, znaczków pocztowych, żetonów i kart magnetycznych do automatów,

3,0% przychodów m.in. z :
- działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%,
- działalności usługowej w zakresie handlu.
W przypadku wybrania tej formy opodatkowania podatek zapłacimy zawsze, niezależnie od tego, czy nasza działalność będzie przynosiła zyski, czy straty. Podejmując decyzję o wybraniu tej formy opodatkowania należy pamiętać, że podstawę opodatkowania stanowi przychód, który przed samym opodatkowaniem pomniejsza się o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Co do zasady podatnik zobowiązany jest do wpłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za każdy miesiąc, w terminie do 20 dnia następnego miesiąca, a za grudzień zgodnie z terminem złożenia zeznania podatkowego, na konto właściwego urzędu skarbowego. Jest również możliwość wybrania cyklu kwartalnego. Wówczas terminem wpłaty jest 20 dzień następnego miesiąca po upływie kwartału, jednakże z tego udogodnienia wolno nam skorzystać tylko, jeśli nasze przychody osiągnięte w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 25 000 euro.Roczne zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych należy złożyć w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku.
  • JASIEK522 lubi to

#108 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 14 grudzień 2012 - 12:19

Panowie to nie dział o skarbówce tylko o tym jak poprawić funkcjonowanie forum, chyba że nie dostrzegam jakiejś znaczącej zależności między ,,naszą" giełdą a metodą i rodzajem odprowadzania podatku przez chałupniczych rękodzielników czy też zakłady masowej produkcji z Hong Kongu

#109 OFFLINE   tymon

tymon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 14 grudzień 2012 - 13:06

Panowie to nie dział o skarbówce tylko o tym jak poprawić funkcjonowanie forum, chyba że nie dostrzegam jakiejś znaczącej zależności między ,,naszą" giełdą a metodą i rodzajem odprowadzania podatku przez chałupniczych rękodzielników czy też zakłady masowej produkcji z Hong Kongu


Masz rację - to nie temat o tym :) , ale jeszcze sprostuje Sławka jeżeli pozwolisz.
Przy prowadzeniu DG na ryczałcie dajmy na to 5,5% podatek obliczamy w sposób taki, że przyjmując przychód (kwota która wpłynęła do nas, od klientów) na poziomie 10tys.zł aby wyliczyć podatek należy od tej kwoty odjąć składkę społeczną ( jak wysoką to zależy czy jesteśmy na preferencyjnym zusie czy nie). Wyjdzie jakaś tam kwota. Następnie z tej kwoty wyliczamy podatek ( w przypadku ryczałtu 5,5%) mnożąc przez 5,5% to wyjdzie w okolicach 500zł. Od kwoty, która nam wyjdzie odejmujemy 7,75% podstawy wymiaru składki zdrowotnej ( 219,19zł).

Kwota wolna od podatku przy Zusie preferencyjnym to kwota rzędu 4100zł.

Użytkownik tymon edytował ten post 14 grudzień 2012 - 13:08


#110 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15991 postów

Napisano 14 grudzień 2012 - 13:16

Tak ja jednak mam przeważającą działalność gospodarczą ciut inną i jest 8,5% a już myślałem że będzie na wędulę.Dobra kończymy temat.

#111 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 14 grudzień 2012 - 14:14

No więc wracając do tematu... nie wiem czy czytaliście, a jeśli czytaliście to czy dostrzegliście jakikolwiek sens w moim pomyśle, ale miło by było gdyby ktoś chociaż napisał że jest ,do du*y" w miarę konstruktywny sposób ;)

#112 Guest_J_J_*

Guest_J_J_*
  • Guests

Napisano 14 grudzień 2012 - 20:06

.


Użytkownik J_J edytował ten post 26 czerwiec 2014 - 19:33


#113 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18653 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 grudzień 2012 - 22:07

No więc wracając do tematu... nie wiem czy czytaliście, a jeśli czytaliście to czy dostrzegliście jakikolwiek sens w moim pomyśle, ale miło by było gdyby ktoś chociaż napisał że jest ,do du*y" w miarę konstruktywny sposób ;)


ja dostrzegłem, pomysł ciekawy przyznaję ale mam wątpliwosci czy wykonalny od strony technicznej - sprawdzę

#114 OFFLINE   tofik

tofik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2138 postów
  • LokalizacjaPyrlandia
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Adamek

Napisano 14 grudzień 2012 - 23:38

Mylisz się troszeczkę i już wyjaśniam dlaczego.
Żeby prowadzić działalność gospodarczą związaną ze sprzedażą towarów przez siebie wyprodukowanych nie potrzeba być Vat-owcem, to raz więc co za tym idzie nie ma możliwości wystawiania faktur. Kolejna sprawa jest taka, że nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej przy prowadzeniu działalności chociażby na ryczałcie. Można wystawiać rachunki, ale też nie ma takiego nakazu. Jeżeli w zamówieniu zażyczysz sobie rachunek - nie może odmówić, ale sam z siebie wystawiać Ci go nie musi.
Do rozliczania z fiskusem potrzebna jest mu ewidencja ( dlatego przy przelewach przez internet nie ma potrzeby wystawiania rachunku, bo de facto zaświadczeniem o przebiegu transakcji jest przelew, który jako informacja musi się znaleźć w ewidencji) i co w nią wpisze musi się niejako pokrywać z przychodami, od których płaci bądź nie podatek. To czy płaci zależy od osiąganych przychodów. Jak to liczyć - to już oddzielny aspekt.

@Tymon- ja się nie mylę,bo sam mam własną działalność i wiem że jest to proste do obejścia i tyle ,i wiem że to działa na naszym krajowym rynku bardzo dobrze.

#115 OFFLINE   Bootleg

Bootleg

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 658 postów
  • LokalizacjaNDM/Brodnickie

Napisano 15 grudzień 2012 - 22:23

No i kolejny http://jerkbait.pl/t...przedam-cykady/

 

ani dzień dobry ani pocałuj mnie w dupę... ciąć takie tematy na wejściu.



#116 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3704 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 15 grudzień 2012 - 22:31

Takim delikwentom powinno się od razu dawać bany :angry: Nawet nie raczył przeczytać regulaminu, o przywitaniu nie wspomnę.


  • Tomek_N lubi to

#117 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15991 postów

Napisano 16 grudzień 2012 - 06:49

Tak zdecydowanie ciąć.


Użytkownik Tomy edytował ten post 16 grudzień 2012 - 07:23


#118 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 16 grudzień 2012 - 12:46

Nie wiedziałem, w którym miejscu, zatem może tu.

Chciałbym przeprosić wszystkich użytkowników oraz redakcję Jerkbaita za sprowokowanie wczorajszej pyskówki z jednym z uzerów.

Niewiele mam na swoje usprawiedliwienie a moją irytację powinienem zatrzymać dla siebie.

 

Dział "Nie polecam kontrahenta" obok pożytecznej misji, jaką spełnia bywa również punktem zapalnym portalu. Od mądrości użytkowników zależy, jakiej formy nabierze.

Jest mi przykro, że dorzuciłem niepotrzebnych napięć, za co raz jeszcze wszystkich przepraszam.



#119 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18653 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 grudzień 2012 - 13:04

Niedługo już będzie tej swawoli gdyż dział ten od 1 stycznia ulegnie likwidacji, podobnie jak dział polecam kontrahenta oraz dział archiwum. Zostaną również wprowadzone daleko idące zmiany w funkcjonowaniu giełdy. O powodach pisałem kilka postów wcześniej w tym wątku.

 

Takie akcje jak wczorajsza tylko utwierdzają mnie w konieczności podjęcia tej decyzji.

 

Ale ładnie że się zreflektowałeś :)


  • Kuba Standera lubi to

#120 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Napisano 16 grudzień 2012 - 13:35

Uparciuszek ;)

 

http://jerkbait.pl/t...przedam-cykady/






Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych