Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Interpretacja obrazu echosondy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1797 odpowiedzi w tym temacie

#1101 OFFLINE   SID

SID

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • LokalizacjaŚrem https://www.youtube.com/watch?v=Sy7k5ZgA_RU
  • Imię:Roger
  • Nazwisko:Sikora

Napisano 06 sierpień 2019 - 13:22

Panowie, czy w trakcie korzystania z funkcji uczenia "demo" należy odłączyć przetwornik (próby domowe ;) )?

#1102 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4667 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 06 sierpień 2019 - 16:16

Panowie, czy w trakcie korzystania z funkcji uczenia "demo" należy odłączyć przetwornik (próby domowe ;) )?

Czarny obraz i hałas na chacie, po co ci to?
Odłącz, odłącz. Ponoć suszenie pracujących przetworników niezbyt im służy.

Wysłane z mojego moto e5 plus przy użyciu Tapatalka
  • SID lubi to

#1103 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 06 sierpień 2019 - 17:34

witam

 

 

1)   jestem początkującym użytkownikiem echosondy i prosiłbym o interpretację załączonych zrzutów.

 

2)   Jeżeli na wyświetlaczu DS echosondy zaznaczę punkt (pojawi się taki krzyżyk) to ten krzyżyk pokazuje się również na pozostałych obrazach (zwykły sonar, SI) czy to dokładnie pokazuje mi, z której strony łodzi jest ryba?

3)   Jeżeli obiekt pojawi się na zwykłym sonarze (wiązka jest ze stożka) to skąd mam wiedzieć czy obiekt jest pod łodzią, czy z prawej czy z lewej strony?

Załączony plik  dołki.png   637,02 KB   39 Ilość pobrań

Załączony plik  sandacz.png   545,71 KB   39 Ilość pobrań

Załączony plik  dołek i ryba.png   611,35 KB   38 Ilość pobrań



#1104 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 06 sierpień 2019 - 17:37

pomocy

 

 

Załączony plik  górka ryba 5.png   539,37 KB   36 Ilość pobrań

Załączony plik  sandacz 3.png   660,83 KB   36 Ilość pobrań



#1105 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 06 sierpień 2019 - 17:43

będę wdzięczny za pomoc w interpretacji oraz w podstawowym ustawieniu echosondy aby zgrać ze sobą wszystkie obrazowania i pokazywało podobnie (wiem, że na wodzie trzeba sobie wszystko dostroić - chodzi o podstawę).

 

Może pytania są słabe, ale nigdy nie miałem echosondy i nie jest to wcale takie łatwe jak się ogląda.

 

 

Załączony plik  Sandacze_2019-08-03_21 2.png   526,69 KB   42 Ilość pobrań

Załączony plik  zółty ślad.png   651,86 KB   42 Ilość pobrań

Załączony plik  siatki rybaków 2.png   580,08 KB   41 Ilość pobrań



#1106 OFFLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1621 postów

Napisano 06 sierpień 2019 - 23:05

Cześć,z tym krzyżykiem to nie wiem o co pytasz, ale jeśli chodzi o pytanie pod pkt 3 to nie da się wywnioskować z której strony jest ryba tylko na podstawie tradycyjnego obrazowania. Jakiej echosondy używasz ?
Tomek
  • goldi1231 lubi to

#1107 OFFLINE   sucks_one

sucks_one

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 879 postów
  • LokalizacjaKonstancin Jeziorna
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Kurek

Napisano 07 sierpień 2019 - 06:51

Wygląda jak Lowrance. Do określenia po której stronie jest obiekt służyć ma obrazowanie boczne natomiast jeśli obiekt jest mocno pokazany na tradycyjnym to może świadczyć to o tym że był bardzo blisko osi wiązki.


  • goldi1231 lubi to

#1108 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5481 postów
  • Imię:adam

Napisano 07 sierpień 2019 - 06:57

Tylko na obrazie SI oraz 3d (jeśli posiadasz xcdr do 3d) zobaczy z której strony jest point zaznaczony.
  • goldi1231 lubi to

#1109 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4667 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 07 sierpień 2019 - 07:59

  Łukasz, skąd jesteś, bo ja też  z kujpoma i może jakoś udałoby się spiknąć na wodzie - a to przyspiesza pewne sprawy.

Co do umiejscowienia waypointa- czyli krzyżyka. Będzie on widoczny w oknie mapy i to tyle. Tak jak kolega Adam napisał- praktycznie nie jesteś w stanie ustalić po której stronie łodzi jest ryba- używając 2D. Kolejna sprawa: sprawdź mocowanie przetwornika, bo wgląda , że nie jest optymalne- zwróć uwagę na różnice w prawej i lewej stronie obrazowania. Dodatkowo - ja używam sonaru 2D lub DI z nakładką obiektów w toni z 2D, ale nie razem. Szkoda miejsca na ekranie, W zamian powiększ okno mapy i będziesz miał większą świadomość sytuacyjną tego, gdzie są waypointy z sonaru bocznego.

Co do ustawień- sonar boczny jest taką sprawą że różnimy się w postrzeganiu kolorów i jednemu może pasić paleta nr 1, a drugiemu  nr2. Tutaj trzeba testów na wodzie. Zasięg sonaru bocznego uzależniasz od potrzeb- czyli do szukania struktury- duży zasięg i niski kontrast. 3in1 pozwala na strzelanie 40-50m na boki bezproblemowo. Kolega Marcin pływał z takim przetwornikiem na Odrze i jak przeczyta- być może potwierdzi swe wcześniejsze obserwacje.

Do poszukiwania ryb przez SI kiedyś rekomendowano zasadę 3x głębokość. Współczesne przetworniki  których kryształy śpiewają bardziej rozwartym kątem toraz dopieszczone softowo wyświetlanie na ekranach pozwalają zwiększyć krotność na płytkiej wodzie spokojnie. Ale znowu trzeba testu na wodzie - jaka paleta, jaki kontrast- z przyczyn opisanych powyżej.

Sonar 2D- czułość poniżej 50% to baza. Zależy ona od pory roku, bo w zimnej wodzie bez planktonu możesz dać większą czułość,latem w bogactwie życia planktonowego- zmniejszyć ją.

Khz w 2D: Jeżeli chcesz mieć ogląd na wygląd dna- używasz tak czy siak DI, więc khz będą zależały od zastosowania: szeroki stożek 83khz pokaże ci dalej na boki, a 200khz lepiej pokaże same dno- twardość i te sprawy. Resztę musisz ustalić sam doświadczalnie na wodzie przy założeniu ostrożności w interpretacji, by nie było rozczarowań, że echo nie pokazuje ryb,albo to, co miało być sandaczem, jest kępą zielska rosnącą na dnie.


  • malinabar i goldi1231 lubią to

#1110 OFFLINE   AdamCh

AdamCh

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 906 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:Adam

Napisano 07 sierpień 2019 - 12:23

Tak sobie patrzę na te zrzuty kolegi Łukasza.

 

Jakie to zaj...ste by było gdyby te zaznaczenia (krzyżyki) tak działały :)

Klikasz sobie na łuk w 2d, który najbardziej Ci się podoba i na sonarze bocznym widzisz gdzie on jest.

 

Z drugiej strony u kolegi na zrzutach na wszystkich ekranach pojawił się krzyżyk, więc może tak to działa?

Fajny byłoby to rozwiązanie.

 

Może jest ktoś na forum kto tego próbował?


  • goldi1231 lubi to

#1111 OFFLINE   SID

SID

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • LokalizacjaŚrem https://www.youtube.com/watch?v=Sy7k5ZgA_RU
  • Imię:Roger
  • Nazwisko:Sikora

Napisano 07 sierpień 2019 - 15:32

Tutaj pan wyjaśnia wiele rzeczy.

Ciekawe, czy są tak obszerne materiały w naszym języku?



#1112 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 07 sierpień 2019 - 22:18

witam

 

Jestem z okolic Inowrocławia. Używam Lowrance HDS Live 12 na rybach dopiero z 3 razy, więc cały czas testuję ustawienia. Przetwornik zamontowałem na prawej  burcie i może przez to są zakłócenia - muszę odwrócić i sprawdzić czy będzie tak samo - jeżeli tak to znaczy że od łódki.  Jestem zielony w ustawieniach, jestem na etapie nauki i nie jest to takie proste w szukaniu ryb jak się ogląda.

Kolory ustawiałem i testowałem najbardziej optymalny dla mnie - przy czerwonym zrobiłem zrzut ekranu.
 



#1113 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 07 sierpień 2019 - 22:19

właśnie tak myślałem, że jak zaznaczę jakiś obiekt na echosondzie to pokaże mi na każdym obrazie gdzie znajduję się punkt.



#1114 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 07 sierpień 2019 - 22:21

Cześć,z tym krzyżykiem to nie wiem o co pytasz, ale jeśli chodzi o pytanie pod pkt 3 to nie da się wywnioskować z której strony jest ryba tylko na podstawie tradycyjnego obrazowania. Jakiej echosondy używasz ?
Tomek

Lowrance HDS Live 12 jestem w fazie testowania i ustawiania echa pod kątem szukania sandaczy na zbiorniku zaporowym. Myślałem, że te łuki to sandacze przyklejone do dna.



#1115 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 07 sierpień 2019 - 22:25

Tylko na obrazie SI oraz 3d (jeśli posiadasz xcdr do 3d) zobaczy z której strony jest point zaznaczony.

właśnie zastanawiam się nad zakupem 3D, tylko nie wiem czy jest sens wydawać kolejne 5-6tyś. za kolejną zabawkę.



#1116 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4667 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 08 sierpień 2019 - 05:17

Ok, ja jestem z północy kujpomu, trochę daleko mam.

Co do SS3D - ja używam go praktycznie wyłącznie dla sonaru bocznego dużego zasięgu- rozpoznanie struktury dna. 3in1 na bliższym dystansie da ci to samo, jeżeli nie więcej. Tryb 3D jest przydatny raczej w trollu, ew. do zwiększenia świadomości o ukształtowaniu dna, ale w obecnej jego wersji nie ma szału z tą funkcją. Nie rozróżnia wielkości ryb- takie mam doświadczenia, ale zaznaczam, że bardzo rzadko uruchamiam tę funkcję w SS3D.



#1117 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 917 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 08 sierpień 2019 - 20:19

Goldi trzep YT z filmikami i testuj baw sie na wodzie. Każde echo tym bardziej na tej półce cenowej bedzie bardziej skomplikowane bo ma w chuk opcji. Ja tak samo na początku rozkminiałem co i jak. Chociaż i teraz trzeba non stop cos dostrajać na danej wodzie. Z czasem wszystko ogarniesz i będzie bajka :-)  Powodzenia.   Musisz z Maćkiem zgadać sie i podjechac jak masz opcje to ci wszystko wyjaśni i pokaże.



#1118 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 08 sierpień 2019 - 22:41

Goldi trzep YT z filmikami i testuj baw sie na wodzie. Każde echo tym bardziej na tej półce cenowej bedzie bardziej skomplikowane bo ma w chuk opcji. Ja tak samo na początku rozkminiałem co i jak. Chociaż i teraz trzeba non stop cos dostrajać na danej wodzie. Z czasem wszystko ogarniesz i będzie bajka :-) Powodzenia. Musisz z Maćkiem zgadać sie i podjechac jak masz opcje to ci wszystko wyjaśni i pokaże.



#1119 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 08 sierpień 2019 - 22:44

YT przejrzany w zdłuż i szerz. Ale na filmikach wydaje się to takie proste i oczywiste. Muszę ogarnąć, kombinować by znaleźć sandacze na dnie. Jutro wrzucę parę zrzutów - to może byś mi podpiwiedział czy to mogą być zedy. Jakie sonary i w jakich ustawieniach wybierasz do szukania ryb?

#1120 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 917 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 08 sierpień 2019 - 23:21

To wszystko zależne jest od glebokosci na jakiej pływam. Ja mam akurat HB helixa




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych