Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Interpretacja obrazu echosondy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1803 odpowiedzi w tym temacie

#1121 OFFLINE   fangorn

fangorn

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • Imię:Tomasz

Napisano 10 sierpień 2019 - 02:00

Szanowni Panowie .

Mam kłopot natury technicznej z echosondą nie umiem jej czytać nie mam też pontonu ni łodzi aby ją wypróbować. Generalnie rzecz ujmując sprawa ma się tak. Kupiłem echosondę tutaj na forum wszystko z nią jest ok ale tak jak w temacie. Pytanie moje brzmi czy ktoś kto potrafi i zna się na czytaniu echosondy a mieszka w Krakowie lub okolicach chciałby popływać ze mną na swoim pontonie lub łódce w miejscu wskazanym przez siebie jestem otwarty na propozycje. Wędkuję na wiśle w mieście pomiędzy zaporami ale także łączany. Czekam na info.

 



#1122 OFFLINE   Mordeo

Mordeo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 301 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 10 sierpień 2019 - 13:39

A po co ci echosonda, skoro nie masz pływadełka?

#1123 OFFLINE   fangorn

fangorn

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • Imię:Tomasz

Napisano 10 sierpień 2019 - 21:50

A po co ci echosonda, skoro nie masz pływadełka?

 

 

Żeby mieć echosondę trzeba mieć pływadełko? Jednego bez drugiego nie można mieć. Jak nie masz nic ciekawego do napisania czy pomocy to po co się odzywasz?



#1124 OFFLINE   Mordeo

Mordeo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 301 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 11 sierpień 2019 - 07:15

Ależ oczywiście, że można mieć. Nawet po to, żeby łódkę sobie wypożyczać.
  • fangorn lubi to

#1125 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 11 sierpień 2019 - 07:17

Na lodzie to też rzecz dobra.

Wysłane z mojego moto e5 plus przy użyciu Tapatalka

#1126 OFFLINE   fangorn

fangorn

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • Imię:Tomasz

Napisano 11 sierpień 2019 - 10:37

Ależ oczywiście, że można mieć. Nawet po to, żeby łódkę sobie wypożyczać.

 

 

Traktuję to z Twojej strony jako atak na mnie. Bezpodstawny i tępy . Nie wiem o co Ci chodzi, nie rozumiem dlaczego? Skoro nie masz nic ciekawego do powiedzenia wtrącasz się i zabierasz zdanie. Kto chce pożyczyć łódkę ? Ja ? Gdzie napisałem że chcę to zrobić? Przez takie wpisy, większość spraw z którymi się ktoś zwraca do kogoś o pomoc jest nierozwiązanych. 

 

PS. Pana moderatora proszę o usunięcie tych konwersacji i pozostawienie głównego wątku napisanego przeze mnie.



#1127 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1011 postów
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 11 sierpień 2019 - 12:08

A co będziesz strzelał z brzegu tą echosondą?? Trzeba najpierw dobrze się zastanowić o co chce się zapytać. Ludzie Cię usprawiedliwiają i dają powody dlaczego można mieć echo bez łodzi a Ty jakieś ataki wymyślasz. W zasadzie to ja też nie wiem po co Ci echo skoro nie zamierzasz pływać. Zazwyczaj zaczyna się z drugiej strony.. Najpierw pływadło, później silnik i dopiero echo. Uprzedze pytanie które Ci się nasuwa. NIE-echosondy z brzegu się nie używa. Co do zasadności postów to jest temat o interpretacji obrazów a nie ABC użytkowania. Popatrz na YouTube tam znajdziesz podstawy np w materiałach Karpinskiego.

Użytkownik Lucas edytował ten post 11 sierpień 2019 - 12:11

  • ati lubi to

#1128 OFFLINE   fangorn

fangorn

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • Imię:Tomasz

Napisano 11 sierpień 2019 - 13:13

A co będziesz strzelał z brzegu tą echosondą?? Trzeba najpierw dobrze się zastanowić o co chce się zapytać. Ludzie Cię usprawiedliwiają i dają powody dlaczego można mieć echo bez łodzi a Ty jakieś ataki wymyślasz. W zasadzie to ja też nie wiem po co Ci echo skoro nie zamierzasz pływać. Zazwyczaj zaczyna się z drugiej strony.. Najpierw pływadło, później silnik i dopiero echo. Uprzedze pytanie które Ci się nasuwa. NIE-echosondy z brzegu się nie używa. Co do zasadności postów to jest temat o interpretacji obrazów a nie ABC użytkowania. Popatrz na YouTube tam znajdziesz podstawy np w materiałach Karpinskiego.

Przeczytaj proszę mój wpis od początku  . OK?



#1129 OFFLINE   sum23

sum23

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 116 postów

Napisano 11 sierpień 2019 - 13:42

Witam kolegów.
Mam pytanko do posiadaczy Livescope (LVS32 z GLS10). Czy z perspektywy czasu uważacie , że zakup tego urządzenia to był tzw. strzał w dziesiątkę , jeśli chodzi o namierzanie ryb , czy jednak nie? Myślę nad kupnem , ale nie jestem na 100% przekonany.
P.S. Używam EchoMap Plus 92SV i z tym by to pracowało.
Z góry dzięki za odpowiedź.

Użytkownik sum23 edytował ten post 11 sierpień 2019 - 13:43


#1130 OFFLINE   Mordeo

Mordeo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 301 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 11 sierpień 2019 - 15:18

Traktuję to z Twojej strony jako atak na mnie. Bezpodstawny i tępy . Nie wiem o co Ci chodzi, nie rozumiem dlaczego? Skoro nie masz nic ciekawego do powiedzenia wtrącasz się i zabierasz zdanie. Kto chce pożyczyć łódkę ? Ja ? Gdzie napisałem że chcę to zrobić? Przez takie wpisy, większość spraw z którymi się ktoś zwraca do kogoś o pomoc jest nierozwiązanych.

PS. Pana moderatora proszę o usunięcie tych konwersacji i pozostawienie głównego wątku napisanego przeze mnie.


Ja ciebie nie atakuję. Tylko się dziwię kolejności w jakiej postępujesz. Tak jak napisał Lucas - zazwyczaj najpierw Łódź, silnik a potem echosonda. Dla mnie kupowanie czegoś, do czego potrzebne jest pływadło i chęć uczenia się odczytów, nie mając na czym się uczyć to takie trochę nie halo. Ale każdy postępuje i wydaje pieniądze po swojemu. Nic mi do tego. A tym bardziej nikogo nie atakuję bo jestem pacyfistą. 😜

#1131 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 12 sierpień 2019 - 18:18

witam

 

czy na pierwszych dwóch zdjęciach mogą to być sandacze?

na 3 zdjęciu okonie czy białoryb?

Załączone pliki



#1132 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 12 sierpień 2019 - 18:26

takie znalezisko pod wodą. Według mnie to zatopiona barka/statek....

Załączone pliki



#1133 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 12 sierpień 2019 - 18:32

proszę o interpretację (pomoc)

co jest na 1 zdjęciu?

na 2 co mogą oznaczać żółte kropki na stoku?

czy na 3  to łuki sandaczowe?

 

Załączone pliki



#1134 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 12 sierpień 2019 - 18:32

Łukasz, zwróć uwagę na to co mówiłem w poprzednich postach- na sonarze 2D masz dwie piękne ryby.....prawdopodobnie większość z nas tak by powiedziała- dopiero konfrontacja z DI/SI pokazuje prawdę.

Stąd też dużą sztuką jest posługiwanie się samym 2D i wnioskowaniem na tej podstawie. Wygląda na barkę jakąś



#1135 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 12 sierpień 2019 - 20:57

Łukasz, zwróć uwagę na to co mówiłem w poprzednich postach- na sonarze 2D masz dwie piękne ryby.....prawdopodobnie większość z nas tak by powiedziała- dopiero konfrontacja z DI/SI pokazuje prawdę.

Stąd też dużą sztuką jest posługiwanie się samym 2D i wnioskowaniem na tej podstawie. Wygląda na barkę jakąś

 

przepraszam, że pytam ale nie wiem jak ustawić DI/SI ( jak je skonfrontować).  Na którym mam szukać sandaczy, i czy są to łuki?  Niekiedy widzę rybę (chyba to ryba) przyklejona do dna - nie wiem co to może być

cały czas pływam ustawiam, kombinuję, ale nie mam nikogo kto potwierdziłby mi zapisy - wtedy było by łatwiej.

Dlatego wrzucam zdjęcia aby ktoś mądrzejszy bardziej doświadczony pomógł. Przyda się to na pewno nie tylko mi, ale wszystkim, którzy się uczą i chcą się nauczyć

 

ps  w końcu to mogą być sandacze i na którym zdjęciu?

Załączone pliki



#1136 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5540 postów
  • Imię:adam

Napisano 12 sierpień 2019 - 21:03

goldi1231... niema jeszcze echosond rozpoznajacyh ryby , liczacych luski , itp. kazda interpretacja jest oparta praktycznie na domyslach i jakims doswiadczeniu , ale nie na 100% pewnosci. obrazowanie live od garmina moze Ci pokazac suma , karpia 30kg - co bedzie rozpoznawane po wielkosci . zaden 2d/si/di nieokaze tego. Przypomina mi sie odrazu tekst kolegi @Paprykarz z forum jak kiedys skwitowale jakiegos klienta rozpoznajacego ryby na 2d  w ten sposob: " a te dwa na gorze to sa geje...ide sie napic" bez urazy oczywiscie dla orientacji rozowej



#1137 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 12 sierpień 2019 - 21:13

przepraszam, że pytam ale nie wiem jak ustawić DI/SI ( jak je skonfrontować). Na którym mam szukać sandaczy, i czy są to łuki? Niekiedy widzę rybę (chyba to ryba) przyklejona do dna - nie wiem co to może być
cały czas pływam ustawiam, kombinuję, ale nie mam nikogo kto potwierdziłby mi zapisy - wtedy było by łatwiej.
Dlatego wrzucam zdjęcia aby ktoś mądrzejszy bardziej doświadczony pomógł. Przyda się to na pewno nie tylko mi, ale wszystkim, którzy się uczą i chcą się nauczyć

ps w końcu to mogą być sandacze i na którym zdjęciu?

Ależ ty masz konfrontację, gdy otwierasz okna di,si, 2d- w tym samym czasie.
Di- nie jest do szukania ryb zdecydowanie. To tylko dla pokazania struktury dna pod łodzią.
Si-zmniejsz zasięg do 20m(uzyskasz tym powiększenie), sprawdź jak prezentuje się ławica drobnicy jakakolwiek, potem zmieniaj kontrast, by uzyskać jak najsilniejszy widok ławicy a potem skup się na pojedynczych rybach. Około metrowe są spokojnie widoczne, ale jak pływają nad dnem, rzucają wtedy cień, który łatwiej namierzyć. Nie wiem jak będą widoczne na sonarze bocznym te nad samym dnie.
2d- koniecznie dwa okienka, w jednym 200khz, w drugim med/hi chirp. Będzie ci łatwiej ocenić czy obiekt na dnie to ryba czy jednak nie. Czułość poniżej trybu auto.
Ja tak to robię w czasie poszukiwania ryb.

Inna wskazowka- jeżeli ciężko jest znaleźć pojedyńcze drapieżniki, szukaj ich jedzenia, jest szansa, że i one tam są.



Wysłane z mojego moto e5 plus przy użyciu Tapatalka

Użytkownik Maciej_K edytował ten post 12 sierpień 2019 - 21:18


#1138 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 12 sierpień 2019 - 22:32

Dziękuję za rady, jak będę na rybach to postaram się poustawiac i zrobię zrzut ekranu.
  • krepuch lubi to

#1139 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4892 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 13 sierpień 2019 - 01:36

Maciej_K - nie do końca się zgodzę. DI nie jest do szukania ryb, to fakt,. ale na jego podstawie możesz stwierdzić, czy to co widzisz na 2d to jest duży sum, czy gałąź z zatopionego drzewa.



#1140 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 13 sierpień 2019 - 05:48

Maciej_K - nie do końca się zgodzę. DI nie jest do szukania ryb, to fakt,. ale na jego podstawie możesz stwierdzić, czy to co widzisz na 2d to jest duży sum, czy gałąź z zatopionego drzewa.

Paweł, o konfrontowaniu obrazów było powyżej. To jest oczywista sprawa



Wysłane z mojego moto e5 plus przy użyciu Tapatalka


Łukasz, weź nagraj loga, znaczy uruchom zapis danych w formacie sl2 tam, gdzie potencjalnie pojawiają się ryby przy dnie
Prześlesz mi go, rozbebeszę go w graficznym programie do side imaging, jeśli uda się odseparować te widoki ryb, oznaczę je i prześlę ci jako plik do uruchomienia w google earth, byś mógł sam zobaczyć je na zapisie sonaru bocznego.

Użytkownik Maciej_K edytował ten post 13 sierpień 2019 - 05:58

  • kostom63 lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych