Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Interpretacja obrazu echosondy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1797 odpowiedzi w tym temacie

#621 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 05 listopad 2017 - 16:23

Bardzo. Mają zupełnie inne przetworniki.



#622 OFFLINE   Tomek Żyrardów

Tomek Żyrardów

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów
  • LokalizacjaŻyrardów
  • Imię:Tomek

Napisano 05 listopad 2017 - 17:33

Mój Helix ma przetwornik XNT 9 SI 180 T,echo kolegi którego poprosiłem o ustawienia ma przetwornik XHS 9 HDSI 180 T.Szukam pomocy i podpowiedzi od bardziej doświadczonych użytkowników jakie mają u siebie ustawienia celem przetestowania.Dzwoniąc do dystrybutora,dodzwoniłem się po bodajże 4 dniach i dostałem od pani która odebrała telefon kontakt do człowieka który zajmuje się echosondami.Próba kontaktu telefonicznego przez 10 dni,2-3 razy dziennie w przedziale godzin 9-17,a w słuchawce non stop-abonent jest niedostępny.
Przetwornik XHS 9 HDSI 180 T kosztuje u dystrybutora 1390 PLN,więc to nie są małe pieniądze żeby kupić go na próbę i odłożyć do szafy na później i tu jest pytanie.Pływam w 99% po środkowej Wiśle i nie testowałem jeszcze sondy na innej wodzie i stąd moje pytanie.
1.Czy ja jestem dupa i nie umiem sobie ustawić sondy.
2.Czy woda jest tak zasyfiona że echo nie widzi ryb(głębokość na których łowię to 2-5 m)Ryby są bo spinningując mam po rybach.
3.Czy uszkodzony jest przetwornik.
4.Może ktoś ma jakiś inny pomysł.

#623 OFFLINE   womaly23

womaly23

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1469 postów

Napisano 05 listopad 2017 - 18:15

Wszystko kwestia ustawniania, ja swoją tak dostosowalem że ostatnio nawet głowę mi przeswietlila :)!
Szkida że w kolorze nie dałem, było by widac czy to drapieżnik :)

Załączone pliki


  • kotwitz lubi to

#624 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 05 listopad 2017 - 18:16

Pomiń pierwszą część punktu pierwszego dalej masz rację.

Potem, stwórz sobie model (kilka gałęzi, opona, itp) zatop go w dogodnym dla siebie miejscu na lince i oznacz bojką ( abyś mógł go wyciągnąć i nie zaśmiecał wody), następnie przy różnych ustawieniach echosondy napływaj na zatopiony model. Dwie trzy godziny napłynięć i będziesz tu robił na forum za eksperta od tego modelu.


  • lamiglas87 lubi to

#625 OFFLINE   Tomek Żyrardów

Tomek Żyrardów

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów
  • LokalizacjaŻyrardów
  • Imię:Tomek

Napisano 05 listopad 2017 - 18:48

Do @Paprykarz
Zawieszając na agrafkę przyponu 4 oliwki po 30 gr i poruszając nimi góra dół widzę ślad i zmianę na echo.
Poniżej zamieszczam też zrzut z ekranu DI ,natomiast po przepływaniu na tym echo 115 h ryby nie widziałemZałączony plik  S00002.PNG   116,63 KB   40 Ilość pobrań

Użytkownik Tomek Żyrardów edytował ten post 05 listopad 2017 - 19:10


#626 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 05 listopad 2017 - 19:27

No napisz jeszcze, że to moja wina  :blink:



#627 OFFLINE   Tomek Żyrardów

Tomek Żyrardów

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów
  • LokalizacjaŻyrardów
  • Imię:Tomek

Napisano 05 listopad 2017 - 21:44

O jakiej winie mówisz??

#628 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 05 listopad 2017 - 22:32

Adresujesz do mnie odpowiedź, piszesz że przez 115 godzin ryb nie widzisz..... Tzn., że co - moja wina ?



#629 OFFLINE   Tomek Żyrardów

Tomek Żyrardów

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów
  • LokalizacjaŻyrardów
  • Imię:Tomek

Napisano 05 listopad 2017 - 23:46

Poprosiłem o pomoc w ustawieniu echa.Poprosiłem też użytkownika robertzam o ustawienia jego echa ponieważ,zrzuty obrazu,które zamieścił na forum są bardzo wyraźne.
Nie wiedząc o mnie nic stwierdziłeś że napewno mam inne echo niż Robert,o innych przetwornikach.Wystarczy wejść na Humminbird.com i porównać sobie parametry żeby to wiedzieć.Moc sygnału w echo Roberta jest też dwa razy większa
Liczyłem na rzeczową rozmowę z człowiekiem,który pisze w ogłoszeniach:

O echosondach możemy dłuuuugo dyskutować ... Dla moich klientów mam zawsze czas i w przeciwieństwie do innych nie odmawiam pomocy po zakupie.

,a myślę że rozmawiam z tą samą osobą.
Nie jestem Twoim klientem,ale wystarczyło napisać że porada kosztuje u mnie tyle i tyle,lub przykro mi ale nie wiem,a nie pisać jakieś pierdoły o winie.
Jak chcesz zarobić to powiedz to wprost,wiadomo że nauka kosztuje,a jak nie wiesz to nie rób ze mnie debila.
  • Pietruk lubi to

#630 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4667 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 06 listopad 2017 - 05:58

Tome, mniej nerwów.

Skoro pływasz na płytkiej wodzie,to z rybami może być kłopot - mągą  uciekać przed łódką . Co do ustawień. W DI nie zobaczysz w zasadzie ryb - no chyba że bardzo dużych. Obejrzysz za to twarde struktury dna.

Nie ma recepty na uniwersalne ustawienia echa - to musisz zrobić na wodzie u siebie. Zakładam ,że pływasz z wiązką 200khz, zmień na tryb 83/200khz i odczytów będziesz miał więcej. Zmiana możliwa jest w menu sonar - wybór wiązki. W SI to nie zawsze jest tak ładnie jak w materiałach reklamowych producenta,decyduje o tym zasobność w obiekty na dnie oraz oczywiście ustawienia echa. Nie wiem czy wiesz, ale ustawienia prędkości przesuwu są wspólne - przynajmniej w moim helixie - dla wszystkich trybów i prędkość 6 będzie już dla SI ciut duża. To dla tego min. Amerykanie mają tyle ech na pokładzie swych łodzi. Każda służy do czego innego i każda jest ustawiona indywidualnie pod konkretny tryb obrazowania. Jeżeli masz max zasięg dla obu stron SI, to możesz nie zobaczyć obiektów dna, bo w tej skali będą zbyt małe. Przestaw zasięg SI na 25m

Oczywiście nie można wykluczyć awarii przetwornika, ,ale tego nie sprawdzisz dokładnie w domu, ktoś z echami HB musiałby pożyczyć kompatybilny czujnik.


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 06 listopad 2017 - 06:05

  • malinabar, kotwitz i Dano. lubią to

#631 OFFLINE   Tomek Żyrardów

Tomek Żyrardów

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów
  • LokalizacjaŻyrardów
  • Imię:Tomek

Napisano 06 listopad 2017 - 06:25

Dzięki Maciek za odpowiedź.Wiem że w SI i DI ryby zobaczyć ciężko i nawet tego nie chcę.Ja ich nie widzę w normalnym obrazowaniu 2D.Tak jak napisałeś mam załączony podwójny tryb 83/200khz.Zacząłem drążyć temat,ponieważ na poprzedniej łódce założone miałem Lowrance HDS5 GEN 2(do normalnych odczytów) i Lowrance 8m + StructureScan LSS2HD ( dół + boki).Pływałem po tej samej wodzie i ryby było widać.Nie zrozum mnie źle,że pływam z echem w poszukiwaniu wielkich ryb i chcę je zobaczyć na echo bo nawet sandacza 4 kg przyklejonego do dna za korzeniem bardzo rzadko widać.Ja szukam stad krąpi i leszczy.
Mieszkam w Żyrardowie tak jak w nicku.

Użytkownik Tomek Żyrardów edytował ten post 06 listopad 2017 - 06:30


#632 OFFLINE   xeniowy

xeniowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 273 postów
  • LokalizacjaKońskie
  • Imię:Tomek

Napisano 06 listopad 2017 - 06:52

Ja na swoim Helixie 10 nawet na ustawieniach fabrycznych bez żadnego problemu widzę ryby w trybie SI oraz DI. Stada leszczy, krąpi, płoci, okonie i nawet sandacze leżące na dnie. Nie twierdze, że wszystkie te gatunki zawsze rozpoznaje, ale trochę praktyki i uśmiech na twarzy


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • kotwitz i Dano. lubią to

#633 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 06 listopad 2017 - 07:37

Czy pomyliłem się pisząc, że masz inne echo ? 
Rozmawiam z wieloma (nawet bardzo ) użytkownikami, z forum i z poza niego. Wystarczy chcieć słuchać i czasami zadzwonić. Podałem ci prosty sposób na prawidłowe  i dokładne ustawienie echosondy. Ale nie potrafisz zrozumieć, że nie da się ustawić echa zdalnie. To woda  decyduje o tym jak ma być ustawione echo. 


  • goldi1231 lubi to

#634 OFFLINE   Tomek Żyrardów

Tomek Żyrardów

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów
  • LokalizacjaŻyrardów
  • Imię:Tomek

Napisano 06 listopad 2017 - 07:53

Mam prośbę Tomek.Czy byłbyś uprzejmy w wolnej chwili zrobić zrzuty ekranu ustawień echa.Twój Helix 10 ma lepszy przetwornik,2x większą rozdzielczość ekranu,wyższe częstotliwości pracy,więc sprzęt masz o wiele lepszy niż ja.Chciałbym porównać z noimi ustawieniami.Z góry dziękuję za pomoc

#635 OFFLINE   Tomek Żyrardów

Tomek Żyrardów

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów
  • LokalizacjaŻyrardów
  • Imię:Tomek

Napisano 06 listopad 2017 - 08:02

Panie Krzysztofie,wiem że nie można ustawić echa na biurku,pojechać nad wodę i ma wszystko działać lepiej niż by się chciało.Propozycja ze stworzeniem modelu bardzo dobra,znam ją i dziękuję za poradę.Byłem przekonany że skoro jest Pan ekspertem w temacie echosond to podeśle Pan jakieś standardowe ustawienia HB które Pan testował na rzece,zaporówce ,lub jakimś jeziorze.

#636 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 06 listopad 2017 - 08:31

Najbardziej standardowe dostarcza samo echo w ustawieniach fabrycznych. Aby było lepiej, to już należy ustawiać echosondę na wodzie. Nie ma prostszej drogi....



#637 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 06 listopad 2017 - 10:05

Tomku, @Maciej_K chyba wyjaśnił Ci wszystko. 
 

Od siebie dodam, że często zmieniam ustawienia celem poprawy obrazu nawet na tej samej wodzie. Warunki są zmienne więc trzeba się dostosować. 

Jak wyżej wspomniano, na 2-3 metrowej wodzie trudno zobaczyć ryby. 

Nie oczekuj też sprawdzonych rozwiązań bo one mogą nie zadziałać na twojej wodzie. 

Wykaż się odrobinę i poświęć czas na zapoznanie się z echem bo podstawy zostały tu powiedziane.


  • robbertzam lubi to

#638 OFFLINE   xeniowy

xeniowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 273 postów
  • LokalizacjaKońskie
  • Imię:Tomek

Napisano 06 listopad 2017 - 10:51

Dokładnie, potwierdzam to co mówi Kamil. Ja również zmieniam ustawienia prawie za każdym razem na wodzie. Wystarczy zmiana temperatury wody o kilka stopni, albo głębokości na łowisku i trzeba kombinować.  Jak za bardzo namieszam, to przywracam ustawienia fabryczne i znów jestem "w domu" :)



#639 OFFLINE   Tomek Żyrardów

Tomek Żyrardów

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów
  • LokalizacjaŻyrardów
  • Imię:Tomek

Napisano 06 listopad 2017 - 11:43

Dzięki Panowie za pomoc w sobotę jadę to pośwjęcę czas na próby i dam znać co i jak.
Jeszcze raz dzięki za podpowiedzi.Pozdrawiam Tomek

#640 OFFLINE   robbertzam

robbertzam

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 221 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 06 listopad 2017 - 12:06

Czuje się troche wywołany do tablicy przez kolege @TomekŻyrardów. Jeśli chcesz to zrzuty moge wysłać ale tak jak pisał @paprykarz wiele Ci to nie pomoże.

Poporstu trzeba pływać, próbować ustawień, może zamocować przetwornik w innym miejscu...?

Sam pamiętam jak się wkur...em na początku bo sensownego odczytu nie mogłem dostać... i wtedy myśli w głowie typu echo uszkodzone, przetwornik walnięty itp. Wszytko to okazło się bzdurą, poprostu jak z wszytkim innym trzeba praktyki.

U mnie doszło do tego, że pare razy wryłem się w brzeg, tak bardzo sie zapatrzyłem na telewizor :). Do tej pory ciągle się ucze tego echa i jeszcze długa droga przede mną. Czasami odczyty są piękne i wyraźne, a następneym razem do d...

Także, nawet jak trafisz ustawienia, to na innym akwenie, czy przy innej temperaturze wody może sie okazać, że wcale nie są takie optymalne. Z tymi rybami na echu to nie oczekuj za wiele bo ławice na DI czy SI zobaczysz ale już pojednyczą rybe nie zawsze...

Oczywiście nie można wykluczyć awarii urządzenia ale ja Twoim miejscu bym się nie poddawał


Użytkownik robbertzam edytował ten post 06 listopad 2017 - 12:43





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych