Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Luzy w Shimano Super 4000 GT-RC


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   woodman

woodman

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów

Napisano 29 lipiec 2011 - 20:02

Witam Posiadam kołowrotek jak w temacie i jakiś czas temu pojawiły się w nim luzy (jak się złapie jedna ręką za rotor a druga ręką porusza korbką jest luz około 2 lub 3 milimetrów,pod obciążeniem nie zauważalny tylko na sucho go czuć) Nie są one na korbce bo podmieniałem drugą która w innym kołowrotku jest ok i luzy były nadal Nie znam się za dobrze na serwisowaniu kołowrotków ale wydaje mi się że występują one na przekładni Kołowrotek kupiony pod koniec września 2010 i nie był wcale zarzynany pracował około półtorej miesiąca przy średnim spiningu i na wiosnę kilkanaście razy przy feederze Mam na niego jeszcze gwarancję jednak miałem już raz NIEprzyjemność korzystania z Polskiego serwisu Shimano i chciałbym takowej po raz kolejny uniknąć Czy da się samemu te luzy zniwelować czy jednak muszę kołowrotek wysłać do serwisu ?

#2 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 29 lipiec 2011 - 22:02

Da się samodzielnie takiej sztuki dokonać... :D A co do luzów na korbie, to luzy ma nie sama korbka ale w shimaniakach luziska są w dziurze gdzie korba jest umiejscowiona... Czyli przekładanie nawet pięciu korbek o niczym nie zaświadczy ani nic nie da... :D

#3 OFFLINE   woodman

woodman

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów

Napisano 29 lipiec 2011 - 23:21

Czyli mówisz Pan że ten otwór w który wkłada się korbkę się wyrabia i stąd te luzy ? Czyli on musi być z jakiegoś gównolitu zrobiony bo nawet w tańszych kołowrotkach raczej nie miałem takiego
Wracając do sedna sprawy jak takiego czegoś jak zniwelowanie lub jeszcze lepiej całkowite usunięcie luzów dokonać domowymi sposobami ? Bo wolę z Panem z serwisu Shimana więcej nie mieć nic do czynienia

#4 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 30 lipiec 2011 - 06:09

Pewnikiem trzeba by cienką blaszlę włożyć w tym pięciokątnym mocowaniu korby aby usztywnić.W czarnych aero też jest ten luz ale ja się za bardzo tym nie przejmuję :D .

#5 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 30 lipiec 2011 - 08:53

w shimaniakach jest kwadrat i luzy takowe są od nowości.sprawdz jeszcze luz poprzeczny jeśli jest znaczny można dołożyć podkładkę.

#6 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 30 lipiec 2011 - 09:19

Jakiś czas temu ktoś mnie o to pytał.pomagają blaszki na osi korbki.miałem tak w super iXie GT korba tyła na beton.no i musisz wziąć pod uwagę luz techniczny na przekładni,minimalny ale zawsze.ale na to pomoże podkładka na koło zębate,ale to tylko jak masz ciśnienie na extremalne spasowanie

#7 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 30 lipiec 2011 - 12:01

Wszycho racja, wszycho prawda...99% przekładniowych stukotów załatwiają odpowiednio dobrane podkładeczki... A na te pieprzone stukające na kwadracie korby, opatentowałem dwa małe myki, pierwszy, to odrobinka budowlanego silikonku do dziury, potem korba do dziury, z pół godziny bez dotykania i jak zastygnie na amen, to mamy szczelnie wypełnioną gumą dziurę, i już nie stuka, i nie lata... A drugi patent z gatunku polowo-bojowych bo i nad wodą w 30 sekund do wykonania, kawałek (albo dwa w razie potrzeby) grubej włóczki do dziury, potem korba, potem ciachu-ciachu wystający nadmiar, potem śrubko-dokręcajka i też już raczej nie klekoce..:D

#8 OFFLINE   woodman

woodman

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów

Napisano 30 lipiec 2011 - 20:19

Panie Zorro Pan to masz ekstremalnie proste rozwiązania Jak nie zapchać smarem to zapchać silikonem wierze że są skuteczne jednak się zdrowo uśmiałem :mellow:

#9 OFFLINE   Endi

Endi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 233 postów

Napisano 30 lipiec 2011 - 21:29

akurat włoczka u mnie pomogła bez problemu :D

#10 OFFLINE   atb69

atb69

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1159 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 01 sierpień 2011 - 19:48

Miałem podobnie w jednym z dwóch Super Gt 1500 ra. Już na gwarancji się rozklekotał, w serwisie olewka - wrócił niby przesmarowany, luzy zostały. Mój na dodatek podczas zwijania wykazywał opór, zwijanie ciężko mu szło.
Nie musiałem go naprawiać jakiś hu...j mi go ukradł bezczelnie <_<
Natomiast powracając do tematu luz na kwadracie korby miałem w starszym Stradicu, zlikwidowałem go wkładając cienką blaszkę w miejsce opisane przez kol. @zorro

#11 OFFLINE   woodman

woodman

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów

Napisano 01 sierpień 2011 - 20:27

Czyli Panowie Shimano to taka firma po której samemu domowymi sposobami trzeba poprawić to i owo ? No szkoda tylko że za te swoje produkty każą tak słono płacić

A i jeszcze jedno w moich Super GT RC (bo mam dwa oprócz 4000 jeszcze 2500) piszą w katalogu że maja łożysko w rolce a jak w jednym ją rozebrałem żadnego łożyska nie było tylko jakieś dwie plastikowe tulejki :mellow: Później zobaczyłem na schemacie że faktycznie tam nie ma prawdziwego łożyska

#12 OFFLINE   atb69

atb69

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1159 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 01 sierpień 2011 - 21:01

Czyli Panowie Shimano to taka firma po której samemu domowymi sposobami trzeba poprawić to i owo ? No szkoda tylko że za te swoje produkty każą tak słono płacić

Poprawisz to i owo i łowisz latami B) mój Stradic ma już coś około 13 lat katowania i dalej dobrze kręci, ale to Japanes.

#13 OFFLINE   woodman

woodman

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów

Napisano 01 sierpień 2011 - 21:17

No te stare japońce to chyba faktycznie są na dziesięciolecia Widuje u mnie na łowisku często starszego jegomościa z czarnym Shimanem jaki to model to nie wiem ale kupił go podobno na początku lat 90tych i nawet serwisu na oczy nie widział a chodzi jak nowy

#14 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 02 sierpień 2011 - 05:22

Jak chodzi raz na miesiąc to może i bez serwisu chodzić, ale jak 4 razy w tygodniu w sezonie to byłoby już po młynku.
Czarne shimano odpowiednio serwisowane do emerytury będzie :lol: .

#15 OFFLINE   Wojciech_B

Wojciech_B

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisano 10 maj 2013 - 08:43

Witajcie, Odświeżę temat

Chciałbym wykasować sobie luzy(chyba to są poprzeczne ? ) - moim superze 4000

Załączony plik  Super.png   353,09 KB   49 Ilość pobrań

 

 

Jest trochę swobody w ruchu korbą w sposób zaznaczony czerwoną strzałką. Jak docisnę korbę to nie dość, że luz znika to i praca jakaś taka ładniejsza :D

Wydaje mi się że sprawę załatwiła by kolejna/kolejne podkładka 11146 (seledynowa) nie wiecie gdzie można takie podkładki zdobyć ? 

 

Przy okazji serwisu wymienił bym tulejkę 13077 (żółta) na łożysko zna ktoś może wymiary pasującego  łożyska ?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuje za rady :D



#16 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 10 maj 2013 - 10:19

Podkładki kupisz u Mefisto albo zakup cienką mosiężną blaszkę 0,10mm na allegro i sam wykonaj.



#17 OFFLINE   Wojciech_B

Wojciech_B

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisano 10 maj 2013 - 12:15

Nie wiem czy mam na tyle zdolności manualnych żeby to wyrzeźbić z blachy :D a jakieś tworzywo nie nadawało by się na podkładki, chyba było by łatwiejsze w obróbce ?



#18 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 10 maj 2013 - 12:36

teflon



#19 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 598 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 10 maj 2013 - 18:51

W tym wypadku może być, choć pod większym obciążeniem płynie. Poza tym teflon jest dość trudny w obróbce. Łatwiejsza będzie folia poliestrowa 0,10mm np. do kopii ksero (laser). Dostaniesz arkusz A4 za złotówkę w każdym punkcie ksero. Wytniesz wycinakiem otwór, a później okroisz z zewnatrz. Jeśli nie masz czym wyciąć to bez problemu wypalisz rozgrzanym gwoździem. Sposób trochę partyzancki, ale działa.



#20 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 10 maj 2013 - 19:01

Bez jaj z teflonu :D .A tu nie można kupić?

http://www.mefistofi...dnie-p-665.html