Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Interpretacja obrazu echosondy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1797 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   Kaszub Bait

Kaszub Bait

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1036 postów
  • LokalizacjaBytów
  • Imię:Radek

Napisano 15 styczeń 2015 - 19:21

2 ostatnie obrazki ..100% podówjne dno ..zobacz na swój zakres głębokości

no tak, nie przestawiłem ;)



#82 OFFLINE   synek007

synek007

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 84 postów
  • LokalizacjaZgorzelec
  • Imię:Damian

Napisano 16 styczeń 2015 - 10:34

Jaki ten zakres ustawić żeby te drugie dno się pokazywało gdy będe na twardym? :)



#83 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1377 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 16 styczeń 2015 - 13:48

Jaki ten zakres ustawić żeby te drugie dno się pokazywało gdy będe na twardym? :)

Prosty temat. Ustawiasz sobie ręcznie zakres głębokości na ok 3 x większy niż aktualnie płyniesz. Czyli płyniesz po 5 metrach ustaw 15 czy nawet 20.

Wiadomo że zmieniając głębokość musisz to ustawienie w miarę kontrolować.

 

W przypadku ustawienia zakresu głębokości na AUTO, dopasowuje się on sam do aktualnej głębokości łowiska i drugiego dna nie uwidzimy. 


Użytkownik rower26 edytował ten post 16 styczeń 2015 - 13:48


#84 OFFLINE   spy

spy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1309 postów

Napisano 16 styczeń 2015 - 14:01

Drugie dno? ;-)

 

 

http://www.lowrance....cles&Path=22_27


Użytkownik spy edytował ten post 16 styczeń 2015 - 14:03


#85 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1377 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 16 styczeń 2015 - 16:10

No oczywiście można dać w cudzysłowie: Wiadomo że chodzi o powtórnie odbity sygnał dna.


Użytkownik rower26 edytował ten post 16 styczeń 2015 - 16:10


#86 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 12 czerwiec 2015 - 13:27

Witam.
Co sądzicie o tym obrazie. Mam wątpliwości czy aby na pewno była to ryba. Sytuacja wygląda podobnie na większej części jeziora i zero brań z trola.
Z góry dzięki za odpowiedzi.

Załączone pliki



#87 OFFLINE   maras5

maras5

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 126 postów

Napisano 17 czerwiec 2015 - 19:10

Witam, wczoraj pływałem po jeziorze gdzie jest trochę sumów. Co do tej trójki na zdjęciu to jestem przekonany że to one, ale na drugim jest ryba przyklejona do dna. Sum, sandacz? To obok to jakiś kołek czy też ryba?

Załączone pliki



#88 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 17 czerwiec 2015 - 21:38

według mnie to ryba,i jeśli sandał to spory.z jakiego echa te zdjęcia? 



#89 OFFLINE   maras5

maras5

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 126 postów

Napisano 17 czerwiec 2015 - 22:42

według mnie to ryba,i jeśli sandał to spory.z jakiego echa te zdjęcia? 

Garmin



#90 OFFLINE   bierjoza

bierjoza

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 170 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 czerwiec 2015 - 17:14

Witam, wczoraj pływałem po jeziorze gdzie jest trochę sumów. Co do tej trójki na zdjęciu to jestem przekonany że to one, ale na drugim jest ryba przyklejona do dna. Sum, sandacz? To obok to jakiś kołek czy też ryba?

@maras5

Drugi obraz na lewo od ryby to moim zdaniem jakiś badyl wystający z dna. Warto nad czymś co nasz interesuje przepłynąc kilka razy z różnych stron.
Czy masz przetwornik z obrazowaniem DSI, DI czy DownVu jak to zowią w G ?? Jesli tak to zacznij z tego korzystać będziesz miał zdecydowanie dużo mniej wątpliwości.


Użytkownik bierjoza edytował ten post 20 czerwiec 2015 - 17:15


#91 OFFLINE   maras5

maras5

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 126 postów

Napisano 22 czerwiec 2015 - 15:17

@maras5

Drugi obraz na lewo od ryby to moim zdaniem jakiś badyl wystający z dna. Warto nad czymś co nasz interesuje przepłynąc kilka razy z różnych stron.
Czy masz przetwornik z obrazowaniem DSI, DI czy DownVu jak to zowią w G ?? Jesli tak to zacznij z tego korzystać będziesz miał zdecydowanie dużo mniej wątpliwości.

Mam DV, tylko nie opływałem tego z każdej strony ponieważ łowiłem w dryfie i nie miałem za dużo czasu. Na tak płytkiej wodzie (1,5m) każde przepłynięcie płoszy ryby. Masz jednak rację warto sprawdzać to z różnej strony i na inne sposoby.



#92 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2311 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 22 czerwiec 2015 - 15:43

Mam DV, tylko nie opływałem tego z każdej strony ponieważ łowiłem w dryfie i nie miałem za dużo czasu. Na tak płytkiej wodzie (1,5m) każde przepłynięcie płoszy ryby. Masz jednak rację warto sprawdzać to z różnej strony i na inne sposoby.

Dryf i 1,5 głębokości - to może być wszystko, ale na pewno nie ryba.

To tak jak byś stał na pasie do lądowania samolotów i miał tyle odwagi w sobie i nie uciekł, kiedy własnie metr nad głową masz lądującego 747. 

Myślisz że te ryby na echo są na tyle odważne/ślepe/nieczułe/śpiące/ciekawe że nie uciekły by jak by nagle coś dużego nad ich głową przepływało?  

To tylko 1m do ryby, nie dna.

 

Poza tym, im dłużej maleńka rybka znajduje się w zasięgu działania wiązki, czyli im wolniej płyniesz tym wydłuża się czas w którym ryba znajduje się w tej wiązce, to jest ona większa na ekranie i wydaje się nam że to potwór pod nami, a to płoteczka 20 cm.

 

Oczywiście można to wyregulować w echo.


Użytkownik Pietruk edytował ten post 22 czerwiec 2015 - 15:53


#93 OFFLINE   maras5

maras5

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 126 postów

Napisano 23 czerwiec 2015 - 17:05

Dryf i 1,5 głębokości - to może być wszystko, ale na pewno nie ryba.

To tak jak byś stał na pasie do lądowania samolotów i miał tyle odwagi w sobie i nie uciekł, kiedy własnie metr nad głową masz lądującego 747. 

Myślisz że te ryby na echo są na tyle odważne/ślepe/nieczułe/śpiące/ciekawe że nie uciekły by jak by nagle coś dużego nad ich głową przepływało?  

To tylko 1m do ryby, nie dna.

 

Poza tym, im dłużej maleńka rybka znajduje się w zasięgu działania wiązki, czyli im wolniej płyniesz tym wydłuża się czas w którym ryba znajduje się w tej wiązce, to jest ona większa na ekranie i wydaje się nam że to potwór pod nami, a to płoteczka 20 cm.

 

Oczywiście można to wyregulować w echo.

Dlaczego to nie może być ryba? Na takiej głębokości łowię sandałki (w jednym miejscu) i niektóre bardzo ładne :) A żebyś widział jakie szczupaki można złowić na wodzie do 1 m....

Co do sumów jestem przekonany. Jak przepływałem w tym miejscu wypłynął ledwo żywy pogryziony leszcz około 25-30 cm.



#94 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2311 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 23 czerwiec 2015 - 17:20

Dlaczego to nie może być ryba? Na takiej głębokości łowię sandałki (w jednym miejscu) i niektóre bardzo ładne :) A żebyś widział jakie szczupaki można złowić na wodzie do 1 m....

Co do sumów jestem przekonany. Jak przepływałem w tym miejscu wypłynął ledwo żywy pogryziony leszcz około 25-30 cm.

Pod łódką je łowisz?

Ryba może być, tylko ja w to wątpię, powody napisałem wyżej.

Jak zwierzę jest chore/pogryzione to nie ucieka, np. bo nie ma siły i stąd wypłynął, a nie dał nogę przed Twoja łodzią.

Każdy ma swoje zdanie i się nim dzieli. To moje już nasz.  :)


Użytkownik Pietruk edytował ten post 23 czerwiec 2015 - 17:20


#95 OFFLINE   Vodzu

Vodzu

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 33 postów
  • LokalizacjaSandomierz
  • Imię:Emil

Napisano 23 czerwiec 2015 - 19:51

Dryf i 1,5 głębokości - to może być wszystko, ale na pewno nie ryba.

To tak jak byś stał na pasie do lądowania samolotów i miał tyle odwagi w sobie i nie uciekł, kiedy własnie metr nad głową masz lądującego 747. 

Myślisz że te ryby na echo są na tyle odważne/ślepe/nieczułe/śpiące/ciekawe że nie uciekły by jak by nagle coś dużego nad ich głową przepływało?  

To tylko 1m do ryby, nie dna.

 

Poza tym, im dłużej maleńka rybka znajduje się w zasięgu działania wiązki, czyli im wolniej płyniesz tym wydłuża się czas w którym ryba znajduje się w tej wiązce, to jest ona większa na ekranie i wydaje się nam że to potwór pod nami, a to płoteczka 20 cm.

 

Oczywiście można to wyregulować

 

Wielkość ryby poznajemy po grubości i barwie wypełnienia na ekranie a nie po długości obrazu, wiec nie ma możliwości pomylenia płotki z sumem.


  • bierjoza lubi to

#96 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2311 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 23 czerwiec 2015 - 20:00

Wielkość ryby poznajemy po grubości i barwie wypełnienia na ekranie a nie po długości obrazu, wiec nie ma możliwości pomylenia płotki z sumem.

Rzuć jakieś przykładowe foty jednego i drugiego. Zwłaszcza stu procentowego suma.

 

Ideałem by było jak byś pokazał suma przy prędkości załóżmy 50 km/h i płoci w odległości 1m od przetwornika w lekkim dryfie.

Rozwiał byś wtedy moje wszystkie wątpliwości.


Użytkownik Pietruk edytował ten post 23 czerwiec 2015 - 20:01


#97 OFFLINE   Vodzu

Vodzu

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 33 postów
  • LokalizacjaSandomierz
  • Imię:Emil

Napisano 23 czerwiec 2015 - 20:13

A co to ma wspólnego z tym ze dany obiekt czy to przy prędkości 5km/h czy 10km/h daje takie samo echo??



#98 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2311 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 23 czerwiec 2015 - 21:02

http://www.echosonda...mecum-echosondy

 

 

Kiedy fala ultradźwiękowa dotrze do podwodnego obiektu, odbija się i zawraca.

Echo jest odbierane przez przetwornik, który przekształca je w sygnał elektryczny wzmacniany następnie przez odbiornik i wysyłany do wyświetlacza.
Ponieważ prędkość fal dźwiękowych w wodzie jest stała (i wynosi około 1600 metrów na sekundę), czas, który upłynął pomiędzy wysłaniem i odebraniem sygnału może być zmierzony i przeliczony na odległość między przetwornikiem a obiektem, od którego fala dźwiękowa się odbiła.
Proces ten jest powtarzany wielokrotnie w ciągu każdej sekundy.
 

Do tego dodaj że im dłużej (wolniej płyniemy) obiekt się znajduje w zasięgu fali tym na ekranie dłużej jest rysowany, czyli ryba nam "rośnie". Do tego w np. HDS możemy ustawić szybkość przewijania ekranu, co przy wolnym płynięciu i szybkim przewijaniu spowoduję że ryba znów nam "urośnie", zostanie rozciągnięta. Analogicznie duża prędkość (fala jestg krótko na obiekcie) i wolne przewijanie ekranu spowoduję że ryba będzie malała. 

 

Ktoś potwierdzi lub obali mój tok myślenia?


  • jkos lubi to

#99 OFFLINE   Vodzu

Vodzu

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 33 postów
  • LokalizacjaSandomierz
  • Imię:Emil

Napisano 23 czerwiec 2015 - 21:20

Owszem masz racje, tak wygląda to graficznie na ekranie, ale w ten sposób nie rozróżnisz wielkości ryby. Jeżeli będziesz stał nad ryba to na ekranie powstanie linia ciągła, ale nie długość taj linii/łuku obrazuje wielkość ryby a jej grubość i wypełnienie. Im większa ryba tym sygnał od niej odbity jest mocniejszy, co graficznie jest przedstawiane jako grubość obiektu. W ten sposób powstają łuki, dopływając do ryby sygnał obity wzmacnia się, grubość łuku rośnie i osiąga maksimum przy minimalnej odległości, następnie wraz z oddalaniem się sygnał słabnie co przedstawione jest zmniejszająca się grubości. Do tego dochodzi różnica w czasie dotarcia sygnału odbitego w zależności od odległości i na podstawie tych danych mamy graficzne przedstawiony łuk.

 

Tutaj jest to może lepiej wytłumaczone http://www.best-sona...na-ekranie.html

 

A tu jest odnośnie wypełnienia łuku http://www.best-sona...rdosc-dna.html 


Użytkownik Vodzu edytował ten post 23 czerwiec 2015 - 21:29

  • bierjoza lubi to

#100 OFFLINE   Kaszub Bait

Kaszub Bait

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1036 postów
  • LokalizacjaBytów
  • Imię:Radek

Napisano 18 lipiec 2015 - 17:52

Witam,

Panowie jak myślicie co mogą obrazować te zdjęcia ?? Najbardziej ciekawi mnie zdjęcie nr 1 oraz nr 4 :)

Załączone pliki


Użytkownik radekc1991 edytował ten post 18 lipiec 2015 - 17:53





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych